- Tipologjia e gjuhės sė njeriut politik -

 

 

GJUHA E DY KOHĖVE POLITIKE!

( Shkruan: Rexhep Kasumaj )

 

 

     (Improvizimi ēoroditės i gjuhės politke ėshtė shenja njohėse  e pėrndritjes socio - kulturore  dhe diskursi i saj lodhės, disi, torturon e dekulturon tė gjithė: elektorė e militantė, njerėz politikė e tė dijes akademike, punėtorė tė harruar, studentė tė pėrkorė, madje edhe ata vetė!)

 

 

1. Pėrgjigja dėshpėruese!

 

     Gjuha politike e titullarėve tė parė tė jetės publike jep, si tė thuash, shkallėn e pėrndritjes socio - kulturore. Dhe ē’i ofrojnė miljeut tanė tė kėsokohshėm folės e fortafolės tė tyre?

     Ēfarė janė, si thonė ndjekės tė temės, teknikat specifike tė argumetimit, ligjėrimi i drejpėrdrejtė dhe metaforat, pėrdorimi i saktė i nocioneve, pastaj modelet e interpretimit tė rrethnajės apo elokuenca inteklektuale? Pėrgjigja qė do tė lexojnė brezat pas nesh do tė jetė, pashmangshėm, dėshpėruese!

     Improvizimi ēoroditės ėshtė shenja njohėse, vula dhe mesazhi i kėsaj gjuhe lodhėse qė, disi, dekulturon e torturon tė gjithė: elektorė e militantė, njerėz politikė e tė dijes akademike, punėtorė tė harruar, studentė tė pėrkorė, madje edhe ata vetė!

     Do tė pėrftonin nė hullinė politike tė moteve disa tipe leksiku, ndėr tė cilėt, gjuha mashtruese dhe ajo difuze a klerike do tė orvateshin tė shenjonin orientimet strategjike kombėtare nė mbyllje e fillim mijėvjetshi tė ri nė truallin verior tė shqiptarėve.

 

2.Dupliciteti i ligjėrimit politik!

 

     Lajthitja e tė parės, e gjuhės mashtruese politike niste, ashtu, me kampionin e saj tė nomenklaturės sė vjetėr partiake tė Kosovės sė pushtuar. Nė prak kuvedimesh tė Vjenės dilte e merrte dhenė kjo fjalė qė betononte duplicitetin moral e mesazhpėrēues  (ndryshe nė shtėpi e krejt tjetėr jashtė) nga deklamuesi (K.B.) ynė i  fantaksur: “Do tė marrin ēka tė na japim”! Populli i tij ishte shpallur tepricė etnike dhe ai nxirrte tokė e tapi nė treg plaēkash diku nė njė sallon europe. Kjo sintagmė, nė fakt, kapėrthente gati si aksiomė, gjithė filozofinė e njė shkolle politike qė njėjtėsonte rezistencėn me vetėnėnshtrimin e paparė rrafshues qė kėrcėnonte, madje, shfytyrimin e vetė kodit tė lashtė moral shqiptar. Por, ndėrkohė qė nga demiurgėt e saj ajo mbėshtillej me stil tė kadifenjtė tė “mohimit estetik” tė okupimit, ky derėziu do ta shplonte nė dritė dielli mjerimin e saj: uljen e kokės pėr paqen e padrejtė qė, siē kishte ndodhur tashmė, do tė rikthehej sėrish nė njė kohė tė dytė me ujemin e gjakut dhe vdekjes.

     Shpallja e pangjashme nė poshtėrinė e saj pėr tė marrė ēfarė tė japin, do tė kishte dhe njė rrfanė pėrplotėsuese pėr tė qenė, kėshtu,  sa mė tipike nė llojin e vet: gjuhėn e dytė difuze stolisur me  zhgunin  shfajsues klerik!  Ndodhte, shpesh, qė gjuha politike e „prijėsve tanė“ tė paepur, tė merrte njė dimension e ngjyrim tjetėr tė habitshėm: notėn ēliruese klerikale!

     Qėmoti ka pasur njė pėrplasje doktrinash mes filozofėsh e teologėsh mbi ēėshtjes se,  ėshtė vallė, zotmohimi apo, pėrkundrazi, zotbesimi - njė udhė e sigurtė e shpresės dhe ēlirimit tė kulluar tė njeriut?! Por mua mė ka mbetur nė mėndje i mrekullueshėm, madje, i fundmė definimi i At Z. Pllumit tek, nė „Rrno pėr me tregue“, shkruan: pėr ekzistencėn ose jo tė Krijuesit, njeriu nuk mund tė arsyetojė. Ėshtė jashtė fuqisė sė tij. I mbetet, thjeshtė: tė besojė ose tė mos besojė!

