Skandaloze

 

 

BIZNESET E KRIMINELIT

BOGOLUB KARIĒ NĖ KOSOVĖ

 

Shkruan: Moderatori i pashtriku.org - 20. 11. 2010

___________________________________________________________________

 

     Bogoljub Kariē, njėri nga biznesmenėt mė tė afėrt tė familljes sė kryekriminelit e varrmihėsit tė Kosovės Sllobodan Millosheviē, edhe pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės duket se ėshtė njėri nga bizensmenėt mė tė fuqishėm nė Kosovė. Bogoljub Kariē, biznesin dhe pasurinė e tij e ka fituar nė bashkėpunim tė plotė mė familjen e Sllobodan Millosheviēit. Nė kėtė kontekst thuhet se biznesi i Bogoljubit ėshtė ndėrtuar mbi njė fakt shumė tė rėndėsishėm - ai ishte bankieri personal i Millosheviēit. Mė 27 korrik 2010 gazeta Blic e Beogradit ndėr tė tjera shkruan: ”Mnogi spremno tvrde da je njihovo bogatstvo (Bogoljuba Kariča) zasnovano na prijateljskim odnosima sa porodicom Slobodana Miloševića. A da se Bogoljubov biznis zapravo zasnivao na jednoj činjenici - bio je lični bankar Miloševića.” ( Pėr mė tepėr lexoni: Miloševićev tajkun Bogoljub Karić kupio azil u Rusiji dhe Ovde živi Bogoljub Karić … )

 

*   *   *

     “Bisnesmeni i famshėm Kariē, nė Kosovė ka njė zinxhir supermarketesh ETC, sė bashku me biznesmenin Ramiz Kelmendi nga Peja” - kėshtu ka shkruar mė 27 tetor 2010 gazeta serbe „Kurir“ nė artikullin “Karić nesmetano trguje na Kosovu sa albancima“ - (Kariē i papenguar tregėton nė Kosovė me shqiptarėt). Sipas kėsaj gazete, “Bogoljub Karic, mban supermarketet zinxhir ETC nė tė gjitha qytetet e mėdha tė krahinės, sė bashku me biznesmenin e njohur, Ramiz Kelmendin”. “ETC marketet, gjinden nė Prishtinė, Lipjanė, Podujevė, Vushtrri, Pejė dhe nė Mitrovicė.. dhe janė hapur para  pesė - gjashtė vitesh... Ky nuk ėshtė i vetmi biznes i pėrbashkėt i Kariēit me Kelmendin, ata kanė edhe aktivitete tjera“ -  raporton Kurir.

     „Kurir“ ka theksuar se, Bogoljub Kariē pėr shkak tė marrėdhėnieve tė mira qė ka me Ramiz Kelmendin dhe biznesmenin tjetėr kontraverz Ekrem Lluka nga Peja, ėshtė plotėsisht i mbrojtur nė Kosovė. Sipas kėsaj gazete Kariē akoma i ka katėr shtėpi nė Pejė, dhe njė vilė luksoze nė njė kodėr mbi Patriarkanėn e Pejės. “Nė vilė ėshtė pothuajse e pamundur pėr tė arritur, sepse gjendet nė lartėsi mė tė madhe se 100 metra. Pronėn e tij e ruajnė shqiptarėt dhe janė tė vetmet shtėpi serbe nė Pejė, tė cilat nuk janė djegur”, ka shkruar “Kurir”. Sipas kėtij mediumi, njėra nga shtėpitė e biznesmenit Kariē ėshtė liruar pėr universitetin e qytetit tė quajtur “Braēa Karic” (Vėllezėrit Kariē).

