Parathėnie e librit „Shqiptarėt dhe grekėt…“ i shkruar nga Nuri Dragoj

 

„SHQIPTARĖT DHE GREKĖT”

NJĖ LIBĖR QĖ LEXOHET ME NJĖ FRYMĖ

 

Shkruan: Akademik, Prof. Dr. Beqir Meta ( * )

 

 

     Njė libėr i ri pėr marrėdhėniet me fqinjin jugor, qė sjell meditime, pėrsiatje dhe analiza tė shumta mbi lashtėsinė e popujve shqiptarė e grekė, mbi trashėgiminė e tyre historike dhe mbi marrėdhėniet plot dritėhije, shpresa dhe iluzione, pėr miqėsi qė janė fashitur dhe mbytur nga politikat e armiqėsisė, pushtimit, asimilimit dhe nacionalizmit.

     Nuri Dragoj ka vėnė shpirtin, patriotizmin e humanizmin e tij, nė kandarin e drejtėsisė sė historisė pėr tė denoncuar ēdo fenomen e mentalitet negativ nė marrėdhėniet midis Shqipėrisė e Greqisė, qė ka tendencėn tė fanitet edhe nė ditėt tona dhe tė helmojė e rrezikojė tė ardhmen. Njė libėr, ku historia dhe publicistika gėrshetohen natyrshėm.

     Autori, me ndershmėri dhe me ndėrgjegje tė pastėr intelektuale, ka dhėnė historinė pėr tė shpjeguar tė tashmen, ka kryer depėrtimet nė thellėsi tė historisė pėr tė pohuar lashtėsinė e tė dy popujve, vezullimin e pashuar tė qytetėrimeve pellazge, ilire e greke, kapėrcimet nė mesjetė, ku fatet e tė dy popujve u bashkuan nė njė emėrues qė ishte - fatkeqėsia e tyre.

     Mė tej, rezistenca heroike e arbėrve nėn udhėheqjen e Skėnderbeut dhe pėrpjekjet foshnjarake tė njė pjese tė historiografisė greke pėr tė pėrvetėsuar identitetin e heroit kombėtar tė shqiptarėve, vijnė pėrmes njė kritike logjike dhe tė pakompromis. Ndihma e shqiptarėve pėr revolucionin grek dhe shndėrrimi i asaj ndihme nė njė fatkeqėsi, pėrbėjnė njė tjetėr linjė interesante tė kėtij botimi.

     Autori ka dhėnė me imtėsi lindjen e politikės sė “Megaliidesė” dhe helmin permanent qė ajo shpėrndau nė marrėdhėniet midis dy popujve. Aleanca e heshtur, por shumė efektive, e Fanarit me Portėn e Lartė Osmane, pėr tė ndaluar emancipimin kombėtar nė Ballkan, lufta e ashpėr e sistematike qė ata i bėnė kombit shqiptar e ndėrgjegjes sė tij, janė dhėnė me nota sa dramatike, aq edhe realiste.

     Iluzionet, shpresat, pėrpjekjet e udhėheqėsve tė Lėvizjes Kombėtare Shqiptare, - qysh nga periudha e Rilindjes Kombėtare, deri pas krijimit tė shtetit shqiptar, - pėr tė krijuar njė aleancė me grekėt, e cila do tė bazohej mbi parimet e barazisė, miqėsisė dhe respektit reciprok; dėshtimet e mjera e fatkeqe tė kėtyre pėrpjekjeve, - si rezultat i politikės dominuese dhe ekspansioniste greke, e cila kishte nė thelb “Megaliidenė”, - pėrbėjnė njė bosht tjetėr solid tė kėtij botimi.

