Kosova Lindore

 

KOSOVA LINDORE NĖ DRITĖN E FAKTEVE DHE SHIFRAVE

 

 

E vėrteta historike dhe gjeografike

 

Nė zonėn lindore tė Dardanisė antike, shtrihet Kosova Lindore - rajoni i Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės,  me njė sipėrfaqe tokėsore prej 1249 km2 dhe 139 vendbanime. Popullata shqiptare e kėsaj zone me rreth 100 mijė banorė pėrbėn etnikumin mė tė vjetėr tė territorit tė Dardanisė. Kjo zonė kufitare nga mė tė bukurat vise tė Ilirisė, paraqet strategjinė e tokave shqiptare, patriotizmin dhe fisnikėrinė si dhe begatinė e pakrahasueshme tė monumenteve historike, kulturore, arkeologjike etj tė kėsaj ane.

 

E vėrteta historike se rajoni i Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės paraqet tėrėsinė tokėsore gjeografike dhe gjeopolitike me Kosovėn, buron nga tė dhėnat arkivore se ky rajon ka qenė gjithmonė pjesė e pandarė e Vilajetit tė Kosovės. Pas Kongresit tė Berlinit, mė 1878, kufiri midis Vilajetit tė Kosovės dhe Serbisė kalonte nėpėr Ristoc, pėrgjatė Bujanocit dhe Vrajės. Njohja e kufirit tė Serbisė, nė kėtė periudhė mbi trojet shqiptare tė Toplicės nė veri tė Kosovės sė sotme dhe nė lindje deri nė afėrsi tė Nishit pati pėr pasojė gjenocidin e vėrtetė mbi shqiptarėt e kėtyre viseve nga shteti serb, me ē’rast u shpėrngulėn mbi 700 fshatra shqiptare, u shpronėsuan, u vranė dhe u ndoqėn familjet shqiptare. Para dhe gjatė vitit 1878, rajoni i Preshevės dhe Bujanocit me rrethinė njiheshin si qendėr e administratės otomane. Pas vitit 1918 kėto dy komuna ngelin si qendra rrethi nė Zhupėn e Shkupit. Mė 1945, kur mbaroi Lufta e dytė Botėrore, popullata shqiptare e kėtyre komunave e pėrjetoi edhe njė ndarje tragjike. Kėto komuna arbitrarisht u shkėputėn nga Kosova pėr tė mbetur si qendra rrethi ose komunash nė kuadėr tė Serbisė .

 

Kosova Lindore banohet nga popullata shumicė shqiptare dhe qysh nė Antikė ka bėrė pjesė nė territorin e Dardanisė. Shqiptarėt e kėtyre viseve etnike si pjesė pėrbėrėse e tėrė popullatės shqiptare, kanė marrė pjesė nė tė njėjtat procese etnogjenetike dhe paraqesin etnikumin mė tė vjetėr tė gjeografisė shqiptare. Ky proces ngėrthen ndeshjen e kulturės autoktone ilire me krishterimin e tė dy varianteve si dhe me islamizmin. Shqiptarėt janė popullata mė e hershme e kristianizuar nė kėto zona.

 

Nė kohėn e sundimit otoman, bashkė me shumė shqiptarė tė tjerė, shqiptarėt e kėtyre tri komunave u islamizuan. Ata kanė qenė dhe mbeten pjesė pėrbėrėse e tėrėsisė etnike shqiptare, pavarėsisht nga ndarjet administrative pėr pasojė tė pushtimeve tė ndryshme gjatė historisė. Nė kuadėr tė popullit shqiptar, etnografikisht ata pėrbėjnė njė tėrėsi me popullatėn shqiptare tė Kosovės dhe tė Maqedonisė Veriore, kanė nė pėrdorim tė njėjtin dialekt popullor me kėtė popullatė dhe tė njėjtėn gjuhė letrare me tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė.

