Ta njohim etnikumin shqiptarė

 

CILAT JANĖ "PESĖ" SHQIPĖRITĖ

 

          Shkruan: Titan TIVARI

        Pashtriku.org – 23. 09. 2007      

 

 

1. Iliria Antike

 

         Pėrfshin trojet e Ilirėve dhe kufijtė e Ilirisė, duke filluar nga Istra e Sllovenia, nė perėndim,  deri nė kufijtė e Rumanisė, nė lindje dhe nga brigjet e lumenjve Sava e Danub nė veri, e deri nė More (Peloponez), nė jug, si dhe nga brigjet e Adriatikut dhe tė Jonit  e deri nė kufijtė e Bullgarisė dhe tė Turqisė, me njė sipėrfaqe prej 400 000 km2.

 

2. Arbėria ose Shqipėria Ilirike

 

         Ėshtė njė territor gjeografik e historik mė i madh se Shqipėria Etnike. Nė tė bėjnė pjesė, pėrveē Shqipėrisė aktuale Etnike, edhe disa territore tė Ilirisė, por tė cilat aktualisht nuk janė tė banuara me shumicė dėrrmuese tė popullit shqiptar, ose nuk janė fare tė banuara me shqiptarė, pėr shkak tė dėbimit tė tyre me dhunė nga vatrat e tyre ose asimilimit gjatė shekujve.

 

         Arbėria ose Shqipėria Ilirike pėrfshin Principatėn e Gjergj Ballshės I nė shek.XIV, e cila pėrfshinte njė pjesė tė Bosnjės,  Malin e Zi, Kosovėn dhe Shqipėrinė e Mesme. Dhe kjo Shqipėri Ilirike vazhdoi pastaj katėr shekuj mė vonė me Pashallėkun e Shkodrės, tė udhėhequr nga Kara Mahmud Pashė Bushati  dhe me Pashallėkun e Janinės, tė udhėhequr nga Ali Pashė Tepelena.  Pikėrisht tėrėsia tokėsore e kėtyre tri principatave apo pashallėqeve shqiptare, qė shtriheshin nga Bosnja nė veri dhe mbaronin nė fund tė Epirit (Ēamėrisė) te Gjiri i Artės nė jug, pėrbėjnė atė qė sot mund tė quhet Shqipėri Ilirike, me njė sipėrfaqe tokėsore prej rreth 200 000 km2.

 

3. Shqipėria Etnike

 

         Ėshtė njė territor i caktuar gjeografik dhe historik nė hapėsirėn e Ballkanit, i cili ka qenė dhe ėshtė edhe sot i banuar me shumicė tė popullit shqiptar. Ėshtė territor kompakt e homogjen dhe ėshtė atdhe i shqiptarėve qė nga parahistoria dhe antika e deri nė ditėt tona.

 

Shqipėria Etnike pėrfshin territoret e katėr Vilajeteve Shqiptare qė ekzistonin para, gjatė dhe pas Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (1878-1881):

 

1.      Vilajeti i Janinės,

2.      Vilajeti i Manastirit,

3.      Vilajeti i Kosovės dhe

4.      Vilajeti i Shkodrės.

 

         Kufijtė e Shqipėrisė Etnike fillojnė te Gjiri i Artės nė jug tė Ēamėrisė dhe ngjiten lart nė veri te Molla e Kuqe afėr Nishit nė Toplicė, kurse mbarojnė nė Tivar tė Malėsisė sė Madhe nė veriperėndim. Po kėtė Shqipėri Etnike, me kėto troje dhe me kėta kufinj shtetėrorė e shpalli shtet tė Pavarur dhe Sovran Kuvendi Mbarėkombėtar, me Ismail Qemalin nė ballė, mė 28 Nėntor 1912 nė Vlorė. Shqipėria Etnike, atėherė dhe tani, ka njė sipėrfaqe tokėsore prej rreth 100 000 km2.

