Nė fokus

 

REZISTENCA POLITIKISHT KORREKTE

 

Shkruan: Visar Ymeri - Prishtinė, 01. 04. 2010

 

     Kreu i procesit tė privatizimit nė Kosovė, Dino Asanaj (Kryetar i Bordit tė Drejtorėve tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit - AKP), doli prapė kėtė javė nė media. Pėrmes njė konference pėr shtyp ai kėrkoi kthimin e fondit tė privatizimit nė Kosovė, pėr t’i deponuar ato nė bankat e Kosovės. Asanaj e di shumė mirė se kjo nuk ėshtė mėnyra pėr t’i kthyer kėto para nė Kosovė. Ai e di (dhe kėtė ia tha edhe Banka Qendrore e Kosovės-BQK) se pėr BQK-nė Agjencia Kosovare e Privatizimit, tė cilėn e udhėheqė Asanaj, ėshtė njė klient, dhe si e tillė ajo nuk mund t’i tregojė BQK-sė se ku i mban kėto para. (Natyrisht se mbajtja e parave tė BQK-sė nėpėr bankat jashtė vendit, para kėto qė po tė futeshin nė ekonominė e Kosovės gjithsesi se do ta zhvillonin atė, ėshtė e dėmshme, por kjo ėshtė njė temė tjetėr dhe nuk ėshtė mėkati i vetėm i BQK-sė.) AKP-ja mund t’i tėrheq kėto para nga BQK-ja dhe t’i dėrgojė kėto ku do. Pra Asanaj nuk ka nevojė qė t’i kėrkojė ato pėrmes konferencave pėr shtyp, mirėpo ta urdhėrojė tėrheqjen e kėtij fondi nga BQK-ja si kryetar i Bordit tė AKP-sė qė ėshtė. Dhe madje kjo nuk ėshtė hera e parė qė Asanaj e bėn kėtė, dhe mbase kaq i lejohet tė flas (nga Shefi, dashakeqėsia, apo mosguximi i tij).

     Por kjo pak rėndėsi ka.

     Me rėndėsi ėshtė qė ai nuk po vepron nė drejtim tė futjes sė fondit tė privatizimit nė ekonomi. Por ka diēka edhe mė tė rėndėsishme nė kėtė rast: kėrkesat e Asanajt, tė cilat janė edhe mė problematike se vetė motivet e shtrimit tė kėtyre kėrkesave. Asanaj nuk kėrkoi asgjė tjetėr pėrveē se ta kthejė fondin e privatizimit pėr ta deponuar atė nė bankat komerciale tė Kosovės. E pėr ta mbėshtetur kėtė kėrkesė tė tij pompoze( nė kontekstin e Kosovės), Asanaj i dha edhe dofarė arsyesh. Fondi i privatizimit aktualisht ėshtė duke fituar, sipas Asanajt, kamatė prej 0.1% nė vit, ndėrkohė qė nė bankat vendore ai thotė se japin kamata prej 12-15%. Pra, Asanaj kėrkon kthimin e kėtyre parave pėr t’i deponuar ato nė bankat vendore. Dhe me kaq pėrfundon kėrkesa e tij. E kush do tė pėrfitonte nga kjo? Po ta pyesje Dino Asanajn nga kjo do tė pėrfitonte Kosova. Mirėpo kjo ėshtė absolutisht e pavėrtetė (vėrtet, a do tė duhej tė pritej e vėrteta nga shefi i privatizimit nė Kosovė?). Ta shohim pse. 463 milionė tė privatizimit janė njė shumė e konsiderueshme e parashė pėr tė cilėn Kosova vėrtet ka nevojė. Ta zėmė, hidrocentrali i Zhurit, i cili do tė prodhonte 305 MW/h energji elektrike (diku afėr 7% tė konsumit tė gjithėmbarshėm) kushton 330 milionė euro. Qeveria e Kosovės ka planifikuar qė ndėrtimi i kėtij hidrocentrali tė bėhet me kapital privat, qė nėnkupton privatizim tė pėrfitimit nga hidrocentrali.

     Subvencionimi i bujqėsisė do tė kushtonte diku afėrsisht 40 milionė euro nė vit. Investimet e pėrgjithshme nė Trepēė qė kjo tė punojė me kapacitet tė shtuar kėrkojnė jo mė shumė se 150 milionė euro. Por Asanaj nuk e kėrkon kėtė, nuk e kėrkon futjen e fondit tė privatizimit nė ekonominė e Kosovės. Ai kėrkon deponimit e tij nė bankat vendore. Pra jo tė pėrfitojė populli i

Kosovės, por bankat qė operojnė nė Kosovė, shumica dėrrmuese e tė cilave janė banka tė huaja. Kėrkesa e Asanajt iu sjell pėrfitim tė huajve. Apo edhe fondit tė privatizimit. Por ky fond

i privatizimit kujt i takon? Kėto para janė ruajtur deri tash pėr t’ua kthyer borxhet kreditorėve tė ndėrmarrjeve tė shitura. Kėta kreditorė nė shumicėn e rasteve kanė kėrkesa pronėsie mbi ndėrmarrjet e shitura deri tash. Sipas rregullave tė caktuara nga Rezoluta 1244 e UNMIK-u dhe tė pranuara ng institucionet e Kosovės dhe Dino Asanaj, pronėsia e kėtyre ndėrmarrjeve do tė pėrcaktohet nga njė proces arbitrazhi nė tė ardhmen. Po tė shkohet deri nė fund me kėto rregulla atėherė shumė lehtė mund tė vendoset se prona paska qenė e ndėrmarrjeve serbe dhe se ‘kreditimi’ nga ato tash duhet tė kthehet nė formė borxhi me kamatė nga fondi i privatizimit. Nė kėtė drejtim Asanaj kėrkon qė fondi pėr borxhin qė ia paskemi ndėrmarrjeve tė Serbisė tė rritet duke kėrkuar kamata mė tė larta. Prapė kėrkesa e Asanajt iu sjell pėrfitim tė huajve.

