Kah po shkon Kosova?!

 

 

AKUZAT E SHIK-ut

DHE BISEDIMET POLITIKE ME SERBINĖ!

 

( Shkruan: Besnik Kryeziu )

 

 

Nė foto - Shefi i SHIK-ut

 

 

     Opinioni publik dhe ai qytetar ėshtė shokuar dhe tronditur me akuzat dhe shpifjet e llojllojshme tė javėve tė fundit, qė pėr cak ishin disa figura tė rėndėsishme politike tė vendit. Kjo luftė speciale dhe tepėr antinjerėzore e antikombėtare do tė thosha, filloi me akuzat qė agjenti i SHIK-ut (tani deputet nė Kuvendin e Kosovės), Bekim Haxhiu, bėri pėr Albin Kurtin.

     Kjo luftė po vazhdon tė ashpėrsohet dhe tė marrė dimensione tepėr tė rrezikshme pėr mjedisin tonė politik, dhe fare lehtė mund tė na shpije atje ku nuk do tė dėshironim kurrsesi!

     Nė dukje tė parė dhe sipėrfaqėsore, mund tė mendohet se kjo shpreh krizėn e ideve qė ka klasa politike nė vend dhe vetė shoqėria nė pėrgjithėsi. Kjo, edhe mund tė jetė njėra nga arsyet, por jo e vetmja dhe kryesorja!

     Duke analizuar dhe parė zhvillimet politike pėr dhe rreth Kosovės, lehtas mund tė vijmė te pėrfundimi se Qeveria e Kosovės, nėpėrmjet deputetit Haxhiu, por edhe vetė Grupit parlamentar tė PDK-sė, kryetari i tė cilit Adem Grabovci deklaroi publikisht se deputeti Haxhiu ka edhe mbėshtetjen e plotė tė Grupit Parlamentar tė PDK-sė, ka pasur pėr qėllim tė manipuloj dhe tė hutoj njėherėsh qytetarin e vendit duke larguar vėmendjen e tij nga zhvillimet politike qė po ndodhin. Kėtu do tė pėrmendim sidomos largimin e vėmendjes nga problemi i Mitrovicės dhe bisedimeve qė po mbahen nė Bruksel, ku delegacioni i udhėhequr nga Edita Tahiri po vazhdon tė bėj lėshime substanciale, duke e rrezikuar shumė seriozisht funksionimin dhe zhvillimin e shtetit tonė.

     Pas tronditjes qė pėsoi opinioni publik dhe qytetar nga kėto akuza dhe shpifje tė ulėta, kemi fillimin e deklaratave serike nga faktori ndėrkombėtar pėr njė zgjidhje “kreative” tė problemit tė Mitrovicės, si dhe hovin diplomatik tė planit tė presidentit serb Boris Tadiq.

     Siē edhe ėshtė pritur dhe thėnė nga shumė analistė dhe politikanė, shtetet qė e kanė njohur dhe po vazhdojnė ta mbėshtesin pavarėsinė e Kosovės, tani po e presin planin konkret tė kryeministrit Thaēi.

    Duke dashur qė kryeministri Thaēi tė dal para faktorit ndėrkombėtar si i vetmi faktor qė do tė mund tė arrinte dhe zbatonte marrėveshje me Serbinė, lehtas mund tė ketė premtuar edhe gjėra qė qytetarėt dhe opinioni publik nė Kosovė, jo qė nuk do t’i pranonte, por edhe do t’i kundėrshtonte fuqishėm.

Nė kėtė logjikė tė tė menduarit mė shpije vet retorika e Qeverisė dhe kryeministrit Thaēi, i cili, nė njė intervistė nė Radion Evropa e Lirė, paragjykoi spektrin politik, duke thėnė se sikur edhe gjithė spektri politik tė pranonte heqjen e Republikės, ai s’do ta bėnte kėtė kurrė. Nė fakt kjo tregon retorikėn e njohur se mė mirė ėshtė tė sulmosh se sa tė mbrohesh. Thaēi me deklarata tė tilla bombastike ende po shpreson qė para opinionit tė dal si atdhetar dhe njeri qė nuk bėn kompromise, por nė bisedimet e fshehura dhe larg vėmendjes sė opinionit, ai mund tė jetė krejt i ndryshėm

     Ka dy fakte qė janė tepėr shqetėsues pėr proceset qė do tė zhvillohen dhe po na presin nė javėt vijuese.

     E para ėshtė se Kuvendi i Kosovės ėshtė shndėrruar nė njė makinė votuese dhe tėrėsisht i kontrolluar nga Qeveria. Nė gjithė kėtė mjegull tė qėllimshme, Qeveria po luan shumė mirė edhe me kartėn e tė ashtuquajturit unitet i klasės politike nė vend, ku edhe partitė opozitare, pėrjashtuar Vetėvendosjen!, po i bėn pėrgjegjėse pėr atė qė pritet tė ndodh nė ditėt dhe javėt vijuese.

     Ai nė mėnyrė krejt klandestine, bėn njė takim nė njė restorant tė Prishtinės, ku merr “pėlqimin” dhe nėnshkrimet e pėrfaqėsuesve tė partive parlamentare pėr njė deklaratė politike pėr pėrmbylljen e mbikėqyrjes sė pavarėsisė sė Kosovės. Vetėm mė pastaj kjo u hodh nė votim dhe u aprovua nė Kuvendin e Kosovės, nė mėnyrėn qė jemi mėsuar ta shohim nė kėtė Kuvend: lexim dhe votim. Kaq!

     E dyta, ka tė bej me luftėn speciale dhe akuzat denigrues qė i pėrmendėm edhe nė hyrje tė kėtij shkrimi pėr tė gjithė ata qė guxojnė ta thėnė tė vėrtetėn. Kjo luftė me gjasė do tė vije duke u rritur, konform lėshimeve qė do tė bėj Qeveria pėr Veriun dhe bisedimet nė Bruksel.

     Sa mė shumė qė agjenda politike bėhet dhe zhvillohet jashtė Kuvendit tė Republikės sė Kosovė, aq mė shumė do tė rritet mundėsia dhe rreziku i lėshimeve dhe kompromiseve ndaj trysnisė sė Brukselit dhe kėmbėnguljes serbe.

     Opozita politike nė Kuvend do tė duhej t’i vejė kushte Qeverisė dhe partive nė pozitė, duke thėnė haptazi dhe shumė qartazi, se nėse ēdo marrėveshje e arritur me Serbinė nė Bruksel nuk miratohet dhe ratifikohet nė Kuvend, ata nuk do ta njohin dhe respektojnė kėtė marrėveshje.

     Nėse Qeveria vazhdon me kėtė avaz dhe nuk e pėrfill Kuvendin dhe opozitėn fare, atėherė opozita duhet ta braktis pjesėmarrjen nė Kuvend dhe tė kėrkoj zgjedhje tė reja demokratike. Kjo ėshtė e domosdoshme nga ana e opozitės nė mėnyrė qė tė respektohet organi mė i lartė legjislativ nė vend dhe tė ruhet rendi kushtetues i Republikės sė Kosovės.

 

Würzburg, 04. 02. 2012