 

         Derisa nė kohėn e sundimit tė Perandorisė Turke Shqipėria Etnike ndahej nė 4 vilajete historike :

 

1. Vilajeti i Janinės,

2. Vilajeti i Manastirit,

3. Vilajeti i Kosovės dhe

4. Vilajeti i Shkodrės.                   

 

         Sot Shqipėria Etnike ndahet nė 8 "vilajete" moderne:

 

1.   "Vilajeti" i Shqipėrisė (londineze)

 

2.   "Vilajeti" i Kosovės Qendrore (protektorat)

 

3.   "Vilajeti" i Iliridės

 

4.   "Vilajeti" i Kosovės Lindore

 

5.   "Vilajeti" i Malėsisė sė Madhe

 

6.   "Vilajeti" i Ēamėrisė,

 

7. "Vilajeti" i Toplicės (Nishit) ( Toplica + Nishi nė miniatur 1 2 )

 

 8. "Vilajeti" i Sanxhakut (shih hartėn e zmadhuar kėtu )

 

         Nga ky realitet i sotėm del se "vilajetet" shqiptare janė dyfishuar dhe se Shqipėria Etnike jo vetėm qė nuk ėshtė bashkuar, por ka shkuar drejt shpėrbėrjes sė mėtejshme, copėtimit dhe pėrēarjes ndėrshqiptare! Ky ėshtė realiteti i sotėm gjeopolitik i Shqipėrisė Etnike.

 

         Por, ajo qė e bėn edhe mė tragjike, edhe mė tė dhimbshme kėtė mozaik gjeopolitik tė trojeve etnike shqiptare ėshtė qėndrimi indiferent, anacional e mosfėrfillės i klasės politike shqiptare tė kėtyre 8 vilajeteve mjerane, e cila kurrė nuk ka marrė inisiativė tė vendosur, tė qartė e serioze pėr hartimin e njė Programi Kombėtar pėr ēlirimin dhe ribashkimin e trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė vetėm kombėtar!

 

         Motoja e rilindasve tanė kombėtarė, ”Njė komb, njė shtet”, ėshtė anashkaluar vazhdimisht nga qendrat e politikės shqiptare anembanė "vilajeteve" moderne tė Shqipėrisė Etnike! Udhėheqėsit dhe pushtetarėt shqiptarė ende nuk e kanė njė ėndėrr, njė ideal, njė aspiratė, njė opcion, njė strategji politike dhe njė qėndrim tė vetėm e tė pėrbashkėt zyrtar pėr shtruarjen dhe zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare shqiptare – ēlirimin dhe ribashkimin e Shqipėrisė Etnike.

 

         Opcioni i pėrbashkėt dhe i vetėm i liderėve dhe partive shqiptare deri mė sot ka qenė karrierizmi, pushteti, pasurimi personal dhe asgjė tjetėr. Ata, jo vetėm qė kanė zhvilluar njė politikė antikombėtare, por kanė bėrė edhe njė poplitikė antipopullore.

 

         Klasa politike e tė gjitha "vilajeteve" moderne shqiptare tė Shqipėrisė Etnike ėshtė sjellė e po sillet ndaj ēėshtjes shqiptare me njė nihilizėm e pėrēmim tė hapur e tė pa shoq, deri nė njė mohim e injorim tė plotė  tė ekzistimit tė saj si njė ēėshtje e shtruar pėr zgjidhje! Ekzistojnė njė numėr i pambarim deklaratash e pohimesh kundėr ribashkimit kombėtar, duke e cilėsuar atė si iluzion, fantazi, tė tejkaluar apo si utopi e aventurė tė njė grupi idealistėsh,  nacionalistėsh apo ekstremistėsh shqiptarė qė nuk marrin vesh nga politika, duke mos ngurruar qė t’i etiketojnė edhe si njerėz me maska, kriminelė dhe terroristė!

 

         Shovenistėt fqinjė propagandojnė se Shqipėria Etnike nėnkupton pushtimin dhe aneksimin nga ana e shqiptarėve tė territoreve tė tyre etnike, pra, okupimi nga ana jonė e territoreve tė huaja. Por dihet historikisht se shumica e atyre territoreve ku sot banojnė popujt fqinjė kanė qenė territore ilire, pra shqiptare, dhe se po kėta popuj janė agresorė, sepse i kanė pushtuar me dhunė territoret iliro-shqiptare ku kanė ngritur sot shtetet e tyre. Themelet e shteteve tė tyre janė tė ngritura nė pronė tė huaj, mbi troje tė tjetėrsuara!

