Flet Koēo Danaj pėr Agjencinė Informative Regjionale JUGpress

 

SHQIPTARĖT DUAN NJĖ SHQIPĖRI

 

 

     Autori i Platformės pėr Shqipėrinė Natyrale Koēo Danaj nė Intervistėn dhėnė JUGpress-it ka deklaruar se nė fund tė muajit Maj nė Tiranė do tė formohet Komiteti pėr realizimin e kėsaj Platforme nė tė cilin do tė ketė pėrfaqėsues nga tė gjitha trojet shqiptare, nga Presheva e deri nė Ēamėri (territor nga kufiri me Shqipėrinė deri nė qendėr tė Greqisė).

     Danaj tha se “pret qė Kuvendi i Kosovės sė shpejti tė shpallė bashkimin me Shqipėrinė, sė pari nė baza konfederale”. “Pres gjithashtu qė Maqedonia tė ndėrrojė formėn momentale tė shtetit duke e kthyer atė nė baza federale. Marrėveshja e Ohrit e cila ende e mbanė Maqedoninė nė kėmbė tashmė ėshtė e vdekur, me kėtė nė esence ėshtė shuar edhe bashkjetesa mes shqiptarėve dhe maqedonasve, hapi i parė ėshtė Federalizimi dhe hapi i dytė bashkimi me Shqipėrinė. Ka dy lloje tė dhembjeve, njėra ėshtė dhembja pėr tė vėrtetėn tjetra dhembja pėr mashtrimin, unė jam pėr llojin e pare sepse dhembja pėr tė vėrtetėn ėshtė shumė mė e lehtė se dhembja pėr mashtrimin”

     Danaj, i cili dikur ka qenė kėshilltarė politik i tre Kryeministrave shqiptarė Fatos Nanos, Pandeli Majkos dhe Ilir Metės tash Drejtor i Institutit pėr Prognoza Rajonale nė Tiranė tha se ėshtė “kundėr emėrtimit Shqipėri e Madhe sepse ky emėrtim ėshtė njė koncept politik i cili doli pas marrėveshjes sė Prillit 1941 Ribentrop-Cijano” “Shqipėria Natyrale tashmė nuk ėshtė vetėm njė ėndėrr, dėshirė apo vetėm perspektive por njė problem  tė cilit menjėher duhet ti gjendet njė zgjidhje. Zgjidhja e kėtij problemi nuk do tė realizojė vetėm tė drejtėn e shqipatrėve pėr vetėvendosje por edhe do ti hapė rrugė paqes dhe mirėqėnies nė Ballkan. Shqipėria Natyrale ėshtė thelbėsore pėr paqen dhe progresin regjional”. 

     Sipas fjalėve tė tij ardhmėria e kėtij regjioni ėshtė “mė e mire se gjendja e tanishme” “Ne mėsojmė qė njėri me tjetrin tė flasim jo sipas dogmės klasike e cila quhet fqinjėsi e mire por pėr problemet e mėdha tė natyrės etnike” Sipas fjalėve tė tij “ nė demokraci, nė qarkullim nuk janė vetėm njerėzit por edhe idetė dhe mallėrat. Vetėm trojet nuk do tė qarkullojnė”

     Nė pyetjen se ēka sipas tij do tė mund tė ndodhė nė trekėndėshin jugu i Serbisė, Kosovė dhe Maqedoni veri-perendimore dhe se a mundė tė pritet atje jetė e qetė apo konflikte tė reja Danaj tha se “ nuk ėshtė fare mire kur Ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė shkon nė Preshevė dhe nuk i lejohet shqiptarėve tė atjeshėm ta presin me flamuj kombėtarė shqiptarė”

     “Kjo tregon se nuk ekziston ligji pėr pėrdorimin e simboleve kombėtare edhepse ka gati njė dekade qė ekziston Marrėveshja e Konēulit” Ai megjithatė “ėshtė shumė i sigurtė” se “ nė vend tė armėve do tė zhvillohet bashkėjetesa, pėrkatėsisht dialogu pėr problemet kryesore etnike”

