Ekonomi

 

 

KEK’u HUMB MILIONA NĖ “FERRONIKEL”!

 

 

Shkruan: Parim Olluri - Prishtinė, 04. 03. 2010

 

Foto: Ndėrmarrja “Ferronikeli”

 

     Pėr 1 milion euro e gjysmė ėshtė dallimi nė faturim pėr rrymėn qė shpenzon ndėrmarrja “Ferronikeli” nė muajt dhjetor tė vitit tė kaluar dhe janar tė kėtij viti, shkruan sot “Koha Ditore”. Por, dallimet janė vetėm nė faturim tė rrymės qė bėhet nga Korporata Energjetike, ndėrsa konsumatori i saj i privilegjuar “Ferronikeli” ka bėrė pėrafėrsisht shpenzimet e njėjta nė kėta dy muaj.

     Nė kalkulimet qė janė bėrė pėr muajin dhjetor nė bazė tė rekomandimeve tė Zyrės sė Rregullatorit pėr Energji (ZRrE) vlerėsohet se energjia e shpenzuar nė tarifėn e lartė (kwh) - nė dhjetor ka qenė 32 milionė e 838 mijė kilovat’orė energji elektrike, nė tarifėn e ulėt ka qenė mbi 20.019.942 kilovat. Energjia totale e shpenzuar ka qenė  52.58,914 (kwh), ndėrsa fuqia maksimale e angazhuar nė dhjetor ka qenė rreth 76 mijė e 840 megavat energji elektrike.

     Pėr kėto shpenzime ndėrmarrja “Ferronikeli”, sipas dokumenteve qė ka siguruar gazeta, ėshtė obliguar tė paguante rreth 3 milionė e 101 mijė euro, plus TVSH-nė 465 mijė euro, ashtu si ka paguar nė dhjetor 2009. Kurse, nė muajin e parė tė vitit 2010 pėr tė njėjtat shpenzime si nė tarifėn e lartė si dhe atė tė ulėt kjo ndėrmarrje ka paguar 2 milionė e 74 mijė euro me TVSH. Po ashtu, fuqia maksimale e angazhuar nė muajin janar ka qenė 76 mijė e 840 kilovat energji elektrike. Edhe shpenzimet nė tarifėn e lartė nė janar kanė qenė rreth 32 milionė (kwh) qė janė pėrafėrsisht tė njėjta me muajin e fundit tė vitit 2009, ndėrkohė qė edhe shpenzimet nė tarifėn e ulėt kanė qenė afro 20 milionė kilovat-orė energji elektrike.

     Arten Bajrushi, zėdhėnės nė ndėrmarrjen “Ferronikeli”, ka theksuar se kompania ku ai punon nuk mund tė bėjė publike asgjė nė lidhje me kėtė rast pasi ėshtė biznes privat. Adresa ku mund tė bėhen publike pėr opinion kėto shifra, sipas Bajrushit, ėshtė Korporata Energjetike e Kosovės. Nė kėtė korporatė theksojnė se qėndron e kundėrta. Vlera nė euro pėr muajin janar ėshtė 15.6 pėr qind mė e lartė se ajo e muajit dhjetor. “Kjo rritje vjen pas kėrkesės mė tė madhe pėr energji elektrike dhe pėr fuqi maksimale mė tė madhe tė angazhuar”, ka theksuar Viktor Buzhala, zėdhėnės nė KEK.

     Sipas tij, fuqia maksimale e angazhuar (kw) nė dhjetor ka qenė 73.101, ndėrsa nė janar ka qenė 76.841 (kw). Kurse energjia e shpenzuar nė muajin e fundit tė vitit 2009 ka qenė 48.084.766 kwh, kurse nė muajin e parė tė vitit 2010 ka qenė  52.858.914 kwh. Ndėrmarrja “Ferronikeli” sė bashku me “Sharr Cem”, “Trepēėn” dhe “Birrarinė e Pejės”, futen nė grupin e konsumatorėve tė privilegjuar tė Korporatės Energjetike. 

     Ēmimi sipas kontratave qė kanė me Korporatėn Energjetike kėta operatorė ekonomikė ėshtė 0.03 centė pėr njė kilovat-orė energji elektrike. Pėr sa i pėrket “Ferronikelit”, nė tė kaluarėn drejtuesit e Korporatės Energjetike shpeshherė patėn ngritur ēėshtjen e shkėputjes sė kontratės me kėtė ndėrmarrje pėr shkak tė humbjeve qė shkaktoheshin nga ēmimi trefish mė i lirė sesa me operatorėt e tjerė ekonomikė.