Arkivat e pashfrytėzuar

 

DOSJE TĖ PA HULUMTUARA TĖ LIDHJES SHQIPTARE TĖ PRIZRENIT

 

Pashtriku.org – 08. 10. 2007


          Pėr Lidhjen Shqiptare Prizrenit ėshtė shkruar mjaft deri sot, janė botuar monografi, studime dhe vėllime me dokumente e dorėshkrime, por, megjithatė ka mbetur njė pjesė e madhe e burimeve arkivore, lėndė kjo e dorės parė, e pa botuar dhe pa hulumtuar.

 
          Studiuesit dhe specialistėt e kėsaj periudhe i pret njė lėndė mjaft voluminoze dorėshkrimesh, dokumentash, raportesh, relacionesh dhe materiali tjetėr disa arkiva, siē janė ato Vjenės, Romės, Vatikanit dhe Zagrebit. Ne, gjatė viteve kalura, kemi shfrytėzuar pjesėrisht disa nga fondet e kėtyre arkivave dhe si kontribut modest, pėr ndihmesė studiuesve shqiptarė dhe tjerė, ju ofrojmė rezultatet e kėrkimeve tona, me dėshirė ato shkojnė edhe tutje, veēanėrisht pėrvjetorėt tjerė Lidhjes Shqiptare Prizrenit.

 
          Nuk jemi ndalur kėsaj radhe pėr analizuar arkivat veē e veē, fondet apo pėrmbajtjen e dokumentave. njė studim mėvonshėm, i cili ėshtė pėrgatitje e sipėr, do bėjmė njė gjė tillė, duke shtjelluar lėndėn arkivore konsultuar nga arkivat e pėrmendura. Njė pjesė kėsaj lėnde, respektivisht asaj nga Arkivi Shtetėror i Zagrebit, formė skanuar dhe stampuar, ja kemi dhuruar Arkivit Qendror Shtetėror. Pjesėn tjetėr, me pėrfunduar studimi monografik, po ashtu do ta dorėzojmė institucionet pėrkatėse pėr t’iu kursyer kohėn si dhe pėr t’iu lehtėsuar punėn studiuesve dhe historianėve cilėt nuk kanė nevojė udhėtojnė arkivat pėrkatėse ngase kėto burime mund t’i shfrytėzojnė institucionet e cekura.

 
          Arkivat e Romės, Vatikanit dhe Zagrebit, asnjėherė deri sot, nuk janė studiuar mėnyrė sistematike, pėr periudhėn e Lidhjes Shqiptare Prizrenit, ndėrsa situata ėshtė ndryshe me Arkivin Shtetėror Vjenės, por edhe nga ky arkiv, pas konsultimeve fondeve pėrkatėse dhe krahasimeve me vėllimet e dokumentave botuara, u vėrrejt se ka ende mjaft lėndė arkivore origjinale pa botuar. Kjo lėndė burimore nga gjitha kėto arkiva, pas pėrgatitjes saj pėr botim, nga studiues dhe specialistė fushave pėrkatėse, duke pėrdorur metodat bashkėkohore kritike botimit dokumenteve tilla, veēanėrisht atė krahasuese, do hidhte dritė disa segmente ende pandriēuara sa duhet pėr veprimtarinė e Lidhjes Shqiptare Prizrenit, kohėn e themelimit, rrethanat politiko-shoqėrore, ndikimet, kontributet dhe pengesat e ambasadave dhe konsullatave huaja me veprimet e tyre gjatė viteve 1877-1881, si dhe mbi disa nga personalitetet kyēe cilat drejtuan Lidhjen.


Arkiva e Vjenės pėr eventin shqiptar

 
          Arkivin Shtetėror Vjenės ėshtė njė numėr i madh fondesh, cilat ka shumė material burimor pėr Lidhjen e Prizrenit dhe periudhėn cilėn ka vepruar ajo.
Kėto fonde janė “Politisches Archiv” ashtuquajturat “Gehemie Akten” fillojnė vitin 1839 dhe vazhdojnė deri vitin 1918; pastaj fondet: “Bulgarien,” 1879-1918, dosjet: XV/1-123; “Griechenland,” 1848-1917, dosjet: XV/l-96; “Montenegro” pėr vitet 1879-1914, dosjet XVII/35, veēanėrisht: Haupakten der albanischen Liga, pėr vitet 1878-1881; “Rumanien” 1879-1918; “Serbien,” 1879-1914, dosjet: XIX/1-94; “Turkei” dosjet I-XII, “Albanische Liga” dosja XII/236B, vitet 1880-1881; “Varia”- Gusinje Frage dhe Albanesische Liga, pėr vitet: 1878-1880; “Zivilkommisariat Plevlevitet 1880-1888, dosjet 111-121.

