Nga aktiviteti i opozitės sė vėrtet nė Kosovė

 

AKTIVITETI I LĖVIZJES “VETĖVENDOSJE“ GJATĖ VITIT 2007

 

        Prishtinė, 28 Dhjetor 2007

        Prezentimi i pakos sė Ahtisaarit. Nėpėr qytetet e Kosovės me qėllim tė vetėdijėsimit tė qytetarėve pėr dėmin qė i sjell Kosovės kjo pako. Aktivistė tė Lėvizjes gjatė disa javėve kanė vizituar qytetet e Kosovės, nėpėr rrugėt e tė cilave paraqiten vizuelisht proceset e pėrfshira nė pako.

 
       
Demonstrata e 10 shkurtit. Dhjetėra mijėra qytetarė tė Kosovės iu pėrgjigjėn ftesės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr ta demonstruar vendosmėrinė tonė nė kundėrshtim tė pakos sė Ahtisaarit dhe ndarjes territoriale, fetare dhe institucionale tė Kosovės qė e bėn kjo pako, vetėm e vetėm pėr ta mbajtur Kosovėn si pjesė tė Serbisė. Policia i bllokoi rrugėt ku marshonin demonstruesit paqėsor dhe intervenoi dhunshėm kur demobstruesit deshėn tė kalojnė pėr ta vazhduar marshin e tyre. Arben Xheladini dhe Mon Balaj u vranė, ndėrsa 82 demonstrues tė tjerė u plagosėn, disa rėndė, nga plumbat e gomės qė i pėrdori policia. 15 demonstrues u arrestuan.

 
       
Homazhe pėr Arben Xheladinin dhe Man Balajn. Mė 11 shkurt aktivistė tė Lėvizjes dhe qytetarė tė Prishtinės u mblodhėn nė vendin ku kishin rėnė dėshmorėt Arben Xheladini dhe Mon Balaj pėr tė bėrė homazhe.

 
       
Demonstrata e 3 Marsit. Demonstratės gjithėpopullore iu bashkuan dhjetėra mijėra qytetarė tė cilėt shprehėn mllefin kundėr pushtetit qė robėron dhe vret. Policia e kishte bllokuar njė pjesė tė marshutės sė demonstratės, por pas ultimatumit nga Lėvizja VETĖVENDOSJE! ata u detyruan ta hapin rrugėn. Para selisė sė policisė nė Prishtinė u vendos mbishkrimi VRASĖS nė tė gjitha gjuhėt e ekipeve policore qė morėn pjesė nė intevernimin e 10 shkurtit.

 
       
Ekspozita e Pakos sė Ahtisaarit. Aktivistė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! gjatė tėrė javės kanė ekspozuar nenet nga Pakoja e Ahtisaarit, nene kėto qė ngėrthejnė nė vete padrejtėsitė e tmerrshme tė kėtij dokumenti, i cili do t’ia shkatėrrojė Kosovės tė ardhmen. Kėto nene nga tė gjitha anekset e pakos shpjegojnė nė detaje pengesat qė do t’i ketė Kosova nė tė ardhmen, pengesa kėto qė kanė tė bėjnė me funksionimin e politikės, ekonomisė dhe shoqėrisė sė Kosovės nė pėrgjithėsi.

 
       
Demonstratė me 31 Mars. Nė kėtė demonstratė u kėrkua vetėvendosja si lirim nga burgu kolektiv i popullit tė Kosovės, dhe lirimi i tė gjithė tė burgosurėve politik individual nė Kosovė.

 
       
Rrencat. Mė 1 prill qytetarėt e Prishtinės i kanė votuar rrencat mė tė mėdhenjė ndėr politikan. Procesi i votimit ėshtė mbajtur sot nė Prishtinė, dhe ėshtė organizuar nga Lėvizja VETĖVENDOSJE! Nė tė kanė marrė pjesė 974 qytetarė tė Prishtinės. Fitues doli Hashim Thaēi me gjithsej 418 vota, pra gati gjysma e votuesve e shpallėn atė rrencin mė tė madh.

 
       
1989. Mė 5 prill 2007 deputetėt e Kuvendit tė Kosovės janė mbledhur nė sallėn e Kuvendit pėr ta miratuar me aklamacion njė deklaratė mbėshtetėse pėr Pakon e Ahtisaarit. Me kėtė Pako na ėshtė thėnė se Kosova fiton ēdo gjė. Njėjtė si mė 1989, kur u pranuan ndryshimet kushtetuese tė Serbisė qė ia anulonin Kosovės autonominė. Madje edhe salla ishte e njėjtė.

 
       
“Lirojeni Albinin.” Kjo parullė ėshtė shkruar nė murin e UNMIK-ut, si dhe nė qendrat tjera tė Kosovės.

