Letėr - drejtuar moderatorit pashtriku.org

 

 

 

Unė jam sot vitin e 75-tė jetės sime. Dėshira ime

e madhe ėshtė, si edhe e shumė bashkėmoshatarėvet

mi, mos vdes pa e parė, paktėn kėtė

pjesė Shqipėrisė, bashkuar.

 

RRUGA JONĖ ĖSHTĖ

MĖ E GJATĖ SE Ē’DUAM NE

Shkruan: Gjokė Dabaj - Durrės, 24 shkurt 2012

 

 

 

     Bashkimin e shqiptarėvet njė shtet vetėm askush nuk mund ta dėshirojė shumė se ata shqiptarė gjithė jetėn e vet ia kanė kushtuar pikėrisht kėtij synimi. Ndėrsa… do t’u bėhej mirė gjithėve, edhe atyre nuk e dėshirojnė. T’i kishim, Republikėn e Shqipėrisė dhe Republikėn e Kosovės bashkuara njė republikė ose paktėn federatė, do mund thoshim me plot gojėn 100 - Vjetorin po e presim me njė perspektivė mirėfilli optimiste. Do mund ta forconim ekonominė, do mund mblidheshim, fund, Atdheun tonė, pėr jetuar kėtu e jo shpėrndarė si zogjtė e qyqes, do mund mblidheshim pėr t’i rritur fėmijėt kėtu, do mund ta pėrparonim kulturėn tonė, do mund ta forconim arsimin tonė kombėtar, do mund t’i siguronim vetes njė mbrojtje sigurtė… Shkurt: Do bėheshim edhe ne shqiptarėt DIKUSHI, do kishim njė EMĖR dhe bota do detyrohej, jo na mėshironte, por na merrte konsideratė krejt natyrashėm. (Siē merr konsideratė, psh, Kroacinė.) Mbi gjitha, fėmijėt shqiptarė do ta ndienin veten krenarė!

     gjitha kėto i ēova nėpėr mendje, tek po lexoja shkrimin tend (Sot i ka ardhur koha Bashkimit Kombėtar!), publikuar dje faqet e “Pashtrikut”. Ėshtė mirė e ke shprehur mendimin. Tema e Bashkimit tonė Kombėtar nuk duhet pushojė, as mbyllet, asnjėherė, deri sa njė ditė kjo kėrkesė jetė realizuar, ashtu si duhet e ashtu siē na takon, shumė se kujtdo tjetėr.

 

 

     Mirėpo, i dashuri miku im Sheradin,

     punėt duhen shikuar ashtu si janė, sepse vetėm mbi bazėn e asaj ĖSHTĖ, ne mund ndėrtojmė atė DUAM. Asnjėra nga partitė tona mėdha (Kur them: mėdha, kam parasysh elektoratin u shkon prapa), nuk e ka programin e vet bashkimin tonė njė shtet vetėm. Nėpėr fushata zgjedhore nuk kemi dėgjuar asnjė fjalim, ku premtohet plotėsimi i kėsaj aspirate tonė shekullore. Pėrjashtim bėjnė: Lėvizja Vetėvendosja dhe, nėse do t’ia arrijė marrė vota, Aleanca Kuq e Zi. Ėshtė deri diku edhe partia e ēamėvet kėtu Tiranė. Kėta janė vetmit subjekte politikė te cilėt, e mbajtshin fjalėn thonė tani, do mund shpresonin shqiptarėt. Por vetėm nėse do dilnin krye 2 shteteve tanė. Partitė e tjera nuk kanė kurrfarė programi kombėtar! Kanė thjeshtė programe socialė, madje ngushtėsisht gruporė e deri edhe klanorė.

 

- Ē’tė bėhet para njė kėtillė situate?!

- Kush do t’i mblidhte kėto 2 pjesė Kombit tonė, pėr na e realizuar Bashkimin?

- Kush do t’i organizonte bisedimet midis 2 shteteve tanė?

- Kush do merrte pjesė ata bisedime?

- Ti, a po e dėgjon ēfarė deklaratash po bėjnė nėpėr media pushtetarėt dhe diplomatėt tanė, miopė, injorantė dhe pa fijen e dinjitetit as personal e le kombėtar?

