Shqipėria Etnike ėshtė reale, dhe e realizueshme

 

RIBĖRJA E SHQIPĖRIA ETNIKE VARET NGA SHQIPTARĖT

 

     Shkruan: Titan TIVARI

    Pashtriku.org – 23.09. 2007

 

 

Si bėhet Shqipėria Etnike realitet

 

     Aktualisht, Shqipėria Etnike pėrkundet ndėrmjet ėndrrės dhe realitetit, me synimin, shpresėn dhe besimin qė Ėndrrėn ta bėjė Realitet. Por, si do tė bėhet ėndrra realitet? Disa thonė pėrmes rrugės paqėsore, me mjete  demokratike, siē ėshtė Referendumi dhe Vetėvendosja, si dhe pėrmes sė drejtės natyrale qė kanė popujt pėr tė qenė tė lirė dhe tė bashkuar nė atdheun e vet.

 

     Deri mė sot nė Ballkan, pėr zgjidhjen e konflikteve dhe mosmarrėveshjeve ndėretnike dhe ndėrshtetėrore, mjetet paqėsore dhe demokratike nuk kanė gjetur zbatim dhe pėrdorim. Kanė qenė luftėrat e armatosura dhe pėrleshjet e pėrgjakura ndėrmjet pushtuesve dhe ēlirimtarėve ato qė u kanė prirė zgjidhjeve tė problemeve ndėrshtetėrore, kurse mjetet demokratike e bisedimet politike kanė ardhur pas ndėrprerjes sė luftės. Se si do tė jetė nė tė ardhmen, kėtė askush nuk e di, kėtė vetėm e nesėrmja do ta vėrtetojė. Njė gjė dihet me saktėsi - nė rrugėn tonė pėr bėrjen e Shqipėrisė Etnike, Ne, shqiptarėt, duhet t'i kemi parasysh e nė dispozicion qė tė dy opcionet: edhe opcionin e luftės sė armatosur ēlirimtare, edhe opcionin paqėsor tė mjeteve demokratike.

 

     Ne shpeshherė nė analizat dhe debatet tona pėr gjendjen e ndarė e tė pushtuar tė Shqipėrisė Etnike e fajsojmė faktorin e jashtėm ndėrkombėtar dhe shumė pak e rrallė i analizojmė e i zbulojmė gabimet, tė metat dhe mosunitetin tonė tė brendshėm. Prandaj edhe na pėrsėriten humbjet, dėshtimet dhe mosrealizimi i aspiratės sonė shekullore pėr krijimin dhe ribashkimin e Shqipėrisė Etnike.

 

     Liria jonė fillon tek ne, te organizimi, bashkimi dhe lufta jonė e vendosur pėr ēlirimin dhe ribashkimin kombėtar, kurse pėrfundon me njohjen ndėrkombėtare tė kėsaj lufte. Por nėse kjo liri e kjo luftė fillon me defekte e tė ēara nė rradhėt tona, atėherė s'do mend se do tė pėrfundojė pa sukses dhe pėr fajin e shqiptarėve e jo tė ndėrkombėtarėve. Ne duhet tė punojmė mė shumė me vetveten tonė, ne duhet ta edukojmė veten dhe popullin tonė, ta armatosim atė me dituri e arsim, me informacion politik e kombėtar, ta armatosim me idealin kombėtar tė luftės pėr liri e ribashkim kombėtar, ta brumosim me dashurinė pėr atdheun tonė, pėr Shqipėrinė Etnike.

 

     Atdhedashuria e zjarrtė dhe nacionalizmi i pastėr janė baza e fitores sonė. Shqiptarėt sė pari duhet ta integrojnė - bashkojnė  atdheun e vet dhe pastaj tė integrohen nė Europė. Nuk hyhet nė Europėn e bashkuar me shqiptarė tė ndarė. Nė Europė duhet tė shkojmė si komb i bashkuar, jo si fise mesjetare. Nė Europė duhet tė shkohet me dinjitet, si shtet i bashkuar, si Shqipėri Etnike.