     I flatruar kėsaj frymėsie a zhgėnjyer nga firot e fidanishtes sė tij politike, njė tribun popullor kosovar, dukej tė kishte zgjedhur si patericė ndihmėtare variantin e dytė shpėtimtar. Dhe kjo ishte nė tė drejtėn e tij. Por, ndėrkaq, nuk ishte nė tė drejtėn e tij tė pėrzjente punėt e pamira tė kėsobotshme me vizionet sublime tė matanshme. Andej, si thonė Shkrimet, pret harmonia absolute e dimensionit tė pestė qė njėson njeriun me dritėn ėngjėllore, kurse kėtej skeptron gjithnjė formula parake e fillimbotshme me mall, dhimbje, e lot!

     Megjithatė, i pyetur nė njė emision tė medias qendrore serbe nė Beograd vite e vite mė parė, se a friksohej qė ndodhej kėtu nė mes tė kampit armik, ai preras do tė thotė: aspak, shpirti njerėzor edhe ashtu nuk vdes! Dhe imponohet kryeneēsisht pyetja: kishte vajtur atje pėr tė mbrojtur tė drejtėn e shqiptarėve pėr vetėjetesė sovrane nė kėtė rendin toksor tė papėrkryer tė gjėrave, apo tė teologjizonte pėr kurmin e frymėn, pėr dheun e qiellin?  Sigurisht do ta ketė kujtuar ekperiencėn e jetės jasht-trupore tė Ernest Heminguejit pas alivanisė nga njė plage e rėndė nė Luftėn e parė botėrore, qė ai i kishte rrėfyer mikut t afėrm tė armėve. Apo ndoshta  ka evokuar herė-herė fshehtas e frymėzueshėm njė fragment tė lashtė historie se si njė grup ēifutėsh, tė trembur nga legjioni siperan romak qė afronte dhe njėkohėsisht tė pajisur me bindjen pėr pavdeksėsinė e shpirtit, u morėn vesh tė vrisnin njėri-tjetrin derisa tė shuhej i fundmi i tyre.

      Tani: po tė gjykonim hallemėdhatė e kėsaj bote mėrrutė, si do thoshte Fishta, me tė tillė fillesė pėrendisore - aherė pėr ē’iu desh shqiptarėve shteti i dytė? Gjaku i ēmuar i lindjes dhe djersa e kotė e mbajtjes sė tij? Ngjashėm me ēifutėt e mjerė tė atėbotshėm edhe shqiptarėt, sipas kėtij optike mbrapshtane, nuk duhej fare tė ngrinin kryet pėr lirinė e tyre. Ishte e mjaftė mbijetesa robnore, madje, dhe mund tė vetėvriteshin mes tyre, pėr tu shkėputur sa mė shpejt –  jo nga vargojt e pushtimit serbian, por nga makthi i jetės sė boshtė tė mishit e pluhurit! Le tė mbaheshin, prandaj,  mė mirė, larg zallahisė sė kėtejme tė jetės nė pritje tė lumnisė sė vėrtetė qė vjen me vdekjen!..

     Mirėpo pati gjithė kohės, fillimisht mė e heshtur dhe e paktė, po mė pas e zėshme dhe predominuese dhe njė gjuhė tė tretė: gjuha e qartė, kristalisht e qartė qė pėrēonte vullnetin e ligjshėm politik tė popullit tė nėpėrkėmbur dhe tė shaluar nga tė katėr anėt. E shqiptuan martirė tė burgjeve, tutje, intelektualė tė anatemuar dhe, mė vonė, kryengritės tė maleve. Por ndryshe nga shemrat e saj, atė e shquante njėshbėrja me aktivizmin flijues dhe, tė dyjat bashkė – jakobinizmi i pashoq. E tillė, ajo do tė arrinte shpejt tė shurdhojė kėmabanat e ndryshkura tė fatpajtimit humbėtar. Dhe ky  investim i papėrsėritshėm pėr historinė rezultoi ta bėnte tė jetueshme ėndrrėn e bardhė: dėboi Sėrbinė nga toka amtare dhe solli botėn e lirė nė Kosovėn sovrane!