 

Pėr mė tepėr ata pėrbėjnė pjesė tė pandashme nga tėrėsia etnografike, gjeografike dhe ekonomike e zonės sė Karadakut, qė shtrihet nė Kosovė, nė Maqedoni dhe nė Serbi, nė njė anė, dhe tė zonės sė Gollakut nė Kosovė. Tė gjitha lidhjet e tyre jetėsore kanė qenė dhe janė me qendrat Besianė, Prishtinė, Gjilan, Dardanė, Kaēanik, Shkup dhe Kumanovė. Shumica dėrmuese e popullsisė nė kėto komuna ėshtė shqiptare (Presheva rreth 95%, Bujanoci rreth 65% dhe Medvegja me rreth 35%), ndėrsa popullata tjetėr ėshtė serbe dhe rome. Njė pjesė e mirė e popullatės serbe ėshtė e ardhur nga kėto zona pėrmes kolonizimit pas shpėrnguljeve masive me dhunė tė shqiptarėve pėr nė Turqi (1912-13, Reforma agrare 1924 e tutje, periudha e Rankoviqit 1953-66).

 

Shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit dhe tė Medvegjės kanė marrė pjesė aktive nė tė gjitha proceset kulturore, sociale, ekonomike e tė tjera tė tė gjithė shqiptarėve si tėrėsi. Kanė qenė tė inkuadruar nė Lėvizjen Kombėtare Shqiptare pėr ēlirim nga Turqia, nė Lidhjen e Prizrenit, nė Lėvizjet pėr ēlirim pėrfundimtar nė vitet 1908-12, sidomos nė Kryengritjen e Kaēanikut dhe mė vonė nė tė gjitha lėvizjet e shqiptarėve tė ish Jugosllavisė pėr tė drejta dhe ēlirim kombėtar. Ata kanė dhėnė gjithashtu kontribut tė rėndėsishėm nė kulturėn shqiptare. Shqiptarėt e kėtij rajoni gjatė gjithė historisė sė tyre janė shquar si kultivues tė mirė tė tokės, si zanatēinj dhe si tregtarė tė shkathtė. Posaēėrisht shquhen si prodhues tė perimeve dhe tė duhanit. Edhe pse nėpėr territorin e tyre kalojnė hekurudha ndėrkombėtare dhe autostrada qė lidhin Evropėn me Azinė, pėr pasojė tė mbajtjes nė gjendje moszhvillimi nga ana e pushteteve serbe e ish-jugosllave dhe tė shtypjes sė vazhdueshme kombėtare, shumė shqiptarė tė kėtyre anėve janė detyruar tė shpėrngulen pėr nė Turqi, nė  Evropėn Perėndimore apo pėr Kosovė.

 

Para Luftės sė II – tė , ashtu si tė gjithė shqiptarėve nė ish Jugosllavi, edhe shqiptarėve nė Kosovės Lindore u shkilen egėrsisht tė drejtat njerėzore e kombėtare. Pėrmes policisė dhe shtetit ata detyroheshin tė iknin nga trojet e tyre: rriheshin dhe keqtrajtoheshin, u merrej toka dhe prona, qoftė me pretekst tė Reformės agrare, pėr t’u ndarė kolonistėve, qoftė pa pretekst fare. Gjatė Luftės II Botėrore kėto zona mbetėn nėn pushtimin bullgar, qė ishte njėsoj armiqėsor. Megjithatė, nė kėtė kohė ata zhvilluan veprimtari tė theksuar ēlirimtare, posacėrisht nė kohėn pas kapitulimit tė okupatorit bullgar kur u bė rezistenca e pėrgjithshme popullore kundėr dhunės sė komunistėve bullgarė, serbė dhe maqedonė.

 

Kultura

 

Dihet mirė se zhvillimi kulturor i njė populli mbėshtetet nė mundėsinė reale pėr begatimin e jetės sė ēdo individi, pėr aftėsimin e tij pėr kultivimin e ēdo gjėje tė bukur dhe humane. Ėshtė mė se e vėrtetė se “baza materiale, aftėsia krijuese dhe liria e krijimtarisė janė ndėr faktorėt themelorė pėr krijimin e vlerave tė njėmendėta kulturo-artistike”.