 

     Duhet ta theksojmė me pėrgjegjėsi dhe sinqeritet tė plotė se ėndrra ėshtė teoria e ēėshtjes sonė kombėtare, kurse realiteti ėshtė praktika, zbatimi, vėnia nė jetė e kėsaj ėndrre, e kėsaj teorie. Dhe ne, gjithashtu, duhet ta pranojmė me arsye shkencore se gjithmonė ekziston njė shpėrputhje midis teorisė dhe praktikės. Nė rastin tonė konkret ekziston njė disharmoni ndėrmjet ėndrrės dhe realitetit, ndėrmjet ėndrrės pėr Shqipėrinė Etnike dhe realitetit tė Shqipėrisė Etnike.

 

     Mijėvjeēari i tretė dhe fillimi i shekullit XXI nuk janė e nuk do tė jenė si mijėvjeēari e shekulli i kaluar, prandaj edhe gjendja e Shqipėrisė Etnike do tė jetė shumė mė e ndryshme se ajo e sė kaluarės. Para Shqiptarėve nė kėtė shekull tė ri shtrohen edhe forma e rrugė tė reja tė veprimtarisė dhe luftės sė tyre pėr bėrjen e Shqipėrisė Etnike.

 

Shqipėria Etnike ėshtė plagė e hapur, ėshtė shtiza, kandili, ėshtė katakomb… Shqipėria Etnike ėshtė e pavdekshme

 

        Shqipėria Etnike ėshtė reale, realiste, realitet dhe e realizueshme.

        Shqipėria Etnike ėshtė edhe ėndėrr, edhe zhgėndėrr, edhe realitet. Shqipėria Etnike ėshtė rrugėtimi i pandalshėm dhe titanik mijėvjeēar i ėndrrės drejt realitetit. Ėndrra pėr Shqipėrinė Etnike ėshtė fillimi, kurse realiteti ėshtė pėrfundimi i kėtij rrugėtimi gjatė e maratonik  pėr bėrjen e Shqipėrisė Etnike e Ribashkuar.

 

     Ėshtė fatkeq vendi nuk ka heronj. Njė komb nuk mund vdesė, vetėm nėqoftėse bėn vetėvrasje. E ardhmja e kombit tonė duhet mbillet tashmen, sot, tani. Ardhmėria jonė ėshtė tashmen, varet nga ajo, por ėshtė edhe kaluarėn. Jemi ne ata e krijojmė atė. Po jetė ardhmėria jonė e keqe, atėherė jemi ne fajtorė pėr kėtė.

 

 

-         Shqipėria Etnike ėshtė plagė e hapur kullon gjak pellazgjik, ilirik e shqiptar. Êshtė lapidar i ngritur ndėr mijėvjeēarė nga eshtrat e mijėra e miliona luftėtarėve, dėshmorėve dhe heronjve saj.

 

-         Shqipėria Etnike ėshtė shtiza, mburoja, shpata dhe pėrkrenarja e Akilit, Hektorit, Pirros, Lekės Madh, Bardhylit, Teutės e Gjergj Kastriotit.

 

-         Shqipėria Etnike ėshtė kandili, qiriri, pena, pushka e pishtari i Rilindasėve tanė, nuk kursyen as jetėn, as pasurinė e tyre pėr ta bėrė Shqipėrinė.

 

-         Shqipėria Etnike ėshtė katakomb, varr gjigant, terr, ferr e skėterrė pėr barbarėt, pushtuesit, sundimtarėt, kolonizatorėt dhe armiqtė e saj gjitha kohėrave.

 

-         Shqipėria Etnike ėshtė e pavdekshme, ėshtė Feniks pėrgjaket, plagoset, rrėzohet e pėr liri bėhet pluhur e hi dhe nga hiri i vet ngritet, ringjallet dhe bėhet sėrish Shqipėri.

 

-         Shqipėria Etnike ėshtė e pavdekshme, sepse i pavdekshėm ėshtė kombi shqiptar me rrėnjė pellazgo-ilire.

 

      Ėndrra pėr Shqipėrinė Etnike  ėshtė njė ėndėrr njerėzore e mbarėkombėtare, do shndėrrohet njė realitet tokėsor, me njė bukuri engjėllore dhe  madhėshti hyjnore.

 

gjitha rrugėt ēojnė drejt Shqipėrisė Etnike…