BE ėshtė bashkim kombesh, jo bashkim vilajetesh

 

DR.KOĒO DANAJ

BASHKIMI I SHQIPTARĖVE ĖSHTĖ EUROPEIZĖM

 

     „Si mund tė integrohesh nė BE me mentalitet pashallarėsh. Vetėm se ke ndrruar kostumin dhe fjalorin politik? BE ėshtė bashkim kombesh, jo bashkim vilajetesh. Atėherė, bashkimi i shqiptarėve ėshtė europeķzėm, gjendja e sotme e tyre ėshtė neootomanizėm. Berisha, Topi, Rama, Hashim Thaēi, Ahmeti, Menduh Thaēi, Haradinaj, Sejdiu etj etj shumė shpejt do t’ju duhet tė zgjedhin midis europeizmit dhe neootomanizmit…. Ne sot jemi komb gjuhėsor, po bėhemi me shpejtėsi komb shpirtėror. Shumė shpejt do tė bėhemi edhe komb politik“ - ka thėnė Dr. Koēo Danaj nė njė  intervistė ekskluzive pėr gazetėn Alibi News.

__________________________________________________________________________________________________________________

FLET KOĒO DANAJ: PLATFORMA E SHQIPĖRISĖ NATYRALE

 

     Alibi News: Partia opozitare shqiptare e zotit Thaēi ka radikalizuar kėrkesat e saj qė shkojne deri nė njė marrėveshje tjetėr midis komunitetit shqiptar dhe atij maqedonas?

     Dr. Koēo Danaj: Nuk do ta quaja radikalizim kėtė qė thoni ju. Do ta quaja tė tillė, po tė lexoja pėr ndonjė platformė qė synon hapur si qėllim afatshkurtėr federalizimin e Maqedonisė dhe si synim afatmesėm bashkimin e trojeve shqiptare me Shqiperinė. Atė ditė qė Menduh Thaēi do apo kushdo tjetėr tė kėrkojė bashkim me Shqiperinė, unė do ta pėrkrah pa rezerva. Sa kohė qė nuk ka njė platformė tė tillė nga asnjė parti politike, aq kohė nuk mund tė flitet pėr radikalizim. Po a ka radikalizim tė situates nė Maqedoni? Ka radikalizim nė Maqedoni, por atė po e ushqen nacionalizmi maqedonas. Shqiptarėt nuk kanė tė drejtė me ligj tė pėrdorin Flamurin kombėtar dhe ky ėshtė radikalizim. Shqiptarėt nuk kanė asnjė festė tė kombit tė tyre nga 6 festa shtetėrore qė ka Maqedonia dhe ky ėshė radikalizim. Gruevski harton Projektin Shkupi 2014 dhe ky ėshtė radikalizim.

     Alibi News: Cili do ishte opcioni mė i mirė pėr shqiptarėt e Maqedonisė nė projektin Shqipėria Historike? Maqedonia tė ndahet!! Apo ...?

     Dr. Koēo Danaj: Projekti real pėr shqiptarėt qė jetojnė nė trojet e tyre nė shtetin pa emėr, ėshtė bashkimi me shqipėrinė. Nė qoftėse duan tė jetojnė si qytetarė europianė, nė qoftėse duan tė kenė sibole kombėtare, nė qoftėse duan tė mbeten shqiptarė. Varianti i parė drejt bashkimit me shqipėrinė ėshtė ajo qė quhet federalizmi i Maqedonise. Kush e ka studjuar mirė strategjine e Nikola Gruevskit nuk mund tė mos e kuptojė se ai punon tė ndajė Maqedoninė. Por kėtė ndarje do qė ta realizojė duke ju marrė sa mė shumė troje shqiptarėve. Mjerisht, njė pjesė politikanėsh shqiptarė po i shkojnė pas avazit dhe po e ndimojnė atė. Cilat janė arsyet reale akoma nuk dihet, por dihet se janė shndėrruar nė ndihmės tė tij, tė paktėn pėr pėrfitime personale.

     Alibi News: Mendoni se projekti Shqipėria Natyrale, ėshtė i realizueshėm nė kohėn kur i gjithė rajoni thuaj se me tė shpejt po hapėron drejt Bashkimit Evropian dhe NATO’sė?

