Pėrqasjet qeveritare qė tė rrėnqethin mishtė!

 

 

BASHKIMI KOMBĖTAR, MOLLĖ E NDALUAR!?

 

Shkruan Dr. Hasan LUĒI

 

 

     28 Nėntori 1912 ishte njė fat i pavarėsisė sė Shqipėrisė, por 1913 ishte viti i mbrapshtė tragjik i copėtimit mė tė bujshėm e mė tė paturpshėm, pse jo mė i rėndi qė ka ndodhur nė histori pėr vendin mė tė lashtė evropian, pellazgo-iliro-shqiptar, siē dėshmon historia e kohėrave tė vjetra e moderne. Vitet 1912-1915 shkuan nėn pushtetin e Komisionit tė Kontrollit Ndėrkombėtar dhe me pushtime nė tė gjitha anėt e vendit, se gjoja shqiptarėt “barinj” nuk dinin tė qeverisnin dhe fqinjėt grabitqarė me platformat shovene tė1844 (“Naēertania” pansllave serbe dhe “Ideja e madhe” helene) pasi sulmuan trojet shqiptare etnike, natyrore e historike, po pėrlanin, sipas tyre troje osmane gati 5 shekullorė, me miratimet e miqve fuqimėdhenj, qė po pėrfundonin gjeopolitikėn ballkanase kolonialiste, si nga Perėndimi edhe nga Lindja.

_____________________________________________________________________

     Brenda trojeve shqiptare vepronin tradhtarėt shqiptarė pėr t’u bėrė mbretėr vasalė duke shitur territore nė tė katėr horizontet e trojeve apo duke bėrė traktate copėtimesh me serbo-malazezėt e revolta nga Esat pashė Toptani apo pėr tė risjellė baba sulltanin (grebenistėt dhe dumbabistėt haxhiqamilistė etj.) dhe “vorio-epirotasit” pėr t’u bashkuar me nėnėn Greqi!? U bėnė edhe traktate sekrete greko-italiane pėr copėtime tė reja, por plasi Lufta e Parė Botėrore dhe antishqiptaristėt vendas e tė huaj u hodhėn nė veprim, se Shqipėria ėshtė perla e Ballkanit.

     Vijmė shpejt nė 2012 pėr tė mos i lodhur lexuesit, se ēka ndodhur nga1915-1990 deri sot e dimė mirė, por fati na zė sėrish tė mbrapshtė nė njė ēorbė derri, se kemi 20 vjet qė prodhojmė shkatėrrime, tragjedi, drama, varfėri nėn ombrellėn e tė ashtuquajturės demokraci perėndimore, shkurt perėndim dielli me net polare nė trojet shqiptare tė mirėnjohura pėr turizmin mė befasues, se ia kalojmė edhe Zvicrės sė lakmuar pa detin. Shkurt, pasi u shkatėrrua Shqipėria e mbetur, ish socialiste me emėr tė mirė dhe vend i pėrparuar bujqėsor industrial i mirėnjohur nė botė, nė vitet 1990-1997 kur erdhėn edhe ushtritė e huaja pėr pajtim e normalizim, u falėn kriminelėt, qė i vunė topat e avionėt popullit dhe filloi alternimi i pushtetit blu-rozė, se populli nuk e ka zgjidhur ende si e pse u rrėzua komunizmi dhe pse demokracia e filluar po ha veten 20 vjet. Kėshtu nė fakt nga 1990 vendi mbeti i varur si trasta nė degė nėn protektoratin e BE, OSBE, NATO, OKB.

     Kėtė fat pėsoi edhe shteti i dytė shqiptar nė trojet tona, Kosova e cunguar sėrish nėn tė njėjtat tutela, por me risinė e re se nuk valėvit flamurin kombėtar tė Skėnderbeut e Ismail Qemalit, por 6 yje domethėnė shtet shumėetnik. Lugina e Preshevės iu la Serbisė nga ēorba Ahtisari me bekim tė OKB. Maqedonia u krijua shtet liliput i majmur me trojet shqiptare, pėrfshi ato qė Ahmet Zogu qerasi serbėt qė e risollėn nė pushtet. Mali i Zi liliput mban trojet shqiptare qė thithi qė nga Kongresi i Berlinit e Traktati i Shėn Stefanit. Nė kėto troje nėn kolonizim, shqiptarėt nuk gėzojnė as tė drejtėn e flamurit kombėtar dhe po heqin tė zezat si qytetarė tė dorės sė dytė e tė tretė ose tė dėbuar nė mėrgim me formula spastrimi etnik, genocide, shkėmbim popullsie e marifete tė tjera policoro-diplomatike.

