Nė pėrkujtim tė Komandantit tė UĒK’sė Abedin Rexha - Sandokani

 

KOMANDANT ABEDIN REXHA - SANDOKANI SYPATREMBUR I UĒK’sė

 

Jeta dhe vepra e luftėtarit tė lirisė, Abedin Rexha, ishte e veēantė, ashtu sikurse ishte ai pėr shumė ēka i veēantė, luftėtar i radhėve tė para tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, guximtar e sypatrembur deri nė vdekje, pėr ēka dhe bashkėluftėtarėt e tij quajtėn "Sandokan".

 

Shkruan: Sanije Rexha - Prishtinė, 18. 12. 2009

 

 

     Abedin Rexha, lindi me 08. 07. 1969 nė Vajnik, komuna e Skenderajt. Shkollėn fillore e kreu nė Turiēec, tė mesmen nė Skenderaj, kurse studimet i vijoj nė fakultetin Xehtaro-Metalorgjik, nė Mitrovicė. Gjatė kohės sė shkollimit tė mesėm, nė Skenderaj ra nė kontakt  me veprimtarėt e ilegales. Asokohe shoqėrohej me Jakup Nurėn dhe Nuhi Gecin, me tė cilėt tashmė ishte i organizuar dhe shpeshherė shpėrndante edhe trakte e afishe, ku bėhej thirrje pėr rezistencė kundėr pushtuesit serbosllav.

 

     Jehona e pushkėve tė Legjendarit tė historisė tonė mė tė re tė Luftės Ēlirimtare, Adem Jashari, mė 30 janar tė vitit 1991, nė Prekaz, sfidojė djalėrinė e Kosovės, veēmas atė tė Drenicės. Tėrheqja e turpshme e forcave ushtarake e policore serbe, nga Prekazi forcoi  besimin e djalėrisė drenicare nė forcėn e vet kombtare. Fitorja jo vetėm morale, por edhe ushtarake, e cila u korr nė kėtė betejė, te Abedin Rexha e shtoi edhe me tepėr besimin nė fitoren mbi pushtuesin shekullor. Ai, sė bashku me Adem Jasharin, Hamėz Jasharin, Ilaz Kodrėn, Osman Gecin, Mujė Krasniqin, Zahir Pajazitin e me shumė luftėtarė tė tjerė tė bėrthamave tė para ēlirimtare, kishte dhėnė betimin pėr ta luftuar me tė gjitha mjetet e metodat pushtuesin shekullor tė viseve tė robėruara tė Shqipėrisė, regjimin serb.

 

 

     Duke qenė se pushtuesi i kishte rėnė nė gjurmė aktivitetit tė Abedinit, me 1992, ai merr rrugėn e mėrgimit. Pas largimit nga Kosova, fizikisht ishte nė Gjermani, por me zemėr e me mendje ishte nė Kosovė, nė Drenicė dhe tok me shokėt qė vepronin ilegalisht dhe qė kryenin aksione kundėr forcave serbe.

 

     Nė vjeshtėn e vitit 1996, Abedin Rexha vjen nė Kosovė, i ngarkuar me detyrat e caktuara dhe mban takim me komandantin Adem Jashari. Ai hynė e del nga Kosova shumė herė. Me 6 maj tė vitit 1997, derisa ēlirimtarėt nė Drenicė, nė Dukagjin dhe nė Anadrini, ia kishin marr pushtuesit serb kontrollin gjatė natės, Abedini sė bashku me Fehmi Lladrovcin, Xhevė Lladrovcin, Luan Haradinajn, Ilaz Kodren, Ramiz Lladrovcin etj, i kalon Alpet Shqiptaret, duke thyer kufirin, qė i ndante mes pėr mes trojet e Shqipėrisė dhe hynė nė Kosovė. Nė rrugė e sipėr, ky grup luftėtarėsh bie nė pritė tė forcave serbe dhe pas njė luftimi tė ashpėr dhe rėnies heroike tė Luan Haradinajt, detyrohet tė tėrhiqet nga kufiri.

 

     Dy muaj me vonė, nė korrik tė vitit 1997, Abedin Rexha, sė bashku me Adrian Krasniqin, Ilaz Kodrėn, Ilir Konushevcin dhe me luftėtarė tė tjerė tė lirisė arrin tė depėrtoj nė Kosovė dhe punojnė pa u lodhur nė zgjerimin dhe konsolidimin  e radhėve e UĒK’ės.

