fokus:

 

SATANIZIMI I UĒK’ NGA PRESIDENTI “HISTORIK” IBRAHIM RUGOVA!

 

Foto: Kryesia e Lidhjes Demokratike Kosovės, doli nga Kuvendi i tretė

 

    Nė nėntor 1998, derisa po shqyrtohej Drafti ( plani) 3 i Hillit, ku parashikohej edhe krijimi i policisė lokale, presidenti “historik” Dr.Ibrahim Rugova, ndonėse prej kohėsh ishte pėrcaktuar kundėr luftės ēlirimtare tė UĒK’sė, mė 19 nėntor me njė vendim tė veēantė krijon komisionin pėr ”HULUMTIMIN E KRIMEVE TĖ LUFTĖS” dhe ky komision atė kohė e shtriu aktivitetin e vetė gjithandej nėpėr Kosovė ku ishin degėt e LDK-sė. Kėtė komision e pėrbėnte:

EQREM KRYEZIU (Kryetar) aktualisht anėtar i kryesisė sė Kuvendit,

HAJZER KRASNIQI,

AGIM KRASNIQI,

FARUK SPAHIU,

REXHEP GJERGJI,

RAMĖ MARAJ,

FATMIR REXHEPI,

EDI SHUKRIU dhe

ALUSH GASHI (aktualisht ministėr nė qeverinė Thaēi).

 

Lexo dokumentin e “presidentit” Rugova: KĖTU

 

    Pas pėrfundimit luftės kryetari i komisinit pėr “hulumitimin e krimeve luftės” z. Eqrem Kryeziu ka kėrkuar rihapjen zyrave LDK-sė gjitha qendrat, pėr hulumtimin e krimeve kryera nga serbėt por edhe UĒK-ja. Kėtė propozim z. Kryeziu e ka bėrė qysh mbledhjen e pare LDK’ (pas luftės) 05. VII. 1999!

 

Lexo njė fragment procesverbalit: KĖTU

 

    Aktiviteti i kėtij komisioni ka qenė i dukshėm pėrgatitjen e shumė dėshmitarėve, gjatė procesve gjyqėsore kundėr ushtarėve UĒK’sė, u mbajtėn Kosovė dhe Hag. Pėrveē kėtyre, ekzistojnė edhe shumė dokumente tjera LDK’sė, shpėrfaqin bindshėm kriminalizimin e UĒK’sė, cilat pashtriku.org vazhdimet tjera analizės ”Realpolitika e Ibrahim Rugovės” do t’i bėjė publike.

( Pėrgatiti Modratori i www.pashtriku.org - 20. 01. 2009  )