Me vendim unanim 9 me 0 :

 

GJYKATA KUSHTETUESE RRĖZON MARRĖVESHJEN

PĖR KUFIJT DETAR ME GREQINĖ

 

 

     Gjykata Kushtetuese rrėzon me votim unanim 9-0, marrėveshjen e pėrcaktimit tė kufirit detar me Greqinė. Vendimi i marrė mbrėmjen e djeshme rreth orės 20:30, ėshtė konfirmuar zyrtarisht pėr “Gazeta Shqiptare”.

 

     Sot nė njė njoftim zyrtar Gjykata Kushtetuese theksoi se, "Gjykata Kushtetuese e Republikės sė Shqipėrisė njoftoi sot paradite mė 27 Janar se nė mbledhjen e saj tė dt.26.01.2010, nė bazė tė nenit 131/ b) tė Kushtetutės, vendosi njėzėri tė deklarojė si tė papajtueshme me Kushtetutėn projekt-marrėveshjen e nėnshkruar ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė “Pėr delimitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė u pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare”.

 

     Kushtetuesja sqaron mė tej pikat ku anėtarėt e Gjykatės dyshojnė se shkelen ligjet nga Pakti detar. "Gjykata Kushtetuese theksoi se nė projekt-marrėveshjen nė fjalė konstatohen shkelje procedurale dhe substanciale qė bien nė kundėrshtim me Kushtetutėn dhe Konventėn e Tretė Ndėrkombėtare tė OKB-sė pėr tė Drejtėn e Detit tė vitit 1982", citohet sot nga Kushtetuesja.

 

     Nėntė anėtarėt e Kushtetueses kanė pranuar kėsisoj kėrkesėn prej 13 faqesh qė Partia Socialiste depozitoi nė datėn 20 tetor 2009 pranė kėtij institucioni, me objekt shqyrtimin e pajtueshmėrisė me ligjin themeltar tė shtetit tė paktit detar shqiptaro-grek. Pritet qė vendimi bashkė me argumentin e shkaqeve anti-kushtetuese qė ēuan nė rrėzimin e marrėveshjes, tė publikohet zyrtarisht gjatė njė prej ditėve tė ardhshme.

 

     Ndėrkohė mėsohet se njė ndėr arsyet mė tė forta qė detyruan Gjykatėn tė merrte kėtė vendim, ka qenė fakti se anėtarėt e grupit negociator tė palės shqiptare nuk e kishin marrė lejen speciale nga Presidenti i Republikės pėr tė negociuar me palėn greke. Pra, ekspertėt nuk kanė pasur plotfuqishmėrinė pėr tė negociuar nė emėr tė shtetit shqiptar. Rrjedhimisht, marrėveshja nga pikėpamja ligjore ėshtė quajtur nul nga Gjykata Kushtetuese.

 

     Burime brenda kėtij institucioni kanė sqaruar pėr “Gazeta Shqiptare”, se “ky fakt ka pėrbėrė njė cenim e shkelje tė parimeve dhe tė frymės sė Kushtetutės, e cila kėrkon kooperimin institucional si procedurė, nėpėrmjet sė cilės garantohet rendi juridik, shteti i sė drejtės, e nėpėrmjet tyre, edhe interesat kombėtare tė mbrojtura nėpėrmjet zbatimit tė dispozitave tė Kushtetutės. Nė kėto rrethana, pėrfaqėsuesit e shtetit shqiptar kanė negociuar njė marrėveshje qė lidhet nė emėr tė Republikės sė Shqipėrisė, pa pasur plotfuqinė e kryetarit tė shtetit, Presidentit tė Republikės, pra pa pasur autoritetin e duhur pėr tė filluar bisedimet dhe negocimin e marrėveshjes”. Ky argumentim mėsohet tė jetė pjesė edhe e vendimit pėrfundimtar tė Kushtetueses

 

     “Gazeta Shqiptare”, TVNews24 ( si dhe faqja www.pashtriku.org - Sh.B) kanė qenė tė parat nė vendin tonė qė arritėn tė zbardhin qysh nė 28 prill 2009 (dita e nėnshkrimit tė paktit nga Basha-Bakojanis) faktin tronditės qė fshihet nė marrėveshjen shqiptaro-greke “Pėr delimitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė i pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare”. Nė disa numra rresht, GSH vėrtetoi asokohe se qeveria Berisha i kishte dhuruar Greqisė nėpėrmjet nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshjeje njė sipėrfaqe tė madhe ujore nė detin Jon. Fakti i pretenduar do tė vėrtetohej vetėm pak muaj mė vonė nga ish-drejtori i Institutit tė Tipografisė Ushtarake tė Shqipėrisė, koloneli Myslim Pasha. Nė datėn 9 nėntor 2009, Gjykata Kushtetuese filloi zyrtarisht procesin e shqyrtimit tė kėrkesės ankimore tė Partisė Socialiste dhe disa javė mė vonė e konkretisht nė datėn 26 nėntor 2009, Gjykata Kushtetuese vendos tė pezullojė procedurat e ratifikimit nė Kuvend, tė marrėveshjes sė pėrcaktimit tė kufirit detar me Greqinė.

( Gazeta Shqiptare / TVNews24 / Pashtriku.org - 27. 01. 2010 )