ZGJEDHJET E 12 DHJETORIT JANĖ MANIPULIM I RADHĖS!

 

 

BIZNESET E BOGOLUBIT 

ME RAMIZ KELMENDIN E AAK’sė

 

Shkruan: Moderatori i pashtriku.org - 02. 12. 2010

___________________________________________________________________

 

     Bogoljub Kariē, njėri nga biznesmenėt mė tė afėrt tė familljes sė kryekriminelit e varrmihėsit tė Kosovės Sllobodan Millosheviē, edhe pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės duket se ėshtė njėri nga bizensmenėt mė tė fuqishėm nė Kosovė. Bogoljub Kariē, biznesin dhe pasurinė e tij e ka fituar nė bashkėpunim tė plotė mė familjen e Sllobodan Millosheviēit. Nė kėtė kontekst thuhet se biznesi i Bogoljubit ėshtė ndėrtuar mbi njė fakt shumė tė rėndėsishėm - ai ishte bankieri personal i Millosheviēit. Mė 27 korrik 2010 gazeta Blic e Beogradit ndėr tė tjera shkruan: ”Mnogi spremno tvrde da je njihovo bogatstvo (Bogoljuba Kariča) zasnovano na prijateljskim odnosima sa porodicom Slobodana Miloševića. A da se Bogoljubov biznis zapravo zasnivao na jednoj činjenici - bio je lični bankar Miloševića.” ( Pėr mė tepėr lexoni: Miloševićev tajkun Bogoljub Karić kupio azil u Rusiji dhe Ovde živi Bogoljub Karić )

 

*   *   *

     “Bisnesmeni i famshėm Kariē, nė Kosovė ka njė zinxhir supermarketesh ETC, sė bashku me biznesmenin Ramiz Kelmendi nga Peja” - kėshtu ka shkruar mė 27 tetor 2010 gazeta serbe „Kurir“ nė artikullin “Karić nesmetano trguje na Kosovu sa albancima“ - (Kariē i papenguar tregėton nė Kosovė me shqiptarėt). Sipas kėsaj gazete, “Bogoljub Karic, mban supermarketet zinxhir ETC nė tė gjitha qytetet e mėdha tė krahinės, sė bashku me biznesmenin e njohur, Ramiz Kelmendin”. “ETC marketet, gjinden nė Prishtinė, Lipjanė, Podujevė, Vushtrri, Pejė dhe nė Mitrovicė.. dhe janė hapur para  pesė - gjashtė vitesh... Ky nuk ėshtė i vetmi biznes i pėrbashkėt i Kariēit me Kelmendin, ata kanė edhe aktivitete tjera“ -  raporton Kurir.

     „Kurir“ ka theksuar se, Bogoljub Kariē pėr shkak tė marrėdhėnieve tė mira qė ka me Ramiz Kelmendin dhe biznesmenin tjetėr kontraverz Ekrem Lluka nga Peja, ėshtė plotėsisht i mbrojtur nė Kosovė. Sipas kėsaj gazete Kariē akoma i ka katėr shtėpi nė Pejė, dhe njė vilė luksoze nė njė kodėr mbi Patriarkanėn e Pejės. “Nė vilė ėshtė pothuajse e pamundur pėr tė arritur, sepse gjendet nė lartėsi mė tė madhe se 100 metra. Pronėn e tij e ruajnė shqiptarėt dhe janė tė vetmet shtėpi serbe nė Pejė, tė cilat nuk janė djegur”, ka shkruar “Kurir”. Sipas kėtij mediumi, njėra nga shtėpitė e biznesmenit Kariē ėshtė liruar pėr universitetin e qytetit tė quajtur “Braēa Karic” (Vėllezėrit Kariē).

     Biznesmeni serb, Bogoljub Karic, i kėrkuar nga Interpoli qė nga viti 2006, dyshohet se fshihet nė Pejė. Sipas tė pėrditshmes serbe “Blic”, Kariē ėshtė duke u fshehur nė Pejė dhe po ndihmohet nga biznismenėt Ekrem Lluka e Ramiz Kelmendi. ( Pėr mė tepėr lexoni: Karić putuje sa lažnim pasošem ) Edhe ministri i brendshėm nė dorėheqje, Bajram Rexhepi, nuk e ka mohuar se Kariē ndodhet nė Pejė. “Unė nuk e di nėse ai (Kariē) ka njė biznis plotėsisht tė pavarur juridik kėtu (nė Kosovė), por nė marrėdhėnie me disa biznesmenė tė fuqishėm nga Peja ai ka aksione nė disa kompani”, citohet tė ketė thėnė Rexhepi pėr njė agjensi serbe. ( Pėr mė tepėr lexoni: Redžepi: Za hapšenje Bogoljuba Karića potreban nalog Interpola )

