S k a n d a l o z e !

MONEY: SERBIA PAGUAN 725 ZYRTARĖ TĖ

SIGURIMITSERB NĖ KOSOVĖ!

 

Qeveria e Serbisė do tė mbėshtesė me 42 milionė euro strukturat paralele serbe nė Kosovė, shkruan gazeta austriake Money. Gazeta austriake shkruan se 725 zyrtarė, qė paguhen nga Qeveria e Serbisė pėr veprimtarinė e tyre nė komunat e Kosovės ku nuk ka mė serb, nuk ka dyshim se janė pjesėtarė tė shėrbimit sekret serb. Ata duket haptas, se paguhen pėr shėrbimet e tyre qė kryejnė nė Kosovė.

 

 

    Qeveria e Serbisė do tė mbėshtesė me 42 milionė euro strukturat paralele serbe nė Kosovė, shkruan gazeta austriake Money. Gazeta shkruan se strukturat paralele serbe nuk veprojnė vetėm nė veri, por edhe nė Kosovėn qendrore dhe jugore. Gazeta austriake Money shkruan se nacionalistėt serbė kanė mbledhur qėllimisht qytetarėt serbė tė Kosovės nėpėr enklave, i kanė izoluar ata nga bota me tė vetmin qėllim pėr t’i mbajtur tė lidhur me Beogradin dhe pėr t’i pėrdorur pėr interesa tė Beogradit kur iu duhen atyre.

    Beogradi po ndjek njė politikė tė qėllimshme edhe me rastin e kthimit tė serbėve nė Kosovė. Kur flet pėr procesin e kthimit, Qeveri serbe nė Beograd mendon gjithnjė, jo mė pėr kthimin e qytetarėve serbė nė vendbanimet e mėparshme tė pėrziera me shqiptarė, por pėr koncentrimin e tyre nė enklave ku veprojnė strukturat paralele serbe.

    Ndarje etnike e Kosovės, thotė gazeta austriake Money ėshtė sanksionuar edhe me planin e Ahtiasrit, plan ky, i cili 25 pėr qind tė territorit tė Kosovės e lė nėn administrimin e serbėve tė cilėt kanė tė drejtėn e lidhjeve speciale me Serbinė.

 

 

    Qeveria serbe po financon edhe strukturat paralele serbe edhe pėr ato komuna tė Kosovės ku nuk ka mė fare serbė, struktura kėto qė zyrat i kanė jo nė Kosovė por nė Beograd. Kėshtu ka ndodhur me strukturat paralele pėr qytetin e Pejės, tė cilat, zyrat i kanė nė njė banesė nė Beograd. Pėr veprimtarinė e strukturave paralele nė Pejė qeveria e Beogradit ka ndarė 13 milionė euro.

    Nė listat e pagave tė Qeverisė sė Beogradit ndodhen 725 zyrtarė serbė nga nėntė komuna tė Kosovės tė banuar vetėm me shqiptarė. Nė kėto nėntė komuna tė Kosovės, tani jetojnė vetėm 46 serbė. Gazeta austriake shkruan se kėta 725 zyrtarė, qė paguhen nga Qeveri e Serbisė pėr veprimtarinė e tyre nė komunat e Kosovės ku nuk am ė serbe, nuk ka dyshim se janė pjesėtarė tė shėrbimit sekret serb. Ata duket haptas se paguhen pėr shėrbimet e tyre qė kryejnė nė Kosovė.

 

*  *  *

    Kosova vazhdon tė jetė pjesė e Serbisė, sipas hartės mė tė re tė kėtij shteti, tė cilat edhe zyrtarisht janė aprovuar nga Zyra Evropiane pėr Statistika - Eurostat. Sipas kėsaj harte, Serbia ndahet nė 7 regjione, ndėr to edhe Kosova, sipas tė pėrditshmes sė Beogradit, Veēernje Novosti. Dritėn e gjelbėr pėr kėtė akt e ka dhėnė edhe kryeministri serb, Mirko Cvetkoviq, pas njė takimi javėn e kaluar. Bazuar nė kėtė vendim tė qeverisė sė Serbisė, i pranuar edhe nga Eurostat, Serbia pėrbėhet nga regjioni i Beogradit Lindor, Perėndimor, Qendror dhe Jugor, si dhe ai I Vojvodinės dhe Kosovės dhe Metohisė, shkruan kjo gazetė. (pashtriku.org - 04. 01. 2010)