TA NDIHMOJMĖ FAMILJEN E „NDERIT TĖ KOMBIT“ PETRO MARKO

_________________________________________________________

A R T I S T Ė T,

FUSHATĖ NĖ NDIHMĖ TĖ FAMILJES SĖ PETRO MARKOS

 

Shkruan: Alma Mile - 30. 04. 2010

 

Lexoni: Petro Marko nė Enciklopedia e Lirė

 

     Nga vajza e jugut, tanimė ka mbetur vetėm hija. Paska qenė i hidhur fati i Markove. Njė sistem bie, ngrihet njė tjetėr, por vuajtja nuk dashkėrka tė ndalet. Nė njė apartament, qė i ngjan mė shumė njė galerie arti, mes librash, dorėshkrimesh dhe pikturash, varur nė mure me igrasi, gdhijnė dhe ngrysin ditėt familja Marko, gruaja, djali dhe vajza e shkrimtarit Petro Marko. Askush nuk do ta besonte se familja e njeriut qė mban titullin "Nderi i Kombit", sot po kalon momente tejet tė vėshtira. Po pėrballen me fatkeqėsi shėndetėsore, tė cilat bėhen edhe mė tė hidhura prej vėshtirėsive ekonomike. Safoja, gruaja e shkrimtarit, tashmė 85 vjeē, ka mbėrthyer shtratin, e pazonja tė kryejė vetė asnjė shėrbim, ndėrkohė qė edhe i biri, Jamarbėri, nuk gėzon njė shėndet tė mirė. Pėr ta kujdeset e bija, Arianita, njė grua e dhembshur dhe e fortė. Fatkeqėsisht e gjithė familja duhet tė mbahet vetėm me pensionin e Safos. Pėr shkak tė njė aksidenti, Jamarbėri ka vite pa punė e po kėshtu edhe Aranita. Njė gjendje absurde, nėse do tė vendosėsh nė kandar, gjithė ēka dhėnė Petro Marko pėr letėrsinė shqiptare e po ashtu edhe Safo nė pikturė. E megjithatė, Arianita ėshtė njė grua krenare dhe nuk do t’i kishte shtrirė kurrė dorėn kujt pėr ndihmė. Ndaj janė miqtė e saj, qė po ndėrmarrin njė "fushatė" sensibilizimi, pėr t’iu gjendur pranė.

 

Pėr mė shumė klikoni nė linkun poshtė:

 

______________________________________________________

        Tė nderuar bashkatdhetarė,

     Pas kėtij lajmi shumė tė trishtuar pėr tė gjithė ne, munda tė lidhem me vajzėn e shkrimtarit tė nderuar Petro Marko dhe piktores sė mrekullueshme Safo Marko, Arianitėn, e cila mė foli pėr kushtet jashtėzakonisht tė mjerueshme qė kalonte familja e saj: nėna e saj qė vėrtitej nėpėr shtėpi si njė skelet dhe vėllai i saj Jamarbėr Marko, i torturuar nė burgjet e diktaturės, qė sot ėshtė katandisur nė njė invalid tė pėrjetshėm… Si ka mundėsi qė kėsaj familje nuk i ėshtė akorduar njė pension special, nė njė kohė qė Petro Marko ka edhe titullin “Nderi i Kombit”!? Si ka mundėsi qė djalit tė tyre, viktimė e burgjeve tė diktaturės, tė mos i nxirret njė pension invalidideti?!! Unė mendoj e shpresoj nė vullnetin tuaj tė mirė Sot do ta derdh edhe unė kontributin tim nė konton e kėsaj familje e do t’ju lutesha qė kėtė veprim timin ta ndiqni edhe ju, mbasi nė kėtė mėnyrė respektojmė veten, mbrojmė dinjitetin e familjeve tona, ikonave tona me tė cilat jemi rritur e formuar dhe trondisim ndėrgjegjen dhe harresėn e institucioneve dhe qeverisė shqiptare, e cila duhet tė marrė masa tė menjėhershme nė kėtė drejtim. Duke ju bashkangjitur tė dhėnat e kontos, do t’ju lutesha ta konfirmonit mė pas kontributin tuaj. Edhe njė here faleminderit pėr humanizmin dhe gadishmėrinė tuaj!

Me respekt,

EDLIRA DEDJA

Pianiste, prof. e pianos nė Konservatorin e Muzikės nė Gjenevė, Deputete e Legjislativit nė Neuchātel dhe pėrfaqėsuese e shtetit tė Neuchātelit nė Komisionin e Kulturės dhe Teatrit regjional pėr periudhėn legjislative 2008 - 2012. ( Lexoni kėtu: shkrimet e Edlira Dedjas )

________________________________________________________________________

NDIHMONI EDHE JU!

Kontoja e Vajzės sė shkrimtarit Petro Marko:

 

Emri: Arianita Marko

Banka: Raiffeisen Bank  

Adresa e bankes: Raiffeisen Bank Sh.a., rruga e Kavajės, Tiranė / Albanie

Euro: IBAN:  AL31202110440000000001251473   (me Euro)

LEKE: IBAN:  AL81202110440000000000251473 (me Lekė)

_______________________________________________________________________

LEXONI:

PETRO MARKO - KUJTIMET E FĖMIJĖRISĖ NĖ NJĖ BLLOK SHĖNIMESH