     Qeveritarėt tanė shkojnė atje, hanė e pinė dhe lumturohen se shqiptarėt jetojnė nė demokraci. Pėr Ēamėrinė, as qė bėhet fjalė se Greqia deklaron se nuk ka ēėshtje ēame, duke e shoqėruar me akuzat e “ligjit tė luftės” nėn Musolinin fashist, me ngrirjen e llogarive e pasurive tė shqiptarėve dhe me gjoja bashkėpunimin me hitlerianėt, qė ēuan nė spastrimin etnik e genocidin nga zervistėt fashistė grekė, nėn kujdesin e miqve tė mėdhenj tė Greqisė, e cila ėshtė idhull i tyre pėr themelimin e kulturės perėndimore. Por qeveritarėt shqiptarė flasin pėr marrėdhėnie tė shkėlqyera me Greqinė, kanė frikė tė ngrenė ēėshtjen ēame e tė kundėrshtojnė me forcė synimet pėr “Vorio-Epirin” dhe e qerasin Greqinė me detin e naftėn tonė, duke u bėrė lepitkė grekomadhe.

     Pėrsėri, shqiptarėt tė ndarė e tė pėrēarė nė 150 parti nga brenda e nga jashtė, nga vetvetja dhe nga tė ashtuquajturit miq pėr fiq gjeopolitikė fatbėrės. Por kjo gjendje mjerane mė 2012, nė 100 vjetorin e pavarėsisė, ėshtė njė zvarritje e shkaktuar nga peshkaqenėt e vet shqiptarė qė u morėn me grabitjen e pasurive kombėtare, tė bėra me gjakun e djersėn e popullit gjatė Shqipėrisė sė Re socialiste, duke mos i njohur asnjė meritė tė merituar dhe po stolisin shtetin e klaneve tė veta, nė bashkėpunim e mirėkuptim, por me sherre e shamata pėr tė mashtruar popullin e mbetur cung, se shumica e banorėve iku nė kėrkim tė bukės sė gojės dhe pakica ha veten nė varfėritė skajshme, duke parė bosėt e parlamentit e tė sulltan shtetit, tė pleksur me fije tė dukshme e tė padukshme me pakte tė mira tė jashtme, por mė tepėr me pisllėqe tė jashtme tė botės nė krizė, qė nė kėrthizėn politiko-ekonomiko-kulturore, krizėn e pėrhershme kapitaliste.

     Veē gjendjes kaotike e anarkike, krizės shpirtėrore e kulturore, dhe pikėpyetjeve tė mėdha para zgjedhjeve tė 1913, pra vitit po ters shqiptar, mė 1912 nė Shqipėri njė pjesė e detit Jon iu dha Greqisė me marrėveshje qeveritare, siē kuptohet duke kėmbyer troje e naftėn shqiptare me pazare llogarish rrjedhėse, qė nga nisja e demokracisė mė 1990 dhe kur nė muret e parlamentit grek janė gdhendur emrat e krahinave tė Shqipėrisė sė jugut, qė Greqia i mėton si “Vorio-Epir”. Edhe nė Kosovė vazhdon kanceri i Mitrovicės sė Veriut etj. Ēibanė Ahtisari me kishat gjoja serbe e pakicat etnike nė Kosovėn me banorė shumicė shqiptare etnike, natyrore e historike. Edhe mė keq kur mė 14 janar 2012 nė Kosovė ndodhi protesta ligjore, qė u krahasua me atė tė 21 janarit 2011 nė Tiranė, ku u vranė 4 vetė, njė krim e turp qeveritar.

     Kjo pėrqasje tė rrėnqeth mishtė, se qeverisjet ngjajnė si dy pika uji kur Kosova ka mė shumė halle dhe duhet tė jetė mė e kujdesshme nė ēdo hap. Pas 100 vjetėsh sėrish e quajmė veten jo komb shqiptar, por krahinarė gegė, toskė, kosovarė, ēamė etj., se ende nuk duam tė bėjmė shtet e komb, se duam bajrak, bej, sulltanat pėr tė plaēkitur pasuritė kombėtare dhe kėto veprime s’quhen faj e krim, a ndotje morale.

