Fjala e z.Bislim Elshani, mbajtur nė akademinė politike kushtuar

Ukshin Hotit, mė 16 maj 2009 nė Prishtinė.

 

Ukshin Hoti dhe bazat morale

tė politikės

 

Shkruan: Bislim Elshani - Prishtinė, 16 maj 2009

_____________________________

LEXO LIBRIN: UKSHIN HOTI - FILOZOFIA POLITIKE E ĒĖSHTJES SHQIPTARE, I BOTUAR NĖN PĖRKUJDESJEN PROFESIONALE TĖ BISLIM ELSHANIT

 

·       Tė nderuara zonja e zotėrinj,

 

     Qėmoti kam pasur idenė tė shkruaj pėr njė aspekt tė veēantė tė filozofisė politike tė Ukshin Hotit, pėr aspektin moral. Pėr kėtė mė pati nxitur njė pohim i Mahmut Bakallit pėr veprėn e Ukshin Hotit, se politikėn e tij e karakterizonte moralizimi. Mbase si shumė intelektualė kosovarė, edhe ai kishte ngatėrruar kuptimet e ndryshme qė bartin fjalėt moral dhe moralizim. Kjo e dyta ka konotacion para sė gjithash negativ. Ukshin Hoti i kushtonte rėndėsi tė jashtėzakonshme korrektesės terminologjike dhe detajeve, ai nuk ngatėrronte kurrė termat, pa u bindur se shprehnin atė qė synonte ai. Psh. mė kujtohen diskutimet e gjata me tė pėr tė gjetur nė shqip ekuivalentin e fjalės civilizacion. Sugjerimi im pėr termin qytetėrim nuk e kėnaqte. Njėsoj pati ndodhur dhe me termin “e vėrteta e kohshme”, tė cilit unė vetėm vonė arrita t’ia kuptoja thelbin. Sipas Ukshin Hotit, e vėrteta e kohshme nuk duhet ngatėrruar me tė vėrtetėn e pėrkohshme, por para sė gjithash, me njė tė vėrtetė paradigmatike, qė ia vė vulėn kohės.

 

     Tė njėjtin kujdes pėr termat ai tregoi edhe nė mbrojtjen e tij tė njohur para gjykatės serbe nė Prizren, ku asnjėherė nuk ngatėrroi psh. kuptimet e fjalėve e drejtė dhe drejtėsi. (Ndėrkaq sot, ngatėrresat ortografike e ortoepike qė lexojmė e dėgjojmė nga gazetarėt e spikerėt radiotelevizivė, sidomos nė Kosovė, janė tė panumėrta.) Sidoqoftė, duke e marrė me seriozitet pohimin e z. Bakalli pėr moralizimet e mundshme nė veprėn e Ukshin Hotit, iu vura rileximit tė veprės sė tij edhe njė herė, dhe konstatova pėrfundimisht se nė gjithė veprėn e tij s’kishte asnjė moralizim.

·       Pastaj pyeta veten, ku ta ketė nxjerrė vallė z. Bakalli kėtė pėrfundim?

     Supozova se ai, tė mė falė atje ku ėshtė, as qė e kishte lexuar veprėn e Ukshin Hotit, por nė konstatimin e tij mund tė jetė nisur nga pėrvoja vetjake gjatė bashkėpunimit me tė nė periudhėn komuniste. Pėr raportet e tilla mė kishte folur vetė Ukshin Hoti. Psh. ai mė thoshte se qarqet drejtuese tė krahinės nuk pranonin ta mbanin afėr se ai s’dinte tė mbante sekretin. Pastaj sepse nuk pinte alkool. Mirėpo ajo qė mė pati lėnė mbresė pėr sa i pėrket dallimit tė tij me gjithė nomenklaturėn titiste tė Kosovės, ishte qėndrimi i tij gjatė fushatės sė njohur politike jugosllave “Ke shtėpi dorėzo banesėn”. Nė komisionin krahinor qė merrej me kėtė ēėshtje ishte emėruar edhe Ukshin Hoti, sė bashku me njė drejtues komunist nga Gjakova. Ukshin Hoti, bazuar nė parimet e tij morale, e kishte marrė me seriozitet aksionin dhe kishte nisur me gjithė mend ta vinte nė jetė atė. Mirėpo kur i doli se bashkėpunėtori i tij mė i ngushtė nė komision kishte edhe shtėpi edhe ca banesa, e kuptoi se nė ē’botė po jetonte dhe qė prej atėherė nisi tė distancohej prej saj, derisa u pėrjashtua tėrėsisht nga Lidhja e komunistėve jugosllavė.

