Nė fokus 

 

 

PROTESTAT E JANARIT - SHIKUARA

NGA NJĖ KĖNDVĖSHTRIM NDRYSHE

Shkruan: Adnan Abrashi - Prizren, 24. 01. 2012

 

 

 

    Njė ditė, nė brendinė e njė zgafelle ku hapej kanali nėntokėsor, shefi i ndėrmarrjes ndėrtimore rastėsisht e zė nė flagrancė Husėn dhe Hasėn duke bėrė SEKS.

     I befasuar me atė pamje tė pamoralshme, ju drejtohet me britmė rreptė atyre:

     - “Ēka jeni duke bėrė kėshtu, oooo...maskarenj”?

     - “Asgjė”, - I pėrgjigjet Husa / “Hasa kishte rėnė aksidentalisht nė kanal dhe unė, si ndihmė tė parė, po i jap frymėmarrje artificiale”.

     - “Po ajo punė bėhet “gojė mė gojė, e jo sikur ju pash nė atė pozitė”!?

     - “Ashtu edhe ia nisėm. Fillimisht “gojė mė gojė” - pėrgjigj Husa?!!.

     Qėllimisht si metaforė, kėtė artikull e fillova me kėtė barsoletė nga visari i pasur i “meseleve” spirituoze boshnjake ku si personazhe paraqiten, “Huso dhe Haso”, duke dashur kėshtu qė, indirekt dhe nė mėnyrė alegorike tė futem nė temėn boshte tė kėtij shtjellimi: Efekti i protestave tė 14 dhe 22 janarit (shikuar nga njė kėndvėshtrim ndryshe).

     Gjatė kėtij trajtimi nė vijim, aspak nuk do tė merrem me qėndrimet zyrtare tė qeveritarėve tanė nė pushtet dhe atyre ndėrkombėtar, sepse ato gjithnjė dhe nė ēfarėdo tentimi tė lėkundjes sė gjendjes sė tyre tė rehatshme, janė tė pritshme si reagime vetėmbrojtėse prandaj edhe nuk ēojnė aq peshė. Nė kėto rrethana, mė tepėr mė intereson klima e shkaktuar kolektive e disponimit tė masės dhe efekti i mėvonshėm i tyre nė drejtim tė vetėdijesimit tė popullit tonė karshi gjithė atyre padrejtėsive qė i bėhet atij nga kjo garniturė politike nė pushtet.

     Vėrtet, a patėn sukses ato!

     Nėse po, nė ēfarė aspekti? Unė mendoj se jo vetėm qė kėto protesta tė janarit 2012, tė organizuara nga lėvizja Vetėvendosje! patėn sukses, por, pėrveē anės materiale praktike, psikologjikisht ishin tepėr tė fuqishme, sugjestibile dhe depėrtuese nė thellėsinė e fjetur tė nėnvetėdijes kolektive tė qytetarėve tanė. Shprehur nė frymėn e asaj urtėsie popullore se, “neve pa na djeg dikush “postiēinė” ku ulemi, nuk lėvizim nga vendi“, Vetėvendosja! arriti qė ta bėj kėtė.  Shumė shpejtė, jo mė larg se disa ditė, pa dyshim se tė gjitha kėto presione mediatike nė formė tė analizave logjike, ligjore, politike etj., do t’i tejkalojmė. Por, jashtė asaj ēka pamė dhe dėgjuam, pak kush nga ne mund ta shlyej atė vragė veē tė rrėnjosur nė nėnvetėdijen tonė kolektive e cila si detonator potencial pėrkohėsisht i shuar,  kurdoherė mund tė jetė shkas pėr njė reagim tjetėr edhe mė tė fuqishėm gjithėpopullor.

