pėrkujtim dėshmorėve Rexhep Mala e Nuhi Berisha

 

REXHEP MALA E NUHI BERISHA, DY ORAKUJ QĖ U BĖNĖ UDHĖRRĖFYES

PĖR LIRINĖ E KOSOVĖS!

Shkruan: Have Elezaj – Plochingen, 11 janar 2010

 

 

    Shpirti liridashės, dėshira e dashuria e madhe pėr parė atdheun lirė e sovran, i pėrballi trimat me shumė sakrifica e mundime. Burgjet e rėnda, torturat e tmerrshme Serbisė nuk ua shuan vullnetin, pėrkundrazi ua forcuan bindjen se lufta duhet vazhduar deri fitore. natėn e 12 janarit vitit 1984, UDB’a gjakatare, e armatosur deri dhėmb, do t'i rrethojė trimat, Kodrėn e Trimave. Rexhepi e Nuhiu do luftojnė e do pėrballen heroikisht me gjakpirėsit deri momentin e fundit, kur bien dėshmor pėr lirinė e Kosovės, kur bėhėn shembull dhe udhėrrėfyes lirisė Kosovės!

 

LAVDI DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT REXHEP MALA E NUHI BERISHA!

*  *  *

12 JANARI 1984

 

Krisma bataresh shpuan qiellin,
trembėn heshtjėn e natės acartė...
Si jehonė dhėmbje u pėrhap lajmi:
Rexhepi, Nuhiu ranė dėshmor pėr Atdhenė!

 

zi ra vendi, dėborėbardha lėngonte,
humbi ngjyrėn e bardhė paqės rreme...
U ngjyros gjak vakėt, njomė,
era e veriut kėngėvajin fillojė...

 

Gulshe gjaku kuqėlonin kryeqytetin,
si tufė lulėkuqesh...
Hėna gjysmėfshehur i shikonte pėrvajshėm,
ndėrsa atdheu betohej pėr marrje haku...
Lavdi, Lavdi, Lavdi!