     Autoritetet serbe, sipas Balkan Insight nė Beograd, kanė ngritur tri aktakuza ndaj Bogoljub Kariēit e njėra prej tyre ka tė bėjė me njė favor qė ai ka kryer ndaj biznesmenit pejan, Ekrem Lluka. Kariē akuzohet se ia ka transferuar njė pjesė tė licencės sė telefonisė mobile “Mobtel” Ekrem Llukės, pronar i kompanisė “Mobikos”, i cili sipas marrėveshjes ndėrmjet dy palėve do tė operonte nė territorin e Kosovės.

     Ekrem Lluka ėshtė pronar i korporatės Dukagjini, njėrės prej kompanive mė tė mėdha tė Kosovės, me mbi 300 tė punėsuar. Nė kuadėr tė Korporatės janė disa kompani qė kryejnė veprimtari tė ndryshme, si shtypshkronja, kompania e sigurimeve, fabrika e duhanit, rrjeti tregtar, ndėrtimtaria, radio e televizioni, Birraria e Pejės, Fondi Sloveno-Kosovar i Pensioneve e tjera.

     Ndėrsa, biznesmeni Ramiz Kelmendi, sipas njė sondazhi tė bėrė paradokohėsh, ėshtė personi i tretė mė i pasur nė Kosovė. Pronar i vetėm i organizatės “Elkos Grup”, e themeluar para 20 vjetėve, ka 1.200 tė punėsuar, qindra hektarė tokė pjellore, kullota dhe pyje nė komunėn e Pejės dhe nė Rugovė. Posedon pastaj edhe rrjetin tregtar tashmė tė njohur si ETC - bashkė me biznesmenin serb Bogoljub Kariē, rrjetin e shitjes me shumicė tė mijėra artikujve, jo vetėm ushqimorė, nė secilėn komunė tė Kosovės tė populluar me mė shumė banorė, si dhe hapėsirėn prodhuese tė ish’Fabrikės sė autopjesėve nė Pejė, e njohur si “Zastava“ me 40 mijė metra katrorė. Multimilioneri R.Kelmendi disa herėt ka pranuar publikisht qė ka miqėsi me kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinajn, dhe ai shpesh, ėshtė parė nė fushatėn elektorale tė AAK’sė gjatė zgjedhjeve tė kaluara nė Kosovė.

     Ramiz Kelmendi i propozuar nga dega e AAK’sė nė Pejė, ėshtė kandidat pėr deputet nė listėn e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės - nėn numrin rėndor 56.

Lexoni: listėn e kandidatėve tė AAK’sė

 

*   *   *

Nė vijim lexoni:

Taksat e qytetarėve tė Kosovės nė duar tė korporatave

tė bosėve tė krimit ekonomik!

 

( DAMIR FAZLIQ FITON MILIONA EURO PREJ KEK’ut! )

 

( KEK’u BASTION I KRIMIT TĖ ORGANIZUAR DHE KORRUPSIONIT! )

 

( MAFIA NDĖRKOMBĖTARE NĖ KOSOVĖ! )

 

( … )

 

...

 

 

Kah po shkon Kosova?

 

 

ZGJEDHJET E 12 DHJETORIT

JANĖ MANIPULIM I RADHĖS!

 

Shkruan: Moderatori i pashtriku.org - 02. 12. 2010

________________________________________________________________________________

     Nė njė lajm tė botuar mė 21 nėntor nė portalin „Indeksonline“ paralajmėrohet formimi i koalicionit tė ardhshėm PDK’AAK, i cili do tė dalė si „rezultat“ i zgjedhjeve tė 12 dhjetorit 2010! „Indeksonline“, thotė se kėtė gjė e ka mėsuar nga burime tė besueshme ndėrkombėtare. Arsyet kryesore tė „koalicionit qeverisės PDK’AAK“, sipas burimeve tė kėtij portali “janė negociatat e reja me Serbinė dhe nevoja pėr koncesionime tė reja pėr veriun e vendit qė do tė mund tė udhėhiqeshin prej njė qeverie stabile”. Pėr mė tepėr lexoni lajmin “PDK - AAK, drejt koalicionit qeveritar:

 

 

PDK - AAK, drejt koalicionit qeveritar

 

     /Indeksonline/ E diel, 21 Nėntor 2010 11:27

     Fitorja e Partisė Demokratike Kosovės zgjedhje e 12 dhjetorit do nėnkuptonte arritjen e marrėveshjes koalicionit me partinė e Ramush Haradinajt, AAK’nė. Burime besueshme ndėrkombėtare i kanė thėnė portalit “Indeksonline” se kėto dy parti, “pavarėsisht dallimeve kanė do shkojnė drejt qeverisjes pėrbashkėt dhe tashmė janė sugjeruar si ecin dhe sillen gjithė kėtė proces”.