     Kamatat e bankave komerciale nė Kosovė janė shumė tė larta, dhe kjo ėshtė e vėrtetė. Mirėpo jo kamatat e depozitave por ato tė kredive. Pėr depozita afatgjata vėshtirė se mund tė marrėsh kamatė mė tė lartė se 5% (madje tash pas krizės financiare 5% ėshtė luks). Ndėrsa Asanaj thotė se nė kėto banka fondi i privatizimit do tė merrte 12-15%. Kjo pėrveē qė ėshtė gėnjeshtėr e kulluar, paraqet edhe njė defekt serioz tė rezonimit ekonomik tė Asanajt. Bankat qė operojnė nė Kosovė sot kanė likuiditet tė tepėrt. Shtrėngimi i kritereve tė kredidhėnies dhe kamatat e larta kanė bėrė qė trendi i kėrkesės pėr kredi tė bie, ndėrkohė qė ai i depozitave ka vazhduar me tė njėjtin trend. Rrjedhimisht, bankat kanė pėrfunduar me shumė mė shumė para nėpėr duar sesa qė mund t’i plasojnė nė kredi. E tash Dino Asanaj kėrkon qė t’ua rris kėto para. Natyrisht bankat nuk do t’u thoshin ‘jo’ kėtyre parave, por do t’i merrnin ato me aso

kushte qė nuk do tė dallonin shumė nga kamatat aktuale. Pėr shkak se nuk kanė nevojė pėr to. Po qe se Asanaj vėrtetė dėshiron t’i ndihmojė sistemit bankar tė Kosovės me paratė e privatizimit, atėherė le ta propozojė krijimin e njė banke zhvillimore me kėto para, bankė kjo qė do tė ofronte kredi pėr prodhim me kamata shumė tė ulėta tė cilat do tė fillonin tė paguheshin 3 apo 5 vite pas marrjes sė kredisė. Kėshtu do tė nxitej prodhimi dhe do tė pėrfitonte populli i Kosovės.

     Por kėrkesa e Asanajt nuk e kanė kėtė qėllim. Ato synojnė t’iu sjellin pėrfitim tė huajve. Asanaj kritikoi pėr t’u mos kritikuar. Vėrtetė pushteti nuk mund tė ekzistojė pa e pasur njė dozė rezistence ndaj tij. Mirėpo kėtė rezistencė ai e do vetėm tė kontrolluar. Nė kėtė drejtim kėtė radhė ishte Asanaj ai qė ‘rezistoi’. Qė rezistoi nė mėnyrė politikisht korrekte. Dhe kjo nuk ėshtė hera e parė. Tė njėjtėn kėrkesė e kishte edhe para njė viti. Kėrkoi kthimin e parave, dhe pastaj nuk u bė i dukshėm pėr 1 vit tė tėrė. Kėto kėrkesa, qė tė duken si rezistencė, jo vetėm qė i lejohen nga pushteti por edhe kėrkohen prej tij. Pėr shkak se janė pikėrisht kėto forma tė rezistencės qė e mirėmbajnė atė.

     Hashim Thaēi e shefat e tij kanė nevojė pėr deklarime tė herėpashershme qė tingėllojnė mirė dhe zgjojnė shpresat e njerėzve pėr tė mirė nė mėnyrė qė tė mirėmbahet gjendja e pashpresė e po kėtyre njerėzve. Se shpresa, siē e thotė Walter Benjamin, na ėshtė pėr shkak tė tė pashpresėve. Dhe pėr funksion ka, do tė shtonim, maskimin e gjendjes sė pashpresė pėr ta vazhduar atė. Sepse e pamaskuar ajo nxit revoltė. Kėrkesat e Asanajt, nė kėtė rast, nuk i ishin BQK-sė, por neve. Ai nuk kėrkoi kthimin e fondit tė privatizimit nė Kosovė, sepse kėtė e dinte se nuk bėhej kėshtu, dhe e dinte se kėshtu Kosova nuk pėrfiton (tė paktėn kėtė ia kishte thėnė edhe BQK-ja para njė viti). Ai kėrkoi nga ne tė mos revoltohemi se, ja, kinse ai qenka duke rezistuar pėr ne. Por rezistenca e tij ėshtė djallėzore. Sepse, edhe po tė ishte e tillė, ajo do tė rezultonte nė pasurim tė tė pasurve, nė koncentrim tė pasurisė nė duart e njė pakice. Ashtu siē po rezulton procesi i privatizimit qė ai e udhėheq. E tėra kjo pėrbrenda projektit neoliberal, ideologjisė sė Asanajt dhe shefave tė tij.

 

VISAR YMERIRRUGA E BECHTEL’it