 

     Dhe ėshtė e ēuditshme se si disa nga ish-bashkėpunėtorėt e tij, edhe shumė vite pas largimit nga partia, vazhdonin ta quanin komunist. Tė qėnit ish-komunist ai nuk e mohoi kurrė, por edhe kur e provokonte ndonjė fanatik i ri ideologjik pas viteve 90, ai pėrgjigjej: “Po, kam qenė komunist, por kam qenė njeri i ndershėm”. Pra nė bazė tė sjelljes sė tij nė raport me tė tjerėt ai vinte nderin dhe jo ideologjinė, moralin dhe jo interesin. Ndėrsa para ca kohėsh mė ra tė lexoja njė pohim tė njė ish kreu tė PD-sė nė Shqipėri pėr njė politikan tė majtė: “Ėshtė i ndershėm, s’ke ē’i thua, por ē’e do, ėshtė i majtė!” Pra zyrtarėt e sotėm duket se janė po aq fanatikė nė ideologji sa edhe ata tė kohės moniste. E keqja ėshtė se gjersa ata tė djeshmit ishin nė pajtim me konjunkturat politike globale, me kohėn dhe me vendin ku jetonin, kėta tė sotmit janė nė kundėrshtim me gjithēka ka tė bėjė me normat demokratike. Kėta mendojnė se po tė jesh demokrat, edhe po s’pate moral e ndershmėri, edhe po tė jesh horr, tė falet. Ajo qė s’tė falet dot ėshtė pėrkatėsia e majtė, qofsh edhe njė Dritėro Agoll, siē na pati rėnė tė dėgjojmė nė RTK nga njė kėngėtar kosovar. Duke e konceptuar demokracinė si njė shans pėr revansh dhe si njė anarki sociale tė kapitalizmit tė hershėm, kėta mendojnė se u lejohet tė bėjnė gjithēka, edhe tė vjedhin, edhe tė shpifin, edhe tė nxijnė tė tjerėt, edhe tė abuzojnė me pushtetin, tė shkelin vartėsit e t’ua imponojnė me ēdo kusht sjelljen servile. Nė kėtė gjendje amoraliteti qė sundon sot nė tė dy anėt e kufijve shqiptarė, nuk ėshtė prandaj ēudi tė kapen me drogė e me para tė pista edhe ambasadorė e nėpunės policie, dmth. pikėrisht ata qė duhet tė shėrbejnė si shėmbėlltyra morale tė njė shteti.

 

     Ajo qė mė ra nė sy gjatė rileximit tė shkrimeve tė tij ishte edhe fakti se vetė Ukshin Hoti kishte paralajmėruar njė seri artikujsh e ligjėratash me temėn “Morali dhe politika”. Nė kėtė kuptim, po tė ishte realizuar ky projekt, unė s’do tė detyrohesha tė qėmtoja aq shumė nė gjithė veprėn e shkruar e tė botuar tė Ukshin Hotit pėr parimet  e tij morale, por do tė mė mjaftonte ndoshta vetėm studimi i tij pėrkatės. Nuk e di nėse ai e kishte shkruar tashmė kėtė studim. Shtėpia e tij, nė Krushė tė Madhe, bashkė me bibliotekėn personale, ishte djegur tėrėsisht nga forcat serbe nė pranverė tė vitit 99. Ca nga shkrimet e tij ishin konfiskuar nga policia serbe, dhe shpresojmė tė na i kthejnė ndonjė ditė, po qe se nuk i kanė zhdukur gjatė ēmendurisė sė tyre politike. Po tė ishte realizuar projekti i tij, atėherė edhe nė kėtė fushė, pra tė moralit nė politikė, Ukshin Hoti do tė pėrfaqėsonte pionierin nė literaturėn tonė politike. Dhe kėtė e them me keqardhje, sepse do tė ishte dashur qėmoti, ashtu si nė literaturėn politike evro-perėndimore, qė edhe tek ne tė botohej ndonjė studim qė do tė trajtonte moralin ose etikėn nė politikė, e cila ka ca rregulla specifike, ashtu siē i ka psh. etika mjekėsore.

 

     Unė vetė profesionalisht nuk i pėrkas fushės sė politikės, kėshtuqė, pėrpara se tė nisja tė merresha me aspektin moral tė politikės sė Ukshin Hotit, kisha ndėrmend vetėm ato dhjetė urdhėresat qė sipas biblės, perėndia ia kishte diktuar Moisiut, 4 prej tė cilave kėrkojnė njohjen, respektin dhe frikėn ndaj tij, ndėrsa kusuri bėn fjalė mbi sjelljen morale tė njerėzve ndaj njėri-tjetrit: mos vrit, mos shkel kurorėn, mos vidh, mos dėshmo rrejshėm, mos lakmo gjėnė e huaj, pėrkatėsisht gruan ose shtėpinė e tjetrit (tė na falin femrat e pranishme, por bibla qė nė start ato i trajton si njė mall, pavarėsisht se mjaft tė shtrenjtė, gjersa i barazon me njė shtėpi). Ndėrsa Kurani, qė nė raport me gruan s’ka ndonjė ndryshim nga bibla, nėnvizon nė mėnyrė tė veēantė njė urdhėresė tjetėr hyjnore: mos merr nėpėr gojė, qė nė gjuhėn e sotme politike do tė thoshte, mos pėrhap thashetheme. Njė nga rregullat morale mė tė rėndėsishme qė sot shenjon gjithė krishterimin, ėshtė karitas-i, pėrkatėsisht, dashuria ndaj tė afėrmit. Kėsaj norme gjatė gjithė shekullit tė kaluar ia ka dhėnė vulėn njė personalitet me burim shqiptar, nėnė Tereza. Deviza qė ilustron kėtė normė ėshtė: “Duaje tė afėrmin tėnd”. Mirėpo, duke qenė se shumė norma e rregulla mund tė marrin kuptime tė ndryshme nėse zbatohen nė njė rreth tė ngushtė, tė mesėm social apo nė pėrmasa globale, Slavoj Zhizheku, njė ndėr filozofėt mė tė mėdhenj tė kohės sonė, me prejardhje sllovene, pohon se dashuria ndaj tė afėrmit nuk duhet kufizuar me dashurinė ndaj fisit, kombit apo fesė vetjake, por pikėrisht ndaj gjithė njerėzimit, sidomos ndaj tė ndryshmėve. Nė kėtė kuptim ai kėshillonte presidentin Bush pas 11 shtatorit, t’i dashuronte myslimanėt, natyrisht, jo nė kuptimin cinik tė fjalės. Njė filozof gjerman madje shkon edhe mė larg, duke pohuar se “dashuria ndaj tė afėrmit” ėshtė nėna e tė gjitha luftėrave njerėzore.

