Mendime

 

KOMBI SHQIPTAR DHE “KOMBI KOSOVAR”

 

 

     Shkruan: Rexhep AHMETI, 28 shtator 2007

 

1. Kombi i parė ai shqiptar, kombi i dytė ai pėrmbyt. 

 

2. “Kombi kosovar” surrogat i atij shqiptar.

 

3. “Kombi kosovar”  hilja perfide dhe projekti  i rrezikshėm politik  po  i bėhet ēėshtjes shqiptare jo vetėm sot.

 

4. Rrjeta e robėrisė nr. 1244 dhe pakoja e Ahtisarit, deshqiptarizon Kosovėn, ja “baza juridike” aktuale apo shiu kallamboq pėr projektuesit dhe zbatuesit e “kombit kosovar”.

 

5. zgjedhjet lidhje sivjetme kush vrapon  1244-tėrshin dhe  pakon e Ahtisarit, indirekt a pavetėdijshėmlegjitimon.

 

6. O shqiptar, ēka bėsh sot nuk bėn vetėm pėr veti,  por edhe pėrgjeti. Ndaj  tani mos voto, ardhmen tėnde dhe kombit mosshkatėrro.

 

7. Evropė e re, zor e ke me formulimin ”Kosova shoqėri shumetnike”  krijosh pėr ne, bazė juridike.

 

8. Kushtetutėn futė  na imponohet me tutė,     “kombin kosovar” brenda neneve merimangėjuridikėzezon, kombi shqiptar Kosovė kurrė nuk do ta pranojė.

 

9. Pse ta pranojnė shqiptarėt e Kosovės pakon e Ahtisarit kur ajo, parė i ka mohuar ata?!

 

10. Ai sot pakon e Ahtisarit e pranon, nesėr  do vajtojė.

 

 11. Duke pranuar mohuesen (sin)  tėnde ty e pranon edhe mohiminidentitetit vetvetes! Tjetėrsohesh!

 

12. “Kombi kosovar” ėshtė kollovar. Vepron ashtu siē i thotė dikush tjetėr e nuk e sheh se po i lėshojnė mjekėrr.

 

13. O shqiptar, mos u bėjė tani i marrė,  pse nuk mendon e vepron ta mohosh sot pakon e huaj, deshqiptarizon  e  shkatėrron.

 

14. O 1244-tėrsha: ju flamurin tonė kur ta deshqiptarizoni e kosovarizoni a mendoni dėshmorėt e heronjtė e UĒK-sė do t’i revoltoni dhe kundėr jush do t’i mobilizoni. Ikni kėsaj barre, se ėshtė shumė marre dhe mos harroni  kėngėn shqiptare: “Pėr flamur e gjuhė kombėtare ngriten edhe heronjtė ndėr varre”.

 

15. Sot, mu sot, ėshtė tejet e domosdoshme ēdo shqiptar i vėrtetė ta lexojė e analizojė thellė pakon e Ahtisarit dhe shohė e bindet vet  se si aty, juridikisht,  sanksionohet indirekt mohimi i nocionit objektiv  dhe shpirtėror ”komb shqiptar”, me qėllim ( fshehur) pėr t’u  krijuar de facto “kombi kosovar” surrogat Kosovė .

 

16. shpirtin e kombit shqiptar Kosovė ideja e shqiptarisė  ėshtė pushtet dhe aty Kosova ėshtė shtet, e nėse kėtė nuk e lejojnė  bėhet realitet, kombi shqiptar se ēka do bėjė e di vetė. Prandajkombi  shqiptar nuk do lejojė kombin  e dytė, shqiptarinė ta pėrmbytė.

 

17. Kush shqiptarinė e kollofitė, bėn kollotumba dhe do bjerė kunjSillet nga sillet, bie kunj e lidhet- thotė populli (kombi).

 

-------------------------------------

 

ETNONIMI KOSOVAR DHE KUPTIMI HISTORIK I TIJ

IDENTITETI KOSOVAR NUK ĖSHTĖ IDENTITET KOMBĖTAR

IDENTITETI KOSOVAR, NJĖ SHPIKJE E SHPIFUR