Autoritarizmi i Hashim Thaēit veprim!

 

 

SADIK HALITJAHA LARGOHET NGA PDK’ja

 

     Kolonel Sadik Halitjaha, anėtar i Kėshillit Drejtues PDK’sė (gjatė luftės zv.Komandant i ZOP’it, pas luftės Kryetar i SHVL UĒK’sė…), tashmė ėshtė larguar nga Partia Demokratike e Kosovės, pėr shkak sjelljeve autoritariste kryetarit Partisė, Hashim Thaēi, respektivisht “tekeve tij personale”. “I indinjuar nga sjelljet e kryetarit Partisė Hashim Thaēi, i cili pėr teke personale e heq atė nga lista e kandidatėve pėr deputet, pasi e kishte aprovuar Kėshilli Drejtues dhe Kryesia e partisė, Halitjaha largohet nga radhėt e PDK’sė”, theksohet njė komunikatė pėr media Partisė pėr Integrime Nacional Demokratike, subjekt thuhet jetė formuar nga vetė Halitjaha pas daljes tij nga PDK.

 

     Po ashtu, komunikatė theksohet se “Thaēi mėnyrė arbitrare ka pėrpiluar njė listė krejt private, nga ajo kishte aprovuar Kėshilli Drejtues, pa miratim organeve partisė, pa kritere dhe parime, duke eliminuar njerėzit qofshin me merita politike e luftarake, po ashtu edhe ata me aktivitet dhe kontribut jashtėzakonshėm parti, duke ju dhanė pėrparėsi njerėzve „aderuar“ nga rruga parti”.

 

     Po ashtu, theksohet se e njėjta padrejtėsi ishte bėrė me Sadik Halitjahėn edhe para tri viteve zgjedhjet parlamentare, duke e heq nga lista pas publikimit media.“Duke parė se PDK mbretėron autoritarizmi i kryetarit, nuk respektohet statuti dhe organet e partisė, ku nuk ka debat dhe demokraci brendshme, gjė u dėshmua edhe kongresin e fundit PDK’sė, Sadik Halitjaha me bashkėmendimtarė, me bindjen se po hap alternativė re pėr kolegėt e ish partisė, zėnė peng nga pushteti absolut i kryetarit, themeloi subjektin e ri politik: Partia pėr Integrime Nacional Demokratike”, thuhet pėrfundim komunikatės kėsaj partije.

 

     Nga lista e kandidatėve PDK’sė pėr deputetė tėrhiqet edhe znj.Nerxhivane Dauti, ndėrkaq veprimtari i hershėm i Lėvizjes sonė Kombėtare Berat Luzha (ish’deputet i PDK’sė Kuvendin e Kosovės) nuk pėrfshihet fare kėtė listė!

 

( Pashtriku.org, 19. 11. 2010 )

 

 

…