     Dr. Koēo Danaj: Po ēfarė ka tė bėjė integrimi europianė dhe NATO me Shqipėrinė natyrale. Pėrkundrazi, e ndihmojnė krijimin e saj. Pa mendoni gjendjen e sotme tė kombit shqiptar. Ėshtė njė neootomanizėm i kulluar. Nė vend tė vilajeteve tė dikurshme tė perandorise turke, sot kemi mentalitetin e vilajetit. Vilajeti i Tiranės, i Prishtinės, i Tetovės, (sepse politkikanėt shqiptarė e braktisėn Shkupin), kemi kazanė e Preshevės, tė Ulqinit etj. Si mund tė integrohesh nė BE me mentalitet pashallarėsh. Vetėm se ke ndrruar kostumin dhe fjalorin politik? BE ėshtė bashkim kombesh, jo bashkim vilajetesh. Atėherė, bashkimi i shqiptarėve ėshtė europeķzėm, gjendja e sotme e tyre ėshtė neootomanizėm. Berisha, Topi, Rama, Hashim Thaēi, Ahmeti, Menduh Thaēi, Haradinaj, Sejdiu etj etj shumė shpejt do t’ju duhet tė zgjedhin midis europeizmit dhe neootomanizmit.

     Alibi News: Keni publikuar edhe platformėn tuaj, rreth projektit tė ribashkimit kombėtar. Ēfarė pėrmban ajo?

     Dr. Koēo Danaj: Pėrmban bashkimin e shqiptarėve nė njė shtet tė vetėm. Si domosdoshmėri pėr paqe, progres dhe mirqenie rajonale. Pėrmban dialogun dhe debatin pėr arritjen e kėtij qėllimi. Pėrmban tė drejtėn historike dhe reale tė shqiptarėve pėr tu bashkuar. Pra ėshtė njė ofertė moderne pėr paqe. Ata fqinjė qė nuk e pranojnė kėtė ofertė, do tė thotė se nuk e duan paqen por luftėn, do tė thotė se i duan shqiptarėt vetem si mercenarė, si objekte pėr ti satanizuar sa here janė vetė nė krizė dhe jo si ndėrtimtarėt kryesore tė paqes rajonale. Platforma njeh gjeopoilitikėn rajonale. Shikoni ēfarė ndodh. Bashkėsia ndėrkombėtare ka riparuar gati tėrėsisht gabimet e Konferencės sė Versajės. E tani ka mbetur pa riparuar gabimi i Konferencės sė Londrės qė ndau nė 5 pjesė kombin shqiptar. Ēėshtja shqiptare deri tani ėshtė zgjidhur pjesėrisht, koha ėshtė tė zgjidhet tėrėsisht. Prandaj Platforma pėrmban domosdoshmėrinė e njė Konference Londėr’2 por kėtė hėrė me pjesmarrjen e aleatit kryesor tė shqiptarėve qė janė SHBA’tė.

     Alibi News: Kjo platformė kontestohet nga njerėz tė grupeve tjera qė luftojnė po pėr tė njejtin ideal? Ēfarė kontestojn?

     Dr. Koēo Danaj: Kjo ka pak rėndėsi, rėndėsi ka thelbi. Rėndėsi qė thelbin e saj e cili ėshtė bashkimi i shqiptarėve po e pėrkrahin pėrherė e mė tepėr shqiptarėt. Kjo ėshtė e rėndėsishme.

     Alibi News: Sipas jush kur do bėhet shqipėria Natyrale?

     Dr. Koēo Danaj: Ėshtė njė proces shumė i shpejtė. Shqipėria natyrale ėshtė duke u bėrė. Ne sot jemi komb gjuhėsor, po bėhemi me shpejtėsi komb shpirtėror. Shumė shpejt do tė bėhemi edhe komb politik.

     Alibi News: Me luftė apo diplomaci?

     Dr. Koēo Danaj: Me pėrjashtim tė luftės, me ēdo mjet tjetėr demokratik, por jo vetėm me diplomaci. Pse? Pėrgjatė njė shekulli shqiptarėt kanė derdhur aq shumė gjak sa qė mund tė bėjnė pesė shqipėri. Ndėrsa diplomacia ėshtė pėr politikanėt, e nevojshme por e pamjaftueshme. Bashkimi kėrkon nė radhė tė parė popullin nė mbarė trojet shqiptare. Kur shqiptarėt nė Strugė, Kėrcovė, Gostivar, Tetovė, Shkup, Kumanovė etj etj ta kėrkojnė atė me mjete demokratike, tė gjithė do vihen nė lėvizje, politika dhe diplomacia shqiptare dhe ajo ndėrkombėtare. Ne nuk duhet tė presim, duhet tė kėrkojmė, me protesta, me peticione, me organizime mbarėkombėtare. Asnjėherė nuk do jenė shumė. Secili prej nesh, ėshtė i nevojshėm, por askush nuk ka tė drejtė tė thotė se jam i domosdoshėm. I domosdoshėm ėshtė vetėm bashkimi i kombit, vetėm Shqipėria natyrale.

 

Intervistoi: Destan Jonuzi, botues i Gazetės “Alibi News”.