     Biznesmeni serb, Bogoljub Karic, i kėrkuar nga Interpoli qė nga viti 2006, dyshohet se fshihet nė Pejė. Sipas tė pėrditshmes serbe “Blic”, Kariē ėshtė duke u fshehur nė Pejė dhe po ndihmohet nga biznismenėt Ekrem Lluka e Ramiz Kelmendi. ( Pėr mė tepėr lexoni: Karić putuje sa lažnim pasošem ) Edhe ministri i brendshėm nė dorėheqje, Bajram Rexhepi, nuk e ka mohuar se Kariē ndodhet nė Pejė. “Unė nuk e di nėse ai (Kariē) ka njė biznis plotėsisht tė pavarur juridik kėtu (nė Kosovė), por nė marrėdhėnie me disa biznesmenė tė fuqishėm nga Peja ai ka aksione nė disa kompani”, citohet tė ketė thėnė Rexhepi pėr njė agjensi serbe. ( Pėr mė tepėr lexoni: Redžepi: Za hapšenje Bogoljuba Karića potreban nalog Interpola )

     Autoritetet serbe, sipas Balkan Insight nė Beograd, kanė ngritur tri aktakuza ndaj Bogoljub Kariēit e njėra prej tyre ka tė bėjė me njė favor qė ai ka kryer ndaj biznesmenit pejan, Ekrem Lluka. Kariē akuzohet se ia ka transferuar njė pjesė tė licencės sė telefonisė mobile “Mobtel” Ekrem Llukės, pronar i kompanisė “Mobikos”, i cili sipas marrėveshjes ndėrmjet dy palėve do tė operonte nė territorin e Kosovės.

     Ekrem Lluka ėshtė pronar i korporatės Dukagjini, njėrės prej kompanive mė tė mėdha tė Kosovės, me mbi 300 tė punėsuar. Nė kuadėr tė Korporatės janė disa kompani qė kryejnė veprimtari tė ndryshme, si shtypshkronja, kompania e sigurimeve, fabrika e duhanit, rrjeti tregtar, ndėrtimtaria, radio e televizioni, Birraria e Pejės, Fondi Sloveno-Kosovar i Pensioneve e tjera.

     Ndėrsa, biznesmeni Ramiz Kelmendi, sipas njė sondazhi tė bėrė paradokohėsh, ėshtė personi i tretė mė i pasur nė Kosovė. Pronar i vetėm i organizatės “Elkos Grup”, e themeluar para 20 vjetėve, ka 1.200 tė punėsuar, qindra hektarė tokė pjellore, kullota dhe pyje nė komunėn e Pejės dhe nė Rugovė. Posedon pastaj edhe rrjetin tregtar tashmė tė njohur si ETC - bashkė me biznesmenin serb Bogoljub Kariē, rrjetin e shitjes me shumicė tė mijėra artikujve, jo vetėm ushqimorė, nė secilėn komunė tė Kosovės tė populluar me mė shumė banorė, si dhe hapėsirėn prodhuese tė ish’Fabrikės sė autopjesėve nė Pejė, e njohur si “Zastava“ me 40 mijė metra katrorė. Multimilioneri R.Kelmendi disa herėt ka pranuar publikisht qė ka miqėsi me kryetarin e Partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinajn, dhe ai shpesh, ėshtė parė nė fushatėn elektorale tė AAK’sė gjatė zgjedhjeve tė kaluara nė Kosovė.

     Ramiz Kelmendi i propozuar nga dega e AAK’sė nė Pejė, ėshtė kandidat pėr deputet nė listėn e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės - nėn numrin rėndor 56.

Lexoni: listėn e kandidatėve tė AAK’sė

 

*   *   *

Nė vijim lexoni:

Taksat e qytetarėve tė Kosovės nė duar tė korporatave tė

bosėve tė krimit ekonomik

 

DAMIR FAZLIQ FITON MILIONA EURO PREJ KEK’ut!

 

KEK’u BASTION I KRIMIT TĖ ORGANIZUAR DHE KORRUPSIONIT!

 

MAFIA NDĖRKOMBĖTARE NĖ KOSOVĖ!

 

( … )

 

 

...