 

Kėto veprimari lėre qė nuk janė stimuluar nė organet komunale, por ato janė bllokuar dhe pamundėsuar tė zhvillohen shlirshėm. Njė diskriminim mė i vrazhdė kulturor ėshtė vėrejtur nė komunėn e Bujanocit dhe Medvegjės. Shtėpia e kulturės nė Bujanoc, i kishte dyert e mbyllura pėr njė kohė tė gjatė pėr shqiptarėt. I vetmi shqiptar i punėsuar nė kėtė shtėpi tė kulturės, largohet nga puna. Pėr njė periudh disavjeēare nė kėtė shtėpi mall e ke pasur tė shiheshin filma shqiptarė, tė shikohej njė dramė a pjesė teatrale, tė ndiqej ndonjė shfaqje muzikore etj.

 

Idea kundėr hapėsirės sė pėrbashkėt kulturore u manifestua me masa represive dhe keqtrajtime, duke i anatemuar dhe nėpėrkėmbur tė drejtat e veprave dhe ideve tė autorėve shqiptarė si tė rrezikshėm pėr rininė. Nė sulm tė kritikės u gjetėn autorėt e mirėnjohur shqiptarė si Kadare, Dritėro Agolli, Fatos Arapi, Ali Podrimja etj.

 

Biblioteka e qytetit dhe ato shkollore u pastruan nga librat e anatemuara, duke u varfėruar kėshtu fondet librare shqiptare. Pėr kėtė embargo ndaj librave shqip, nuk kanė informacione Ministria e Kulturės sė Serbisė dhe njė vendim tė tillė arbitrar si duke e kanė bėrė krye nė vete organet komunale nė Bujanoc, Preshevė dhe Medvegjė. Edhe sot nuk dihet pėr fatin e mijėra librave shqip qė pėsuan nga asgjėsimi i tyre. Nė kėtė drejtim, poashtu, kemi rastin tipik uzurpimin e objektit tė mesėm shkollor nė Bujanoc, tė cilit iu ndėrrua emri dhe nga biblioteka shkollore u zhdukun me mijėra libra.

 

Pleqėsia e Arsimit tė Serbisė, mė 1981, zbuloi tė ashtuquajturat bėrthama tė pėrbashkėta pėr letėrsi, muzikė dhe histori, me qėllim qė librat e nxėnėsve tė zhveshen nga kultura e mirėfilltė kombėtare nė favor tė kinse  “patriotizmit jugosllav”.

 

Gjatė viti 1991 me masa represive u hoq pėrdorimi i lirė i flamurit dhe simboleve kombėtare, poashtu gjatė kėsaj periudhe u ndėrruan emrat e rrugėve dhe shesheve, institucioneve shkollore, duke u zėvendėsuar ato me emra tė personaliteteve tė kulturės serbe dhe me alfabet ēirilik.

 

Tė kėsaj natyre janė edhe mbishkrimet nė objektet shoqėrore e shtetėrore, tė cilat janė tė privuara nga e drejta e pėrdorimit tė lirė tė dygjuhėsisė, e cila ėshtė e garantuar nė mjediset multietnike edhe me vetė Kushtetutėn e Serbisė.

 

Pėr diskriminimin e hapur tė kulturės shqiptare nga ish sistemi i Milosheviqit, janė vėnė nė dijeni tė gjitha organet vendore dhe ato ndėrkombėtare. Mirėpo, deri tashti nuk janė marrė hapa konkretė nė tejkalimin e kėsaj gjendjeje e cila akoma e rėndon frymarrjen e lirė tė kulturės shqiptare. Pėr tė arritur hapa konkretė, duhet stimuluar veprimtaritė qė nxisin dhe afirmojnė njė kulurė e cila ndonėse e pasur sipas traditės, ka ngelur nė mėshirė tė kohės.

