Pėrkujtim

Nė 16 vjetorin e vdekjes sė atdhetarit Shabi Ajdini

 

SHABI AJDINI ATDHETAR I DEVOTSHĖM I ĒĖSHTJES KOMBĖTARE

 

Shkruan: Fehmi Ramadani - Prishtinė, 04. 02. 2010

 

 

Vendlindja vatėr kombėtare

 

     Fshati Maxhere qė gjendet nė Malėsinė e Karadakut tė Preshevės nė tė kaluarėn njihet si vatėr e rėndėsishme kombėtare, sepse nga ky vend i vogėl kishin dalė burra tė devotshėm tė ēėshtjes kombėtare. Nė kėtė fshat, jo rastėsisht kishte lindur Mulla Sinan Maxhera, patrioti, miku dhe luftėtari mė i ngushtė i Idriz Seferit, i cili me shumė malėsorė tjerė kishte marrė pjesė nė betejėn e Grykės sė Kaēanikut nė vitin 1910 kundėr ushtrisė sė Durgut Pashės. Ky frymėzim te malėsorėt e Karadakut kishte mbretėruar pėr shumė kohė, gjithnjė duke kultivuar kėtė trimėri nėpėr oda duke kėnduar kėngė patriotike pėr kėta burra, por edhe nė ngritjen e vetėdijes kombėtar tė gjeneratave tė mėvonshėm. Kjo frymė kombėtare vazhdoi brez pas brezi kundėr zaptuesve tė ndryshėm qė kishin pllakosur kėto troje. Kėtė rrugė mė vonė do ta ndiqte edhe Mulla Nuredin-Maxhera nė “Komitetin Revolucionar pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare tė Jugosllavisė me Shqipėrinė” nė vitin 1960, sė bashku me Ali Kelmendin dhe Ramadan Hoxhėn. Ky patriot kishte lėnė gjurmė tė thellė te gjeneratat e reja, sidomos te familja e tij, e cila mė vonė nxori burra tė pėrkushtuar tė ēėshtjes kombėtare. Padyshim, njėri ndėr kėta burra qė trasoi rrugėn e xhaxhait tė tij ishte Shabi Ajdini, i cili me veprimtarinė e tij tė palodhshme do tė futet nė kujtesėn e historisė sė kombit shqiptar. Shabi Ajdini kishte lindur mė 6 tetor 1954 nė fshatin Maxhere tė Preshevės nga prindėrit Shefki dhe Ajmane Ajdini. Ishte rritur nė njė familje tė varfėr, por shumė bujare dhe me traditė patriotike. Kjo familje nė Malėsinė e Preshevės shquhet si familje shumė patriotike, e cila nuk kishte kursyer asgjė pėr lirinė e atdheut. Shtėpia e tyre, si gjatė LNĒ-sė, por edhe mė vonė ishte shndėrruar nė Kuvend Popullor, nė tė cilėn takoheshin burrat e asaj kohe dhe merrnin vendime tė rėndėsishme.

 

Shpėrngulja e dhunshme

 

     Shabiu njė pjesė tė fėmijėrisė e ka kaluar nė Maxhere, nė fshatin e tij tė lindjes, ndėrsa, mė vonė babai Shefkiu qe detyruar nga UDB-ja jugosllave tė shpėrngulet dhunshėm nga vendlindje dhe tė shkojė nė Ēerkez tė Kumanovės. Kjo kishte ndodhur gjatė viteve 1964-1965. Ai nga fėmijėria shquhet pėr zotėsi, por edhe pėr veprimtari atdhedashėse. Ai sikur ishte i paracaktuar nga njė fuqi mbinatyrore qė duhet tė jetė nė shėrbim tė atdheut. Mėsimet e para pėr atdheun i kishte marrė nėpėr odat e familjes, sepse aty edhe mbaheshin kuvendet e asaj kohe. Ky veprimtar, aty u rrit dhe u brumos me ide pėrparimtare e patriotike, i cili mė vonė do tė lė gjurmė tė thellė. Ai ishte njė njeri shumė modest, i zgjuar, trim e bujar, por edhe shumė i dashur e tolerant. Nuk mėrzitej tė bisedonte me njerėz me orė tė tėra vetėm t’u shpjegonte drejt ēėshtjen tonė kombėtare. Ishte njė burrė i paluhatshėm nė qėndrimet e tij kombėtare. E donte shumė Shqipėrinė, Kosovėn dhe trojet tjera shqiptare. Zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare e shihte nė bashkimin e trojeve shqiptare qė ishin nėn Jugosllavi, formimin e njė shteti tė pėrbashkėt dhe mė pastaj bashkimin me nėmėm Shqipėri, mu ashtu siē vepruan tė parėt e tij. Por, me tė vendosur nė Ēerkez, familja e tij ballafaqohet me varfėri tė madhe. Me gjashtė fėmijėt; Eminen, Fehmiun, Hasimen, Shabiun, Hakiun dhe Hiden babi i tyre nuk ia dilte t’u siguronte as bukėn e gojės. I ndjekur, i mėrzitur, i thyer nė moshė, por edhe i pėrndjekur nga vendi i tij i lindjes, ai qe detyruar tė punonte punė tė rėnda vetėm t’u siguronte bukėn fėmijėve tė tij. Kjo ishte njė jetė e rėndė dhe me plotė sacrifice.