 

          Ndėrkaq, kujdes veēantė i duhet kushtuar fondit: “Konsulate” 1848-1918, dosjet: I-XXXVIII, me 89 libra protokollit pėr vitet: 1853-1918; ndėrsa fondin “Akten” konsullatave austro-hungareze vende ndryshme Gadishullit Ballkanik, dosjet janė renditura bazė alfabetit, gjė lehtėson shumė punėn e kėrkuesve dhe studiuesve. Disa nga dosjet e kėtij fondi konsullatave janė: Antivari, pėr vitet: 1877-1878; Beogradi pėr vitin 1878; Cetinja pėr vitin 1878; Dubrovniku, pėr vitin 1878; Janinė pėr vitin 1878; Manastiri pėr vitet 1878-1881; Mostar pėr vitin 1878; Prizreni, pėr vitet 1869-1914; Sarajeva 1878-1879; Selaniku pėr vitet 1878-1881; Shkodra, pėr vitet: 1878-1881, etj.


Volumet arkivore Romė

 
          Romė : “Archivio Storico del Ministero degli Affari Esteri gjendet ndėrtesėn e quajtur Farnesina, janė disa fonde cilat ka dokumente pėr Lidhjen Shqiptare Prizrenit.
Ato fonde janė: “Turchia-raportti in arrivo” vėll. 1-23; pastj fondi: Pacc. ser. 1460-1472, vėll. I, 21 dhjetor 1877-5 prill 1879; Scutari/ Questione albanese; dhjetor 1877; pastaj: vėll. II, korrik 1878; vėll. III, tetor 1878; vėll. IV, dhjetor 1878; vėll. V, 15 dhjetor 1878-15 shkurt 1879; vėll. VI, vitet 1879-1880), vėll. VII, vitet 1880-1881; dhe vėll. VIII, vitet 1881-1882. Ndėrsa : “Serie terza: Divisione “Politica,” pėr vitet 1867-1888, janė ruajtura raportet e konsujve dhe ambasadorėve italianė nga Bullgaria /Sofje/; Greqia, /Athinė, Selanik/; Rumania, /Bukuresht/, Serbia, /Beogradi/ etj.


Pasuria e Vatikanit


          Vatikan, njė rėndėsi veēantė kanė posaēėrisht arkivat si: Archvio Segreto Vaticano, respektivisht fondet: “Archivio della Delegazione Apostolica di Albania; Visite Apostoliche; Archivio della Nunciatura di Albania; Libri litterarum visitationum sacrorum liminum; dhe Arkivi i Propagandės Fide, pėrkatėsisht fondet: Scritture Originali Riferite nelle Congregazioni Generali; Scritture Riferite nei Congressi; Lettere della Sacra Congregazione “de Propaganda Fide”; Acta della Sacra Congregazione “de Propaganda Fide” etj.


Arkiva dhe 24 kutitė e Zagrebit

 
          Zagreb, Arkivin Shtetėror Kroat, fondin: 435, “Akten des K. K. General-Commandos Zagreb Grenz Verėaltungs – Presidial, pėr vitet 1878-1881; ruhen raporte konsullit austro-hungarez, Shkodėr, F. Lippich-ut dhe dokumente tjera origjinale dhe kopje dubluara 24 kuti, psh. dosja XVIII, num. act. 619-1307; dosja XIX, num. act. 4-967; dosja XX, num. act. 970-1899; dosja XXI, num. act. 1905-3246; dosja XXII, num. act. 14-3999; dosja XXXIII, num. act. 4028-5073 dhe 104-3588, etj. Ky fond, por edhe disa tjera, janė konsultuar nga M. Panxhiq, D. Marjaniq dhe ne, gjatė viteve 2002-2004.

 

E pėrditshmja shqiptare “Albania”

Tiranė, 17 qershor 2007