     Pas kėtyre sqarimeve tė shkurtra pėr ata qė duan tė kuptojnė vjen “ėmbėlsira”: si nė Tiranėn zyrtare dhe nė Kosovėn, qė ende bie erė baruti i spastrimit etnik e genocidit millosheviēar, deklarohet pa u skuqur, pa u zverdhur para shqiptarėve tė kudondodhur dhe botės mbarė, se nuk ėshtė koha pėr bashkim kombėtar, fare thjeshtė, pa shpjeguar pse e qysh, nga koka e vet apo nga koka e klaneve e miqve tė vet. Pse i mbajnė avazin atyre antishqiptarizmave qė gėlojnė tashmė nga shekujt e kaluar dhe nuk kanė bėrė qoftė kėrkesa formale a vėnė kushte minimale faktorėve ndėrkombėtarė tė pėrfshirė nė ēėshtjet shqiptare nė bazė tė konventave ndėrkombėtare pėr tė drejtat e liritė e njeriut, tė parimeve tė vetėvendosjes sė popujve dhe integruese etj., qė u zbatuan edhe vitet e fundit nė ish Jugosllavi e gjetkė dhe vetėm pėr shqiptarėt qenka kusht detyrues statuskuoja e kufijve tė shek.XIX, XX e XXI!? Kush i autorizoi tė bėjnė kėto deklarata kur nuk kanė asnjė vendim kuvendi, asnjė vendim qeverie, asnjė referendum popullor etj., sikur t’ishte pronė e tė parėve tė tyre! Nėse ka vendime tė tilla, atėhere tė bėhen publike, si pėr shqiptarėt edhe pėr botėn e jashtme. Nėse ka marrėveshje sekrete dhe doemos qė ka, le tė hapen arkivat, qė nga Kongresi i Berlinit e deri mė sot, duke i pėrmbledhur nė vėllimet pėrkatėse.

     Ky ėshtė njė detyrim i qeverisjeve tė shqiptarėve sot. Ne nuk ua japim votat dhe nuk paguajmė taksat qė tė na mashtrojnė, si ua ka ėnda klaneve qeverisėse dhe bosėve mafiozė demokratė e malukatė grykės pėr pasuritė e mbi e nėn tokės sė trojeve shqiptare. Shqiptarėt atdhetarė tė kudondodhur duhet tė kėrkojnė transparencė tė plotė pėr ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me bashkimin e kombit shqiptar dhe marrėdhėniet me fqinjėt tanė nė bisedime dypalėshe e shumėpalėshe nė OKB, BE,OSBE, NATO etj. T’i jepet fund diplomacisė sekrete pėr ēėshtjet shqiptare dhe t’u jepet fund protektorateve tė huaja mbi trojet e qeverisjet shqiptare, mbi popullin shqiptar, pėrfshi edhe qeverisjen me guvernatorėt diplomatė tė pėrmasave trojka, skifterė e Ahtisarė, qė shpesh flasin si e ėma e Zeqos majė thanės dhe pasi majmen edhe pak nė trojet shqiptare, kėta ustallarė ikin me dekorata plot gjoksin pėr bėmat, qė u kanė pėlqyer atyre dhe shqiptarėt i lėnė shekull pas shekulli tė nėpėrkėmbur, tė pėrgojuar, qė i ngulin e i shkulin, sipas orekseve tė kohės pėr t’a hedhur lumin pa lagur. Ndonjė i huaj flet nėpėr dhėmbė se shqiptarėt duhen bashkuar, por presin pėr tė vepruar!

