NĖ DJETĖVJETORIN E RĖNIES SĖ DĖSHMORIT HALIT (RIZA) COKA NGA

 SHQIPĖRIA, EPROR I BRIGADĖS 134 “BEDRI SHALA” TĖ UĒK’sė

 

HALIT COKA - KUKĖSJANI QĖ RA NĖ BALLĖ TĖ

LUFTĖS NĖ KOSOVĖ

 

Haliti ishte shumė i pasionuar pas leximit. Siē tregojnė kushėrinjtė e tij, Samiu e Imeri, nė dasmėn e tė vėllait, Haliti e kishte vėnė njė shirit tė kuq nė ballė. Pyetjes sė shokėve se pėr ēfarė e mbanė atė shirit, Haliti i ishte pėrgjigjur: “Unė jam i plagosur qė kur ka filluar lufta nė Kosovė dhe do tė shėrohem vetėm atėherė kur tė mbaron lufta atje dhe populli i ndarė shqiptar ta fiton pavarėsinė”.

Nė vijėn e parė tė frontit nė Ratishė tė Epėrme, nė drejtim tė lagjes sė Dodajve, Haliti e kishte ndėrtuar njė bunker tė fortė. Duke e parė punėn e tij, njė plak i fshatit i kishte thėnė: “Halit o bir, bunker mė tė fortė s’kam parė. Po pse s’ke lėnė vend pėr tėrheqje?” Haliti vendosmėrisht ia kishte kthyer: “O axhė, nuk kam ardhur pėr t’u tėrhequr por pėr tė luftuar sepse po tė doja tė tėrhiqem do tė rrija nė Shqipėri”. Pikėrisht nė atė vend ka rėnė heroikisht njė muaj mė vonė.

 

Shkruan: Faton Mehmetaj - Prishtinė, 03. 04. 2009

_____________________________

Foto: Dėshmori i Kombit kukėsjani Halit Coka

 

     Dashuria pėr Kosovėn dhe luftėn pėr liri kishte rrėmbyer zemrat e mijėra djemve e vajzave shqiptare si nė Kosovė ashtu edhe jashtė saj. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės ishte bėrė simbol qėndrese e bashkimi. Nuk lejoi qė armiku Kosovėn, ta sheh me krenari tė kėrrusur e fitore tė varrosura, nuk lejoi qė hordhitė barbare serbe ta shuajnė zjarrin e ndezur nė vatrėn shqiptare, as kėngėn e lashtė qė sa herė mori zjarr nga telat e skuqur tė lahutės mijėvjeēare shpėrthyen nė fitore tė reja. Radhėve ēlirimtare iu bashkuan edhe shumė vullnetarė nga Shqipėria. Nga ata qė ishin tė sistemuar nė Brigadėn 134 “Bedri Shala” tė UĒK-sė sė Zonės Operative tė Dukagjinit, ranė dėshmorė eprorėt Halit (Riza) Coka nga Kukėsi dhe Fatmir (Rexhep) Doēi nga Tropoja.

 

      Njėri ndėr ata qė kaloi Alpet Shqiptare dhe iu bashkua radhėve tė ēlirimtarėve nė Kosovė ėshtė luftėtari Halit Coka, emri i tė cilit do tė kujtohet e nderohet pėrjetė e mot. Halit Coka, u lind mė 25 korrik 1974, nė fshatin Arrėn tė Kukėsit, nė njė familje tė shquar atdhetare. Prej andej familja e tij u zhvendos nė Bathore tė Tiranės. Ėshtė i biri i Riza e Fatmire Cokės. Shkollėn Fillore dhe atė tė mesme, drejtimi agro-mekanik, i kreu nė Shkodėr.

 

      Kur nė Kosovė shpėrtheu lufta e armatosur, Haliti gjendej me punė tė pėrkohshme nė Greqi, ku ishte qė prej vitit 1992. Duke e parė se nė Kosovė po zhvilloheshin luftime tė rrepta dhe lufta kishte nevojė pėr t’ia shtuar njė pushkė mė shumė, pėr t’ia shtuar njė luftėtar, i trazuar nga dashuria e zjarrtė pėr ēdo pėllėmbė tė atdheut, braktisė njėherė e pėrgjithmonė Greqinė dhe kthehet nė Shqipėri, i bindur se Kosovės i duhet ndihmė jo vetėm me fjalė e brohoritje nga jashtė por pėr tė ngjeshur radhėt e luftėtarėve nė Kosovė. Prej andej pa humbur kohė, sė bashku me dy kushėrinjtė e tij, Sami e Imer Cokėn, kalon nė Vlanė tė Hasit, ku mobilizohen mė 20 janar tė vitit 1999. Ndėrsa mė 24 shkurt ’99, arrijnė t’u bashkohen radhėve tė Ushtrisė Ēlirimtare nė Kosovė. Sistemohen nė Brigadėn 134 “Bedri Shala”, e cila pėrkohėsisht ishte e vendosur nė Qėndresė (ish-Ratishė tė Epėrme), por qė herė pas here kryente aksione tė armatosura nė prapavijė tė armikut, nė rajonin e Rekės sė Keqe.

