Ēka po ndodhė me rrugėn e Kombit?!

 

SHEMBET NJĖ PJESĖ E AUTOSTRADĖS

RRĖSHEN - KALIMASH!

 

 

    Pranė fshatrave Gėziq dhe Reps ka pasur probleme nė pjesė tė autostradės, ku kanė ndodhur shembje Bėhet fjalė pėr njė cedim prej mė shumė se 40 centimetrash tė tabanit tė autostradės katėrkalimshe RRĖSHEN - Vihen re dėmtime serioze nė disa pjesė tė autostradės Rrėshen - Kalimash e pėrkatėsisht nė afėrsi tė fshatrave Gėziq dhe Reps. Dėmtimet kanė ndodhur nė segmentin e pėrfunduar katėrkalimsh, deri nė hyrjen e tunelit tė Thirrės, i cili aktualisht rezulton i mbyllur pėr shkak tė shembjeve tė ndodhura nė brendėsi tė tij. Kėshtu, nė afėrsi tė fshatit Gėziq vihet re njė ulje e tabanit tė autostradės katėrkalimshe nė njėrėn korsi nė njė gjatėsi prej 100 metrash.

    Cedimi i tabanit nė kėtė aks rrugor i kalon 40 centimetrat, ndėrkohė qė gjithashtu vėrehen edhe rrėshqitje pėrgjatė kėsaj uljeje tė tabanit tė rrugės. Gjithashtu, i njėjti problem ėshtė shfaqur edhe nė njė segment prej 100 metrash nė afėrsi tė Repsit nė tabanin e kėsaj autostrade, si dhe rrėshqitje pothuajse identike si nė pjesėn e parė. Kompania ndėrtuese ka vėnė tabelat sinjalizuese qė paralajmėrojnė rrezikun e shembjes, ndėrsa makinat kalojnė me kujdes nė afėrsi tė kėtyre dy pjesėve.

    Sipas disa ekspertėve qė nuk duan tė identifikohen, rrėshqitjet janė serioze dhe rikuperimi i kėtyre pjesėve tė rrugės do tė ketė njė kosto jo tė vogėl. Lindjen e problemit pėr uljen e tabanit tė autostradės, si dhe rrėshqitjen e saj, ekspertėt e shohin nė mungesėn e studimeve serioze pėr anėn gjeologjike tė kėtij tabani nė jo pak pjesė tė tij, kur dihet se nė disa pjesė tė rrugės nė hone tė thella ėshtė dashur tė ndėrhyhet edhe me mbushje tė larta.

    Ndėrkohė, ėshtė e pamundur tė merret informacion i mėtejshėm nga ekspertėt e kompanisė ndėrtuese tė kėsaj rruge, pasi tashmė ky segment quhet i pėrfunduar, ndėrsa po punohet nė shembjen e tunelit Thirrė-Kalimash, dhe duket se pjesa e pėrfunduar ėshtė lėnė pas dore, pasi nuk ka dhe mirėmbajtje tė saj. Nė kėtė segment kalon njė numėr i kufizuar automjetesh, qė kur ajo ėshtė mbyllur pėr shkak tė punimeve nė tunel.

    Vetėm pak kohė mė parė edhe pjesė tė tjera tė autostradės Durrės-Kukės shfaqėn probleme tė ēarjes sė asfaltit. Mė e fundit ishte ajo e datės 28 dhjetor ku u regjistrua edhe shembja e bajpasit tė qytetit tė Kukėsit, pjesė e kėsaj autostrade. Shembja ndodhi nė kohėn qė nė vend pati shira tė vazhdueshėm, teksa shembja ka vazhduar. Bajpasi ishte vėnė nė funksionim prej vetėm dy muajsh. Ndėrkohė, ende nuk dihet se cili do tė jetė fati i autostradės sė shumėpėrfolur tė vendit, teksa shumica e shqiptarėve presin prej kohėsh pėrfundimin e saj aq shumė tė trumbetuar.

 

*  *  *

Shikoni filmimet pėr shembjen nė tunelin Rrėshen - Kalimash:

 

Rrėshen- Kalimash, ja prova e shembjes nė tunel

 

Nė prag tė zgjedhjeve tė 28 qershorit:

 

Zbulohet skandali Rrėshen - Kalimash

 

Pėr mė tepėr lexoni:

 

TĖ BĖMAT E SALI BERISHĖS

 

( Pashtriku - 20. 01.2010 )