Reagim i KMDLNj’sė

 

 

 

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut

Council for the Defence of Human Rights and Freedoms

Rr. Nėna Terezė nr. 24/2 – I/I, Prishtinė-Kosovė; tel. 381 (0) 249006  fax: 381 (0) 38 244029

E-mail: kmldnj.cdhrf@gmail.com - http://www.cdhrf.org

 

 

KĖRKONI FALJE PUBLIKE ZOTI AMBASADOR!

 

 

     “Tė gjithė ata qė janė kundėr privatizimit tė PTK-sė janė nostalgjikė pėr tė kaluarėn (mbase pėr ish’Jugosllavinė!), komunistė, robėr tė njėmendėsisė, kundėrshtarė tė ekonomisė sė tregut, partizanė tė sė kaluarės tė cilėt ruajnė ndjenja tė nostalgjisė pėr socializmin e Luftės sė Ftohtė dhe tė kohės sė Jugosllavisė, konspirativė etj.etj.”. Kėto janė vetėm njė pjesė e cilėsimeve diskualifikuese qė i bėnė Ambasadori i SHBA’ve nė Kosovė z. Kristofer Dell tė cilat u adresohen atyre qė nuk pajtohen me mėnyrėn siē mendohet tė privatizohet PTK’ės e qė nuk do tė thotė se janė kundėr procesit tė privatizimit. 

     Kėto cilėsime diskualifikuese tė Ambasadorit Dell u drejtohen shoqėrisė civile nė radhė tė parė dhe OJQ’ve qė nuk janė nė valė tė njėjta me qėndrimet e z. Dell por nuk janė tė pėrjashtuar as subjektet politike, parlamentare dhe joparlamentare! Tė cilėsohesh se je nostalgjikė pėr ish’Jugosllavinė nė kohėn kur dihet pėr vuajtjet qė qytetarėt e Kosovės, shqiptarėt nė veēanti kanė pėsuar pikėrisht nga ai regjim ėshtė jodemokratike dhe johumane! Tė qenit komunistė nuk nėnkupton menjėherė se jeni njeri i keq sikur se deklarimi se jeni demokrat nuk nėnkupton se jeni njeri i mirė dhe vėrtet demokrat! Pėr qytetarėt e Kosovės, shqiptarėt nė radhė tė parė ėshtė fyerje nėse nė ēfarėdo konteksti ndėrlidhen me komunistėt jugosllavė sepse tė gjitha krimet ndaj shqiptarėve janė bėrė nė emėr tė kėtij komunizmi! Prandaj ėshtė i tepėrt dhe jo i drejtė cilėsimi diskualifikues i Ambasadorit Dell.

     Z. Dell ėshtė pėrfaqėsues i njė shteti ku liria e fjalės, shprehjes sė mendimit tė lirė dhe tė drejtat e njeriut janė fundament mbi tė cilat ndėrtohen tė gjitha vlerat tjera tė njė shoqėrie tė vėrtetė demokratike ndėrsa mėnyra se si sillet nė Kosovė ėshtė pikėrisht e kundėrta e saj! Me kėmbėnguljen e tij qė me ēdo kusht tė privatizohet PTK sipas sistemit knock-out, shpejt e shpejt, Ambasadori Dell tregon qartė se interesimi i tij kalon mė shumė nė sferėn personale! Prania e tij, nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė, pėr dallim nga ambasadorėt tjerė dėshmon qartė qėllimin e tij qė ēdo gjė dhe ēdo proces tė konsiderohet si pronėsi e tij.

     Me praninė e vet edhe nė vendet jashtė mandatit tė tij, me presionin qė u bėnė politikanėve pėr procese tė caktuara politike e sidomos trysnisė pėr privatizimin e pronave publike, Ambasadori Dell ėshtė frenues i proceseve demokratike nė Kosovė. Me akuzimin dhe diskualifikimin e shoqėrisė civile nė Kosovė, Ambasadori Dell ėshtė pengues i zhvillimit dhe forcimit tė shoqėrisė civile si parakusht pėr ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike! Me akuzat dhe pėrpjekjet pėr ngulfatje tė lirisė sė fjalės dhe lirisė sė medieve, Ambasadori Dell ėshtė shembull tipik i njė nostalgjiku pėr ish Jugosllavinė dhe mendėsinė komuniste!

     Pėr kėtė arsye shefat e z. Dell duhet ta shqyrtojnė punėn e tij nė Kosovė, fjalorin jodiplomatik qė e pėrdorė duke i kėrcėnuar ata qė nuk mendojnė si ai dhe arsyet pse ėshtė nė marėdhėnie tė padurueshme me shoqėrinė civile nė Kosovė! Pse e injoron shoqėrinė civile! Nė fund tė fundit, Postė Telekomi nė SHBA dhe Britani tė Madhe ėshtė pronė publike (shtetėrore) dhe nuk privatizohet nė asnjė mėnyrė! Kemi shumė shembuj qė shumė privatizime qė janė bėrė nė shtetet nė transicion nuk kanė qenė tė suksesshme dhe janė shndėrruar thjeshtė nė mundėsi tė shkėlqyeshme tė pėrfitimit pėr politikanėt ndėrkombėtarė me ndikim.

     Ambasadori Dell nuk e ka dhėnė as kontributin mė tė vogėl pėr luftimin e korrupsionit nė Kosovė dhe angazhimi i tij ka qenė krysisht nė planin deklarativ. Nė planin praktik e ka penguar ate luftė! Pėr kėtė arsye bashkėpunimi ka qenė dhe ėshtė i pamundur deri sa Ambasadori Dell ta ketė kėtė qėndrim.

     Mirėpo, para se tė largohet nga Kosova dhe sinqerisht shpresoj se kjo ditė nuk ėshtė larg, Ambasadori Dell e ka pėr obligim t’i kėrkojė njė falje publike shoqėrisė civile nė Kosovė dhe OJQ’ve qė nuk kanė qenė nė njė mendje me tė, tė cilėt i ka diskualifikuar me njė fjalor qė nuk i pėrket njė diplomati dhe tė cilat i ka diferencuar sipas kritereve tė dėgjueshmėrisė apo padėgjueshmėrisė! Demokracia shndėrrohet nė diktaturė nėse konsiderohet e drejtė ekskluzive e njė personi qė vet i pėrcakton kriteret dhe pėrmbajtjen e saj!

 

Shėrbimi pėr Informim i KMDLNJ’sė

Prishtinė, 28. 10. 2010

 

 

 

BEHXHET SH.SHALA:

NJĖ ANALFABET, PĖR PRESIDENT!

 

…