D o k u m e n t e

 

 

MARRĖVESHJET NDĖRKOMBĖTARE QĖ DĖMTUAN

INTERESAT TONA KOMBĖTARE

_________________________________________________________________________________________________________________

 

·      Marrėveshja e Rambujesė

·      Marrėveshja Ushtarake -Teknike e Kumanovės

·      Rezoluta 1244 e KS OKB-sė

·      Korniza kushtetuese e Kosovės

·      Marrėveshja Hakerup - Ēoviē

·      Marrėveshja e Konēulit

·      Marrėveshja e Ohrit

·      Plani i implementimit standardeve pėr Kosovėn

·      Raporti i Kai Aides pėr Kosovėn

·      Parimet e Grupit Kontaktit pėr Kosovėn

·      Rekomandimet e Ahtisarit (ang.)

·      Deklarata e Treshes Nju Jork

·      Katėrmbėdhjetė pikat e Treshes

·      Traktati i G.N Kosovės pėr miqėsi me Serbinė

·      Raporti i Treshes G.Kontaktit pėr Kosovėn ( OKB)

·      Pakoja e Ahtisaarit

·      Kushtetuta e Republikės Kosovės

·      44 „minshtetet serbe“ Kushtetutėn e Kosovės

·      Gjashtė pikat e Ban Ki Moon’it!

 

( … )

 

     gjitha kėto marrėveshje pėrgatitura nga faktorėt e huaj (jashtėm), e kulmuan me Kushtetutėn e Kosovės’Ahtisaarit, janė pranuar si „vullnet“ i popullit nga faktori i brendshėmGrupi i Unitetit“). Dhe, kjo lojė kundėr vullnetit dhe drejtės sonė pėr vetėvendosje duket se do intensifikohet me dialogun e ri Beograd - Prishtinė ( pritet fillojė shpejti)  pėr ēėshtje ashtuquajtura pragmatike’teknike a substancė do jenė krejtėsisht politike, me synim qartė pėr implementuar gradualisht gjashtėpikėshin e Ban’ki’mun’it (!!!)

 

 

 

Analizė e Adem Demaēit duhet rilexuar!

 

EKSPERIMENTI  POLITIK  NDĖKOMBĖTAR ME KOSOVĖN

 

≈≈≈≈≈≈≈≈≈

 

( Pėrgatiti: Sheradin Berisha, moderatori i www.pashtriku.org - 10. 04. 2010 )

 

.