Kur Evropa i lutet Serbisė?!

 

 

EVROPA E MREKULLIVE

DHE DEMONĖT BRENDA SAJ

Shkruan: Gjokė Dabaj - Durrės, 3 mars 2012

 

 

Nė Foto: Tadiq & Eshton nė Bruksel!

 

 

     Tek po e pėrcjellim mėnyrėn se si po e pranon Evropa Sėrbinė nė “federatėn” e vet, madje me procedurė tė shpejtuar, nė mendje po na vijnė gurėt, shkėmbinjtė, qė ky kontinent ia ka hedhur dhe po vazhdon t’ia hedhė vetėvetes mbi shpinė. Nė tė gjitha kohėt, sa herė qė ka lejuar tė udhėhiqet nga pjesėt e veta negative, jolargpamėse, ky kontinent ka hedhur male gurėsh pėrmbi vete, i ka ēuar nė mjerim popujt e vet, i ka futur nė luftėra popujt e vet dhe e ka shkatėrruar e rishkatėrruar veten pa pushim.

     Evropa, simbol i progresit gjithnjerėzor! Kotinenti i kulturės sė lashtė dhe tė re! Me qytete tė madhėrishėm! Me rrugė, hekurudha, porte, tunele, aeroporte, ura tė bukura, lumenj tė sistemuar, herė shkumbues e tė shpejtė, herė tė qetė e tė lundrueshėm, plantacione, toka tė zbukuruara, pyje pushimndjellės! Tė gjitha sė bashku ia krijojnė njeriut idenė e parajsės nė Tokė. Kontinenti ku njeriu ka shanse tė ushtrojė talentin e vet, tė bėjė karrierė, tė bėhet i famshėm, tė bėjė para. Kontinenti qė jep shembuj se si ndėrtohet shteti, shembuj tė ligjvėnies e tė ligjzbatimit, shembuj tė administratės model korrektėsie. Kontinenti i universiteteve mijėvjeēarė, i librit, i diturisė, djepi i iluminizmit, i enciklopedistėvet dhe i enciklopedivet, djepi i shkencės, djepi i idevet, i filozofėvet dhe i filozofisė, i teknikės, i teknologjisė, djepi i artevet. Muzikė, pikturė, letėrsi, arkitekturė! Tė gjitha i ke aty!

     Por ja qė edhe demonėt janė aty! Evropa e luftėravet! Evropa e shkatėrrimevet! Evropa e krizavet ekonomike e financiare urievdekjesjellėse! Shpeshherė gjeneruese e padrejtėsivet nga mė tė papranueshmet! Mjafton tė kalojmė nėpėr kujtesė vetėm disa nga luftėrat dhe tė lemerisemi. Luftėra 30-vjeēare, luftėra 40-vjeēare, luftėra antiosmane tė pasuksesshme, luftėra napoleoniane vaterloase, luftėra ballkanike shqipėrishkatėrruese, 2 luftėra botėrore (ndezur dhe djegur pikėrisht kėtu nė kontinentin tonė), midis tyre njė luftė e Spanjės, mė nė fund, edhe lufta qė e bėri Sėrbia, pėr fat, penguar vetėm nė fund nga ndėrhyrja thuajse personale e njė Bill Klintoni!

     Kėto po na vijnė nėpėr mendje, tek po e pėrcjellim mėnyrėn se si po e pranon Evropa Sėrbinė nė “federatėn” e vet, madje me procedurė tė shpejtuar. Ne, nė parim, nuk jemi kundėr, qė edhe Sėrbia tė bėhet dikur pjesė e Bashkimit Evropian. Por jo kėshtu! Bashkimi Evropian duhet tė mendohet mirė, para se ta pranojė nė formacionin e vet kėtė shtet historikisht keqbėrės dhe historikisht destabilizues. Mirėpo, me ē’po shihet, Evropa, pikėrisht nė kėtė rast, nuk po mund tė ēlirohet prej demonėvet tė vet, tė Mesjetės dhe tė Pasmesjetės. Po bėjmė dy krahasime dhe po bėjmė pyetjen: Pse 2 qėndrime, ndryshe ndaj Gjermanisė sė Pasluftės sė Dytė dhe ndryshe ndaj Sėrbisė sė Pasbombardimit prej NATO-s?!

     Pas Lufės sė Dytė Botėrore, Gjermanisė iu desh tė paguajė reparacione pėr dėmet qė u kishte shkaktuar Evropės dhe Botės. Gjermanisė, pėr denim, iu desh tė ndahet dhe tė rrijė e ndarė mė dysh gati gjysmė shekulli. Oficerėt hitlerianė, ish-nazistė, u gjurmuan pėr vite me radhė, deri nė Brazil e Argjentinė. U kapėn dhe, natyrisht, me tė drejtė, u nxorėn nė gjyqe dhe u dėnuan. (Kujto procesin e Ajhmanit.) Sėrbisė nuk iu kėrkua asgjė e ngjashme.