 

Ikja nė kurbet

 

     Duke e parė kėtė gjendje tė rėndė tė familjes, Fehmiu djali i madh i Shefkiut, i cili po ashtu merrej me veprimtari kombėtare, sė pari largohet nga ky vend dhe do tė merė udhėn e kurbetit. Nė fillim, shkoi nė Austri, ndėrsa mė vonė, nė vitin 1976 kaloi nė Gjenevė tė Zvicrės. Pas njė periudhe tė shkurtėr rrugės sė Fehmiut niset edhe Shabiu. Sė bashku fillojnė tė punojnė e t’i ndihmojnė familjes. Shabiu, nė vitin 1977 pasi qė kishte rregulluar punėn filloi aktivitetin e tij ilegal dhe kontaktet me patriotė tė paktė qė ishin atėherė nė mėrgim. Ai krijoi lidhje me miq tė ndryshėm, si shqiptar, por edhe zviceranė tė cilėt kishin tė ndryshme nė jetėn publike. Kėshtu, shfrytėzoi kėto lidhje pėr t’i inkuadruar nė punė shumė miq e dashamirė tė ndryshėm. Shumė prej tyre edhe sot e kėsaj dite punojnė dhe jetojnė nė Zvicėr. Puna dhe jeta e kurbetit pėr Shabiun ishte shumė e vėshtirė. Kurrė nuk ishte pajtuar me fatin se ai do tė jetojė jashtė vendit tė tij. Asnjėherė nuk kishte menduar se fėmijėt e tij do tė lindin jashtė atdheut tė tij, do tė shkollohen nė gjuhė tė huaj, por edhe do tė edukohen atje. Ai dėshironte t’i edukonte fėmijėt nė vendin e tij, nė gjuhėn shqipe, por edhe nė traditėn shqiptare.

 

Inkuadrimi nė LPK

 

     Qė nė fillim tė aktivitetit tė tij kombėtar kishte vėnė kontakt me Lėvizjen Shqiptare qė vepronte si ilegale nė diasporė. Pėr herė tė parė, nė vitin 1981 do tė kontaktojė me udhėheqėsit e saj si, Hasan Malėn dhe Xhafer Shatrin, ndėrsa do tė miqėsohet me Jusuf Gėrvallėn, Kadri Zekėn dhe Bardhosh Gėrvallėn. Mė 17 shkurt 1982, pas shkrirjes sė tri organizatave ilegale: LNĒKVSHJ, OMLK dhe PKMLSHJ ishte themeluar Lėvizja pėr Republikėn e Shqiptarėve nė Jugosllavi-LRSHJ. Ndėrsa, kjo Lėvizje nė vitin 1986 merr emrin Lėvizja Popullore pėr Republikėn e Kosovės. Nė kuadėr tė saj kanė vepruar njė sėrė grupimesh tė vogla me emėrtime tė ndryshme, tė cilat synonin me ēdo ēmim jetėsimin e Republikės sė Kosovė, pa pėrjashtuar edhe luftėn, shprehet Fehmiu, vėllai i Shabiut, i cili po ashtu ishte njė bashkėveprimtar. Pas konsolidimit tė kėtij organizmi, veprimtaria e tyre ishte e pandalshme, sidomos me organizimin e protestave tė ndryshme nėpėr vendet e Evropės, sidomos nė Gjenevė, sepse aty kishte njė zyre Organizata e Kombeve tė Bashkuara. Shabiu ishte njė punėtorė i madh ēėshtjes kombėtare, por edhe i LPRK-sė, sepse kishte njė moral tė fortė individual dhe kombėtar. Ai ishte vu nė krye tė demonstratave anti-jugosllave, tė cilat organizoheshin nga LPRK-ja dhe qė mbaheshin nė Gjenevė, por edhe nėpėr vendet tjera. Ishte trim dhe nuk i trembej sfidave qė duhet pėrballej.