     Ndėrkombėtarėt sipas burimit, “i kanė sugjeruar zyrtarėt e partive mos e sulmojnė njėra-tjetrėn gjatė fushatės, siē kanė bėrė deri tani. Ndėrkombėtarėt e kanė marrė pėrsipėr ta pėrgatisin publikun pėr kėtė lloj koalicioni, rend parė i panatyrshėm”.

     Arsyet drejt koalicionit burimi i ka thėnė Indeksonline “janė negociatat e reja me Serbinė dhe nevoja pėr koncesionime reja pėr veriun e vendit do mund udhėhiqeshin prej njė qeverie stabile”. Muajin e shkuar, mediet raportuan pėr dy takime fshehta nėnkryetarit AAK’sė, Blerim Shala me kryeministrin Hashim Thaēi, ndėrsa LDK’ja e Isa Mustafės e ka bėrė qartė nuk do qeverisė me PDK’nė.

 

              

     Pėr ata i analizojnė me vėmendje proceset e zhvillimeve politike Kosovė dhe i njohin mirė ndikimet e “miqėve” ndėrkombėtar kėto zhvillime, koalicioni PDK - AAK ėshtė i mundshėm ashtu sikurse ishte i mundshėm koalicioni PDK - LDK, pavarėsisht nga “armiqėsitė” e tyre manipuluese e intriguese sytė e opinionit gjerė.

Madje, pėrveē koalicionit PDK - AAK, janė mundshėm edhe koalicionet:

     - LDK  -  AAK – AKR…,

     - PDK  -  AAK – AKR…,

     - PDK  -  AAK…,

     - PDK  -  AKR…, por edhe

     - PDK  -  LDK - AAK…

     Nga lajmi i “indeksonline’s” kuptohet qartė, se koalicionet qeverisėse Kosovė, nuk formėsohen si rezultat i marrėveshjeve nga vetė partitė politike, por ato koalicione i konstruktojnė ( prapaskenė) faktorėt ndėrkombėtar dhe pastaj kėtė rrjedh, gjatė kohės fushatave parazgjedhore pėrgatitet opinioni publik nga “vėzhgues” specializuar kėtij faktori, ku pėrmes mekanizmit tyre manipulues e intrigues i japin mbėshtetje politike dhe madje i ndihmojnė edhe financiarisht ato parti pėr t’i “fituar” zgjedhjet.

     Pėrse faktorėt ndėrkombėtar e bėjnė njė gjė tillė?!

     Pėrgjigjja ėshtė shumė e thjesht!

     E bėjnė qėllim fitojnė ato parti politike e ēojnė agjendėn e tyre pėrpara! E agjenda e tyre ėshtė: Dialogu me Serbinė, ku pritet ketė koncesione reja politike (e aspak teknike) pėr veriun e Kosovės dhe ēėshtje tjera pėrfshihen pakon e Ahtisarit dhe gjashtė pikėshin e famshėm Ban Ki Munit. ( Lexoni: gjitha marrėveshjet ndėrkombėtare dėmtojnė interesat tna kombėtare )

 

*  *  *

     Ashtu sikurse u manipuluan gjitha zgjedhjet e mbajtura pas luftės Kosovė, edhe zgjedhjet e 12 dhjetorit 2010 do jenė natyrshėm njė manipulim i radhės, pėr faktin sepse e vėrteta rreth kėtyre proceseve kamuflohet e manipulohet pėrmes mediave kontrolluara, e formave tjera fshehta, cilat krijojnė njė opinion publik jo real dhe substancė manipuluar. Dihet mirėfilli se krijimi i dilemave e mjegullnajave mendjen e njerėzve bėhet pikėrisht nga propaganda. vitin 1928, Uollter Bernejs botoi njė libėr me titullin “Propaganda”. kėtė libėr autori shpjegon se si manipulohet dhe kontrollohet mendja e njeriut. “Ata manipulojnė me shoqėrinė pėrbėjnė njė qeveri padukshme e cila ėshtė fuqia e vėrtet sunduese…“ dhe kėtė kontekst „mendjet tona modelohen, shijet tona trajtėsohen dhe idealet tona sugjerohen..“ thotė Bernejsi. (!!!)