 

4.Shqipėria Naturale

 

         Kėto kohėt e fundit nė skenėn politiko-terminologjike ėshtė shfaqur edhe njė term i ri politik me emrin Shqipėria Natyrale, i cili, nė njėfarė mėnyre, pėrpiqet qė tė zėvendėsojė nocionin politik Shqipėria Etnike. Shqipėria Natyrale bazohet nė atė qė quhet realpolitika shqiptare, kurse Shqipėria Etnike bazohet nė politikėn historike dhe mbi tė drejtėn e pronėsisė sė Shqiptarėve, tė Kombit Shqiptar, mbi trojet e tyre stėrgjyshore.

 

         Por, megjithatė, termi politik Shqipėria Etnike nuk ėshtė i njėjtė dhe i barabartė me nocionin politik Shqipėria Natyrale. Emėrtimi Shqipėria Etnike ėshtė nocion etnik (kombėtar), kurse termi Shqipėri Natyrale ėshtė nocion politik. Shqipėria Etnike ėshtė mė e madhe se Shqipėria Natyrale. Shqipėria Etnike shtrihet nga Tivari, Sanxhaku e Toplica nė veri dhe deri nė fund tė Ēamėrisė te Gjiri i Artės (Ambrakisė) nė jug. Kurse Shqipėria Natyrale nuk e pėrfshinė as Tivarin, as Sanxhakun, as Toplicėn, as Veleshin, Manastirin e Ohrin dhe as Ēamėrinė.

 

         Shqipėria Natyrale ėshtė njė rrudhosje e mėtejshme e Shqipėrisė Etnike. Njė ithtar i Shqipėrisė Natyrale nė njė rast shkruan kėshtu: "Shqipėria natyrale nuk merret me Mollėn e Kuqe, as me Pargėn, as me Kosanicėn dhe Toplicėn. Por ajo ėshtė e detyruar tė merret me Mitrovicėn, me Preshevėn, me Ulqinin, me Strugėn etj etj." Nė kėtė mėnyrė, qė nė start, pa na kėrkuar kush, ne pėrmes Shqipėrisė Natyrale do tė bėnim kompromis tė madh, duke lėnė jashtė Shqipėrisė Etnike gjysmėn e trojeve shqiptare tė saj! Nė kėtė mėnyrė Shqipėria Natyrale nuk do tė ishte mė Natyrale, por do tė shndėrrohej nė Shqipėri Artificiale, siē ėshtė sot Shqipėria londineze e Tiranės!

 

         Mė tej, nė tė njėjtin shkrim, autori i shkrimit Shqipėrinė Natyrale e quan "Dhimbje e sė Vėrtetės", kurse Shqipėrinė Etnike e quan "Dhimbje e Mashtrimit"(!) dhe Shqipėri artificiale(!). Po citoj nga origjinali i shkrimit: "Por dhimbja e se Vertetes eshte shume here me e lehte se Dhimbja e mashtrimit. Shqiperia Natyrale eshte pjese perberese e dhimbjes se realitetit, prandaj ka edhe te ardhme. Shqiperia artificiale eshte pjese e dhimbjes se mashtrimit, prandaj edhe nuk do te kete te ardhme."

 

         Tė kėrkosh Shqipėrinė Etnike, sipas ithtarit e ithtarėve tė Shqipėrisė Natyrale do tė thotė tė ngritesh mbi gjėra tė paqena e ireale, mi artificialitete dhe tė themelosh shtetin e bashkuar etnik shqiptar - Shqipėrinė Etnike mbi mite, legjenda dhe nė toka tė huaja, e jo mbi trojet autoktone, etnike e stėrgjyshore shqiptare! Bile ai shkon edhe mė tej dhe  "parashikon" se Shqipėria Etnike nuk ka tė ardhme, nuk do tė bėhet kurrė! Autori i lartpėrmenduar, nė tė njėjtin shkrim-analizė shkruan: "…Shqiperia natyrale nuk ngrihet mbi artificialitete, nuk ngrihet mbi mite dhe legjenda, nuk ngrihet mbi te tjeret." Nga kjo del se Tivari e Sanxhaku, Toplica e Ēamėria dhe mė se gjysma e Iliridės janė toka tė huaja, tė tė tjerėve, janė pjesė e miteve dhe legjendave artificiale!