 

     Mirėpo duke shfletuar ca libra, vura re se definicioni i moralit nuk ishte i njėjtė pėr tė gjithė. Sipas fjalorit tė gjuhės shqipe, morali ėshtė “Tėrėsia e parimeve, e normave dhe e rregullave qė janė krijuar e ndryshojnė historikisht nė kushte tė caktuara ekonomiko-shoqėrore dhe qė pėrcaktojnė sjelljen e veprimtarinė e njerėzve nė shoqėri”. Ndėrkaq, sipas definicionit tė Wikipedias gjermane, shprehja "Moral" kryesisht tregon modelin faktik tė sjelljes, tė konvencioneve, tė rregullave dhe parimeve tė individėve, grupimeve apo kulturave tė caktuara.

 

     Shumė autorė moralin nuk e shkėpusin nga e drejta, qoftė ajo tradicionale, zakonore, apo zyrtare, duke pohuar se sjellja morale dhe ligjore janė identike. Psh. Hegeli filozofinė e tij morale e inkorporon nė librin e tij mbi filozofinė e sė drejtės. Sipas tij, shteti ėshtė realizim i idesė morale. Ndėrsa pėr shumė tė tjerė, morali pėrbėn predispozitėn e ēdo legjislacioni.

 

     Sipas etikės hobsiane, njeriu nė natyrėn e tij ėshtė njė qenie egoiste, si njė ujk i vetmuar, dhe pėr kėtė shkak ekziston shteti qė tė sigurojė paqen midis njerėzve. Kundėrshtarėt e mėvonshėm tė Hobsit theksuan ndėrgjegjen njerėzore si kriter natyror tė moralitetit. Sipas Kantit, duhet dalluar moraliteti nga legaliteti, pėrkatėsisht, nga sjellja e ligjshme, sepse kjo e fundit i shtyn njerėzit tė sillen mirė nga frika pėr konsekuencat, ndėrsa ajo e para nga parimet e pėrqafuara me vetėdėshirė.

 

     Destruksionin e tė gjitha pikėpamjeve morale, sidomos tė atyre religjioze, e ka bėrė filozofi i madh gjerman Nietzsche duke i tallur si moral kristian tė kopesė, ndėrsa ndėr kontestatorėt e sotėm mė tė mėdhenj tė pikėpamjeve morale tradicionale llogaritet Slavoj Zhizheku me librin e tij: “Duaje tė afėrmin tėnd, jo faleminderit!”

 

     Moraliteti i njeriut pėrcaktohet nga dhėnia pėrparėsi interesave egoiste apo atyre me dobi tė pėrgjithshme. Nė shkallėzimin qė niset nga egoizmi dhe mbaron me altruizmin, ekzistojnė dhe ca shkallė tė ndėrmjetme varėsisht nga pėrcaktimi pėr interesa afatgjatė apo afatshkurtėr, individualė apo gruporė, fisnorė e krahinorė apo nacionalė e gjithėnjerėzorė.

 

     Si studiues dhe hulumtues i sociologjisė politike, Ukshin Hoti ėshtė njė kritik jashtėzakonisht i rreptė i tė metave shoqėrore tė shqiptarėve. Shkaqet e fenomenit tė oportunizmit politik mes shqiptarėve, sidomos tek njė pjesė e rinisė sė tij, ai i gjen tek raportet anakronike dhe tė pashthurura patriarkale e fisnore nė Kosovė.

·       Pas njė ceremonie mortore nė Therandė, nė tė cilat shpesh hapeshin dhe debate politike, njė provokator nga LDK-ja e pyeti Ukshin Hotin se mos doni tė na ktheni komunizmin?

     Mė la pėrshtypje pėrgjigja e tij kuptimplotė: “Jo, por duam t’ua ērrėnjosim feudalizmin.” Pėr dallim nga pyetja, pėrgjigja nuk ishte provokative, por fshihte pikėrisht thelbin e raporteve shoqėrore nė Kosovė, tė cilat akoma i karakterizon patriarkalizmi, filisteizmi fisnor e mentaliteti feudal, tipare kėto qė do t’i ngadalėsojnė ndjeshėm integrimet euroatlantike tė Kosovės.