     Pse?

     Ėshtė e vėrtetė qė Sėrbia nuk shkaktoi dot njė luftė botėrore. (Nuk e shkaktoi dot, po themi. Pėndryshe, do ta kish djegur krejt Botėn.) Por njė luftė tė pėrmasavet ballkanike e bėri aq tė pėrbindshme, sa i gjakosi jo mė pak se 3 popuj. Vrau mbi 200 mijė njerėz, ndoshta 300 mijė, pa i pasur ata njerėz kurrfarė borxhi Sėrbisė. Pa pasur as mė tė voglin faj! Pa i bėrė asgjė tė keqe, as Sėrbisė, as dikujt tjetėr! Pėr tė vetmen arsye se nuk ishin pravosllavė, sėrbėt vranė mijėra myslimanė, bashketnias tė vet, sepse flasin tė njėjtėn gjuhė. (Kujto Srebrenicėn.) Vranė edhe qindra apo mijėra kroatė, pėr tė vetmen arsye se ishin katolikė e jo pravosllavė. (Kujto Vukovarin.) (Edhe me ata flasin pothuaj tė njėjtėn gjuhė.) Vranė, nga fillimi deri nė fund, mijėra shqiptarė. I dėbuan 1 milion shqiptarė prej atdheut tė vet. (Shqiptarėt i kanė, jo 1, por DISA Srebrenica, pa ndėrprerje, qė nga shekulli XIX e deri nė vitin 1999, shkaktuar pikėrisht prej Sėrbisė.) Mė nė fund, a s’janė sėrbėt ata qė krijuan nė Gadishullin Ballkanik njė tablo llahtarisht tronditėse varrezash kolektive? Megjithatė, atyre nuk iu kėrkua thuajse kurrfarė llogarie dhe nuk u zbatua ndaj tyre asnjė lloj sanksioni.

     Evropa, pėr tė gjithė kėta krime, qė ishin genocid i pastėr, i kėrkoi Sėrbisė gjithsej nja 2 apo 3 kriminelė. A sanksione janė kėta? (Tė gjithė kriminelėt e tjerė ia la tė lirė! Rrojnė tė lirė nėpėr Beograd a nėpėr qytetet e tjerė tė Sėrbisė! Pinė shlivovicė dhe kėndojnė kėngė shoviniste nėpėr kėrēmat e panumėrta tė Sėrbisė. Ceca e Arkanit u bėn koncerte dhjetėramijėevroshe.) Ndėrkaq, Evropa (Jo ajo e bukura, jo ajo e mrekullivet gjithpėlqyese, por ajo tjetra, ajo e demonevet!) u bėn ftesė atyre vrasėsve, u bėn thuajse lutje, pėr t’iu bashkuar “sė ardhmes sė saj tė ndritur”. A mund tė bėhet e ndritur e ardhmja e Evropės mbi tė kėtilla shtylla tė kalbura?! Nuk i vrasin dot 2 apo 3 vetė 200 mijė apo 300 mijė njerėz! Le tė bėjmė vetėm njė llogari fare tė thjeshtė! Po e zėmė sikur secilit vrasės i ka takuar tė vrasė mesatarisht 5 njerėz (boshnjakė, shqiptarė apo kroatė). Pėr tė “realizuar” 250 mijė viktima, 250 mijė vrasje, Sėrbisė, pėrfshirė edhe pravosllavėt e Bosnjes, madje edhe malazezėt, i ėshtė dashur “tė aktivizojė” TĖ PAKTĖN 50 mijė vrasės. Na del, kėshtu, qė nė kombin sėrb (dhe midis pravosllavėvet tė Bosnjes, si edhe nė kombin malazias), sot jetojnė, janė gjallė, punojnė diku ose marrin pension, E PAKTA 50 mijė vrasės! Janė E PAKTA 50 mijė vrasės, por janė edhe E PAKTA 5 milionė sėrbė qė ata vrasės i quajnė patriotė. Madje heronj. A e keni dėgjuar nėnėn e Radovan Karaxhiqit se si mburrej para gazetarėvet? “Djali im ėshtė hero!”? 50 mijė nėna vrasėsish mburren sot (nė heshtje ose me zė tė lartė), para vetes dhe pėrpara Evropės, si nėna patriotėsh, si nėna heronjsh! A keni parė ndonjė demonstatė nė Beograd kundėr genocidit nė Bosnje apo nė Kosovė, tė atillė siē bėheshin nė Nju Jork e nė Vashington kundėr luftės nė Vietnam, ose siē bėheshin nė Evropė kundėr aparteidit nė Afrikėn e Jugut?! Ē’do tė thotė kjo? Kjo do tė thotė qė nė Sėrbi ka ende pak njerėz me kulturė progresiste perėndimore.