 

         Se ithtari i Shqipėrisė Natyrale vėrtetė Shqipėrinė Etnike e quan artificiale dėshmon edhe artikulli tjetėr i tij i mėhershėm, nė tė cilin shkruan tekstualisht: "Duket se atė (Drashkoviēin-Shėnimi im) e tremb termi real “Shqipėri Natyrale”, e cila nuk ka cilėsoret artificiale “E Madhe apo Etnike”, por vetėm atė qė ėshtė cilėsori reale, natyrale."

 

         Shqipėria Etnike, pėrveē qė ėshtė etnike, kombėtare pellazgjike, ilirike e shqiptare, njėherit ajo ėshtė edhe natyrale, edhe reale, por edhe e madhe nė krahasim me shtetin e sotėm shqiptar tė Shqipėrisė londineze dhe Shqipėrinė Natyrale tė autorit tė lartpėrmendur. Shqipėria Natyrale nuk ėshtė Shqipėri Etnike dhe as e madhe, sepse ajo nuk pėrfshinė tė gjitha territoret shqiptare nė kufijtė e saj shtetėrorė. Shqipėria Natyrale nuk i bashkon 4 ish-Vilajetet Shqiptare nė njė shtet tė vetėm, por lenė jashtė saj gjysmėn e territoreve tė tyre.

 

         Kombi Shqiptar dhe Shqipėria Etnike nuk kanė troje pėr tė falur fqinjėve grabitqarė, sepse edhe ashtu ata mjaftė kanė marrė e pushtuar troje pellazgo-iliro-shqiptare qė nga antikiteti e deri mė sot!

 

         Nacionalizmi okupues serb nuk duhet tė jetė mė i fortė se nacionalizmi ēlirimtar shqiptar. Disa shqiptarė kanė kujtesė tė dobėt kombėtare dhe i harrojnė shumė shpejt trojet shqiptare tė Shqipėrisė Etnike! Disa shqiptarė janė shumė "bujarė" dhe i falin shumė lehtė trojet stėrgjyshore, sepse i kanė "mall babe" e nuk i kanė fituar me djersė, ndaj nuk i mbrojnė dhe as nuk i ēlirojnė me gjak!

 

         Shqipėria Etnike ėshtė Maksimumi i zgjidhjes sė ēėshtjes kombėtare shqiptare nė Ballkan, kurse Shqipėria Natyrale ėshtė Minimumi i zgjidhjes sė ēėshtjes shqiptare. Ajo ėshtė zgjidhje e pjesėshme, ėshtė zgjidhje kompromisi, sepse nuk i pėrfshinė brenda kufijve tė saj tė gjitha trojet etnike dhe historike shqiptare.

 

         Shqipėria Natyrale ėshtė njė hap i madh pėrpara, por jo i fundit, drejt zgjidhjes sė tėrėsishme e pėrfundimtare tė ēėshtjes kombėtare shqiptare, ėshtė hap kualitativ drejt bėrjes sė plotė tė Shqipėrisė Etnike. Shkurt e shqip: Shqipėria Natyrale nuk ėshtė Shqipėri Etnike.

 

Shqipėria Natyrale, pėrafėrsisht, ka njė sipėrfaqe prej rreth 50.000 km2.

 

5. "Shqipėria e Madhe"

 

         Pėr ta luftuar dhe kompromituar luftėn tonė tė drejtė pėr Shqipėrinė Etnike,  shovenistėt sllavo-grekė bėjnė zėvendėsimin e termit Shqipėri Etnike me termin "Shqipėri e Madhe"! Por ajo ēka duhet tė sqarohet kėtu ėshtė se, kur serbomėdhenjtė dhe tė tjerėt pėrdorin termin Shqipėri e Madhe, ata aludojnė nė "Shqipėrinė e Madhe" fashiste me qėllim tė identifikimit tė sė drejtės sonė dhe veprimtarisė sonė kombėtare me njė ideologji antidemokratike e raciste dhe me njė krijesė shtetėrore tė nazifashizmit.