 

     Natyrisht, duke marrė pėr bazė pikėpamjet e Ukshin Hotit, nuk ėshtė e vėshtirė tė kuptohet se ku i ka rrėnjėt filisteizmi e meskiniteti i sotėm moral i Prishtinės, i cili, nė vend se tė merremi me problemet qė na i parashtron koha, na dikton tė merremi me ēėshtje tashmė tė zgjidhura, si psh. tė gjuhės letrare, pėr tė mos shkuar akoma mė larg, tė krijimit tė kombit. Pra ata kuazi-intelektualė qė kualifikojnė psh. Qosjen apo Kristo Frashėrin si rilindas tė shekullit XX, vetė duan tė kthehen akoma mė larg, tė merren me punėt me tė cilat i kanė kryer 150 vjet mė parė Naimi, Samiu, De Rada e Naum Veēilharxhi, pra me punėn e krijimit tė kombit nga e para. Tė paaftė pėr tė krijuar diēka vėrtetė tė re, duan tė prishin atė qė tashmė ėshtė arritur pėr ta bėrė nga e para. Mirėpo si do ta bėnin ata njė gjė tė tillė, duke pasur parasysh mediokritetin dhe inkompetencėn e tyre? Jemi tė prirur tė besojmė se do t’ia bėnin si ata partizanėt gjatė luftės: do tė prishnin rrotat e makinave pėr tė na bėrė opinga.

 

     Ukshin Hoti bėn dallimin e politikės nga politikanizmi, pėrkatėsisht nga manipulimet e  spekulimet politike. Duke marrė nė shqyrtim politikėn serbe ndaj shqiptarėve, nė shkrimin analitik “Politika si art dhe morali” ai shkruan: “Ndėr ne, p.sh., shpeshherė dėgjohet komentimi se serbėt janė politikanė tė zotė, qė do tė thotė se janė mjeshtėr tė politikės si art i sė mundshmes. Kritika serbe p.sh., shpalljen e Republikės dhe tė Kushtetutės nga ana e deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės e quajti si akt "kaēaniko-kaēak" (Kaēaniēko-kaēaēki Ustav) duke e pasur pėr qėllim denigrimin e rėndėsisė sė kėtij akti si akt tė pamoralshėm meqė e shpallėn "kaēakėt" dhe jo deputetėt. Nė kėtė rast nuk vihej nė spikamė fakti se "kaēa(ni)kėt" e tillė ishin tė zgjedhur si deputetė pikėrisht me lejen e tyre, dhe se konspiracionin ua kishin imponuar vetė ata - serbėt, d.m.th. jo ata vetvetes, dhe se kishin qenė tė detyruar ta bėnin njė akt tė tillė nė kushte tė imponuara konspirative. Pėrkrahja masovike e popullsisė e bėn tė pamoralshėm tentimin e politikės serbe qė ta denigrojė njė akt tė tillė fisnik. Andaj thėnia se serbėt janė politikanė tė aftė nė sytė e shqiptarėve lidhet me konotacion negativ, ndėrkaq nė sytė e serbėve, pavarėsisht nga pėrparėsitė momentale qė mund t'ua sigurojė "aftėsia" e tillė, nė njė plan afatgjatė mund t'i kualifikojė vetėm si manipulues tė mirė pėr qėllime afatshkurtra por nė kundėrshtim me interesat afatgjata dhe pozitive tė popullit serb, siē ėshtė p.sh. miqėsia me shqiptarėt.”

 

Mbi nivelin intelektual tė Ukshnin Hotit

 

     Sot ėshtė e pamundur tė flasėsh pėr njė hierarki vlerash apo pėr njė piramidė shkencore e kulturore ndėr shqiptarėt, me ē’rast do tė pajtoheshin sė paku shumica pėr ata qė do tė gjendeshin nė majė, nga mesi dhe nė fund. Njė piramidė e tillė ekziston vetėm nė fushėn e sportit, ku shkallėzimi bėhet sipas pikėve. Tek ne psh. ndodh qė tė dalė njė gazetar si puna e z. Matoshi dhe t’i japė leksione historie njė Kristo Frashėri. Kėsaj i thonė “eja babė tė t’i tregoj arat”. Ndėrkaq, nė vendet e demokracive perėndimore dihet se ku e ka vendin secili, gazetari, bashkėpunėtori shkencor, akademiku e doktori i shkencave, debituesi dhe eksperti. Pėr nga titulli, Ukshin Hoti ka mbetur zyrtarisht nė shkallėn e magjistrit, ndonėse doktoranturėn e kishte tė gatshme, po nuk e mbrojti dot pėr shkak tė rrethanave tė njohura nė ish-Jugosllavi. Mirėpo sot ėshtė e pamoralshme t’i drejtohesh atij me titullin “magjistri Ukshin Hoti”. Pėr nga niveli i analizave tė tij shkencore, edhe titulli doktor do tė ishte i pakėt, prandaj, duke qenė se ai ka krijuar tashmė njė emėr nė fushėn e letrave, titulli mė i mirė do tė ishte vetė emri i tij, Ukshin Hoti.