 
       
VRASĖS. Nė makinat e UNMIK-ut ėshtė shkruar parulla VRASĖS. Kjo parullė ua ka pėrkujtuar qytetarėve tė Kosovės shndėrrimin e regjimit kolonial nė edhe regjim terroristė pas 10 shkurtit.

 
        Tryezė. Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė bashkėpunim me Kėshillin e Studentėve tė Fakultetit Juridik tė UP-sė organizoi tryezėn e rrumbullakėt me intelektualė “Pakoja e padrejtėsisė dhe mosfunksionalitetit”. Aty u analizuan dėmet e pakos sė Ahtisaarit nė 3 rrafshe: atė juridiko/politik, rrafshin ekonomik dhe tė sigurisė.

 
       
Tryezė dhe protestė nė Pejė. Mė 19 maj 2007, nė Pejė u mbajt tryeza e rrumbullakėt, e organizuar nga Lėvizja VETĖVENDOSJE! me temėn Pakoja e Ahtisaarit – uzurpuese e trashėgimisė sonė. Nė kėtė tryezė ku morėn pjesė intelektualė nga Peja si dhe pėrfaqėsuesit e disa partive politike, pėrfshirė pėrfaqėsuesit e Kuvendit Komunal tė Pejės, u diskutua muri i cili ndėrtohej nė atė kohė pėrreth Patrikanės sė Pejės. Pas tryezės aktivistė tė Lėvizjes dhe qytetarė tė Pejės organizuan protestė nė hyrje tė Patrikanės.

 
       
Tryezė nė Drenas. Me 7 qershor Lėvizja VETĖVENSOJE ! organizoi tryezė nė Drenas me temėn Pakoja e padrejtėsisė dhe jofunksionalitetit.

 
       
Dy vjetori. Me rastin e dy vjetorit tė themelimit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! u mbajt njė ekspozitė ku janė pėrmbledhur fotografitė mė tė mira nga tė gjitha aksionet, tubimet dhe demonstratat e organizuara gjatė kėtyre dy viteve.

 
       
Pakoja e plehut. Nė qershor Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka organizuar aksionin e shkrimit tė parullės “Pakoja e Ahtisaarit” nėpėr kontenierat e plehut nė Prishtinė. Kjo ka simbolizuar pakon si njė kontenjer qė pėrmban shumė gjėsende, tė gjitha kėto me vlerė plehu pėr tė ardhmen e Kosovės. Ky aksion ėshtė realizuar edhe nė qendrat tjera tė Kosovės.

 
       
Memorandum. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ua ka dėrguar dy memorandume njė numri tė organizatave ndėrkombėtare qė merren me tė drejtat e njeriut. Memorandumi argumenton se si janė shkelur tė drejtat e njeriut me mbajtjen e vazhdueshme tė aktivistėve tonė nė paraburgim.

 
       
Tryezė nė Besianė. Mė 27 qershor, nė Besianė u mbajt tryeza e rrumbullakėt e organizuar nga Qendra e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! atje.

 
       
6 mujori i 10 shkurtit. Me 10 gusht 2007 me rastin e 6 mujorit tė demonstratės sė 10 shkurtit dhe rėnies sė Arbenit dhe Monit, Lėvizja ka organizuar homazhe te vendi ku u qėlluan dy dėshmorėt. Pastaj kemi vazhduar drejt zyres sė Britanisė sė Madhe ku ia dėrguam njė letėr publike shefit tė zyres, David Blunt, me pyetjen – “Ku ndodhet Steven Curtis?”.Nė fund shkuam te zyra e Rumanisė tė cilėn e goditėm me vezė tė prishura. Ky shtet po i mbanė kriminelėt qė vranė Arbenin dhe Monin.

 
       
Manipulimi i UNMIK-ut. Me 11 shtator nė murin e UNMIK-ut kemi filluar me shkruarjen e parullės UNMIK-u manipulon fėmijėt! Nė kėtė mur, ku zakonisht i shkruanim parullat tona liridashėse, UNMIK-u i ka angazhuar disa fėmijė pėr tė vizatuar pikturat e veta aty. Nė disa vende fėmijėt kanė shkruar “E duam UNMIK-un”, shpėrfaqje kjo e qartė e qyqarllėkut tė kėtij pushteti shtypės i cili po i manipulon fėmijėt pėr ta mbrojtur veten dhe padrejtėsinė e tij.

 
       
Promovimi i librit. Mė 18 shtator 2007 u bė promovimi i librit "ZGJOHU! - Pėr rezistencė drejtė lirisė" i Albin Kurtit. Fjalėt e rastit mbajtėn Sadri Fetiu, Muhamet Mavraj dhe Glauk Konjufca.