 

3. Aparatura zhganore!

 

     Por kėto kategoritė e moēme terminologjike paraindipendente pėr Serbinė e pushtimin, mandej pėr paqen  e nėnshtrimin dhe, mė nė fund, pėr luftėn e ēlirimin, sikur qenė vjetruar dhe tani gjuha politike duhej tė mprehej pėr sfida tė reja tė epokės sė qytetnisė demokratike. Po dhe nė i dallonte thellė shenjėzimi identifikues i frymėsisė historike, mandej nėnteksti misionarist dhe ndjesia e sakrificės, ato i bashkon, tashmė, njė relief unik kulturor: bastardhiteti i gjuhės nė trafikun e ndyrė politik. Kėshtu, mjerisht, mund tė thuhet edhe pėr gjuhėn e ēiltėr tė idealistėve tė dikurshėm mbi tė cilėt , me sa duket, ka rėnė perdja e dramės sė lavdisė.

     Nuk jam ithtar, (aq mė pak i „ndėrkryer“ si ndonjė mehyb i pabotė) i asnjė grupimi politik (nuk e di a mund tė cilėsohen ato parti me profil identitar), ndaj persiatja e mėsipėrme i detyrohet tė gjithė ansamblit partiak tė Republikės sė re: pushtetarė dhe opozitarė!  Kam shkruar njė herė tjetėr se, siē mė ka rėnė tė lexoj nga Kapuēinski, kultura e personit europian ėshtė resurs i parė zhvillimor i kontinentit tė vjetėr. E nė shtjellėn e temės sonė, gjuha politike ėshtė pėrshfaqja besnike e saj!

     Natyrisht flasim pėr tipologjinė e gjuhės sė njeriut politik. Tė atij qė ka rrėmbyer fron apo tė atij qė gatitet tė ulet nė ballin e tij.

     Bastadhiteti i gjuhės, si tipar i pėrbashkėt i kohėve indipendete, ngjan tė jetė, si tė thuash, treshtresor: ėshtė, sė pari, urrejtja e helmėt, gjarpėrisht e helmėt ndaj grupimit kundėrshtar politik. Nėse, pra, njėrit i atribuohen ethet e pushtetmarrjes, aherė tjetrit, Premierit me sejmenė, mund ti lexohet lehtėsisht njė vuajtje tjetėr, ende mė e mnershme dhe rrėnuese: marrėzia e pushtetruajtjes me ēdo kusht! Por historia politike ka provuar se tė parėt, qė si rregull, pėrdhosin votėn e lirė, alternancėn e spėrkatin shpesh me tizgėn e gjakut.

     Kjo, nė fakt, nuk ėshtė tjetėr veēse mosmarrėveshja e dėnueshme me demokracinė. Nė njė forum medial nė Shanghai, fjala vjen, njėfarė z.Hu, redaktor i “Global Times”-it, tė atjeshėm i thoshte justifikueshėm e nė mirėbesim kolegut tė tij nga “Die Zeit”-i gjerman se, tė mėsuar qėmoti me “kupolėn konfuēianiste tė harmonisė”, kinezėt, duke rėnė nė gjėndje varshmėrie ndaj saj, nuk e pėrballojnė dot, si pohonte, “konflikt-demokracinė” atllantike. Liria e padozuar e shprehjes ėshtė shkaktarė xyfjesh (grindjesh) dhe kinezėt, shtonte ai, lėngojnė mungesėn e “fillesave sociale e kulturore” pėr tė absolvuar qetėsisht e nė paqe pėrplasjet interesore tė demokracisė, qė atij i dukej konfliktore dhe, si e tillė, e parezistueshme pėr shpirtin e shtruar kinez. Nuk do tė doja tė ishte kėshtu, por, me gjasė, krerė tė personelit politikė tė Kosovės (tė tė gjithė proveniencave), nuk i pėrqasin me hir pėrplasjet pozitive tė “konflikt-demokracisė” qė tmerronin kinezin si vdekja duke  ruajtur ende rudimente tė mendėsisė sė ngjashme qė i ngrejnė kultin adhurimtar “harmonisė negative” tė tiranisė.

