LĖVIZJA POPULLORE E KOSOVĖS

www.lpk-kosova.org

E-mail: lpk.kosova@gmail.com

 

 

K U M T E S Ė

LPK NUK PRANON ASNJĖ SHKĖMBIM TĖ TERRITOREVE

 

 

      Kryesia e Lėvizjes Popullore Kosovės mbledhjen se saj radhės mbajtur Shkup, cilėn ishin pranishėm edhe drejtues Degės Jashtė Vendit, ka analizuar zhvillimet reja politike Kosovė dhe rajon, dhe ka ngritur shqetėsimin e saj pėr rrezikun po i kanosėt Kosovės.

     Tendencėn e disa qarqeve caktuara antishqiptare pėr t’i mbėshtetur synimet e shprehura hapur Beogradit pėr ndarjen e Kosovės, LPK e konsideron tejet rrezikshme dhe paralajmėron se kjo mund nxis njė gjakderdhje re.

     Shqiptarėt janė autokton trojet e tyre, si Veri Kosovės ashtu dhe Luginėn e Preshevės dhe Lėvizja Popullore e Kosovės (LPK)  nuk pranon asnjė shkėmbim territoreve me Serbinė por kėrkon shkėputjen e Luginės Preshevės nga Serbia dhe bashkimin  me Kosovėn.

     Bashkimit Evropian ia bėjmė me dije se populli shqiptar nuk pranon asnjė pazar me tokat  shqiptare.

     I bėjmė thirrje popullit shqiptar reagojnė ndaj kėtij rreziku po i kanoset tokave shqiptare, ngjashėm me Konferencat famėkėqija viteve 1913 – 1914 ku Shqipėrisė iu morėn shumė se gjysma e territoreve saj dhe ju dhanė mbretėrisė serbe dhe Greqisė.

     vend Bashkimi Evropian t’i pėrmirėsojė gabimet e para njė shekulli bėra kurriz shqiptarėve, edhe sot prapė po viktimizon territore shqiptare pėr t’i kėnaqur orekset e Serbisė dhe Rusisė.

     Lėvizja Popullore e Kosovės u bėn thirrje krerėve institucioneve larta shtetėrore Kosovės dhe Shqipėrisė shfrytėzojnė pushtetin e tyre dhe autoritetin e tyre tek Shtetet e Bashkuara Amerikės dhe organizatat vendimmarrėse ndėrkombėtare ta pengojnė copėtimin e tokave shqiptare.

     Bashkimit Evropian ja bėjmė me dije se ndarja e Kosovės nuk do bėhet Mitrovicė por Medvegjė, Bujanoc e Preshevė dhe do pėrfundoj Shkup e Manastir.

     Shqiptarėt synojnė Bashkimin kombėtar njė territor vetėm siē ishte e paraparė me Programin e Lidhjes Prizrenit ku pėrfshiheshin gjitha territoret e Shqipėrisė Natyrale.

 

Kryesia e LPK-sė Shkup, 5 shkurt 2012