 

     Nė qasjen ndaj politikės dhe nė analizat socio-politike, Ukshin Hoti nuk dallon ose dallon fare pak nga kolegėt e tij tė universiteteve amerikane. Duke shfletuar autorė tė ndryshėm pėrnjėherėsh, zbulova diēka interesante: unė mund tė kaloja pa asnjė vėshtirėsi nga njė studim i Zbignjev Brzezinskit tek Ukshin Hoti, ose nga njė studim i Hobsbaumit, Zhizhekut apo Darendorfit tek Ukshin Hoti. Madje nė ca aspekte Ukshin Hoti mė delte mė i thellė, mė sintetik e mė bindės. Kjo ndoshta pėr shkak tė prejardhjes sė tij bikulturore, krishtero-muslimane, tė pėrcaktuar nga kombi dhe nga gjeografia, por edhe tė pėrvojės sė veēantė jetėsore. Ndėrkaq e kisha tmerrėsisht tė vėshtirė tė kaloja psh. nga Ukshin Hoti te njė autor kosovar tė pranishėm nė opinion sidomos gjatė 10 viteve tė fundit qė ka botuar vėllime tė tėra mbi ēėshtjen tonė kombėtare. Duke parafrazuar titullin e njė romani tė Mark Tuenit, mund tė thoshja se Ukshin Hoti ishte “njė amerikan nė Krushė tė Madhe”, pėr sa i pėrket pozitės sė tij tragji-komike nė fshatin e tij tė lindjes, ose edhe njė “amerikan nė Universitetin e Prishtinės”, pėr sa i pėrket metodės sė tij tė ligjėrimit dhe afėrsisė kolegiale me studentėt. Nėn shembullin e universiteteve amerikane, ai shpesh i braktiste sallat universitare me mėsim frontal dhe temat e tij i trajtonte pėrmes bashkėbisedimit nėpėr vende publike, psh. nė ndonjė kafene. Sipas Aristotelit, njė orator, pėr t’u quajtur i zoti, duhet tė zotėrojė tri veēori: etosin, logosin dhe patosin. Etosin, dmth moralin - pėr tė mos thėnė gėnjeshtra, logosin, dmth. arsyen, pėrkatėsisht, aftėsinė e argumentimit shkencor, dhe sė fundi patosin, dmth. ndjenjėn, qė do tė thotė se ato qė ua thotė tė tjerėve t’ua thotė me zjarrin e shpirtit dhe jo sa pėr tė larė gojėn. Ukshin Hoti i zotėronte tė trija.

 

     Sot ėshtė imorale dhe inkompetente nga aspekti shkencor tė shkruash njė studim nga fusha e politologjisė, e socio-politikės apo e filozofisė politike dhe tė mos i referohesh veprės sė Ukshin Hotit. Fatkeqėsisht kjo po ndodh mjaft shpesh ndėr ne, para sė gjithash nė Prishtinė mė parė se nė Tiranė. Si duket studiuesve tanė, ashtu si njė personazhi tė romanit “100 vjet vetmi” tė Markesit, u pėlqen tė merren me zbulimin e gjėrave tashmė tė zbuluara.

 

Politika dhe humanizmi

 

     Duke lexuar mbrojtjen e tij para gjyqit, tė cilėn ai e kishte konceptuar si njė ligjėratė, pėrkatėsisht, si njė ese politik, pėr sqarimin e keqkuptimeve politike serbe e shqiptare lidhur me gjetjen e njė zgjidhjeje tė kėnaqshme qė do t'i shpėtonte kėta dy popuj nga konfrontimi, njeriu zbulon njė ndėr veēoritė themelore tė gjithė veprės politike tė Ukshin Hotit, qė ėshtė humanizmi.

 

     Pėr tė politika nuk ėshtė manipulim i thjeshtė me shifra abstrakte, kalkulim vrasjesh, plagosjesh e masakrimesh pėr arritjen e qėllimeve "tė shenjta", pėrgatitje paraprake tė mijėra thasėve tė najlonit pėr ushtarė qė do tė vriten nė fronte etj. etj. Pėr tė politika mbetet shkenca themelore humaniste si parakusht esencial i zhvillimit tė gjitha shkencave tjera, i tė gjitha fushave tjera tė zhvillimit kulturor e ekonomik tė njerėzimit, nė dobi tė shmangies sė konflikteve dhe jo tė nxitjes sė tyre, nė dobi tė zbulimit tė zgjidhjeve mė tė drejta e mė premtuese pėr tė gjitha palėt dhe jo tė krijimit tė vatrave tė pėrhershme tė krizės.

 

     Duke qenė mė largpamės se tė tjerėt, ai qysh mė 1981 tėrhoqi vėrejtjen pėr nevojėn e konstituimit tė Kosovės si republikė. Dhe po tė ishte dėgjuar atėherė fjala e tij, rezultatet do tė ishin krejt ndryshe, jo vetėm pėr Kosovėn, po mbase dhe pėr gjithė Jugosllavinė. Dhe duke qenė se pikėrisht oportunizmat politikė tė zyrtarėve e pushtetarėve tė ndryshėm bėjnė qė tė eskalojnė ngjarjet gjer nė konflikte e luftra, duke qenė se ishte pikėrisht oportunizmi politik shkaku i ardhjes sė Hitlerit nė fuqi para Luftės sė Dytė Botėrore, dhe i Millosheviqit nė Serbi nė fund tė viteve 80, atėherė duhet pranuar se kundėrshtimi i filozofisė sė oportunizmit nga Ukshin Hoti pėrbėn thelbin e bazės humaniste tė politikės sė tij.