 

Diskriminimi institucional

 

         Pas zhbėrjes sė Jugosllavisė titiste dhe lindjes sė sistemit shumėpartiak nė Serbi, shoqėria shqiptare edhe mė tej ballafaqohej me njė regjim diktatorial tė Slobodan Milosheviēit. Praktika e dėshmonte se Parlamenti i Serbisė miratonte njė varg ligjesh antidemokratike, tė cilat e kishin sjellur popullatėn shqiptare tė Kosova Lindore para njė diskriminimi social, kulturor e politik me njė rrezik tė asimilimit gradual.

 

         Subjektet politike shqiptare  edhe pse zgjodhėn rrugė institucionale tė realizimit tė intereseve qytetare e kombėtare, atyre u dalin pėrpara ligjet antidemokratike, tė cilat nuk siguronin vlera tė shoqėrisė demokratike.

 

Me vendimet e miratuara nė Parlamentin e Serbisė, gjatė vitit shkollor 1983/'84 , nga planprogramet mėsimore dhe tekstet shkollore u zhveshėn vlerat e njėmendta tė letėrsisė, historisė dhe muzikės kombėtare shqiptare. Nga bibliotekat shkollore u flakėn veprat e autorėve tė shquar shqiptarė, ndėrsa nė vitin shkollor 1987/'88 u shuan gjimnazet me mėsim nė gjuhėn shqipe nė Bujanoc dhe Medvegjė.

 

         Pas heqjes sė gjendjes sė luftės dhe arritjes sė marrėveshjes tekniko-ushtarake midis KFOR-it dhe UJ-sė nė Kumanovė, situata politike dhe e sigurisė nė Kosovėn Lindore filloi tė ashpėrsohet. Nė shėnjestėr tė barbarisė serbe ishin fshatrat pėrgjatė kufirit me Kosovėn, tė cilat, aktualisht, janė boshadisur fare.

 

         Dalja nė skenė e UĒPMB-sė si rezultat i diskriminimit shumėvjeēar tė popullatės shqiptare nga pushteti serb, e ngriti nė shkallė tė lartė internacionalizimin e ēėshtjes shqiptare tė kėsaj ane. Veprimtaria e kėtij formacioni ushtarak solli nė kėto vise monitoruesit ndėrkombėtarė si dhe e senzibilizoi faktorin e brendshėm dhe atė tė jashtėm pėr zgjidhjen e problemeve tė hapura me tė cilat ballafaqoheshin shqiptarėt. Demobilizimi i UĒPMB-sė mbylli kaptinėn e periudhės sė armatosur duke ia lėshuar vendin proceseve politike. Me gjithė ngadalėsimin e kėtyre proceseve lufta politike pėr realizimin e kėrkesave legjitime tė shqiptarėve vazhdon.

                  

Referendumi

 

         Shprehja e vullnetit politik tė shqiptarėve tė Kosovės Lindore pėrmes Referendumit pėr "Autonomi politiko-teritoriale me tė drejtė bashkimi Kosovės" mė 1 dhe 2 mars 1992 paraqet rrugėn mė tė drejtė dhe mė tė qėndrueshme tė zgjidhjes sė ēėshtjes qytetare e kombėtare tė kėsaj pjese tė Atdheut tė cunguar e tė robėruar .

 

         Subjektet politike shqiptare tė rajonit tė Preshevės, Bujancit dhe Medvegjės dhe asociacionet e tjera mė 16 shkurt 1992 ,formuan Kuvendin pėr shpalljen e Referendumit.

 

         Kuvendi i Autonomisė sė Kosovės Lindore, dy javė mė vonė thėrret popullatėn nė Referendum pėr t'u deklaruar politikisht se nė ēfarė bashkėsie do tė jetojnė nė tė ardhmen. Organizimi dhe mbajtja me sukses e Referendumit aktualizoi dukshėm ēėshtjen shqiptare tė kėsaj ane duke ngritur atė  nė njė shkallė mė tė lartė tė internacionalizimit ndėrkombėtar.

         Jetėsimi i "Autonomisė politiko-territoriale me tė drejtė bashkimi Kosovės", paraqet minimumin e kėrkesave tė shqiptarėve tė rajonit tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės e drejtė historike dhe etnike pėr tu integruar me Kosovėn, pjesė pėrbėrėse e sė cilės ka qenė gjatė historisė .