       
Jo zgjedhje pėr parti. Referendum pėr liri. Me 14 shtator 2007 kemi filluar fushatėn kundėr zgjedhjeve tė 17 nėntorit, pėr t’i vetėdijėsuar qytetarėt e Kosovės pėr thelbin dhe mashtrimin qė po i pėrgatitet nėpėrmjet zgjedhjeve.

 
       
Themelohen dy qendra tė reja tė VETĖVENDOSJE!-s nė Kosovė. Mė 26 tetor, u hap zyrja e Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Pejė ndėrsa mė 27 tetor nė Malishevė.

 
       
Tryezė nė Malishevė. Mė 27 tetor Lėvizja VETĖVENSOJE! organizoi tryezė nė Malishevė. Nė kėtė tryezė morėn pjesė pėrfaqėsues tė subjekteve tė ndryshme politike tė Malishevės. Tryeza shqyrtonte kahjen qė e ka marrė procesi politik nė Kosovė dhe cakun e tij tė paevitueshėm.

 
       
Mė intelektualė nė Prishtinė. Mė 10 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE! organizoi tryezė mė intelektualė nė Prishtinė. Aty u diskutua pėr situatėn aktuale politike, me theks tė veēantė nė padrejtėsitė qė po i bėhen popullit tė Kosovės duke ia shkelur atij vullnetin dhe interesat.

 
       
Kundėr zgjedhjeve. 4 ditė para ditės sė zgjedhjeve lokale tė pėrgjithshme, aktivistė tė Lėvizjes e vendosėn njė ērēaf tė gjatė nė tė cilin u listuan njė mori pyetjesh tė cilat pėrmendnin problemet jetike tė qytetarėve tė cilat kishin mbetur tė paadresuara pėrgjatė kohės sa kishim pasur zgjedhje. Nė tė njėjtėn kohė Lėvizja VETĖVENDOSJE! organizoi edhe njė aksion simbolik, nė kuadėr tė fushatės kundėr zgjedhjeve tė 17 nėntorit.

 
       
Dita e Flamurit – Mė 28 Nėntor. Duke filluar nė orėn 17:00, nga Qendra e Studentėve nė Prishtinė, aktivistė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! kanė bartur flamurin e madh kombėtar shqiptar me dimensione 12 metra X 6 metra, nė njė marsh nėpėr rrugėn “Agim Ramadani” e deri te Teatri Kombėtar “Adem Jashari”. Aktivistėt gjatė marshit mbanin pishtarė tė ndezur nė duar dhe ashtu siē ishin tė radhitur nė formė tė shkronjės “V” u vendosėn nė shkallėt e Teatrit ndėrkaq sipėr tyre u ngjit lartė flamuri dhe mė pas u intonua himni kombėtar.

 
       
Ahtisarit ¯ = HIV +. Mė 3 dhjetor 2007 dhjetėra aktivistė tė VETĖVENDOSJE!-s nėpėrmjet njė aksioni simbolik protestuan kundėr ardhjes sė treshes negociatore ndėrkombėtare nė Kosovės (Harēenko, Ishinger dhe Vizner). Nėpėrmjet pankartave (Harēenko Ishinger Vizner - HIV), aktivistėt treguan qė zgjidhja e cila po i imponohet Kosovės ėshtė njė paketė Ahtisari minus qė ėshtė e barasvlefshme me HIV plus pėr Kosovėn.

 
        “10 Shkurti”. Mė 10 dhjetor 2007 nė kinemanė ABC, nė kuadėr tė festivalit tė filmit dokumentar pėr tė drejtat e njeriut "Nje Botė '07", u shfaq filmi dokumentar pėr demonstratėn e 10 shkurtit tė kėtij viti, i pėrgatitur nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!. “10 Shkurti”, film u vlerėsua nga juria e festivalit si filmi mė i mirė.

 
        
Arrestimet dhe dėnimet. Gjatė kėtij viti janė bėrė 84 arrestime. Janė lėnduar 84 aktivistė dhe qytetarė, si dhe janė rrahur 9 aktivistė

 
       
Tubimet me qytetarė. Lėvizja VETĖVENDOSJE! gjatė kėtij vitit ka organizuar njė numėr tė madh tė tubimeve me qytetarė. Kėto tubime janė organizuar nė qytete dhe fshatra tė ndryshme tė Kosovės. Tubimet pėrqendroheshin nė shtjellimin e pakos sė Ahtisaarit dhe rreziqeve qė i kanosen Kosovės nga aranzhimet territoriale dhe institucionale tė kėsaj pakoje.

 
Lėvizja VETĖVENDOSJE!

 

---------------------------------

Pėr Aktivitetin e Vetėvendosjes, mė tepėr se kaq - mund tė mėsoni

nėse vizitoni  Fotogalerinė:

KĖTU