Lexo: Komploti botėror  -  Sekreti i sundimit botės

=======================================================

 

Ēka ėshtė Rendi i Ri Botėror?!

 

ELITA QĖ UDHĖHEQ ME BOTĖN!

 

     Rendi i ri botėror (ang. New World Order dhe lat. Novus Ordo Mundi) ėshtė njė emėrtim pėrdoret nga "Teoria e komplotit” me cilin nėnkuptohet njė shoqėri e fuqishme dhe sekrete, ka hedhur themelet pėr pushtuar botėn nėpėrmjet njė qeverisjeje vetme botėrore.

·      Si duket: Skema e Qeverisė botėrore

·      Si duket: Piramida e Elitės qeverisė me botėn

·      Lexo tepėr: Pėr Rendin e Ri Botėror (Neue Weltordnung )

 

 

     Rendi i ri botėror ėshtė njė teori e pėrbashkėt mijėvjeēare shfaqet si anėn fetare poashtu edhe atė bashkėkohore. Pjesė teorisė komplotiste janė njohura nga qindvjeēari i XIX. Ato mund gjurmohen edhe qindvjeēarin e 20-tė me rėnien e komunizmit sovjetik, rėnien e murit Berlinit, rėnien e komunizmit Lindjes, dhe fjalimin e Xhorxh H. Bushit, me 11 shtator 1991, ku ai pėrshkruan synimet e Shteteve Bashkuara pėr bashkėpunim, pas luftės ftohtė me ish Bashkimin sovjetik, duke pėrdorur emėrtimin "rendi i ri botėror".

 

     teoritė komplotiste rendit ri botėror, shumė gjėra veēanta shkaktohen nga njė elitė - shoqėri apo grup sekret i fuqishėm. Ngjarje dhe ndodhi rėndėsishme histori shihen si hapa nismėtarė vendosjen e qeverisjes re botėrore.

 

     Pėrkrahės kėsaj teorie mund tregojnė njė farė shkalle kush bėn pjesė kėtė grup apo shoqėri e cila po punon vendosė rendin e ri botėror. Shumė familje njohura si Familja Rotshild, Familja Rokfeler, Morganėt, Kisingerėt, Shrėderėt dhe DuPontėt, si edhe monarkė evropianė mendohet jenė anėtarė rėndėsishėm kėsaj shoqėrie (elite).

 

     Teoria poashtu beson gjithė personat e rėndėsishėm skenėn ndėrkombėtare botės bankės, tregut, arteve, zbavitjeve, dhe mjeteve komunikimit masave janė anėtarė kėsaj shoqėrie.

 

     Sistemet shoqėrore, cilat sipas teorisė komplotit janė sisteme paraprirėse rendit ri botėror janė Shtetet e Bashkuara Amerikės, dhe fundmi Bashkimi Evropian. Poashtu edhe organizata ndėrkombėtare si Banka botėrore, Fondi Ndėrkombėtar Monetar, Kombet e Bashkuara dhe NATO shihen si pjesė pėrbėrėse Rendit Ri Botėror. Presidentėt, kryeministrat dhe kryetarėt e kėtyre kombeve dhe organizatave pėrfshihen kėtė rrjet madh komplotist.

 

Lexoni: NUEVO ORDEN MUNDIAL

 

Materialė gjuhėn shqipe

·       Shoqerite Sekrete dhe Rendi i Ri Boteror

 

 

Ligjerata pėr Elitėn dhe Rendin e Ri botėror

 

·       Bilderberger Elite

·       Walter Veith - Die UNO und ihre Ziele

·       Fakten der Zukunft Teil

·       David Icke über UNO & Bilderberger

·       Die Elite der neuen Weltordnung

·       Die Bilderberg-Konferenz

·       Secret.tv

·       Mafia, Geheimdienste und Politik der USA