Demaēi – metaforė lirie

 

Mr. Ukshin HOTI: Adem Demaēi – histori e gjallė e 

Lėvizjes Ēlirimtare Kombėtare

 

ü      Ukshin Hoti, udhėheqėsi i parė nė strukturat e pushtetit nė Kosovė, i cili  nė vitin e madh 1981, u angazhua qė Kosova tė jetė Republikė; shumėherė i burgosur politik; kryengritėsi qė mund tė krahasohet me vet Adem Demaēin dhe studiusi dhe analisti i shkėlqyer, do tė shpreh admirimin e tij ndaj Adem Demaēit nė librin e tij “Filozofia e politike e Ēėshtjes shqiptare”, e botuar nė Prishtinė, nė vitin 1996,  prej nga po sjellim kėtė mendim pėr Adem Demaēin.

 

          Lėvizja  e proceseve politike nė drejtim tė demokracisė nė Kosovė, por edhe nė Shqipėri, do tė ishte tepėr dubioze dhe e ndarė me siguri nė kategori tė veēanta shoqėrore, pa kontributin e veēantė tė Adem Demaēit, - Bacės, legjendės sė gjallė tė popullit shqiptar. Ashtu si thotė edhe kėnga, ai pjesėn mė vitale tė jetės sė vet e treti nėpėr burgje dhe kazamate tė titizmit jugosllav. I tėrė njė mekanizėm shtetėror dhe e tėrė njė makineri ndėrkombėtare politike, me decenie tė tėra u pėrpoq gati me sukses tė plotė ta heshtte jo vetėm kuptimin dhe qėllimin e qėndrimit tė tij nėpėr burgje, por edhe vet atė, ekzistencėn e tij.

 

          Pėr kėtė shkak figura e tij e rėndomtė nė mėnyrė gati tė padiskutueshme kaloi nė legjendė; u tret nė shpirtin e gjallė tė popullit dhe u mishėrua me ėndėrrėn e tij shekullore; Demaēi dhe populli u bėnė njė. Nuk ishte mė tutje vetėm njė bir i denjė i popullit, por gati vetė populli. Pėr politikėn tani e tujte ishte i rrezikshėm, pėr aq sa ishte i rrezikshėm vetėdijėsimi politik i popullit shqiptar. Dhe, kėtė ai e artikuloi me inteligjencėn e tij tė mprehtė; me shpjegimet e thjeshta, por definitive dhe tė prera; me referencat e tij – shpatė qė copėtonin, por qė nuk therrnin. Demaēi nuk e luftoi nė veēanti asnjė armik, por qė tė gjithė sė bashku. E luftoi dhe e mundi ēdokend dhe secilin qė deshi ta pengonte emencipimin e popullit shqiptar. Pėr kėtė shkak figura dhe personaliteti i tij u mishėrua me progresin; me ēdo lėvizje progresive; me marshin pėrpara tė proceseve politike ndėr shqiptarėt nė pėrgjithėsi. Ai nuk i kontribuoi nė veēanti asnjė kthese, sepse i shndėrruar nė popull, i kaloi qė tė gjitha sė bashku me tė. Megjithatė, tė gjitha kthesat, dhe ajo e pėrcaktimit pėr Republikė, si edhe ajo e pėrcaktimit pėr demokraci, e vinin re Demaēin.

 

          Demaēi i shndėrruar vetėm nė vete, pėr tė gjitha kthesat, do tė ishte njėsoj i rėndė, enigmatik, i pazbėrthyeshėm dhe i panjohur. Pėr kėtė shkak, madhėshtia e tij nuk qėndron nė tė njohurit e tij nga populli, por edhe nė tė njohurit e popullit nė vetėn e tij. Komunitei politik evropian me njė gjest fisnik, duke i ndarė ēmimin “Saharov”, deshi ta nderonte, por Komuniteti politik evropian do t’ia ketė borxh gjithmonė rrespektin, sepse Demaēi i shndėrruar nė popull nuk mund tė nderohet. Ai mund vetėm tė respektohet. Pėr Demaēin mund tė shkruhet gjithēka, por mund tė thuhet vetėm njė: ėshtė njė histori e gjallė nė lėvizje e sipėr dhe si e tillė tė detyron jo vetėm respektin, por edhe dashurinė; jo vetė dashurinė, por edhe pėrcaktimin. Mund tė jesh me tė, pėrbri tij apo kundėr tij, por nuk mund tė jesh indiferent ndaj tij. 

 

------------------------------

 

-          Ilmi RAMADANI:  “ADEM DEMAĒI – IDEATOR I LĖVIZJES KOMBĖTARE”

-          Hydajet HYSENI: “A.DEMAĒI – PROMETHE I LĖVIZJES KOMBĖTARE SHQIPTARE”

-          Gani KRASNIQI: „ADEM DEMAĒI – KREJT NDRYSHE NGA TĖ TJERĖT“

-          J.KRASNIQI – R.QOSJA: ” ADEM DEMAĒI- THĖRRET KUR ATDHEU ĖSHTĖ NĖ RREZIK, AI ĖSHTĖ MARTIR I KOMBIT SHQIPTAR”

-          Selatin NOVOSELLA:  “PA ADEM DEMAĒIN DHE ADEM JASHARIN NUK MUND TĖ SHKRUHET HISTORIA E KOSOVĖS”

-          Azem SYLA:  “ ADEM DEMAĒI – FIGURĖ UNIKATE E HISTORISĖ SHQIPTARE”