PRIVATIZIMI NĖ KOSOVĖ:

PROJEKTI NDĖRKOMBĖTAR 1999–2008

 

NGA RITA AUGESTAD KNUDSEN

 

 

     Instituti Norvegjez i Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare (NUPI) ėshtė qendra kryesore norvegjeze pėr hulumtime dhe informim pėr ēėshtjet politike dhe ekonomike ndėrkombėtare. Rita Augestad Knudsen ka shkruar raportin: "Privatizimi Kosovė: Projekti ndėrkombėtar 1999 - 2008" (shqip dhe anglisht), pėr pėrfshirjen e ndėrkombėtarėve procesin e privatizimit Kosovė. Rita Augestad Knudsen ėshtė edhe autore e “The Comprehensive UN Sanctions against the Federal Republic of Yugoslavia: Aims, Impact and Legacy (NUPI/Kolofon 2008)”,  si dhe aktualisht ėshtė duke e bėrė doktoraturėn Historinė Ndėrkombėtare Londėr School of Economics and Political Science (LSE)

     Raporti "Privatizimi Kosovė: Projekti ndėrkombėtar 1999 - 2008" pėrfshinė periudhėn e privatizmit zyrtar dhe faktik drejtuar nga ndėrkombėtarėt, nga viti 1999 deri 2008, kur UNMIK’u, dhe Shtylla IV e BE’sė ishin pėrgjegjės pėr pėrgatitjen dhe zbatimin e procesit. Raporti pėrshkruan historikun e privatizimit drejtuar nga ndėrkombėtarėt dhe jep njė kronologji ēasteve rėndėsishme procesit - duke pėrfshirė fazėn e planifikimit, formulimin e kuadrit veēantė tij ligjor dhe operacional, pjesė realizimit tij faktik, dhe ndėrprerjen e procesit pėr njė vit e gjysmė. Raporti tregon se privatizimi i udhėhequr nga ndėrkombėtarėt ėshtė formėsuar nga dėshira e madhe e zyrtarėve ndėrkombėtarė pėr ta bėrė privatizimin pa mbajtur pėrgjegjėsi, pavarėsisht nga faktet shiheshin prej tyre si pengesa mėdha ligjore dhe politike. fund, raporti nxjerr pah disa pasoja rėndėsishme pėr Kosovėn nga privatizimi i drejtuar nga ndėrkombėtarėt.

 

Lexoni raportin:

 

PRIVATIZIMI NĖ KOSOVĖ:

PROJEKTI NDĖRKOMBĖTAR 1999 - 2008

 

 

 

( Moderatori i pashtriku.org, 22. 09. 2010 )

 

____