 

     Me 25 nėntor tė vitit 1997, policia serbe shkoj nė Vajnik pėr ta arrestuar Abedin Rexhėn. Abedini me dy vėllėzėrit, Brahimin dhe Afrimin, e me luftėtarė tė tjerė u kishte dalė pėrballė bandave serbe dhe i kishte sulmuar. Breshėria e armėve ēlirimtare kishte rėnė pandėrprerė mbi ēetnikėt serbė. Nė kėtė sulm ishin likuiduar dy policė serb, ndėrsa gjatė kėsaj pėrleshjeje, forcat serbe kishin plagosur Baki Krasniqin, 11 vjeēar.

 

     Me 26 nėntor 1997, komandanti legjendar i UĒK’ės Adem Jashari kishte urdhėruar tu zihet prita forcave serbe, te vendi i quajtur Klisyra nė Rezallė tė Re. Nė ball tė frontit ishte dhe Abedin Rexha-Sandokani, i cili njė ditė me parė kishte dhėnė prova se si duhet sulmuar pushtuesi. Krahas Adem Jasharit dhe Abedin Rexhės ishin rreshtuar nė pozicione edhe Mujė Krasniqi, Ilaz Kodra, Nuhi Geci e shumė trima tė tjerė tė UĒK’ės.

 

     Plani i armikut kishte filluar tė vihej nė veprim. Mirėpo nė orėt e para tė ditės, forcat serbe u gjendėn tė rrethuara nga tė gjitha anėt. Zjarri i furishėm i trimave tė Adem Jasharit e tė "Sandokanit" kishte qenė vendimtar. Forcat pushtuese serbe humbėn kontrollin dhe pėrmes radiolidhjeve kėrkuan pėrforcime tė reja duke njoftuar se kishin rėnė nė pritė, nga e cila nuk arrinin dot tė dilnin. Armėt e ēlirimtarėve nuk kishin pushuar pėr asnjė ēast. ndėrkohė, qė luftetarėve u kishte ardhur nė ndihmė edhe trimi Osman Geci, daja i Adem Jasharit.

 

     Forcat ushtarake e policore serbe qysh nga ajo ditė e kuptuan se kishte filluar tė perėndonte njėherė e pėrgjithmonė dominimi i tyre nė Drenicė dhe nė Kosovė. Gjatė tėrheqjes ēetnikėt serbė kishin goditur pėr vdekje mėsuesin Halit Geci, nė oborrin e shkollės sė Llaushės. Dhe, me 28 nėntor tė vitit 1997, me rastin e varrimit tė mėsuesit, Halit Geci, nė Llaushė, Mujė Krasniqi me shokė e tij Rexhep Selimin dhe Daut Haradinajn, duke qenė tė armatosur shpallėn publikisht fillimin e luftės ēlirimtare nė Kosovė, duke u paraqitur para masės sė tubuar me uniformėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

 

     Atė ditė, ata kishin lėshuar kushtrimin pėr luftė tė armatosur kundėr pushtuesit serbė
Gjatė vitit 1998, Lufta Ēlirimtare vijoi tė zgjerohej rrufeshėm, dhe Abedin Rexha nuk e pėrmbante dot zemrimin kundėr pushtuesit, qė masakronte pamėshirshėm fėmijė, gra, burra dhe pleq dhe ua digjte shtėpitė shqiptarėve.

 

     “Sandokani” kishte ecur papengueshėm pėrpara. Hapėrimi i tij ēlirimtar pėrshkonte natė e ditė frontet dhe istikame tė luftės tė UĒK’ės. Nė fillim tė gushtit 1998, Shtabi i Pėrgjithshėm i UĒK’ės, Abedin Rexhėn e kishte caktuar Komandant tė Brigadės 112 "Arben Haliti", e cila vepronte nė Zonėn Operative tė Drenicės.

 

     Gjatė muajve gusht-shtator 1998 Komandant Sandokani luftoi pa ju trembur syri nė shumė fushėbeteja. Dhe, pikėrisht nė kulmin e ofenzivave me pėrmasa tė gjera shfarosėse nga forcat vrasėtare serbe tė Millosheviēit, nė tė gjitha zonat Operative tė UĒK’sė, e veēanėrisht nė ZO tė Drenicės, mė 08 tetor 1998 Komandanti sypatrembur Abedin Rexha – Sandokani, vritet tradhėtisht nė njė pusi, tė pėrgatitur nga Gani Geci sė bashku mė 27-30  veta, nė pyjet e fshatit Kllodernicė, tė komunės sė Skendėrajt.