 

     Ėshtė, pra, problem tepėr i vėshtirė, i kolavitur dhe indinjues deri dėshprim. Nuk bėhet Bashikimi ynė Kombėtar pa njė akumulim energjish, mėnyrė atillė krerėt e shtetevet tanė t’i kemi njėherėsh edhe prijės Kombit tonė.

     Edhe sikur dikush nga jashtė, psh SHBA-ja ose BE-ja, jetė vetėdijėsuar pėr pasur kėtu Ballkan njė shtet solid shqiptar, me kėtė quajtur klasė politike kemi ne, ai shtet do bartte me vete njė varg pafund anomalish nga revoltueset. Thashė jetė vetėdijėsuar e jo jetė i interesuar, sepse Evropa dhe Amerika kanė interes madh pėr pasur kėtu Ballkan njė shtet shqiptar fortė, por ata nuk e dinė, nuk janė vetėdijshėm. Burokracitė, si Evropės, ashtu edhe Amerikės, janė aq ngathta, aq ngurta, sa mezi arritėn ta kuptojnė (dhe akoma s’e kanė kuptuar mirė), Kosova nuk qenka pjesė e Sėrbisė.

     Kjo ėshtė panorama, i dashuri Sheradin.

     Kjo ėshtė gjendja, madje shumė pika edhe e keqe. Unė jam sot vitin e 75-tė jetės sime. Dėshira ime e madhe ėshtė, si edhe e shumė bashkėmoshatarėvet mi, mos vdes pa e parė, paktėn kėtė pjesė Shqipėrisė, bashkuar. Por rruga e njė kombi, sidomos e Kombit tonė, qenka shumė e gjatė se ē’duam ne!

     Ēfarė duhet bėrė kjo rrugė paktėn mos ndėrpritet, mos shembet, mos vidhiset, mos e marrė pėrroi, por na ēojė atje ku duam, unė tashmė e kam shprehur librin tim “Strategjia…” Duhet sa parė krijohet Institucioni i Pėrkujdesjes Gjithshqiptare.

     Them: INSTITUCIONI!

     Jo: partia, jo lėvizja, jo shoqata!

     Ēfarė duhet kuptojnė shqiptarėt me fjalėn INSTITUCION?

     Me fjalėn INSTITUCION shqiptarėt duhet kuptojnė njė organizėm PĖRJETSHĖM KOMBĖTAR. A mund ta themelojnė shqiptarėt njė tillė INSTITUCION PĖRKUJDESJES deri te secili individ?! E pra, ai INSTITUCION (jo shtetėrisht, por ideisht), duhet pėrpunojė opinionin tonė publik, duhet ta orientojė opinionin tonė publik, mėnyrė ai opinion i yni publik, gjithkombėtar, mund, fund, sjellė krye Kombit Shqiptar njė atillė klasė politike, e cila nuk do bėjė gafa, gabime e faje, siē ka bėrė e po bėn, kurriz fatit miliona fėmijėve tanė. Vetėm atėherė shqiptarėt do mund bėjnė atė duan bėjnė.

     Nuk do doja ta mbyllja mėnyrė zymtė, por jam i detyruar.

     Sa gazeta Tiranės apo Prishtinės e kanė botuar shkrimin tėnd djeshėm?

     Ose sa media audiovizive e transmetuan atė shkrim - thirrje?

     Unė nuk e di a ua ke ēuar ti atė shkrim atyre gazetave, por jam i sigurtė se nuk do ta botonin. Ndėrkaq, nėse ti do kishe hyrė njė market, kishe grabitur atje paratė dhe ishe kapur nga policia ( mėnyrė spektakolare ose jo), s’kish mbetur gazetė e Tiranės dhe e Prishtinės pa e dhėnė “lajmin e madh”. Sikur ēėshtja jonė kombėtare ishte sot nivelin duhet, ai shkrim i yti formė thirrjeje (dhe tjerė ngjashėm), duhej pėrditė dilnin faqet e para shtypit tonė pėrditshėm. Nuk dalin, do thotė se nuk jemi pjekur pėr punė tilla mėdha.

 

fala pėrzemėrta, Gj.Dabaj.

Durrės, 24 shkurt 2012

 

 

Nėpėrmjet artit reagimit

BISEDOVA ME PROF.AGIM VINCĖN