 

     Pėr realizimin e qėllimeve politike ai kurrė nuk e pranoi makiavelizmin si metodė. Ai ėshtė i bindur se qėllimet fisnike nuk mund tė arrihen pa viktima e privacione. Mirėpo "privacionet dhe flijimet i bėjnė vetėm ata qė kanė shkallė tė lartė tė moralit vetjak por edhe qė besojnė fuqimisht nė ndershmėrinė dhe fisnikėrinė e qėllimeve pėr tė cilat luftojnė. Sepse njė qėllim fisnik nuk mund tė realizohet me metoda makiaveliste tė intrigave dhe tė shpifjeve. Bashkimin e Italisė nuk e solli mendimi politik i Makiavelit por vetėm mendimi politik i Macinit dhe lufta vetėmohuese e njė morali tejet tė lartė e Garibaldit. Makiaveli e ka pėrshkruar luftėn politike pėr pushtet tė sundimtarėve tė ndryshėm tė paskrupullt dhe tė princėrve tė Italisė feudale. Ai u jepte atyre udhėzime se si ta pėrforcojnė pushtetin dhe ka pasur besim se ndonjėri prej tyre do ta shfrytėzojė atė pushtet nė favor tė bashkimit tė Italisė. Mjeshtritė tė cilat i pėrshkruan dhe i rekomandon ai sigurisht qė janė shfrytėzuar edhe mė parė, por edhe pas tij, nė luftėrat e pėrgjakshme pėr pushtet nga ana e oborrtarėve tė ndryshėm dhe despotėve, nga ana e tiranėve dhe diktatorėve tė vjetėr e modernė, por kurrė ndonjėherė ato, gjatė gjithė historisė, nuk e kanė sjellė fitoren e ēfarėdo lėvizjeje politike serioze dhe as forcimin e ēfarėdo pushteti demokratik. Ato mund tė sjellin forcimin e pushteteve dhe tė pushtetmbajtėsve despotikė, autokratikė, autoritarė dhe totalitarė; ato janė metoda tė njė lufte tė paskrupullt, tė paturpshme dhe tė pėrgjakshme pėr pushtet, por ato janė nė kundėrshtim tė ashpėr dhe tė thellė me vetė nocionin e demokracisė." ( U.Hoti, Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare, Tiranė 1981, f. 163 )

 

     Pėrse udhėheqėsit kosovarė nuk u vunė nė krye tė kėrkesės popullore pėr republikė me 1981, ishte njėra ndėr pyetjet qė ia shtroi atij njė gazetar. Sepse, thotė ai, e para, ishin shkėputur plotėsisht nga populli, dhe e dyta, sepse viti 1981 kėrkonte nė Kosovė gjeneralė tė politikės, njerėz tė vetiniciativės e qė dinė tė japin urdhra e orientime. Ndėrkaq udhėheqėsit e Kosovės ishin ca oficerė mediokėr tė cilėt ishin mėsuar qė pėrjetėsisht tė merrnin urdhra, qysh nga koha e LNĒ-sė e kėtej. Duke qenė se konformizmi dhe oportunizmi janė tė lidhur ngushtė me mediokritetin, Ukshin Hoti, si njohės i thellė i proceseve politike globale e regjionale, nuk ra asnjėherė as nė njėrin dhe as nė tjetrin pozicion.

 

     Ai kurrė nuk nxiti pėr luftė nė Kosovė, as popullin shqiptar, as shtetin shqiptar pėr tė cilin e dinte se e ka armatėn e organizuar e cila sė paku mund tė shkaktonte ndonjė konflikt serioz me pėrmasa ballkanike. Njėkohėsisht ai nuk u pajtua as me propagandimin e psikologjisė sė nėnshtrimit. Pėr kėtė shkak ai u rrah e u masakrua pothuajse pėr vdekje nga njė skuadėr policore serbe nė Gllogovc nė verė tė vitit 1993, por kurrė nuk pushoi sė besuari se populli serb ka forca tė mjaftueshme pėr t'u ballafaquar me bishat e veta.