     Nėse nuk kėrkojmė tė drejtat tona, bota nuk na jep asgjė, por kur kemi luftuar me pėrkushtim, na kanė lėshuar ca thėrrime, por jo tortėn e plotė, se vepron ende politika e kulaēit dhe e kėrbaēit shqiptar e tė huaj. Shqiptarėt e pabashkuar do tė kenė rreziqe tė reja nė sfidat e ardhshme. Meqė jemi vėllezėr tė njė mėmėdheu, tė veprojmė sė bashku nė mirėkuptim, ndryshe drejtuesit fatkeqė do na ēojnė nė gremina tė reja, se dhuna sjell dhunėn, revoltėn kur na duhet me doemos paqja pėr tė zgjidhur problemet kombėtare. Plaku i Vlorės e ka thėnė me kohės atė qė kėrkuan edhe rilindasit e lirisė e pavarėsisė mė parė, se pa Kosovė (nė kuptimin e gjerė nėn ish Jugosllavi) dhe pa Ēamėri nuk mund tė ketė Shqipėri etnike, natyrore, historike. Asnjėra nga kėto krahina nuk mund tė jetojė e pėrparojė pa tėrėsinė e pasurive tė veta nė ēdo skaj, siē e kanė treguar jo njėherė vetė atdhetarėt e pėrkushtuar shqiptarė, por edhe tė huajt miq tė vėrtetė tė shqiptarėve, tė cilėt kanė shkruar vepra tė argumentuara mirė. Pse ne shqiptarėt e sotėm nuk po ndjekim rrugėn e nisur nė shekuj pėr t’u mbrojtur nga pushtuesit e huaj tė ēdo forme e mėnyre tė sundimit kolonial, gjysmė kolonial apo integrues nė dėmin mbarėkombėtar shqiptar?

     Pėrvoja shekullore, tė paktėn duke filluar nga epopeja e Skėnderbeut, qė shpėtoi edhe krishterimin evropian nga osmanėt, qė nga pėrpjekja e Ali pashė Tepelenės, nga kryengritjet e mėdha qė kulmuan Lidhjen e Prizrenit, shpalljen e pavarėsisė sė Shqipėrisė, nga Kongresi i Lushnjės e Luftės sė Vlorės, nga LANĒ-i dhe nga UĒK-ja qė ēimentuan liri e pavarėsi tė shqiptarėve, janė shembulli mė kuptimplotė dhe udhėrrėfyes pėr shqiptarėt qė guxojnė tė mbrohen nga padrejtėsitė e kohėve tė kaluara dhe tė hedhin nė koshin e plehrave traktatet e diplomacive sekrete dhe tė zhabave tė qeverisjeve klanore, krahinore etj., qė gėlojnė ende sot pėr tė keqen e shqiptarėve nė trojet etnike, natyrore e historike. Shqipėria nuk do tė jetė vend i zhvilluar as mė 2012-2015, siē deklaron mbreti blu, por as mė 2050 apo 3000 me kėto probleme tė mėdha pėrēarjesh, dhjetra e qindra partish nė ēdo krahinė shqiptare, me dy shtete me bashkėpunim minimal, dhėntė zoti jo rivalė, dhe me troje shqiptare nėn fqinjėt.

     Kėrkesa e bashkimit tė kombit ėshtė ligjore, drejtėsi, dinjitet e sovranitet kombėtar, i barabartė me ata nė BE e OKB. Shteti shqiptar i bėri pronarė tokash pakicėn greke, por paradoksi ėshtė se nuk kėrkohet kthimi i ēamėve nė vatrat e veta etnike. Ne jemi atdhetarė e mėmėdhetarė dhe jo nacionalistė, siē u pėlqen tė na akuzojnė antishqiptaristėt. Shqiptarėt duhet tė rizgjohen e jo te kėmbėt, nė vend tė qėndresės atdhetare, tė luftojnė kundėr fyerjeve nga kushdo, tė ngrihen nė protesta publike kundėr kameleonėve dhe rrufjanėve politikė, mos presim tė na trajtojnė si ēobani dhėntė e dhitė. Mos ēarmatosemi kur fqinjėt tanė armatosen. Tė kalitim vullnetin atdhetar pėr bashkim kombėtar, se shumica e shqiptarėve e do si sytė e vet.
Jo shpėrfilljes sė asnjė pėllėmbe etnike tė banuar nga shumica dėrmuese nga shqiptarė! Poshtė bėmat tona politike kundėratdhetare e kozmopolite. Integrimi nuk ėshtė nėnshtrimi. Ndėrgjegjėsimi ėshtė detyra e parė atdhetare, pastaj organizimi e veprimi me dinjitet atdhetar. Demokracia nuk ėshtė pėrgjumje, por liri e pavarėsi e tė drejtave njerėzore. Shqipėria, Kosova e shqiptarėt kudo nė shtetet fqinjė duhet tė bėjnė bisedime parimore pėr zgjidhje parimore politike, ekonomike, etnike. Pa marrėdhėnie fqinjėsie tė ndėrsjellta nuk ka miqėsi e integrim tė vėrtetė, pa zgjidhur problemet dypalėshe s’ka paqe mes popujve.

 

Tiranė, 04. 02. 2012