 

                                                             *  *  *

     Pėr njė koalicion 100% mundshėm PDK-AAK (ashtu sikurse pėr koalicionin PDK-LDK) e kam thėnė shumė herė shkrimet e mia. 21 qershor 2009, i nxitur nga njė debat i zhurmshėm mediatik “me akuza e kundėrakuza ndėrsjella” mes kryetarit AAK, Ramush Haradinajt dhe ish’zv.ministrit Transportit dhe Telekomunikacionit - Adem Grabovcit nga PDK, bėra njė analizė me titull. “Zhurmuesit mediatik - tregojnė fytyrėn e tyre vėrtet kėtė analizė, fillimisht kam theksuar se, kėta zhurmaxhinjė, cilėt kishin luftuar bashkė kundėr Serbisė, pas luftės duke shfrytėzuar pushtetin, bashkėpunim me “miqtė” ndėrkombėtar u pasuruan pa masė, ndėrkohė mijėra familje bashkėluftėtarėve tyre vazhdojnė jetojnė varfėri tejskajshme…etj.,

     Pastaj kam shpėrfaqur kyqjen e biznesmenit Behgjet Pacolli politikė, intervistėn dhėnė gazetės serbe “Nedelnji Telegraf” (ku ndėr tjera thotė se Kosova nuk bėn pa Serbinė - Kosovo ne mozhe bez Srbije!) dhe matrapazllėqet e tij privatizimin e shumė ndėrmarrjeve shoqėrore nga Agjensioni Kosovar i Mirėbresimit…

     … dhe kam vazhduar mėtutje me historikun e presidentit “historik” Ibrahim Rugova, i cili nuk hezitonte ta cilėsonte Ushtrinė Ēlirimtare Kosovės si dorė e zgjatur e shėrbimeve sekrete serbe dhe ndihej i fortė, shumė I fortė pas ofenzivės forcave militare e paramilitare serbe kundėr njėsive UĒK’sė, verėn e vitit 1998, dhe pėr tepėr me njė vendim veēantė kishte formuar njė komision (nėntor 1998) pėr „hulumtimin e krimeve luftės“ Kosovė nga forcat serbe dhe UĒK’ja - krye me nėnkryetarin e parė LDK’ Eqrem Kryeziun!...

     Si rrjedhim, kėtė kuadėr kam sipėrfaqėsuar pėrqarjen brenda LDK’ e cila ka zėnė fillė me shkarkimin e Nexhat Dacit nga posti i Kryetarit Kuvendit Kosovės nga fshisa e “reformatorit” LDK’ Eqrem Kryeziu, sforcimin e dy kampeve LDK (atė Fatmir Sejdiut dhe Nexhat Dacit) dhe pėrfundimisht ndarjen e partisė LDK e LDD, pas kuvendit pėrgjakshėm kėsaj partie - dhjetor 2006.

     kontekst formimit koalicionit qeverisės PDK-LDK (pas zgjedhjeve vitit 2007) fund kėsaj analize kam shkruar: „LDK’ja u nda dy pjesė, dhe sot LDD e Dacit ėshtė opozitė, ndėrsa LDK’ja e presidentit Kosovės Fatmir Sejdiu (i cili e ka ngri postin e Kryetarit LDK’, ashtu sikurse ka bėrė dikur „i famshmi“ Rugova!) ėshtė pozitė me PDK’ e Hashim Thaēit, me partinė e cila nga themelimi i saj ishte „armikja“ nr.1 e LDK’! Ashtu siē ishte i mundshėm koalicioni i „armiqėve“ djeshėm PDK-LDK, 100% do jetė i mundshėm me izėm miqėve Dragodanit (miqėve ndėrkombėtar) edhe koalicioni i nesėrm PDK-AAK! Prandaj, nuk duhet shqetėsohemi shumė nga zhurma e zhurmuesve medial, cilėt po e tregojnė tashmė fytyrėn e tyre vėrtet

 

Pėr tepėr lexoni:

 

ZHURMUESIT MEDIATIK

 TREGOJNĖ FYTYRĖN E TYRE TĖ VĖRTET!

 

( … )

 

 

….