zgjedhjet e 12 dhjetorit edhe …:

 

 

HAJNAT E PDK’sė

IA VJEDHIN VOTAT PDK’sė!!!

 

 

     Hajnat nuk kanė tjetėr zanat pėrveē vjedhjes, dhe ata vjedhin nė ēdo kohė kur t’ju jepet rasti, por nuk ka ndodhur asnjėherė dhe askund nė botė qė ta vjedhin veteveten! E, pėr ēudi mė 12 dhjetor nė Kosovė hajnat e Partisė Demokratike tė Kosovės ia kanė vjedhur votat Partisė Demokratike tė Kosovės!!!

     Kėtė hajni (tė pashembullt nė historinė e zgjedhjeve nė botė), e kanė denoncuar publikisht dy kandidatėt e PDK’sė pėr deputetė:

    - Murat Musliu  dhe

    - Gani Koci.

     Tė hėnėn e kaluar Murat Musliu, ka bėrė njė ankesė nė Panelin zgjedhor pėr Ankesa dhe Parashtresa, me anė tė sė cilės ka sipėrfaqėsuar shumė parregullsi, votim tė imponuar dhe tė dirigjuar. Ai ėshtė shprehur i gatshėm, tė argumentojė edhe pėrmes xhirimeve filmike tė gjitha parregullsitė qė kanė ndodhur dhe emrat e atyre qė janė pėrfshirė nė manipulim - keqpėrdorim tė votės. “Jam i gatshėm tė argumentojė pėrmes xhirimeve filmike, se komisionerėt nė vendvotimet

     nė Prekaz tė Epėrm,

     Klinė tė Epėrme,

     Makėrmal,

     Tushilė (me numėr tė vendvotimit: 2128b/2),

     Rezallė (vendvotimi 2116b, 00-R, 2116/0,0,1-R),

     Runik dhe Qubrel dhe

     qytetin e Skenderajt, votat e kandidatėve tė PDK’sė, nuk i kanė numėruar fare, por i kanė vėnė nė formularė, sipas njė liste tė imponuar nga persona tė fuqishėm dhe zyrtarė tė lartė tė pushtetit lokal nė Skenderaj dhe tė PDK’sė”, ka deklaruar Murat Musliu.

     “Qėllimi i kėtij organizimi, tė udhėhequr nga nėnkryetari, ka qenė nė radhė tė parė grumbullimi i votave pėr kandidatė tė caktuar brenda listės sė PDK’sė, ku komisionarėve tė secilit regjion iu ėshtė dhėnė lista me ermrat, tė cilėt duhet tė votohen, si psh:

     nė Prekaz Xhevahire Izmanku,

     nė Polac Valbona Dibra,

     nė Runik njė kandidat jashtė Skenderajt”, ka thėnė Musliu.

     Ai ka shprehur bindjen e tij se nė Prekaz, atij i janė vjedhur votat, pasi qė, siē deklaron, vetėm nga familjarėt e tij ka mundur tė marrė shumė mė shumė vota, sesa ato qė i kanė deklaruar publikisht zyrtarėt e partisė sė tij. “Nė Prekaz unė kam vetėm 12 vota, kurse unė e di qė atje vetėm nga familjarėt e mi kam pasur mė shumė, e lere mė prej elektoratit qė mė kanė votuar”, ka theksuar Murat Musliu, dhe ka shtuar se „qėllimi tjetėr i kėtij organizimi ka qenė realizimi i marrėveshjes paraprake, e cila ėshtė bėrė nė mes tė PDK’sė dhe LDD, qė kjo e fundit tė merr 10 pėr qind tė votave.“

     Pėr arritur kjo, organizatorėt ua kanė hequr votat kandidatėve caktuar PDK’sė, Murat Musliut, Gani Kocit, etj, pėr t’ia dhuruar ato vota LDD’sė, pėr ēka ka pasur probleme edhe me komisionerėt dhe me vet LDD’nė”, thuhet ankesėn e Murat Musliu, dorėzuar KQZ. Ai ka shtuar, se nėse KQZ’ja shpreh interesim pėr emrat e personave involvuar kėto parregullėsi (lexo - hajni), nga cilat, siē thotė ai, ėshtė dėmtuar rėndė, atėherė ėshtė i gatshėm t’i pėrmend edhe ata.

     Edhe Kandidati i dytė i PDK’sė Gani Koci, i pakėnaqur me procesin e votimit zonėn e tij kandidimit pėr deputet, saktėsisht duke pretenduar se i janė vjedhur votat nga vetė kandidatėt e partisė tij, ka bėrė njė ankesė Panelin zgjedhor pėr Ankesa dhe Parashtresa, vepron kuadėr KQZ’sė. “Kam bėrė ankesė kundėr parregullsive kanė ndodhur Skenderaj gjitha vendvotimet pėr mbrojtur votėn time. Absolutisht”, ka thėnė Gani Koci pa dhėnė shumė detaje, por ka  paralajmėruar pėr ditėn e sotme njė konferencė pėr media.

     Pėrveē Kocit dhe Musliut, ankesa pėr parregullsi shumta pėr zgjedhjet Skenderaj  por edhe Drenas, Malishevė, Zhur, Prizren, Deēan etj, kanė bėrė edhe disa subjekte tjera politike cilat po shkojnė drejt mosnjohjes rezultateve.

( Moderatori i www.pashtriku.org, 15. 12. 2010 )

 

Bashkėjetesa e politikanėve nė Prevallė!

VILAT E POLITIKANĖVE NĖ PARKUN

KOMBĖTAR ”PREVALLA”!

 

…