     Mandej, vulgariteti i gjuhės pasrobnore tė protagonistit politik kosovar jep, tutje, mangėsinė fatale tė emancipimit politik. Duke qenė e thjeshtė, e bajatshme, e zbrazėt nga elokuenca dhe dija, ajo i bėn vetė folėsit pikturėn, autoportretin e trishtuar provincial. Firojnė e treten pėrherė si falsitete tė mėsuara pėrmendsh ca fjalė leksiku kabinetik, tė shqiptuara mundimshėm e akcentlodhshėm, nė njė tė folme tė dhunuar letrare. Dhe shfaqet, ashtu, personi i vėrtetė pėrfaqėsues: i zhveshur nga manteli i shpifur i kultures snobe, zhelane, tė arnuar e obskure!

     Dhe sė mbrami, ėshtė tashmė e ditur se njeriu me ikjen e viteve ka ngasjen a prirjen natyrale tė kujtojė pėrherė e mė shumė jo gjėrat e vona, por ato tė hershmet - edhe me tė shprehur, huqe, ėndje, mnirje, ndjesi, botėvėshtrim dhe, tė tėra sidomos, mbėshtjellė pėrmallshėm me zhargonin lokal. Pikėrisht kjo do ti ndodhė parreshtur (kjo ėshtė lėkura e tyre) prototipit tanė tė identifikuar aq mistikshėm me panteonin pushtetar: pėr ta mbajtur turpshėm apo pėr ta marrė rrezikshėm atė! Dhe flasin, nė ēaste krizash, me gjuhė ēobenjėsh a ēirakėsh tė dikurshėm tė mėhallės sė tyre tė pafajshme! Ikin ashtu, tė trėmbura si zogjtė e strehuar gabim, floskulat e diskursit “demokratik” e “eurointegrues” pėr tė mbetur vetėm ai dhe mjerimi qytetėrues dhe afshi i tij delirant pėr pushtet tė shfrenuar.

     Skena dhe, artikulimi i saj me kėtė aparaturė zhganore tė gjuhės politike, vijon tė pėrgjasojė ende me ujėrat e zeza tė promiskuitetit politik. Asgjė tjetėr dhe asgjė mė shumė se kaq. Pėr fatin e keq tė atyre qė, tė pafuqishėm tė instituojnė vullnetin e tyre politik, tani mbajnė sytė e shpresės drejt qiellit!

     Edhe sa kohė vallė?

 

4. Iluminimi qė s’vjen!

 

     Duke lexuar kėto ditė se si njė politikan i lartė i legjislaturės sė tashme (as tė tjerėt nuk janė pėr lavd e nderim), pėr pak nuk ishte shkrehur nė vaj nga pamundėsia pėr t’iu pėrgjigjur pyetjeve tė Komisionit tė jashtėm pėr korrupsion dhe, rrjedhimisht, nga frika se mund tė refuzohej emri i tij pėr njė vend pėrfaqėsimi diplomatik, do tė evokoja kėtė dromcė antike : "Edhe sa kohė, Catilina, do tė shpėrdorni durimin tonė" (Quousque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?), janė fjalėt legjendare qė Cicero nė Kuvendimin e parė (nga katėr gjithsej) i drejton senatorit Catilina (nė vitin 63 p.K.) pas pėrbetimit tė tij tė dytė pėrmbystar kundėr Republikės sė Romės. Edhe sa kohė, edhe sa kohė (pyesim ne me poaq revoltė e dėshpėrim) do tė shpėrdorin durimin e njeriut tė vogėl tė Republikės me paterica gjymtanėsh, kėta Catilinėt tanė tė shumtė si krimbat e motit tė lig?

     Kurajo, kurajo thotė njė urti antike, sepse edhe dielli pėrendon! Po kėtu, me sa duket, nuk ka diej qė dijnė udhėn e vet! Qė dijnė dhe tė perėndojnė nė njė muzg tė bukur…

     Njė njeri i vetmuar, thotė njė dijetar italian, ėshtė njė ėngjėll me njė flatėr, kurse i pėrqafuar me tjetrin - bėjnė ėngjėllin e vėrtetė! Por ata, flatruesit e iluminuar qė do tė fisnikėronin moralisht politikėn duke ripohuar  tė vėrtetėn se ajo nuk ėshtė vetėm intrigė, janė ende nė larginė. Ndoshta sepse ende nė kėtė hapsirė rrėmujtare, provohet ana e errtė e parathėnies sė Aristotelit se demokracia, mjerisht, shpesh mund tė shndėrrohet nė sundim vulgu!

 

Berlin, 04. 02. 2012

 

 

REXHEP KASUMAJ:

METERNIHU DHE GJUMI HEBRAIK!