     Evropa i di kėto gjėra. Evropa e di shumė mirė ē’ėshtė Sėrbia dhe prapė i lutet. Nuk i kėrkon llogari pėr krimet, por i lutet. Ironikisht do ta formulonim kėshtu lutjen qė i bėn Evropa Sėrbisė: “Hajde, bėhu pjesė e “federatės” sonė dhe “rregulloje” EDHE “federatėn” tonė ashtu siē e pate “rregulluar” Federatėn e Jugosllavisė”!

     Ndėrkaq pėr Republikėn e Shqipėrisė, Evropa thotė: “Ata po grinden, prandaj s’mund t’i pranojmė.” A pak po grinden nė Itali?! A pak po grinden nė Greqi?! (Mbi 90% e shqiptarėvet e kėrkojnė me ngulm aderimin nė Bashkimin Evropian!) Republikės sė Maqeonisė i thonė: “Ndryshoje emrin!” Le tė kenė edhe tė drejtė (Megjithse Greqia, pėrveē se ka qenė e pushtuar prej maqedonėvet tė Antikitetit, s’ka tjetėr “farefisni” me ata maqedonė dhe, nė ēėshtjen se si do ta quajnė veten sllavėt e kėtyre hapėsirave, nuk ka tė drejtė pėr kurrfarė diktati.). Por, sidoqoftė, duke e krahasuar me Sėrbinė, sllavėvet tė Republikės sė Maqedonisė as qė u duhej pėrmendur ēėshtja e emrit. Ku e ka qėllimin Evropa qė e mban zvarrė kėtė pėrrallė emrash? Republikės sė Kosovės i thonė: “Hiqe cilėsimin REPUBLIKĖ, se e ke tepėr!” Fabrikojnė gjithfarė “fusnotash” e gjithfarė “fizibilitetesh”, ndėrsa nuk i thonė Sėrbisė, as qė u shkon mendja t’i thonė Sėrbisė: “Hiqe MINISTRINĖ PĖR KOSOVĖN, suprimoje, se as Franca nuk ka MINISTRI tė posaēme PĖR ALGJERINĖ!” Evropianėvet (sigurisht, jo atyre qė janė tė ditur dhe qė s’pyet kush pėr diturinė e tyre), as qė u shkon mendja t’i thonė Sėrbisė: “Ti Kosovėn po e quan SĖRBI E VJETĖR. Po SĖRBINĖ E RE ku e ke? Mos ėshtė Shumadia SĖRBI E RE?!” Republikės sė Maqedonisė i vėnė kusht qė, po s’e ndryshoi emrin, nuk hyn nė NATO. Sėrbisė nuk i vėnė kusht qė, po nuk hoqi dorė nga termi Sėrbi e Vjetėr, nuk pranohet nė Bashkimin Evropian.

     Tani, s’na mbetet tjetėr, veēse tė pyesim: “Ku po e ēon veten Evropa, duke iu nėnshtruar nė mėnyrė kaq SHKURTPAMĖSE pjesės sė vet destruktive?! Duke iu nėnshtruar kėshtu shokėvet tė Dik Martit e tė Karla del Pontes?!” Ne nuk na shqetėson fort ekzistenca e minigjallesave tė tilla si Dik Marti apo Karla del Ponte. Ne na shqetėsojnė ata qė votojnė kuazirezoluta tė atilla si ajo e ekinokokut qė e ka emrin Dik Marti. Kush janė ata PARLAMENTARĖ, qė nuk dinė tė dallojnė (apo nuk duan tė dallojnė) kriminelin vrasės nga viktima?! Kur krimineli e shkel me kėmbė viktimėn, viktima doemos do ta kafshojė kriminelin, po mundi. A ka logjikė tė hapėsh gjyqe kundėr viktimės, sepse paska guxuar ta kafshojė sadopak me dhėmbė vrasėsin?! A janė tė denjė kėta njerėz pėr t’u ulur nė karrike parlametarėsh?! Pėr ne kėta njerėz nuk e kanė as seriozitetin e njė lojtari bilardoje. Kėta njerėz nuk mendojnė fare pėr Evropėn! Ka mundėsi madje qė kėta njerėz, tė kėtillė ithtarė “tė drejtėsisė sė kulluar”, tė mos mendojnė shumė as pėr familjet e tyre.

