Intervistė: Hysen Gega, ish i denuar politik

 

ASGJĖ NUK HARROHET

 

Foto: I burgosuri Hysen Gega & Foto:  Udbashi Jusuf Buxhovi

 

      Hysen Gega , i lindur nė fshatin Sallgrazhdė me 1950, njihet midis tė burgosurve politikė kosovarė si “legjendė e burgjeve jugosllave“ pėr shkak tė qėndrimit tė tij tė paepur dhe pėrherė kryengritės. Pėr herė tė parė unė vetė kam pasur rastin ta njoh atė gjersa isha nėn hetime nė Burgun e Qarkut tė Prizrenit gjatė verės sė vitit 1981. Isha nė vetmi. Sa herė qė dilja nė shetitje, prej njė dhome nė katin e II-tė, nė mes parmakėsh depėrtonte njė grusht i pėrcjellė me njė zė: „Mos u mėrzit! Vdekje titizmit!“. Kush ish ky njeri vallė qė nuk e njihja? Pas njė gabimi tė rastėsishėm (ose tė qėllimtė) tė gardianėve, mė ra ta takoja nė oborrin e burgut. Iu prezentova dhe m“u prezentua. M“u kujtua se emrin e tij ma kishin pėrmendur disa herė nė hetuesi, mbase pėr tė zbuluar ndonjė lidhje tė mundshme. Pas  ca muajsh atė e degdisin nė burgje tė tjera, nė Burgun Qendror nė Beograd dhe sė fundi nė Nish, ndėrsa mua nė Leskovc.

 

      Ka vetėm katėr klasė fillore. Megjithatė ka lexuar njė bibliotekė tė tėrė. Por shkollėn mė tė madhe ia dha jeta. I detyruar tė punojė qė nė moshė tė re pėr bukėn e gojės, vajti nė fillim nė Beograd pastaj edhe jashtė vendit, nė Gjermani, ku i ra tė punonte me veprimtarėt mė tė shquar patriotė tė atjeshėm. Pothuajse jeta i kaloi nė mėrgim.

 

      Lidhur me njėrin prej aksioneve ilegale qė kishte kryer, me ē“rast i kish vėnė zjarrin emrit tė Titos tė shkruar me lule nė njė hapėsirė tė gjėrė nė njė parkė tė Prizrenit, gjykatėsi e kish pyetur: - Kush ta dha idenė pėr njė gjė tė tillė, - ai i ish pėrgjigjur pa hezitim: - Nė njė film dokumentar kam parė djegjen e Rajhshtagut, kryqit tė thyer fashist dhe tė fotografisė sė Hitlerit. Aty e mora idenė.

 

      Lidhur me ndriēimin e disa fakteve qė patėn jehonė nė opinion, bėmė njė intervistė tė shkurtėr nė fshatin e tij.

 

PYETJA: Hysen, a tė kujtohet se kur je arrestuar me t“u kthyer prej Gjermanisė dhe kush tė ka marrė nė pyetje pas arrestimit?

H.GEGA: Posi. Po ato janė gjėra qė nuk harrohen. Mė kanė arrestuar mė 31 dhjetor 1980 nė orėt e hershme tė mėngjesit, diku kah ora 5 - 6 sapo kishte filluar pakėz tė zdritej. Hetimet e mija kanė zgjatur rreth 6 muaj. Pothuajse gjatė gjithė kohės sė hetimeve mė kanė marrė nė pyetje MEHMET LUMI dhe LORENC SELMANI. Kah fundi i hetimeve mė ka marrė nė pyetje edhe ADEM IBRAHIMI . Por nė fillim tė janarit 1981, data e saktė nuk mė kujtohet, po ashtu mė ka marrė nė pyetje edhe JUSUF BUXHOVI. Kėshtu ma kanė prezentuar atė. Pėr JUSUF BUXHOVIN kisha dėgjuar mė parė se ishte korrespodent i „RILINDJES“ nė Bon, por nuk e kisha parė kurrė me sy. Pėr herė tė parė e kam parė aty, nė lokalet Sekretariatit nė Prishtinė.

 
PYETJA: Sa herė e ke parė gjithėsejt JUSUF BUXHOVIN nė jetėn tėnde?
H. GEGA:
Dy herė. Njė herė nė fillim tė janarit 1981 kur mė ka marrė nė pyetje dhe njė herė tjetėt nė fillim tė vitit 1991 nė LOKALET E LIDHJES DEMOKRATIKE TĖ KOSOVĖS NĖ PRISHTINĖ.

 
PYETJA: A ishte fjala pėr tė njėjtėn fytyrė?

HYSEN GEGA: Po

 
PYETJA: A mund tė na i pėrshkruani sjelljet e tij gjatė hetimeve? Pėr ēka interesohej mė shumė dhe si sillej?