 

     Masakrat britanike kundėr indianėve kishin vėnė nė pikėpyetje vlerat themelore tė qytetėrimit dhe tė kulturės angleze. Pėr kėtė shkak, ata kishin pranuar tėrheqjen, pėrpara se tė binin definitivisht nė nivelin e  hordhive njerėzore prehistorike. Nė kėtė kuptim, edhe serbėt, mendonte ai, po qe se u ka mbetur deri ke vlerat e kulturės vetjake e tė emancipimit tė pėrgjithshėm shoqėror, duhet tė lirohen nga ndjenja e madhėsisė sė rrejshme e tė ndonjė misioni tė veēantė nė Ballkan. Ata duhet tė pranojnė faktin e thjeshtė se edhe shqiptarėt kanė tė drejtė pėr t'u zhvilluar e pėr t'u evropianizuar si tė gjitha kombet tjera evropiane, aq mė parė kur ata pėrfaqėsojnė njėrin ndėr kombet mė tė vjetra nė kontinent. Manipulimi me parulla falso tė mbrojtjes sė krishterimit kundėr depėrtimit islamik nuk i sjell dobi askujt. Populli shqiptar ėshtė njė shembull i rrallė i bashkėjetesės harmonike dhe demokratike tė tri feve, nė planin shpirtėror, ndėrsa nė planin e pėrgjithshėm kulturor e material, ai ėshtė njė popull thjesht evropian, qė nga shkrimet e tij tė para kishtare nė shek XV e tė luftėrave anti-turke tė Skėnderbeut, gjer ke normat morale e ligjore tė raporteve tė brendshme sipas kanunit tė tij historik.

 

     Shtypja qė ushtrohet nga kryeparėt e familjeve shqiptare ndaj moshės sė re dhe ndaj gjinisė femėrore ėshtė ndėr shkaqet themelore tė krijimit tė gjeneratave kompleksive, tė vuajtjeve e tė tragjedive tė panumėrta. Nė esenė e tij "Vasha dhe demokracia" ai do tė marrė nė shqyrtim drejtpėrsėdrejti fatin konkret tė njė vajze tė re kosovare qė nė njė poezi tė saj ka paralajmėruar vetėvrasjen. Duke qenė se numri i vajzave kosovare qė vetėvriten nė dekadat e fundit ėshtė tejet shqetėsues, Ukshin Hoti nė eseun e tij pėrpiqet tė emėrojė shkaqet dhe pasojat e kėsaj gjendjeje, tė cilat ushqejnė, influencojnė edhe alternojnė njėra-tjetrėn.

 

     Njė nga akuzat morale lidhur me Librin e Ukshin Hotit FPĒSH ka tė bėj direkt me mua dhe indirekt edhe me Ukshin Hotin: ndėrthurja nė shkrimet e tij tė “intimes me shkencėn”. Ca nga lexuesit e librit ma kanė zėnė pėr tė madhe qė si redaktor, korrektor dhe pėrgatitės pėr botim tė librit “FPĒSH”, kam futur nė tė edhe shkrimin me titull: „Kronika e rrėnimit tė njė jete“, i cili, sipas tyre, qenka diēka thjesht private, pa interes pėr publikun dhe madje komprometues pėr autorin. Disa madje arritėn tė mė akuzojnė se e kam bėrė njė gjė tė tillė pa lejen e autorit dhe me qėllim tė komprometimit tė tij. Ndėrkaq redaktori i „Kohės ditore“, z. Baton Haxhiu, nė njė shkrim pėr veprėn e U. Hotit, duke dashur tė shfaqet si njė metropolitan perėndimor, pohonte se "Te lexuesi i huaj, kombinimi i shkencės me intimen duket i ēuditshėm, nė mos edhe i pakuptimtė" ( Koha, 5.02.97 ).

 

     Natyrisht, pohime tė tilla e kanė burimin qoftė nė deficitin intelektual dhe provincializmin kulturor tė Prishtinės, qoftė nė axhamillėkun tonė tė pėrgjithshėm politik. Tė mėsuar tashmė qė nga literatura politike tė lexojmė vetėm definicione tė thata e retorika tė ftohta akademike tė mbushura me formula e citate, kur shohim papritur nė njė libėr kombinimin e "intimes me shkencėn", tė nėnės sė mbledhur kruspull e tė njė fėmije qė puth njė shtyllė betoni tė oborrit, tė verbimit tė pėrkohshėm tė autorit dhe tė akuzimit pėr kėtė shkak tė Bushit e tė Gorbaēovit, tė detabuizimit tė raporteve familjare, tė shkurorėzimit e tė ndarjes, qė mund t'i japė tė drejtė njėrės palė ( burrit apo gruas ) tė sillet si tė dojė me fėmijėt, duke mbjellė urrejtjen tek ta pėr prindin tjetėr, kėto gjėra, ( qė s’janė veēori vetėm tė jetės private tė Ukshin Hotit ) nuk janė thjesht ēėshtje intime. Pėrkundrazi, pėr "lexuesin e huaj" pikėrisht kėto janė shkenca e vėrtetė.

 

     Po tė marrim parasysh debatin e viteve tė fundit tė inicuar nga Qosja e Kadareja pėr identitetin kulturor tė shqiptarėve, bie njė sy njė mungesė e ndjeshme: argumentimi i Ukshin Hotit lidhur me kėtė subjekt. Ėshtė pėr t’u ēuditur se si Qosja, ashtu dhe Kadareja, ndonėse e njohin veprėn e Ukshin Hotit dhe e dinė se ai ėshtė marrė me kėtė subjekt, nuk ka begenisur asnjėri t’ia pėrmend emrin nė shkrimin e vet. Akoma mė rėndues ėshtė fakti se asnjė nga gazetat kosovare nuk denjoi tė ribotonte edhe opinionin e Ukshin Hotit lidhur me identitetin kulturor e nacional tė shqiptarėve, opinion i cili ndonėse autentik, i afrohet mė shumė atij tė Qosjes e Kristo Frashėrit dhe mė pak atij tė Kadaresė.