     Evropa e di (ajo e mira, ajo vėrtet demokratikja) cila ka qenė e kaluara evropiane e shqiptarėvet, e di si janė pėrballur ilioro-arbėrit, nga shekulli VII deri nė shekullin XV me sllavėt nga njėra anė dhe me uzurpatorėt e Fronit Bizantin dhe tė Kishė Lindore nga ana tjetėr, e di me ē’sakrifica e kanė pėrballuar arbro-shqiptarėt pushtimin disashekullor osman, e di si ėshtė pėrballur Shqipėria e shekullit XIX dhe e shekullit XX me formacionet kuazievropinė tė grekėvet dhe tė sllavėvet. Megjithatė, Evropa ka 20 vjet qė i mban peng kėta shqiprarė, duke mos ua dhėnė mundėsinė pėr tė zėnė vendin qė u takon nė Bashkimin Evropian, vend tė cilin e dėshirojnė, jo dinakėrisht si sėrbėt e si grekėt, por sinqerisht. Pse nuk po ndodh kjo punė?! Sepse fijet e politikės atje po i manipulojnė me shumė shkathtėsi, me tinėzi tė pashoqe dhe me njė dinakėri banale, pikėrisht ekinokokėt mėlēibrejtės tė Evropės a la Dik Marti.

     E bėmė njė krahasim me Gjermaninė. Tani po bėjmė njė tjetėr krahasim. Kush paraqet mė tepėr rrėzik (ose kush ėshtė objektivisht mė i pranueshėm) pėr Bashkimin Evropian, Sėrbia apo Turqia? Kur shohim qė Bosnjen, Shqipėrinė (tė 2 shtetet shqiptarė), Republikėn e Maqedonisė dhe Republikėn e Turqisė, jo vetėm nuk i lusin, por u nxjerrin gjithfarė bishtash, ėshtė e qartė qė nėpėr kabinetet politikė tė Evropės, sidomos nė vitet pas eliminimint tė rrėzikut komunist, kanė rifilluar tė fryjnė erėrat e demonėvet tė dofarė afrimlargimevet mbi baza FETARE. Sado qė frazat shfaqen si tejet engjėllore, thelbi s’ėshtė veēse ai i djallit tė para shumė shekujsh: MYSLIMANĖT, tė personifikuar te Ish-Perandoria Osmane, e shembur prej Qemal Ataturkut para thuajse 100 vjetėsh, JANĖ ARMIQ TĖ EVROPĖS. Ortodoksėt, ndonėse 1054-a dihet ē’mynxyra i ka shkaktuar Evropės, mbeten prapėseprapė tė krishterė dhe janė, pėr ne evropianėt, mė tė preferuar, madje tė dashur, madje byrazerė tė pazėvendėsueshėm. Janė ėmbėlsia vetė nė krahasim me turqit, me shqiptarėt dhe me boshnjakėt, sado tė evropianizuar tė jenė ata. Ky ėshtė MENTALITETI, i cili, si njė molė brejtėse, qarkullon nėpėr trupin politiko-diplomatik tė kėsaj Evrope, pėrjetėsisht tė paorientuar andej nga do tė duhej tė orientohej. Molepsur, brejtur pamėshirshėm nga njė e tillė molė brejtėse, ringjallur prej klimės sė ngrohtė pas acarit tė Luftės sė Ftohtė, nė ata qarqe, deri te Kėshilli i Ministravet e tė tjerė forume tė lartė, harrohet qė Sėrbia ia sjell Evropės ROMĖN E TRETĖ mu nė mes tė Brukselit. Kemi pėr tė parė: O do tė bėjė Brukseli ashtu si do e thotė Sėrbia, o do tė bllokohet Brukseli me seriale vetosh tė palogjiktė!

     Evropa po e shikon fort mirė si po i shkojnė punėt me Greqinė, me uzurpuesen e ROMĖS SĖ DYTĖ. Greqia, uzurpuesja e ROMĖS SĖ DYTĖ, mė e pandreqshmja pėrēarėse e krishtėrimit, dmth e Evropės Mesjetare, mezi po pret qė ta bashkojė votėn e vet me atė tė Sėrbisė, e deleguara mė autentike e ROMĖS SĖ TRETĖ.

     Evropa, duhet tė dijė qė, pikėrisht duke iu nėnshtruar nė mėnyrė permanente tė kėtilla pjesėve tė veta destruktive, negative, i ka ndezur nė shekullin qė shkoi 2 luftėra botėrore dhe ėshtė djegur e pėrvėluar prej atyre 2 luftėrave. Ėshtė koha kur pjesa pozitive e saj, pjesa mė e kthjellėt e saja, prej sė cilės gjithmonė kanė buruar vullneti i mirė dhe progresi, t’i marrė mė mirė nė dorė fatet e kėtij kontinenti, i cili, me tė drejtė, po kėrkon rrugė mė tė sigurta konsolidimi. Por rrugėt e konsolidimit nuk vijnė duke bėrė gabime kaq flagrantė, sa ē’janė kėta, me qėndrimin ndaj Sėrbisė, shtetit HISTORIKISHT  KEQBĖRĖS.

 

Durrės, 3 mars 2012