 

         Edhe Shqipėria Etnike, edhe "Shqipėria e Madhe" fashiste janė territore etnike iliro-shqiptare, dallimi ėshte se Shqipėria Etnike ėshtė mė e madhe territorialisht se "Shqipėria e Madhe" qė e krijuan nazifashistėt italo-gjermanė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

 

         "Shqipėria e Madhe" ka qenė rezultat i bisedimeve ndėrmjet Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Gjermanisė, Ribentrop dhe Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Italisė, Ēiano, tė cilėt nė vitin 1941, pas pushtimit tė Jugosllavisė (Prill 1941), nė Vienė tė Austrisė arritėn pajtimin pėr ndarjen e Jugosllavisė dhe gjithė Ballkanit. Kjo marrėveshje midis Gjermanisė hitleriane dhe Italisė musoliniane u quajt Marrėveshja Ribentrop-Ēiano.

 

Sipas kėsaj Marrėveshjeje Kosova u nda nė tri pjesė:

 

1.      Gjermania mbajti pėr vete Veriun e Kosovės me rrethet e Vushtrrisė, Besianės dhe Mitrovicės, tė cilat mė pastaj ia dha nėn administrim direkt qeverisė kuislinge fashiste serbe tė Millan Nediēit!

 

2.     Pjesa tjetėr e Kosovės iu dha Bullgarisė sė Car Borisit, si aleate fashiste e Gjermanisė, qė pėrfshinte territoret e Kosovės Lindore (Preshevė e Bujanoc), Kumanovėn, Shkupin, Vitinė, Kaēanikun, Shtėrpcėn etj.

 

3.     Pjesa "e luanit" tė trojeve shqiptare tė Kosovės dhe tė Iliridės iu dha Italisė fashiste, e cila me ato territore dhe me Shqipėrinė londineze  formoi tė ashtuquajturėn "Shqipėri e Madhe".

 

          Pra, sa e "Madhe" mund tė jetė Shqipėria pa gjysmėn e Kosovės Qendrore, pa Kosovėn Lindore, pa gjysmėn e Iliridės, pa Malėsinė e Madhe, pa Ēamėrinė, pa Sanxhakun dhe pa Toplicėn?! Kjo "Shqipėri e Madhe" nuk i kishte mė shumė se 40.000 kmsipėrfaqe!

 

          ”Shqipėria e Madhe”, si krijesė e fashistėve italo-gjermanė, nuk ka qenė aspak e ”Madhe”, sepse ajo nuk i ka pėrfshi tė gjitha territoret e Shqipėrisė Etnike. Kjo "Shqipėri" nuk ėshtė krijuar me vullnetin e kombit shqiptar, ajo ėshtė imponuar me dhunė ushtarake nga okupatorėt italo-gjermanė. Jashtė saj kanė mbetur troje tė pastra etnike shqiptare tė banuara me shumicė nga populli shqiptar. ”Shqipėria e Madhe” fashiste ka qenė pak mė e madhe se Shqipėria e vogėl londineze, prandaj nga fashistėt italo-gjermanė, nga shovenistėt sllavo-grekė dhe nga disa kolaboracionistė shqiptarė ėshtė quajtur ”Shqipėri e Madhe”. Okupatorėt shovenistė do tė "gėzoheshin" shumė po tė kėrkonin shqiptarėt territoret e ish-"Shqipėrisė sė Madhe" fashiste, por ata tmerrohen kur shqiptarėt kėrkojnė bėrjen e Shqipėrisė Etnike, e cila territorialisht ėshtė mė e madhe se dy  "Shqipėria tė Mėdha".

