Kur shteti bėhet organ i partisė!?

 

 

FIZIOTERAPEUTI KAMISHI

 

 

     BekimHaxhiu, Ish-zyrtari i SHIK-ut tash anėtar nė komisionin pėr mbikyqrjen e Agjencisė sė Inteligjencės sė Kosovės, ka nisur njė stil tė ri tė shantazhit publik me suxhuk dhe femra. Nuk e besoj qė me kėtė praktikė pajtohen shumė shokė tė tij, sepse mjafton dikush tė marrė zemėr e tė nxjerrė skandale degraduese dhe zinxhiri nuk do tė ketė tė ndalur.

 

 

Shkruan Arbana Xharra

 

 

     Fizioterapeut me master, asistent nė Fakultetin e Mjekėsisė, ish-zyrtari i Shėrbimit Informativ tė Kosovės, Bekim Haxhiu (Kamishi), sot deputet i Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK), ėshtė duke na treguar haptazi se SHIK-u nuk ėshtė shuar dhe se ai ekziston nė mesin tonė. Bile, pėrmes kėtij korrieri tė SHIK-ut, ne jemi duke mėsuar se si nė Kosovė kemi tė bėjmė me njė pushtet, i cili funksionon nėn patronatin e Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK).

     Deklaratat e tij na bėjnė me dije se SHIK-u ėshtė organizatė qė ende funksionon shumė aktivisht dhe se ėshtė futur nė poret e secilit sektor tė rėndėsishėm tė shtetit. Mėnyra se si Kamishi paraqet “faktet” e tij janė tė stilit kryekėput tė shėrbimeve sekrete. “Me datėn 28 shtator 2011 pėrmes autobusit tė linjės Beograd - Prishtinė ju keni marrė njė korrespodencė me pako nė zarf...”, detaje kėto tė spiunėve klasikė.

     A thua deri ku i ka tė shtrirė spiunėt e tij SHIK-u?

     E nėse politikanėt janė nė gjendje tė marrin informata nėpėrmjet policisė edhe t'i shfrytėzojnė ato pėr tė shantazhuar konkurrentėt nė politikė, kjo i bie qė shteti ėshtė bėrė i partisė.

     Bekim Haxhiu ėshtė njohur fillimisht nga sporti, kryetar i KF Trepēa, nėnkryetar i FFK-sė. Mbaj mend rreth dy vjet mė parė, Kamishi pati nxjerr nė pah revolen qė mbante nė trup nė njė ndeshje tė futbollit mes Kosovės sė Vushtrrisė dhe Trepēės. 

     Edhe si fizioterapeut duhet ta ketė dorėn e lehtė, por mė sė miri tregojnė ata qė kanė kaluar nėpėr duart e tij, nuk ēuditem nėse shumė shpejt Kamishi merr titullin DR. i Fizioterapisė.

     Vitin e kaluar ai e pat pranuar se ka punuar pėr SHIK-un, shėrbim i afėrt me partinė nė pushtet tė udhėhequr nga kryeministri Hashim Thaēit. Ai pati thėnė se ka punuar pėr SHIK-un deri nė qershor tė vitit 2008, po kėtė ditė shefi i saj, Kadri Veseli, pat thėnė se ėshtė shuar kjo organizatė. Kurse Kamishi pat deklaruar se ndihet krenar qė ka kryer punė nė kėtė shėrbim. 

     Ish-zyrtari i SHIK-ut tash anėtar nė komisionin pėr mbikyqrjen e Agjencisė sė Inteligjencės sė Kosovės, ka nisur njė stil tė ri tė shantazhit publik me suxhuk dhe femra. Nuk e besoj qė me kėtė praktikė pajtohen shumė shokė tė tij, sepse mjafton dikush tė marrė zemėr e tė nxjerrė skandale degraduese dhe zinxhiri nuk do tė ketė tė ndalur.

     E kur ke nė dorė njė rrjet tė tėrė spiunazhi nė secilin cep tė Kosovės e pėrtej saj, nuk ėshtė e zorshme edhe tė ndėrtohen raste sipas planeve afatgjata tė grupeve tė caktuara.

     Ky ėshtė niveli denigrues nė tė cilin ka rėnė Kuvendi i Kosovės, nė ulėset e sė cilės u ka ardhur rendi tė ulen persona me tė kaluar tė dyshimtė e qė sot kanė nė dorė fatin tonė. Kjo situatė ėshtė duke legjitimuar funksionimin me autoritet tė njerėzve tė dyshimtė qė pėr interesa tė caktuara shantazhojnė duke degraduar institucionet e vendit.

     Kėta janė kontribuuesit e zhvlerėsimit tė shtetit qė secilėn ditė ėshtė duke prodhuar antivlera demokratike. E pėr fat tė keq kjo ėshtė fytyra e skenės sonė politike e pėrfaqėsuar nga kapadainj, kauboj, injorant, shantazhues e kriminel. Si duket tė zėnė me angazhime tė brendshme, kanė harruar se dikush ėshtė duke i vrojtuar nga sipėr. E me largimin e “shokėve” tė ngushtė ndėrkombėtarė pėsojnė edhe ndryshime nė strukturė, sepse deri me tash bashkimi i tyre ka bėrė fuqinė, dhe e nesėrmja nuk dihet se ēfarė u sjell.

Prishtinė, 02. 02. 2012

 

 

GĖZIM MEKULI:

"PRAVDA" DHE "KAMISHI"