 

·       Tė nderuara zonja e zotėrinj,

 

     Do ta pėrfundoja kėtė ligjėratė me njė apel pėr fatin e pazbardhur tė Ukshin Hotit. U bėnė dhjetė vjet qysh se nuk dihet gjė pėr tė. Gjer mė 17 maj 1999 kam qenė nė kontakte pothuajse tė pėrditshme telefonike me avokatin Hysni Bytyqi pėr t’a nisur njė avokat serb tek burgu i Dubravėst’a priste. Atė kohė edhe ajo inteligjencė e pakėt humaniste serbe ishte e frikėsuar. Ndonjė opozitar serb, kundėrshtar i regjimit, kishte ndodhur qė tė ekzekutohej ne mes tė Beogradit. Avokati serb qe frikėsuar edhe nga kalimi nėpėr njė zonė tė kontrolluar prej UĒK’sė. Hysni Bytyqi vlerėson se Ukshin Hoti mund tė jetė vrarė menjėherė pas daljes nga burgu. Nė anėn tjetėr, motra e tij, Myrvetja, nuk ka reshtur sė kėrkuari atė qė prej 10 vitesh e tė bjerė nė kontakte tė ndryshme me qytetarė serbė e malazezė. Kėta tė fundit i kanė dhėnė fakte bindėse pėr gjendjen nė izolim tė Ukshin Hotit diku nė njė vend tė panjohur. Mirėpo, ndonėse kishin kėrkuar shuma tė mėdha parash, asnjėherė nuk kishin ofruar ndonjė argument bindės nė trajtė fotografike, akustike apo filmike. Nė kėtė situatė, mbetet qė tė kėrkohet me ngulm zbardhja e fatit tė tij nė rrugė diplomatike gjatė kontakteve me tė huajt dhe me zyrtarėt serbė tė Beogradit. Edhe nė kėtė rast fati mund tė jetė po aq cinik ndaj Ukshin Hotit, sa gjatė viteve 90. Ashtu si psh. ndaj figurės sė shquar tė letėrsisė spanjolle, Frederiko Garcia Lorkės, viktimė e diktaturės frankiste, pėr tė cilin u desh tė kalonin 70 vjet qė t’i gjenden eshtrat.

 

     Nė anėn tjetėr, deri nė ditėn e zbardhjes, ashtu siē ka propozuar tashmė miku im dhe i Ukshin Hotit, Moikom Zeqo, do tė ishte mirė t’i ngritet njė kenotaf, dmth. njė varr pėrkujtimor, ku qytetarėt e Kosovės tė mund t’ia bėnin nderimet e duhura kėtij martiri. Po tė ketė vdekur, ai meriton njė varr, si tė gjithė tė vdekurit, ku t’i shkojnė pėr vizitė fėmijėt, familjarėt, tė afėrmit, ish-studentėt dhe admiruesit pėr nderime. Po ta kenė djegur psh. nė ndonjė nga furrnaltat serbe tė Surdulicės, ku janė djegur me qindra shqiptarė tė masakruar, njė ngjarje kjo e vėrtetuar nga Kėshilli serb i Helsinkit, atėherė ėshtė obligim i qeverisė sonė qė tė kėrkojė ngritjen e njė monumenti nė kujtim tė vrarėve nė Maēkaticė, ngjashėm me atė qė ėshtė ngritur nė Mathausen nė kujtim tė viktimave tė nazizmit.

 

    Ukshin Hoti dhe tė burgosurit tjerė politikė shqiptarė janė vėnė qė prej 10 vitesh nė kryq. Nuk e di se sa qėndroi saktėsisht nė kryq Jezu Krishti, por pas njė nate shkoi dikush dhe e hoqi nga kryqi. Njė hero i jashtėzakonshėm shqiptar i Luftės sė Dytė Botėrore, Xheladin Kurbalia, u gozhdua nė formė kryqi nga serbėt mu nė mes tė Preshevės, nė njė fasadė ndėrtese, dhe ndenji nė tė njė javė tė tėrė. Pėr njė javė tė tėrė e ruanin lugetėrit serbė qė tė mos e merrnin shqiptarėt pėr ta varrosur. Megjithatė, shokėt e tij luftėtarė e bėnė atė qė duhej bėrė: organizuan sulmin me thika e me sopata dhe e zbritėn nga kryqi.

 

     Ndėrkaq tė burgosurit tanė, po sidomos ata pėr tė cilėt nuk dihet asgjė, pra tė zhdukurit, akoma janė nė kryq. Ata do tė jenė nė kryq gjithė pėrderisa tė mos zbardhet fati i tyre. Gjendja e tyre nė pozitėn e tė kryqėzuarit ėshtė njė turp jo vetėm pėr ne, po pėr gjithė Evropėn.

 

 

LEXONI: NA MUNGON SHUMĖ MENDJA E UKSHIN HOTIT

Komentin tuaj mund ta shkruani KĖTU

( Pėrgatiti moderatori i www.pashtriku.org )