LETĖR PĖRSHĖNDETĖSE NGA

ZEMRA E MADHE E ATDHETARIT ZEQIR GĖRVALLA

 

Manifestimit madhėshtor:

AKADEMI PĖRKUJTIMORE, PĖR FLAKADANĖT

E LIRISĖ - FLAKĖ QĖ NUK SHUHET KURRĖ -

 

Organizuar 4 Shkurt 2012 Heidelberg Gjermanisė Mike.

 

 

 

 

dashur Vėllezėr dhe Motra Shqiptarė,

nga gjitha Trojet tona Iliro-Shqiptare; Nėnė SHQIPĖRISĖ ET(N)IKE, Natyrale…!

 

      pari: Juve, dashur e nderuar organizatorė e pjesėmarrės mėrgimtarė plotė dhembje e mallė…

    si dhe Juve, nderuar e dashur ardhur vullnetarisht nga gjitha Trojet Shqiptare dhe diasporat e botės…

     E veēanti,

     Juve dashur e nderuar, familje Dėshmorėsh e Dėshmoresh, Heronjsh e Heroinash - Krenarisė sonė Kombėtare;

     Si dhe, Juve dashur e nderuar miq: musafirė dashamirė Kombit tonė Shqiptar nga e gjithė bota, e posaēėrisht nga mikja (nikoqirja), Gjermani.

 

* * *

     pamundėsi, nga kushtet dhe largėsia: marrė pjesė personalisht atė Manifestim madhėshtor e merituar, Juve gjithėve, iu pėrshėndes shpirtrisht nga Amerika mike - prijėse n’botė, fund, I Lumi ZOT, na e dėrgojė NDIHMĖ pėr ta ēliruar bashku me UĒK-nė: Kosovėn tonė legjendare… nga Serbia okupatore - karpatione - kriminale - grabitēare - gjenocidiale… (Po. Pėr t’i ēliruar gjitha Trojet tona etnike shqiptare, duke pėrfshirė edhe bukurėn - Ēamėrinė… pėr ta (ri)bėrė: ShtetPlotė NĖNĖ SHQIPĖRINĖ, mike me gjithė Liridashėsit - Paqėsorė botė…)

Andaj, kush ka: mendje - (Z)emėr Shqiptari e Shqiptarje

DRITĖNJERĖZIE e Vazhdon dot pandalur Rrugėn RILINDSORE

- Shpirt SHQIPĖ(TA)RIE, pėr RIBASHKIM Kombėtar e Territorial
(Amanet Dėshmorėsh e Dėshmoresh… Vjetėr e Ri’…):
ta (ri)bėjmė: ShtetPlotė (normale - natyrale )
Nėnė (Z)EmėrJonėn SHQIPĖRI;
… ashtu siē e deshėn-dėshiruan-gjakuan-ėndėrruan e vepruan…
… edhe Kadriu, Jusufi e Bardhi…
… ashtu siē e deshėn i vogli e i madhi…
… edhe Rexhepi, Nuhiu… edhe ēdo Shqipoi e Shqipe ShqipMali…

… edhe para Tyre… edhe pas Tyre…
… Rilindės Ideologė… Dėshmorė e Dėshmore…
Heronj e Heroina…

V-a-zh-d-i-m-ė-s-i…

… mes Tokave – Viseve – Hiseve - Trojeve tona Iliro-Shqiptare…
hiqet-digjet… kufiri - zinxhiri - gjarpėri i zi… ai kalbėsirė gardhi…
mos veprojė armiqsisht kurrė : Shqiptari kundėr Shqiptari!

… Sepse: gjithė duhet ta dijmė, siē populli ynė thotė, - grurė kuq,
( mos na shkojnė : mundi - djersa e gjaku i derdhur kot e huq…)
Andaj, ēdo individ… shoqėri… parti… Popull… rreth - e - rrotull…

bėhemi NJĖ; mendojmė e Veprojmė:

me Njė Synim - Qėllim - UNIKĖ me Drejtėsi - MIRĖSI…

Duke dashur - ēmuar e ndihmuar: njėri - tjetrin MIRA

V-e-p-r-i-m-t-a-r-i…

Duke pėrkujtuar e nderuar: Dėshmorė e Dėshmore… Vjetėr e Ri’… (Pa bėrė dot dallime: partiake ideologjike - klanore - krahinore…

Pėr t’u bėrė POPULL SHĖMBULLOR: ecim nga Fitorja FITORE…)

(Jo, jo… s’duhet harruar edhe ata trima individual… s’duruan fyrje e nėnēmime…

personalitetit - dinjitetit Kombėtar e Njerėzor nga armiq: njerkana e njerka… (!!)…

Siē bėri: akt heroik mes New York-ut mbrojtje Flamurit Veterani Patriot Ahmet Zherka;

Siē bėri: akt heroik mes Brukselit Mėsuesi Patriot Musa Hoti kundėr kriminelėve serbė… na vrisnin mėnyrė qyqare… prapa shpine…!!!...)

dashur Motra e Vėllezėr, anembanė Trojeve tona… edhe tej Mollės Kuqe…
JO. SHQIPĖRIJONA kurrė nuk plaket; Ajo pėrherė ėSHtė e RE, NėnėJONA-NUSE!

Andaj, Lavdi gjithė Dėshmorėve dhe Dėshmoreve Kombit tonė Shqiptar!
ZOTI: na bekoftė - ndihmoftė - orientoftė Rrugė Kombėtare - Njerėzore MBARĖ!

 

Pėrzemėrsisht dhe me respekt

Zeqir GĖRVALLA, poet

Rochester, NY AMERIKĖ, 04. 02. 2012

 

 

 

- Njė falėnderim vėllazėror -

 

Kėshilli Organizativ, kushtuar-FLAKADANĖVE TĖ JANARIT, falėnderon zemėrmadhin e Kombit tonė Zeqir Gėrvalla, pėr kėtė letėr pėrshėndetėse - dhe i dėshiron jetė gjatė, shėndet e suksese veprimtarinė e tij atdhetare. 

 

 

© Pashtriku.org, Shkurt'2012