     Njė tablo therėse dhe plot realizėm pasqyrohet pėr momentin e lindjes sė shtetit tė ri shqiptar dhe vitet e para, tė dhimbshme, tė jetės sė tij. Greqia ishte nė krye tė politikės vrastare kundėr kėtij shteti, politikė qė u shpreh me aneksimin e territoreve shqiptare dhe me masakrat e tmerrshme kundėr popullsisė sė pafajshme shqiptare, tė cilat kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė kujtesėn tonė kombėtare.

     Me mprehtėsi janė dhėnė aleancat ndėrkombėtare tė politikės greke nė funksion tė aneksimit tė Shqipėrisė sė Jugut, karakteri i tyre dhe amoraliteti e miopia e politikės sė jashtme greke. Politika e Fuqive tė Mėdha, gjatė dy luftėrave botėrore dhe gjatė Luftės sė Ftohtė, analizohet nė evolucionin e saj, duke vlerėsuar veēanėrisht nė mėnyrė pozitive, politikėn amerikane, qė kontribuoi pėr pavarėsinė dhe tėrėsinė territoriale tė Shqipėrisė.

     Dragoi sqaron se kyēi i zhvillimit, unitetit dhe modernitetit tė kombit shqiptar, ėshtė harmonia, toleranca dhe bashkėjetesa fetare. Por ai zbulon, si rrėnjėt historike, ashtu dhe betejėn moderne qė po zhvillon Greqia e sotme, pėr ta shkatėrruar kėtė bazament fondamental.

     Ēamėria, natyrisht qė do tė pėrbėnte njė prej ndjeshmėrive tė veēanta tė autorit. Me sensin racional tė sė drejtės dhe sidomos me dashuri, Dragoi, me penėn e tij, udhėton nėpėr dhimbjen ēame, nėpėr koordinata hapėsinore e shpirtėrore, duke sjellė pėrpara vėmendjes sė ēdokujt, jo thjesht faktin historiko-tragjik tė shqiptarėve ēamė, por edhe pėrjetimin individual, duke e tejkaluar pozitėn vrojtuese apo shqyrtuese tė studiuesit, dhe duke ardhur te lexuesi, si “njė prej tyre”, mbi tė cilėt ra mizoria greke nė dy shekuj.

     Veēoria e kėtij libri ėshtė se i merr njė nga njė tė gjithė elementėt e marrėdhėnieve shqiptaro - greke dhe i zhvillon ato qė prej thellėsive tė historisė e deri nė ditėt tona, duke bėrė njė paraqitje vertikale, qė zbulon qartėsisht dhe pa ekuivokė objektivat e politikės sė sotme greke.

     Duke lexuar kėtė libėr, ēdokush mund tė krijojė njė pėrfytyrim konkret pėr pasojat e ofensivės sė helenizmit nė Shqipėrinė e Jugut dhe mė gjerė, nė shoqėrinė shqiptare nė ditėt tona, si dhe rreziqet reale qė rrjedhin prej saj. Botimi ėshtė gjithashtu edhe njė homazh pėr martirėt dhe dėshmorėt e shumtė shqiptarė, qė u persekutuan dhe u vranė nga dora e zezė e nacionalizmit grek. Ata ishin lulja e elitės kombėtare shqiptare. Pėr kėtė arsye, ai ka vlera edukative pėr brezin e ri, i cili ka njohuri relativisht tė pakta pėr historinė e marrėdhėnieve shqiptaro-greke.

     Pėr tė gjitha kėto risi dhe vlera, kam besimin e plotė se ai do tė jetė njė botim shumė i preferuar dhe i dobishėm pėr lexuesit shqiptarė, tė tė gjitha kategorive e moshave. Ai ėshtė shkruar me kulturė, me njė gjuhė tė thjeshtė, por tė pasur dhe me njė stil tėrheqės, i cili e rendit kėtė botim nė kategorinė e atyre librave qė lexohen me njė frymė.

 

( * Akademik Prof. Dr. Beqir Meta ėshtė Drejtor i Institutit tė Historisė nė Tiranė. )

 

( Titulli i parathėnies ėshtė i pashtriku.org )