 

Lufta e armatosur

 

Dalja nė skenė e UĒPMB-sė, nė janar tė vitit 2000, e ngriti nė shkallė tė lartė ēėshtjen shqiptare tė Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės. Ndėrhyrja e faktorėve ndėrkombėtarė qė nė kėto hapėsira tė pushojnė armėt dhe tė fillojnė proceset demokratike pėr zgjidhjen e problemeve, janė njė nga periudhat mė tė bujshmė nė kėtė rajon. Shqiptarėt e Kosovės Lindore treguan se janė tė gatshėm tė luftojnė me gjitha mjetet pėr sigurimin e mirėqenies sė tyre.

 

Meqenėse, midis pėrfaqėsuesve tė krahut ushtarak dhe atij politik, nuk kishte dallime tė mėdha, prapėseprapė marrja e qėndrimeve tė pėrbashkėta pėr ndonjė iniciativė me inters shoqėror e kombėtar zvarriteshin dhe nganjėherė edhe teproheshin. Kėshtu ndodhi rreth hartimit tė planit pėr zgjidhjen politike tė ēėshtjes sė problemeve nė rajon. Derisa plani Ēoviq, promovohej brenda dhe jashtė vendit, pala shqiptare shėtiste nga njė zonė nė zonėn tjetėr pėr tė gjetur njė zgjidhje mė tė qėndrueshme dhe afatgjatė. Kėto prolongime shkaktonin boshllėk nė veprimtarinė politko-ushtarake tė shqiptarėve tė kėtyre komunave. Ne po i pėrmendim vetėm disa, tė cilat madje sollėn edhe rastin e Rahovicės, e cila do tė mbahet mend pėr shumė vjet. Ndodhi Rahovica dhe shumė gjėra morėn teposhtėzėn nė jetėn tonė politiko-ushtarake.

 

Nė kėtė periudhė njė kontribut tė jashtėzakonshėm e ka dhėnė edhe Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Bujanoc, qoftė me grumbullimin e ndihmave humanitare qė shpesh pėrkraheshin nga KARITAS-i, etj. si dhe me apele, kėshilla dhe sugjerime qė popullata tė mos i braktisė trojet e veta. Qėllimi i pushtetit tė atėhershėm ishte qė me kėtė presion politik tė shpėrngulte me dhunė shqiptarėt etnikė tė komunės sė Bujanocit.

 

Proceset politike

 

Qė nga njė marsi i kėtij viti 2001, nė Konēul tė Bujnocit,  pas njė varg konsultimesh, tė subjekteve politiko-ushtarake tė Kosovės Lindore, u arrit tė bėhet transparent platėforma e delegacionit negociues shqiptar, pėr bisedime me palėn serbe, me ndėrmjetėsimin e faktorit ndėrkombėtar.

 

Mė 12 mars 2001, u nėnshkrua teksti i marrėveshjes pėr armėpushim, ndėrsa, mė 7 maj u mor vendimi pėr ēmilitarizimin e Lluēanit dhe Turisė. Mirėpo, njė ditė, para demilitarizimit tė UĒPMB-sė, forcat e kombinuara jugosllave, mė 23 maj vranė kryenegociatorin e palės shqiptare Ridvan Qazimin, i njohur me nofkėn Komandant Lleshi. Akti i vrasjes tinzare tė shefit tė grupit negociator shqiptar, ishte njė hidhėrim i papėrmbajtur  pėr gjithė popullatėn shqiptare e Kosovės Lindore dhe mė gjerė. Ky ishte njė sulm ndaj proceseve demokratike nė kėto anė.

 

Po tė njėjtėn ditė, tė njėjtat forca hynė nė fshatin Muhoc, duke kėrkuar “femra tė bukura” dhe duke keqtrajtuar disa qytetarė. Ky intervenim i forcave serbe u bė menjėherė pas tėrheqjes nga pozicionet luftarake tė Komandanit tė Zonės Operative tė Qarrit, Muhamet Xhemailit, dhe dorėzimit tė armatimit te KFOR-i nė Kosovė.

