Sikleti ēoroditės i Hashimit!

 

 

BERISHA I TIRANĖS EDHE NĖ PRISHTINĖ

 

     Kryeministri Thaēi ėshtė nė panik tė thellė. Ai ėshtė shpėrfytyruar si diktatorėt arab nė prag tė revoltave gjithėpopullore. Duket e ka kuptuar se Pranvera shqiptare po nis me 14 janar nė Prishtinė, pėr tė vazhduar marrshin drejt Tiranės.

 

 

( Shkruan: Besnik Kryeziu )

 

 

     Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi po bėhet ēdo ditė e mė agresiv dhe shumė i ngjashėm me Berishėn e Tiranės. Ai jo vetėm me emrin e partisė tė cilės i pėrket po i ngjanė Berishės, por edhe me fjalorin e tij politik kėrcėnues dhe shumė banal kundėr opozitės nė Kosovė. Kryeministri Thaēi ėshtė nė panik tė thellė, gjykuar nga deklaratat e dhėna kėto ditėt e fundit. Ai si kurrė mė parė po e ndjen fundin e merituar tė pushtetit tė tij tė pamerituar. Ky siklet me panik dhe ēoroditje deri nė absurditet, nuk ėshtė parė edhe nė ditėt mbase shumė tė rėnda qė ka kaluar Kosova dhe po vazhdon tė kaloj pėr tė ndėrtuar shtetėsinė dhe shtrirjen e plot dhe pa kushtėzime tė sovranitetit tė saj nė Veri.

     Kryeministri Thaēi deklaroi nė njė medium se, nuk do ta lejojė pėrsėritjen e 21 janarit tė Tiranės!

     Ēfarė ėshtė kjo Z. kryeministėr?!

     Ēfarė ka tė bėj demonstrata paqėsore e Vetėvendosjes me 21 janarin e Tiranės?!

     Ē’ėshtė kjo deklaratė ogurzeze pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj?!

     Ne i dimė sikur qė dua tė besoj qė e dini edhe ju Z.kryeministėr se, nė 21 janarin e acartė tė Tiranės u derdh gjak, u morėn jetė njerėzish. A doni tė thoni se edhe ju do tė jepni urdhėr pėr vrasje, pėr gjakosje tė njė demonstrate qė do tė jetė tėrėsisht paqėsore dhe thellėsisht nė shėrbim tė qytetarėve qė ju do tė duhet t’ju shėrbenit ndryshe nga kjo qė realisht po e bėni?!

     Pse dhe si e ndėrlidhni aksionin e 14 janarit me demonstratėn e 21 janarit, nuk po ju kuptoj dhe as qė po pėrpiqem tė ju kuptoj, sepse logjika e shėndosh dhe e qetė nuk do tė vinte nė konkluzione tė tilla. Frika ime z.kryeministėr ka tė bėj me 10 shkurtin. Nė njė demonstratė tėrėsisht paqėsore u derdh gjaku dhe u vranė dy djem tė rinj, qė donin tė na mbronin nga kjo qė po pėrballemi sot, qė donin Juve dhe tė gjithė klasėn politike tė atėhershme t’ju mbronin tė koritur te pragu e jo te balli i oxhakut. Mos mendoni z. kryeministėr se kemi harruar atė deklaratėn e “famshme” se fajtori ishte Albin Kurti. Atėherė pati njė pakt tė heshtur dhe tė fshehur pėr ta goditur pėrfundimisht Vetėvendosjen si forcė e re politike. Edhe sot po flisni ashtu me njė ndryshim tė taktikės dhe tė qenit kryeministėr. Edhe nga Ju z. kryeministėr si dhe gazetarėt e pagur nga ju, po vihet Vetėvendosja nė bankėn e tė akuzuarve pa fakte dhe me tendenca tė qarta politike.

     Dihet qartazi se kjo pėrballje do tė mund tė evitohej shumė lehtė dhe pa pasoja nė qoftė se Qeveria juaj do ta zbatonte mocionin e votuar nga deputetėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės. Ēfarėdo qė mund tė ngjajė (uroj dhe lutėm pėr mė tė mirėn) dijeni se ju Z. kryeministėr do ta mbani pėrgjegjėsinė politike dhe morale, sepse ju keni dalė mbi Kuvendin si organin mė tė lartė shtetėror. E ky veprim nuk mund tė quhet ndryshe nė gjuhen politike, pėrveē se marrje e tė gjitha pushteteve politike, e qė rrjedhimisht do tė thotė diktaturė e pa shpallur.

     Parulla e juaj dhe e partisė qė drejtoni ju (tė cilėn e keni uzurpuar si mė sė keqi) “Sė pari Kosova”, po del tė ketė qenė njė parullė jo e devotshme dhe tėrėsisht manipuluese.

     Ju nė vend se tė qeverisni me vendin po e sundoni atė, po e shkatėrroni deri nė substancėn, e cila edhe ashtu ėshtė e brishtė fare.

     Dua ta them publikisht se nuk pajtohem me Vetėvendosjen nėse me kėtė demonstratė paqėsore nuk e ka pėr qėllim rrėzimin e Qeverisė suaj nga pushteti. Sepse jam thellėsisht i bindur se ju jeni problemi kryesor dhe assesi ata qė po importojnė mallra, apo edhe ata qė nga varfėria e skajshme ku i katandisur me keqqeverisjen tuaj, po i shtyn te blejnė kėto mallra.

     Hapėsira politike gjithėshqiptare ka nevojė pėr njė rend tė ri politik, ku ju dhe Berisha i Tiranės nuk do tė bėnit pjesė. Nė kėtė hapėsirė lėrojuani vendin forcave te reja politike, atyre qė kanė dije dhe guxim pėr t’i bashkuar tė gjitha hapėsirat shqiptare, pėr t’i zhvilluar dhe bėrė pjesė tė familjes sė madhe evropiane.

     Po e fillojmė z.Kryeministėr nga Prishtina dhe me siguri se do tė mbėrrijmė edhe nė Tiranė. Mos tė mendoj mė kush se ajo qė do tė ndodh nė Prishtinė nuk do ta prekė Tiranėn dhe anasjelltas. Shqiptarėt ishin, por nuk do tė jenė kurrė mė Tragjikėt e Evropės, sikur se nuk do tė mbesin kurrė tė vjedhurit e Thaēit dhe tė Berishės.

 

Pranvera shqiptare po nis me 14 janar nė Prishtinė pėr tu shtrirė nė tėrė hapėsirėn shqiptare.

 

Würzburg, 13. 01. 2012

_______________________________________________________________________________________