 

      Haliti ishte shumė i pasionuar pas leximit. Siē tregojnė kushėrinjtė e tij, Samiu e Imeri, nė dasmėn e tė vėllait, Haliti e kishte vėnė njė shirit tė kuq nė ballė. Pyetjes sė shokėve se pėr ēfarė e mbanė atė shirit, Haliti i ishte pėrgjigjur: “Unė jam i plagosur qė kur ka filluar lufta nė Kosovė dhe do tė shėrohem vetėm atėherė kur tė mbaron lufta atje dhe populli i ndarė shqiptar ta fiton pavarėsinė”.

 

      Shokėt dhe bashkėluftėtarėt e donin dhe e ēmonin sė tepėrmi sa pėr guximin e vendosmėrinė e tij aq edhe pėr faktin se kishte lėnė ēdo gjė dhe kishte ardhur pėr tė luftuar nė Kosovė. Shoqėrohej me Zeqir Haxhinė - “Kanunin”, Ismet Ahmetin, Naim Avdiun - Latėn (dėshmor), Esat Latėn, Shkėlzen Brahimajn (dėshmor), Haxhi Sejdiun, Dervish Tahirin, etj. Haliti merr pjesė nė disa aksione guerile tė kryera nė prapavijė tė armikut nė rajonin e Rekės sė Keqe, por edhe nė luftimet frontale, sepse vija e frontit qė mbulohej nga Brigada 131 “Jusuf Gėrvalla” dhe Brigada 134 “Bedri Shala” nuk kishte ditė qė nuk rrahej nga luftime tė rrepta me forcat serbe qė gjithnjė tentonin tė depėrtonin nga drejtimi i Rrezarit (ish-Irzniqit) e Pozharit. Pėr meritat e treguara ishte emėruar zėvendėskomandant i Njėsisė Speciale “Kobra” tė kėsaj brigade.

 

      Nė vijėn e parė tė frontit nė Ratishė tė Epėrme, nė drejtim tė Lagjes sė Dodajve, Haliti e kishte ndėrtuar njė bunker tė fortė. Duke e parė punėn e tij, njė plak i fshatit i kishte thėnė: “Halit o bir, bunker mė tė fortė s’kam parė. Po pse s’ke lėnė vend pėr tėrheqje?” Haliti vendosmėrisht ia kishte kthyer: “O axhė, nuk kam ardhur pėr t’u tėrhequr por pėr tė luftuar sepse po tė doja tė tėrhiqem do tė rrija nė Shqipėri!”. Pikėrisht nė atė vend ka rėnė heroikisht njė muaj mė vonė.

 

      Nė njėrėn ndėr betejat mė tė rrepta tė zhvilluara kundėr forcave pushtuese serbe nė Ratishė tė Epėrme, mė 3 prill 1999, ra heroikisht. Kishte mbetur nė vend nga njė plumb qė e goditi nė kokė. Edhe komandanti i Brigadės 134 “Bedri Shala”, Ismet Ahmeti aty ishte plagosur rėndė. Po kėtė ditė nė atė vijė tė frontit krahas Halitit kishte rėnė heroikisht edhe luftėtari shtatėmbėdhjetėvjeēar Arton (Ahmet) Mehmetaj nga Gllogjani, njėri ndėr luftėtarėt e dalluar tė Brigadės 131 “Jusuf Gėrvalla”. Haliti e Artoni me njė heroizėm tė rrallė, vunė gjokset para tankeve tė armikut dhe e penguan depėrtimin e forcave serbe, si gjithnjė duke u shkaktuar dėme tė mėdha nė njerėz e nė teknikė lufte.

 

      Haliti e mbajti betimin e dhėnė para familjes e atdheut: “Ja kthehem mundės, ja nuk vij i gjallė!” Trupi i Halit Cokės fillimisht pushoi nė tokėn e Maznikut, atje ku pushoi trupi i Shkėlzenit, Fatmirit, Luanit, Hasimit, Agimit, Enverit, Sylės, Sinanit e tė tjerėve, pėr t’u kthyer madhėrishėm nė Varrezat e Dėshmorėve tė Kombit nė Gllogjan, mė 24 gusht 1999. Heronjtė e lirisė nuk vdesin. Nė Kodrėn e Dėshmorėve janė tė gjithė sė bashku. Ata qė i bashkoi zėri i atdheut, pėrgjithmonė i bashkoi hyrja nė pėrjetėsi. Janė bėrė gurthemel i lirisė, janė skalitur me dashuri e mjeshtri tė rrallė nė shpirtin e kombit, janė bėrė gjakim nė gjakun e brezave pasardhės.

 

      Nė dy-vjetorin e rėnies sė dėshmorit Halit Coka, nė Qėndresė ėshtė ngritur njė pllakė pėrkujtimore pėr tė, nė vendin ku luftoi e ra pėr tė mos vdekur kurrė. Sa herė qė puhia e valėvit flamurin kuq e zi nė Kosovė, dėshmori Halit Coka kujtohet e nderohet me pietet tė lartė, si njėri ndėr bijtė mė tė mirė tė polemit shqiptar qė kurrėn e kurrės nuk lejuan tė mbillet kryqi i shkaut nė vend tė plisit tė bardhė.

 

FETNTETE RAMOSAJ: RRUGĖTIMI I LIRIBĖRĖSVE TĖ KOSOVĖS