 

Depėrtimi i forcave serbe nė Sektorėt “B” veri dhe nė atė qendror, nga vendbanimet shqiptare u shpėrngulėn rreth 6500 banorė, kryesisht nga Konēuli, Dobrosini, Muhoci, Breznica, po pati tė shpėrngulur nga Lluēani dhe vendbanime tė tjera shqiptare. Para afatit pėr ēmilitarizim ishte kryer ēarmatimi i UĒPMB-sė, vetėm e vetėm qė gjendja tė stabilizohet dhe tė fillojnė negociatat pėr zgjidhjen e problemeve tė hapura nė Kosovėn Lindore. Mė 31 maj 2001, hyrja e forcave tė kombinuara jugosllave nė pjesėn qendrore tė sektorit “B” u bė me prezencėn e monitoruesve ndėrkombėtarė EUMM, UNHCR, JIC, OHCHR etj.

 

Militarizimi

 

Pas “relaksimit” tė zonės sė sigurisė tokėsore, filloi kthimi i organizuar i popullatės shqiptare tė Malėsisė sė Bujanocit dhe Karadakut tė Preshevės, nė vatrat stėrgjyshore. Gjatė kėtyre dy muajve tė fundit njė numėr tashmė i madh i refugjatėve veēse janė kthyer nė vatrat e tyre stėrgjyshore. Pėrjashtim bėnė Malėsia e Bujanocit, ku atje nuk janė krijuar as pėr sė afėrmi kushtet pėr kthimin e banorėve tė zhvendosur. Gjithashtu, pushtetarėt shqiptare tė komunės sė Bujanocit nuk shprehėn kurrfar interesimi pėr kthimin e Malėsisė sė Bujanocit, madje edhe e penguan kthimin pėr interesat e tyre politike  grupore dhe klanore.

 

Periudhėn e fundit tė gjendjes politike dhe tė sigurisė e karakterizon zvogėlimi i incidenteve dhe ndėrperja e keqtrajtimit fizik tė qytetarėve nga ana e policisė serbe. Por kjo nuk do tė thotė se tė gjitha punėt janė “Okej”, banorėt e Malėsisė sė Bujanocit ankohen se nė postbllokun policor serb nė Muhoc, pengohen tė kalojnė me makina qė kanė tabela tė regjistrimit nga Kosova. Pėr shkak tė gjendjes sė rėndė politiko-ekonomike qė ka mbretėruar nė kėto anė dhe shkėputjes direkte tė kėtyre viseve me organet comunale, ka bėrė qė kėtyre banorėve t’i imponohet paisja me automjete tė regjistrimit nga Kosova dhe furnizimi me tė gjitha mjetet e nevojshme pėr ekzistencė.

 

          Gjithashtu, nė hapėsirat e Kosovės Lindore, vazhdon tė mbetet i pėrqėndruar njė numėr i madh i forcave policoro-ushtarke serbe, sidomos  afėr vendbanimeve shqiptare qė shtrihen pėrgjatė kufirit administrativ me Kosovėn. Ndonėse gjatė kėsaj periudhe me ndihmėn e madhe tė Bashkėsisė Ndėrkombėtare, pas demilitarizimit tė UĒPMB-sė, ėshtė evituar mundėsia e ndonjė konfliki tė armatosur, mirėpo nuk janė eliminuar shkaqet qė kanė sjellur krizėn nė kėtė rajon.

 

Largimi i tė gjitha forcave policoro-ushtarke serbe tė angazhuara gjatė krizės nė Kosovėn Lindore, dhe zėvendėsimi i tyre me policinė multietnike nuk ndikoi shumė nė ngritjen e masave tė mirėbesimit nė kėto anė. Masat pėr krijimin e njė ambienti tė sigurtė, tė mirėbesimit ndėretnik, tė projekteve multietnike nė rajonin e Kosovės Lindore, nuk mund tė ngriten me fjalė dhe me marrėveshje vetėm tė firmosura nė letėr, por me angazhime tė sinqerta dhe punė praktike. Tė gjitha aktivitetet para, gjatė dhe pas periudhės sė luftės sė armatosur nė kėto vise, janė bėrė pėr demilitarizimin e rajonit e jo pėr militarizimin e sėrishėm tė tij.