 

     Bashkėluftėtarėt e Abedinit, edhe pse e kishin humbur komandantin e tyre trim nuk e ndalėn luftėn. Ata luftuan me vetėmohim e trimėri ashtu si tė gjithė luftėtarėt e Lirisė, deri nė dėbimin e forcave kriminale serbe nga Kosova.

 

     Abedin Rexha – Sandokani pas vetes ka lėnė bashkėshorten me dy fėmijė: Sokolin dhe Selveten. Heroizmi i tij ėshtė pėrjetėsuar nė shumė shkrime nė shtypin tonė, nė kėngė e poezi, ndėrsa  Shkolla e Turiēecit mban me krenari emrin e Abedin Rexhės "Sandokanit".

 

LAVDI I QOFTĖ KOMANDANT ABEDIN REXHĖS – SANDOKANIT

LAVDI TĖ GJITHĖ DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT

 

*   *   *

 

SHTOJCA E PASHTRIKU.ORG

 

    Mė 30 nėntor 2009, bashkėshortja e Komandant Abedin Rexhės, (i njohur gjatė luftės me nofkėn „Sandokani“) Sanije Rexha ka ngritur njė padi penale kundėr Gani Gecit, i cili aktualisht ėshtė deputet i LDD nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės. Nė padinė penale tė ngritur nė Prokurorinė e EULEX’it, z. Geci akuzohet pėr vrasjen e Abedin Rexhės - Sandokanit, gjatė luftės, mė 8 tetor tė vitit 1998.            

 

Funksionet e deputetit Gani Geci nė Kuvendin e Kosovės

 

    “Kam bėrė njė padi pranė EULEX pėr rastin e bashkėshortit tim qė kėtė akt kriminal e ka krye Gani Geci. Ėshtė dėshmia e gjallė qė edhe vetė e ka pranuar dhe mbarė masa shqiptare e din edhe kush e ka krye kėtė akt edhe vetė e ka pranuar publikisht pas vrasjes sė tij. Gani Geci e ka pranuar. Kam fakte pas vrasjes sė tij i ka ēuar nė familjen e Abedinit disa burra qė kanė kėrkuar besė. Ne ju kemi kundėrpėrgjigj qė ai njeri i familjes nuk ka qenė, nuk ėshtė vrarė privatisht. Ai duhet t’i japė llogari Shtabit tė Pėrgjithshėm dhe drejtėsisė sė Kosovės”, - kėshtu deklaron Sanije Rexha, para gazetarėve tė tubuar nė Sheshin pranė ndėrtesės sė Qeverisė sė Kosovės dhe Parlamentit tė Kosovės.

    E pyetur nga gazetarėt, se pse nuk ka ngritur padi deri mė sot, Sanija ka thėnė se: “Deri vonė e kam pas qėllimin qė t’ia jap dėnimin vetė, ta vrasė publikisht. Kėtė e them shumė hapur, por me ndėrhyrjen e familjes dhe shoqėrisė nuk e kam bėrė dhe kam vendosur tė ngre padi “.

    Sanije Rexha, para gazetarėve ka deklaruar se vrasja s’ka ndodhur pėr motive familjare (edhe pse Sanije Rexha ėshtė motra e Sabit Gecit dhe ka lidhje farefisnore me Gani Gecin), por pikėrisht pėr motive ushtarake, sepse „Gani Geci ka qenė kundėr UĒK’sė, dhe kundėr strukturave tė UĒK’sė, kjo ėshtė arsyeja”, ka theksuar Sanija.

    Znj. Rexha, pastaj  ka shpjeguar se vrasja ka ndodhur pas disa tentativave tė Gani Gecit pėr ta vrarė Abedinin. “Dy herė ka tentuar Ganiu ta vrasė, nė njėrėn herė kam qenė edhe unė prezent, na u ka kall vetura. Tė dytin rast i ka shpėtuar konfliktit mu atė ditė qė ka tentuar ta vrasė, nė mbrėmje, e ka zėnė pusinė dhe e ka vra, kėtė e di mbarė Drenica”, ka thėnė znj. Sanije Rexha.

    Duke rikujtuar ditėn, kur ėshtė vrarė Abedin Rexha-Sandokani, ajo tha se kjo ka ndodhur ditėn e enjte - mė 08 tetor 1998 rreth orės 15 e 13 minuta.