     Nė Platformė, pėrndryshe ėshtė cekur se motoja kryesore ėshtė dialog me kėdo, dialog pėr gjithēka por pa vendosur paraprakisht asgjė. Nuk ėshtė e rastit qė ėshtė potencuar se shqiptarėt kanė derdhur aq shumė gjak saqė  do tė mund ti bėnin jo njė po pesė Shqipėri. Prandaj nuk ka mė nevojė pėr gjak. Deri dje flitej “tė vdesim nė kėmbė” sot duhet tė themi “tė jetojmė nė kėmbė”. Nė vend tė armėve duhet dialog demokratik. Unė jam i sigurtė se bashkėjetesa ėshtė e pashmangshme por nuk pajtohem fare me disa, tė cilėt e pėrdorin bashkėjetesėn pėr tė mbuluar dhunėn etnike ndaj kėdo”.

     Danaj ėshtė kundėr “ harresės sė historisė nė emėr tė ardhmėrisė sepse popujt pa histori nuk kanė ardhmėri” “Por jam edhe kundėr atyre qė vazhdojnė tė jetojnė me historinė. Ajo na mėson tė mos i pėrsėrisim gabimet. Marrėveshja e Versajės ka qenė marrėveshje e dhunshme pėr disa popuj tė Ballkanit prandaj edhe ndėrkohė u pėrmirėsua shumēka. Ka mbetur tė riparohet dhe Marrėveshja e Londrės sipas sė cilės edhe u nda populli shqiptarė. Pėratė mendoj se populli shqiptarė dhe ai serb jetojnė shumė mire njėri me tjetrin kur secili jeton nė shtėpinė vetė, kur janė tė barabartė. Por nė Kosovė shumēka ėshtė artificiale prandaj edhe u krijua Platformėn pėr Shqipėrinė Natyrale”

     Nė pyetjen se a ėshtė e mundshme bashkjetesa mes shqiptarėve dhe serbėve nė Kosovė dhe sa ėshtė i gatshėm regjioni nė pėrballjen me tė kaluarėn Danaj u pėrgjigj se “shumė mė tepėr pengon mentaliteti se cilido emėr e mbiemėr”. “Ka raste kur segment politike tė caktuara janė shumė mė tė rrezikshėm se cilido emėr i veēantė. Disa lider politik pandėrprerė pėrmendin diktatorė tė sė kaluarės sepse intuita e tyre i nxitė tė pėrsėrisin krimet e tyre por prapa perdes sė demokracisė. Pėr kėtė ėshtė e patjetėrsueshme tė jesh demokrat i vėrtetė dhe i emancipuar e jo tė merresh me emra tė kriminelėve. Pėr ta ekzistojnė organet pėrkatėse”.

     Sipas fjalėve tė tij “ky regjion duhet tė ballafaqohet me tė kaluarėn qė tė mos pėrsėrite ana e errėt e saj. Tė ballafaqohet me tė drejtėn e saj dhe jo me manipulimet e saja tė mėdha. Ballkani nuk ėshtė mė Delja e Zezė e Europės. Kėtė regjion e kanė futur nė ngatėrresa tė mėdha Marrėveshja e Londrės e vitit 1913 dhe Marrėveshja e Versajės e vitit 1919. Me kėtė ėshtė krijuar njė regjion artificial me shtete artificiale. Restaurimi tashmė ka filluar, patjetėr duhet njė Marrėveshje e re e Londrės, me pjesmarrje edhe tė SHBA-ve, Marrėveshje e cila do ti hapė rrugė Shqipėrisė Natyrale. E drejtė ėshtė qė tė ndodhė nė njėqindvjetorin e Marrėveshjes sė pare, 1913. Prandaj mė duhet tė them se fjala ėshtė pėr drejtėsinė e vonuar. Pėr njė jetė ndryshe si thoni ju, duhet qė “drejtėsia e vonuar” tė mos jetė “drejtėsi e cunguar”, tha nė fund Koēo Danaj. ( 13. 04. 2010)