 

         Po tė kėrkonin shqiptarėt Shqipėrinė e Madhe e jo Shqipėrinė Etnike, atėherė kjo Shqipėri e Madhe nuk do tė nėnkuptonte ”Shqipėrinė e Madhe” fashiste, por do tė ishte Arbėria ose Shqipėria Ilirike, e cila, territorialisht ėshtė sa dyfishi i Shqipėrisė Etnike. Kėsaj i frikėsohen serbo-greko-malazezėt kur ata akuzojnė shqiptarėt se po kėrkojnė Shqipėrinė e Madhe, qė ne tė mos e kėrkojmė Shqipėrinė Ilirike dhe e transferojnė ēėshtjen tek ”Shqipėria e Madhe”, si term gjeopolitik i kompromituar dhe i cunguar nga fashizmi.

 

         Sa herė qė ne potencojmė se po kėrkojmė bėrjen e Shqipėrisė Etnike, shovenistėt alarmohen me qėllim, duke thėnė se ne po kėrkojmė ”Shqipėrinė e Madhe” dhe nė kėtė mėnyrė e kompromitojnė edhe termin historiko-gjeografik Shqipėri Ilirike, qė kėshtu shqiptarėt tė heqin dorė nga kjo Shqipėri, sepse na qenka ”Shqipėri e Madhe” fashiste. Pra, sllavo-grekėt me termin ”Shqipėri e Madhe” po tentojnė tė kompromitojnė edhe termin Shqipėri Etnike, edhe termin Shqipėri Ilirike, qė shqiptarėt tė heqin dorė nga tė dyja kėto Shqipėri dhe tė mos synojnė bashkimin dhe formimin e asnjėrės prej tyre, qė tė pajtohen me copėtimin e trojeve shqiptare dhe tė pajtohen me kėtė ēerek Shqipėrie tė vitit 1913 qė kanė sot.

 

         Ka pasur raste (tepėr tė rralla) kur nė gojėn dhe shkrimet e disa shqiptarėve naivė ėshtė pėrmendur apo pėrmendet termi politik “Shqipėria e Madhe”, si kėrkesė dhe aspiratė e shqiptarėve, dhe kėtė naivitet, mendjelehtėsi dhe injorancė tė disa kalemxhinjve dhe politikanėve shqiptarė e shfrytėzojnė me mjeshtėri shovenistėt sllavo-grekė pėr tė kompromituar luftėn tonė pėr Shqipėrinė Etnike, pėr t’i dhėnė veprimtarisė sonė ngjyra fashiste, duke aluduar nė “Shqipėrinė e Madhe” fashiste dhe nė kėtė mėnyrė tundin para hundėve tona dhe ndėrkombėtarėve gogolin "Shqipėri e Madhe" qė kundėrmon era fashizėm! Kėshtu, sllavo-grekėt tentojnė tė na trembin qė ne tė heqim dorė nga lufta jonė pėr Shqipėrinė Etnike. Kurse faktorin politik ndėrkombėtar pėrpiqen ta manipulojnė qė ai tė mos e pėrkrah zgjidhjen e ēėshtjes sonė kombėtare - bėrjen e Shqipėrisė Etnike.

 

         Prandaj, nuk ka pasur dhe nuk ka as Shqipėri tė madhe as Shqipėri tė vogėl, por ka pasur njė Iliri e Arbėri, ka pasur dhe ka vetėm njė Shqipėri Etnike, tė banuar me shumicė nga populli shqiptar qė nė kohėrat e lashta e deri mė sot. Pėr kėtė Shqipėri ėndėrrojnė, punojnė e luftojnė shqiptarėt qė ta ēlirojnė dhe ribashkojnė nė njė shtet tė vetėm.

 

Pėrmasat nė kilometra katrorė tė “pesė”Shqipėrive

 

Kjo ėshtė (pėrafėrsisht) madhėsia nė kilometra katrorė (km2) e sipėrfaqeve tė “pesė” Shqipėrive:

 

  1. Iliria Antike - rreth 400.000 km2
  2. Arbėria ose Shqipėria Ilirike - rreth 200.000 km2
  3. Shqipėria Etnike - rreth 100.000 km2
  4. Shqipėria Natyrale - rreth 50.000 km2
  5. "Shqipėria e Madhe" - rreth 40.000 km2

 

 

·        Lidhjet e hartave janė siguruar nga www.pashtriku.org