Nga e pėrditshmja sollovene „Dello“

                                                                           

DELLO:

POLITIKANĖT E PASUR DHE MJERIMI I SKAJSHĖM!

 

 

     E pėrditshmja sllovene „Dello“ shkriminCesarjeva nova oblačila“ - Perandori me rroba reja), duke folur, pėr problemet me cilat ballafaqohet sot Republika e Kosovės (si shteti i ri Evropė), ndėr tjera shkruan se “shumica e politikanėve kosovarė u hodhėn nga opingat dhe balta e fshatit, kolltuqe dhe mercedesė”.

 

     “Problemi i madh i Kosovės qėndron faktin se pushtet ka mbetur garnitura politike, e cila nuk ka kėnaqur lakmitė deri fund”, shkruan numrin e sotėm e pėrditshmja sllovene, “Delo”.

     “Shumica e politikanėve Kosovės janė hedhur direkt nga opingat dhe balta e fshatit, kolltuqe e mercedesė”, thekson gazeta, dhe shton se Kosovė, pas shpalljes pavarėsisė ka mbisunduar egėrsisht akumulimi i nisur i kapitalit, kurse garnitura politike pushtet u pasurua hesap meritave veta luftės.

     “Pikėrisht nga kjo arsye, pushteti Kosovė ballafaqohet me kritika ashpra se po ia frymėn demokracisė parlamentare, kontrollon mediet dhe shkatėrron klasėn e mesme”, shkruan “Delo”.

      tekst theksohet se “edhe pse Kosova ndodhet krye listės pėr nga investimet ndėrkombėtare pėr kokė banori, pjesa e madhe e qytetarėve jetojnė mjerim skajshėm”.

     “Kosova radhitet ndėr shtetet varfra Evropė dhe shumė se gjysma e popullsisė Kosovės ėshtė e papunė”, thekson ndėr tjera gazeta  „Dello“!

 

( Moderatori i pashtriku.org, 28. 10. 2010)

 

 

….