Njėzet e katėr shekuj vonė, Prishtinė u gjykua pėrsėri Sokrati!

 

UKSHIN HOTI - SOKRATI SHQIPTAR

 

Apologjia e Sokratit antik dhe Apologjia e Sokratit shqiptar njohur me emrin Ukshin Hoti janė identitike. Anitėt, Meletėt dhe Likonėt pas 24 shekujsh nuk ishin vetėm serbė, por edhe shqipfolės dhe mjerė shqipja, e flasin edhe njerėzit e tillė!

Shkruan: Kadrush Radogoshi * Prishtinė, 10. 05. 2010

 

 

     Njėzet e katėr shekuj apo 2393 vjet vonė, Prishtinė u gjykua pėrsėri Sokrati, kushedi pėr satėn herė. Kėtė radhė Sokrati ishte shqiptarė nga Dardhari i Madh i Dukagjinit dhe quhej Ukshin Hoti. Akuza banale, ngjashmėria e tėrėsishme, fund e krye. Ndryshimi edhe kur duket se ėshtė i madh, nuk ėshtė i tillė. Vėrtet gjykatėsit e Sokratit antik ishin njėjtit popull, pra ishin grekė, ndėrsa rastin e gjykimit Sokratit shqiptar gjykatėsit ishin serbė edhe akuzuesit formalė ishin serbė.

     I vėshtruar nga ky aspekt gjykimi dhe dėnimi na duket tepėr prometeik, por, kurrė nuk harrohet fakti se pėrpara akuzuesve formalė fshiheshin politikanė smirėzinjė e zhveshur nga ēdo lloj pėrgjegjėsie dhe mediokritetesh  kulturore e shkencore nga rradhėt e shqipfolėsve, cilėt nuk mund t’i durojnė njerėzit me potencė madhe morale dhe intelektuale ēfarė ishte Ukshin Hoti, problemi ėshtė tepėr Sokratik. 

( Lexoni: Mbrojtjen e Ukshin Hotit )

     Apologjia e Sokratit antik dhe Apologjia e Sokratit shqiptar njohur me emrin Ukshin Hoti janė identitike. Anitėt, Meletėt dhe Likonėt pas 24 shekujsh nuk ishin vetėm serbė, por edhe shqipfolės dhe mjerė shqipja, e flasin edhe njerėzit e tillė!

     Sokrati antik ua pėrkujton akuzuesve po edhe ndėshkuesve tij turpin dhe dėnimin i pret ardhmen, njėjtėn gjė e bėri edhe Sokrati shqiptar Apologjinė e tij. Si Rastin e parė, ashtu edhe dytin, profecia doli shumė e saktė. Ngjashmėri tragjike me njė bukuri llahtarėshme brenda.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

     ( * ) Kadrush Radogoshi ėshtė Shkrimtar dhe studiues i letėrsisė.

      Ka kryer studimet e gjuhės e letėrsisė Universitetin e Prishtinės dhe studimet pasuniversitare dhe ka magjistruar letėrsi. Ka qenė i burgosur dhe i persekutuar politik. Ėshtė autor i 15 veprave zhanreve ndryshme dhe fitues i shumė ēmimeve letrare.

___________________________________________________________________________________________________________________

MR.K.RADOGOSHI: NĖ GJAKOVĖN TĖNDE - NĖ GJAKOVĖN TIME