 

Platforma

 

Shqiptarėt e rajonit tė Kosovės Lindore, megjithatė, po bėjnė pėrpjekje tė organizohen pėr t’u bėrė ballė shtypjeve, segregacionit dhe apartheidit serb. Nė kėto komuna veprojnė katėr parti politike me programe demokratike, me kėrkesa pėr organizim ekonomik tė lirė, pėr liri tė mendimit, pėr liri tė organizimit e pėrgjithsisht pėr tė drejta tė njeriut.

 

Pėrveē kėtyre vlerave, kėto parti dhe shoqatat e tjera apolitike si qėllim kryesor kanė ēlirimin politik, ekonomik, kulturor… dhe zhdukjen e raporteve segregacioniste, pėr zhvillimin e papenguar tė tė gjitha vlerave kulturore kombėtare shqiptare mbi bazėn e pėrbashkėt etnike. Vlerėsojmė se njė nga pengesat kryesore, pėrveē hegjemonizmit dhe shovenizmit shtetėror serb, pėr tė arritur njė shkallė relativisht tė kėnaqshme tė zhvillimit nė planin shoqėror, ekonomik dhe kombėtar, ka qenė ndarja e kėtij rajoni nga trupi i natyrshėm gjeoekonomik, nacional, komunikativ, ekologjik, urban etj. Prandaj qysh nė vitin 1968 kėtu lindi kėrkesa politike pėr bashkim me Kosovėn, tėrėsi e cila do tė siguronte mundėsi optimale pėr zhvillim tė pėrgjithshėm, po edhe do tė ndihmonte nė shuarjen e burimeve tė pėrhershme pėr konflikte ndėretnike nė kėto anė.

 

Tė vetėdijshėm pėr problemet e mėdha me tė cilat po ballafaqohet Bashkėsia Ndėrkombėtare, KB nė gjidhjen e raporteve ne mes tė popujve nė ish Jugosllavi, duke pėrkrahur Tribunalin e Hagės, pėrkatėsisht tė Brukselit, shqiptarėt e kėtij rajoni shfaqin gadishmėrinė qė aktualisht tė pranojnė autonominė territoriale politike, duke e kuptuar atė si formėn mė tė pėrshtatshme demokratike qė do t’u mundėsonte qarkullimin e lirė ekonomik, kulturor etj. brenda tėrėsisė etnike. Nė momentin kur vendoset tė ndryshohen kufijtė nė mes tė njėsive konstituive tė ish jugosllavisė edhe shqiptarėt e Kosovės Lindore, me forma demokratike do ta realizojnė tė drejtėn e natyrshme bashkimin me Kosovėn, si pjesė integrale e saj me tė gjitha kriteret etnike, kulturore, ekonomike etj.

 

         Pavarėsisht nga kufijtė politikė administrativė, popullata shqiptare falė gjeturisė dhe patriotizmit, arriti ta ruajė sė pari bėrthamėn njerėzore, traditėn, zakonet e mbi tė gjitha dinjitetin kombėtar. Kėta kufij politikė nuk arritėn ta ndėrprejnė lidhjen fizike dhe shpirtėrore tė kėsaj pjese tė cunguar tė Atdheut me zonat e Karadakut dhe Gollakut qė shtrihen nė Kosovė dhe nė Maqedoni. Lidhjet jetėsore midis shqiptarėve tė kėsaj ane me vėllezėrit e tyre nė Kosovė edhe sot ruhen dhe begatohen me devotshmėri, pavarėsisht nga ndarjet me kufij politikė.

 

 

·        Kėtė material e pėrgatiti Qendra Informative e PDK-sė,

     Bujanoc, 26 shtator 2007

 

---------------------------------------

 

 

HISTORIA E TRI KOMUNAVE TĖ KOSOVĖS LINDORE