     Gjithsesi se, jo paqėllim, me kėtė rast, njė promovim dhe marketing i fuqishėm politik, ėshtė realizuar pėr lėvizjen Vetėvendosje! Jashtė gjitha qėndrimeve dhe kundėrshtimeve zyrtare dhe jozyrtare vendore dhe ndėrkombėtare, pa dyshim se, me kėto protesta tė fundit, ata arritėn qė milion shqiptar kudo qė janė, javė tė tėra t'i mbajnė me vėmendje tė pėrqendruar kah ta. Jo vetėm shqiptarėt por edhe Brukselin, Uashingtonin dhe detyrimisht Serbinė zyrtare. E mos tė flasim pėr shkaktimin e panikut tė vazhdueshėm tė kryeministrit dhe tė gjithė garniturės aktuale qeverisės e cila, mė 14 janarin kritik, nuk u frenua qė ta pėrdori edhe dhunėn e paparė policore ndaj protestuesve paqėsor.

     Tė ndalemi tė heshtur tani dhe nė vete tė mendojmė qetė: A nuk ėshtė e vėrtetė se, tė preokupuar me kėto protesta, javė tė tėra opinioni ynė, me tėrė qenien e vetė tė interesimit, ishte i dominuar nga Vetėvendosje! Ēdo ditė zgjoheshim dhe flinim me Vetėvendosje! nė kokė! Kudo Vetėvendosje! Nė TV, gazeta, biseda...Edhe kur vendosnim tė shėtisim lirė dhe pa politikė nė qytet, dukej se hasnim mė shpesh nė grafitė tė shkruara nėpėr mure qė ndoshta nuk i kemi vėrejtur mė parė: “Jo negociata, por Vetėvendosje!” I pash ato ditė disa nė qytet: Edhe fėmijėve 2-3 vjeēar, ju ishte imponua slogani: Vetėvendosje!, Vetėvendosje!...Albin Kurti...?!

     A thua, a nuk ėshtė kjo FORCĖ e prezencės sė madhe tė saj nė pėrparim. Andaj, si mund t’i besohet pra atij konstatimi tė pamatur emocional rtė kryeministrit se Vetėvendosja po “VETĖFUNDOSET”?!!

     Nė fund, kėtė artikull tim, nga pėrmbajtja dhe stili ndoshta mė tepėr sarkazmatik dhe parabolik, desha ta pėrfundoj, ashtu sikurse ja nisa- edhe me njė barsoletė:

Njė herė, dikush kishte bėrė miqėsi tė ngushtė me AZRAILIN (engjėllin qė merr shpirtra) dhe nė emėr tė kėsaj miqėsie, nga ai kishte kėrkuar vetėm njė shėrbim: para se tė vjen t’ia merr shpirtin, 3 muaj pėrpara ta paralajmėroj atė. Azraili ishte pajtuar me kushtin dhe i premton mikut s’e patjetėr do t’ia pėrmbushi kėtė dėshirė tė tij 

     Kaluan vitet dhe, njė ditė, papritmas Azraili vjen tek miku qė t’ia merr shpirtin. I befasuar me kėtė ardhje tė tij e pyet:- “A nuk e patėm marrėveshjen, Azrail, qė para se tė vendosėsh tė ma marrėsh shpirtin, sė pari tė mė paralajmėrosh 3 muaj mė parė pėr kėtė”?!

     - “Ashtu ėshtė, miku im” - i pėrgjigjet Azraili - “dhe unė e kam pėrbush nė tėrėsi atė premtim. A nuk ishte paralajmėrim se po vij, kur tė dhembte beli, kur disa ditė kishe zheg dhe temperaturė tė lartė, kur shkove nė spital pėr shkak tė shtypjes sė gjakut nė kokė dhe zemėr, kur gati sa tu paralizua njė dora...”?!!

     Kretė nė fund, a nuk po ju duket se, kjo qeveri e jona, me kėto: “dhembje tė shpeshta tė belit”, “temperaturės tė lartė dhe zhegit nė pikė tė dimrit”, “shtypjes sė madhe tė gjakut nė kokė dhe  zemėr”... po paralajmėrohet me kohė se shumė shpejtė mund t’i vije AZRAILI pėr t’ia marr shpirtin....?!!

Prizren, 24.  01. 2012

 

 

ADNAN ABRASHI:

PENEROLOGJIA POLITIKE