Mungesa e vullnetit politik tė palės maqedonase dhe agresiviteti

i shtuar i tyre imponon organizimin me urgjencė

 

KONFERENCĖ E RE NDĖRKOMBĖTARE

PĖR MAQEDONINĖ

 

Shkruan: Bardhyl Mahmuti * Tetovė, 19. 04. 2010

 

 

     Bashkimi Demokratik Shqiptar shpreh revoltėn e vet pėr indiferencėn e institucioneve ndėrkombėtare pėrballė arrogancės sė politikės antishqiptare tė institucionalizuar nė tė gjitha institucionet shtetėrore tė Maqedonisė.

     Marrėveshja e Ohrit, qė i dha fund luftės, nuk arriti tė ndėrtojė paqen. Nė vend tė implementimit tė plotė dhe nė afat tė paraparė tė kėsaj Marrėveshje, pushteti politik dhe gjyqėsor i Shkupit vazhdoi edhe mė me arrogancė aplikimin e diskriminimit racial ndaj shqiptarėve.

     Pėr 9 vite rresht pas pėrfundimit tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare, shqiptarėt nė Maqedoni maltretohen, vriten, burgosen, dėnohen nė procese tė montuara, diskriminohen nė tė gjitha sferat e jetės politike, ekonomike dhe sociale.

     Ky diskriminim dhe kjo dhunė bėhet nė sytė edhe tė misioneve ndėrkombėtare nė Maqedoni. Nė njė numėr raportesh zyrtare tė SHBA-ve dhe tė BE-sė shprehet brengosje pėr acarimin e raporteve ndėretnike dhe ndėrfetare nė Maqedoni.

     Bashkimi Demokratik Shqiptar pėrshėndet brengosjen e tyre. Megjithatė, brengosja nuk ėshtė e mjaftueshme pėr tė parandaluar shpėrthimin e revoltės sė akumuluar.

     Autoriteteve tė Shkupit duhet t’u bėhet e qartė se kanė kaluar tė gjithė kufijtė dhe pėr 9 vite rresht kanė dėshmuar mungesėn e vullnetit pėr tė hequr dorė nga logjika e politikave diskriminuese ndaj shqiptarėve.

     Mungesa e vullnetit politik tė palės maqedonase dhe agresiviteti i shtuar i tyre kundėr shqiptarėve imponon organizimin me urgjencė tė njė Konference tė Re Ndėrkombėtare pėr Maqedoninė.

Nė kėtė konferencė tė re:

·        tė bėhet bilanci 9 vjeēar i mosrealizimit tė Marrėveshjes sė Ohrit;

·        tė imponohet amnisti e pėrgjithshme pėr tė dėnuarit nė proceset e montuara nga motive tė urrejtjes etnike dhe fetare;

·        tė riparohen dėmet ekonomike qė u janė shkaktuar shqiptarėve;

·        tė gjendet forma e organizimit shtetėror qė do tė garantonte zhvillimin e harmonishėm tė diversitetit etnik;

·        tė krijohet njė mision ndėrkombėtarė pėr implementimin dhe monitorimin e konkluzioneve tė kėsaj konference;

     Situata ėshtė tejet dramatike dhe e tensionuar. Kjo situatė kėrkon qė forcat politike kombėtare dhe ndėrkombėtare tė veprojnė me menēuri pėr tė dėshmuar kapacitetet preventive. Ēdo neglizhencė e kėsaj situate na bėn pėrgjegjės tė gjithėve dhe secilin nė pėrputhje me peshėn e vet politike nė skenėn kombėtare dhe ndėrkombėtare.

 

Bardhyl Mahmuti - Kryetar Bashkimit Demokratik Shqiptar

Tetovė - 19 prill, 2010