Viset e etnikumit shqiptar

 

KU SHTRIHET MALĖSIA E MADHE

 

 

           Shkruan:  Tomorr TOPLICA

         Pashtriku.org – 23. 09. 2007

 

 

Gjeografia e Malėsia e Madhe

 

          Kjo krahinė shqiptare shtrihet  pjesėn veri-pėrėndimore Shqipėrisė, nga Shala deri te Shpella e Berishės brigjet e lumit MoraēaPėrbėhet nga kėto 7 nėnkrahina vogla: Hoti, Gruda, Kelmendi, Kuēi, Kastrati, Shkreli dhe Triepshi.

 

      Malėsia e Madhe ndahet tri zona:

 

-        zonat bjeshkore,

-        zonat malore dhe

-        zonat fushore.

 

-         Zonat bjeshkore janė: Triepshi, Korita e Hotit, Kelmendi dhe disa zona Shkrelit.

 

-         Zonat malore janė: Koja, Fudnat, njė pjesė e Grudės, pjesa e madhe e Hotit, njė pjesė e Kastratit dhe e Shkrelit.

 

-         Zonat fushore janė: Kopliku, Gruemira, Buz-Uji, njė pjesė e Kastratit dhe e Hotit, si dhe Gruda, e cila ka  shumti fushė: Fusha e Cemit, Dheu i Zi, Fusha e Vllanės, Fusha e Vranės, Fusha e Tuzit, Fusha e Mileshės dhe Fusha e Dinoshės. Lumi i vetėm Malėsi Madhe ėshtė Cemi, i cili e ndanė Malėsinė dy pjesė.

 

Historia e Malėsisė Madhe

 

         kohėn e Ilirisė Malėsi Madhe jetonte fisi i madh ilir, Labeatėt atė kohė Malėsia e Madhe quhej Malet e Labeatėve (Mons Labeatis). Kurse Liqeni i Shkodrės ėshtė quajtur Liqeni i Labeatėve (Lacus Labeatus).

 

          Para pushtimit turk, shek.XV, Malėsia e Madhe bėnte pjesė Principatėn e Pultit. 1479 Malėsia e Madhe u pushtua nga Turqia, e cila e ndau disa nahi (krahina): Kuē (ku bėnte pjesė edhe Triepshi e Koja), Kelmendi, Hoti dhe Zhabjaku.  Gruda hynė kuadėr  nahisė Zhabjakut. Por grudasit, krye me Vuksan Gjelėn do luftojnė kundėr turqėve dhe sllavėve derisa Gruda fitoi statusin e krahinės (nahisė) vehte.

 

          Malėsia e Madhe ka zhvilluar pandėrprerje luftė kundėr pushtuesve turq nga viti i 1479 deri 1912. Janė njohura luftėrat dhe kryengritjet kundėr Perandorisė Turke dhe shovenistėve sllavė viteve: 1565-1575, 1596, 1601, 1609, 1610-1612, 1624, 1638, 1652-1653, 1668-1669, 1698-1699, 1712, 1732, 1808, 1822, 1832-1834, 1838, 1844, 1856, 1862, 1871-72, 1879, 1883, 1869, 1910-1912.

 

          Kryengritjet njohura janė ato viteve 1565-1575  Hot e Grudė. Kryengritja e viteve 1610-1611 tėrė Malėsinė e Madhe. Pastaj kryengritja e vitit  1638 Kelmend. Ajo e viteve 1832-1834 Hot e Kastrat. Kryengritja e vitit 1883 Hot e Grudė. Ajo e vitit 1869 ne Grudė dhe kryengritja e famėshme prej 24 mars - 2 gusht 1911 e udhėhequr nga Dedė Gjon Luli (Dedėvukaj) me ē’rast u ngritė, malin e Deēiqit, Flamuri ynė Kombėtar, pėr herė dytė pas ngritjes Krujė nga Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu.

 

          Ndėr kėrkesat, apo memorandumet malėsorėve ėshtė "Libri i Kuq", i pėrpiluar nga Luigj Gurakuqi dhe tjerėt, u miratua Kuvendin e Grecės, 23 qershore 1911. "Libri i Kuqe" (Memorandumi i Grecės) ėshtė shkruar shqip dhe frengjisht i nėnshkruar nga Sokol Baci (Grudė), Dedė Gjon Luli (Hot), Dedė Nika (Grudė), Dodė Preci (Kastrat), Tomė Nika (Shkrel), Cal Dedi (Selcė), Lulė Rapuka (Vukel), Llesh Gjergji (Nikē), Gjeto Mark Ujka (Hot), Mehmet Shpendi (Shalė), Avdi Kola (Gimaj), Nikė Mėhilli (Shllak), Tup Cuni (Prekal), Binak Lulashi (Toplanė), Bash Bajrami (Nikaj) dhe Bek Delia (Dukagjin).

 

          Me ndryshimin e parė kufirit malazezo-turk vitit 1876, njė pjesė e Malėsisė Madhe - Koja e Kuēit dhe Trieshi mbetėn nėn sundimin malazez. Kurse Konferencės e Londrės vitit 1913 u vendos Malit Zi t’i jepeshin edhe krahinat tjera shqiptare  ka sot dhe kėtė mėnyrė Malėsia e Madhe u nda dy pjesė. Kufirin  shtetėror shqiptaro-malazez do ta vendosi Komisioni Ndėrkombėtare i drejtuar nga rusi Sergej Potapov.

 

Shqiptarėt e Malėsisė Madhe e bėnė Malin e Zi shtet

 

          Pjesa malore e Malėsisė Madhe kurrė nuk iu nėnshtrua pushtimit, kurrė nuk pranoi pushtetin turk dhe nuk i pagoi taksat dhe tatimet (haraēin). Shqiptarėt Malėsinė e Madhe gjitha regjimet serbo-malazeze kanė qenė shtypur e pa drejta kombėtare e njėrėzore. tillė janė edhe sot. Megjithatė, ata votuan pėr pavarėsinė e Malit Zi, pėr shkėputjen e tij nga Serbia dhe mirė bėnė, sepse e hoqėn qafe njė pushtues madh. Tani kanė pėrballė vetes njė shtet vogėl dhe pak fuqishėm. Pėrpara ishin pėrballė dy shteteve, tani do pėrballen me shtypjen vetėm njė shteti dobėt, ndaj edhe qėndresėn dhe luftėn e tyre pėr drejta kombėtare shqiptarėt e Malėsisė Madhe do ta kenė lehtė. Me votėn e tyre demokratike shqiptarėt e Malėsisė Madhe e bėnė Malin e Zi shtet, kėtej e tutje ata duhet organizohen dhe punojnė ta bėjnė edhe veten e tyre shtet dhe bashkohen me shtetin shqiptar.

 

Malėsia e Madhe Mal Zi kėrkojė

 bashkim me Shqipėrinė

 

          Gjysma e Malėsisė Madhe ėshtė Mal Zi duhet punojė e kėrkojė Autonomi Politico - Territoriale brenda Malit Zi, si minimum dhe pastaj kėrkojė bashkim me shtetin shqiptar - Shqipėrinė, ku gjendet edhe gjysma tjetėr e Malėsisė Madhe.

 

 

---------------------------------

 

 

ILIRIDA ĖSHTĖ PJESĖ INTEGRALE E SHQIPĖRISĖ ETNIKE