 

Arrestimi

 

     Nė fillim, veprimtaria e tij ishte ilegale dhe gjatė njė vizite qė kishte pasur nė vendlindje nė fshatin Ēerkez nė vitin 1982, UDB-ja jugosllave i kishte rėnė nė gjurmė dhe e kishte burgosur. Nėn hetimet e UDB-sė ishte plotė dy muaj, duke e maltretuar dhe terrorizuar shpirtėrisht. Mirėpo, me ndihmėn e vėllait Fehmiut, i cili kishte arritur tė korruptonte njė funksionar tė lartė tė atėhershėm komunist dhe kishte paguar njė shumė tė madhe parash, kishte arritur ta nxjerr Shabiun nė liri tė pėrkohshme. Sipas Fehmiut, po tė mos jepte njė shumė tė tillė parash ai do tė dėnohet me shumė vite burg. Kjo ishte njė fat i rastėsisė nė kėtė fatkeqėsi, shton ai. Shabiu, duke parė se jeta e tij ishte rrezikuar nga UDB-ja dhe i kėrcėnoheshin me burgosje tė sėrishme, ai qe detyruar tė ik sėrish nga vendlindja e tij dhe shkoi nė Gjenevė. Nga viti 1982, ai nuk e kishte parė mė vendlindjen tij deri nė vdekjen e tij. Shabiu nuk u ndal sė punuari kundėr ish-Jugosllavisė, sepse kjo krijesė shtetėrore, sipas tij ishte njė shtypėse e madhe e shqiptarėve. Banesa e tij nė Gjenevė ishte shndėrruar nė njė ambasadė mėrgimtarėsh shqiptarė, tė cilėve u dilte nė ndihmė nė ēdo kohė. Nga banesa e tij shpesh organizoheshin edhe demonstratat dhe bėheshin shumė takime tė karakterit kombėtar. Duhet pėrmendur se nė vitin 1991, gjatė dėbimit tė punėtorėve dhe intelektualėve shqiptarė tė Kosovės nga regjimi i Millosheviqit, ai u kishte dal nė ndihmė shumė prej tyre nė forma tė ndryshme. Kjo periudhė e rėndė kombėtare e mundonte shumė dhe nga kjo kohė filloi ta digjte veten.

 

Vdekja

 

     Shabiu kishte njė mall tė madh pėr vendlindjen, atdheun e tij, sepse kishte njė kohė tė gjatė qė nuk e kishte parė. Shkrihej si qiriri pėr lirinė e shqiptarėve nė trojet e ish-Jugosllavisė. Nuk dorėzohej lehtė dhe gjithmonė e mbante shpresa se liria do tė arrijė shpejt. Kjo ishte dėshira dhe ėndrra e tij sublime. Atėherė kur shihte ėndrra, se liria do tė vijė shpejt, nė moshėn 40 vjeēare sėmuret rėndė nga njė sėmundje e pashėrueshme. Mė 10 shkurt tė vitit 1994 ndėrroi jetė nė banesėn e tij nė Gjenevė, me sy hapur pėr lirinė e popullit shqiptar. Aty kishte lėnė amanetin qė pėr lirinė e atdheut tė mos kursehet asgjė. Shabiu vetėm i vdekur kishte arritur tė prehet nė vendlindjen e tij nė fshatin Ēerkez tė Kumanovės, sepse pėr sė gjalli e kishte tė ndaluar tė vizitonte pėr 12 vjet rresht. Trupi i tij u pre i qetė nė varrezat e kėtij fshati me nderime tė larta nga familjarėt, bashkėvendėsit, shokėt e veprimtarisė, miqtė e dashamirė tė shumė qė kishin ardhur pėr ta nderuar nga tė gjitha trojet shqiptare. Ai kishte shkuar nė pėrjetėsi, por vepra e tij do tė jetojė pėrgjithmonė dhe do tė shėrbej si fanar kryesor pėr brezat e rinj. Shabiu, pas vete la gruan me katėr fėmijė, vajzėn Fitoren, Albulenėn dhe djemtė Fitorin dhe Shefkiun. Kjo familje, sot e kėsaj dite jetojnė dhe veprojnė nė Gjenevė tė Zvicrės, aty ku babai i tyre la gjurmė tė pashlyeshme tė veprimtarisė kombėtare.