H. GEGA: Qėllimi i tij ishte qė unė tė pendohem pėr aq sa kisha bėrė. Mė thoshte se mė kishte pėrcjellur atje (nė Gjermani – vėrejtja ime) dhe se i dinte tė gjitha gjėrat. M“i pėrmendi disa lokale, por pėr fat nė ato lokale unė s“kisha qenė kurrė. Nė kėtė mėnyrė bile ai mė ndihmonte, ma bėnte me dije se s“dinte, se dinte fort pak ose fare lidhur me ēėshtjen time. MĖ BĖNTE PRESION PSIKIK. M“I OFENDONTE SHOKĖT,VĖLLEZĖRIT GĖRVALLA; IBRAHIM KELMENDIN. E ofendonte Enver Hoxhėn. Mė thoshte se ata janė nė rrugė tė gabuar dhe se edhe mua mė paskan hudhur nė rrugė tė gabuar prandaj duhet…

 
PYETJA: Domethėnė shprehej me fjalorin mė tė ndytė tė UDB-sė?

H.GEGA: PO. PO. PO. ME SHARJE NĖNE E ME FJALĖ TĖ CILAT AS ME LAPS NUK SHKRUHEN.


PYETJE: Sa herė tė ka marrė nė pyetje?

H. GEGA: Vetėm njė herė. Ka zgjatur disa orė, saktėsisht nuk mė kujtohet, Dy deri nė tri orė. Nė prezencėn e tij presion psikik nuk mė kanė bėrė, nuk mė kanė rrahur me asgjė… Gjatė asaj kohe kanė qenė mjaftė korrektė. Aty ishin prezent MEHMET LUMI e LORENC SELMANI.


PYETJE: A ka pasur ndonjė pyetje tė BUXHOVIT rreth vėllezėrve GĖRVALLA?

H. GEGA: Jo, ai s“mė pyeste asgjė pėr ta vetėm se i ofendonte, i shante. Thoshte se ata janė nė njė rrrugė tė gabuar, se ne kurrė s“kemi qenė mė mirė…

 
PYETJE: A mos e ke njohur rastėsisht BUXHOVIN gjatė qėndrimit tėndė nė RF tė Gjermanisė?

H.GEGA: Jo.

 
PYETJE: A ėshtė dėshmuar gjatė marrjes nė pyetje se ai tė ka njohur ty?
H.GEGA:
Po. Kur mė kanė sjellė nė zyrė, ata mė kanė prezentuar nė bisedė e sipėr ai (BUXHOVI) mė ka thėnė se tė kam pėrcjellė, se tė kam njohur shumė mirė, i kam pėrcjell edhe vėllezėrit GĖRVALLA. M“i pėrmendte disa lokale e kafene, pėr tė cilat pėr herė tė parė dėgjoja prej tij.

 
PYETJE: Z.Hysen, kemi dėgjuar edhe pėr njė ofertė qė tė ka bėrė UDB-a jugosllave lidhur me likuidimin e vėllezėrve GĖRVALLA. Sa ėshtė e vėrtet kjo?

H.GEGA: Po. Kanė qenė tė pranishėm aty MEHMET LUMI, ADEM IBRAHIMI, LORENC SELMANI, VESEL KRASNIQI dhe njė SERB. Pėr herė tė parė e kam parė atė aty, vetėm se kam dėgjuar se edhe ai ishte inspektor. Kjo ka ndodhur dikund nė muajin qershor 1981, kah mbarimi i hetimeve tė mia, nė zyrat e SPB-sė sė Prizrenit. Vetė MEHMETI mė ka thėnė, ashtu si edhe tė tjerėt se “DO TĖ LĖSHOJMĖ PREJ BURGUT E DO T“I BĖJMĖ TĖ GJITHA KUSHTET E MUNDSHME, DO TĖ JAPIM ARMĖ ĒFARĖ TĖ DUASH, KEMI ARMĖ SPECIALE….SHKO LIKUJDOI VĖLLEZĖRIT GĖRVALLA, OSE IBRAHIM KELMENDIN! Tė holla pėrveē shpenzimeve, njėqindė mijė marka mė tepėr i ke“.  Kjo ishte e tėra. Pėr kėtė i kam bėrė me dije edhe shokėt pasi mė kthyen nė burg nga lokalet e SPB-sė.


PYETJA: Ēfarė ishte pėrgjigjja jote pas njė oferte tė tillė?

H. GEGA: Atyre u thash kėshtu:“I kam katėr fėmijė pėr tė cilėt gjithmonė kam qenė i pėrmalluar sepse tėrė jeta mė ka shkuar nė mėrgim. M“i ofroni fėmijėt e mi kėtu dhe mė jepni automatikun. Nėse mund t“i vrasė ata atėherė mund ta bėj edhe veprėn qė kėrkoni ju.“ Pas kėtyre fjalėve inspektori serb intervenoi me fjalėt se nuk duhet zgjatur mė tej sepse ky njeri i ka tejkaluar tė tridhjetat dhe pas kėsaj moshe, sipas tij, bindjet politike po kalokan edhe nė gene dhe s“paska forcė qė t“i ndryshojė.


Bisedėn e zhvilloi: B.Elshani

 

·       Kjo intervistė ėshtė marrė nga libri: “Terror, dhimbje, qėndresė“ i autorit Faridin Tafallari, botuar nė faqet: 342 - 344.