Defekti moral dhe ai politik i oligarkve tanė!

 

 

SINJALET E ACARIT

DHE SHPĖRFAQJA E DEFEKTEVE POLITIKE

 

     Acari dhe bora qė kaploi Kosovėn kėtė dimėr na bėri qė tė shohim mė qartė se sa keq ka kapluar varfėria njė shtresė tė qytetarėve tanė. Bashkė me kėtė ai shpėrfaqi edhe realitetn tonė politik, paaftėsinė pėr menaxhim krizash tė kėsaj nayre. Kėta janė indikator tė mjaftueshėm se pėrse ky vend duhet t`i nėnshtrohet ndryshimeve tė thella morale, shoqėrore, ekonomike e politike.

 

 

Shkruan: Sadri RAMABAJA – Prishtinė, 08. 02. 2012

 

 

 

Bora shpėrfaqi mjerimin ekonomik!

 

     Pėr plot tri javė kontinentin e vjetėr, ku mė shumė e ku mė pak, e ka kapluar acari siberian. Kosova, pėr shkak edhe tė pozitės sė saj gjeografike - si rrafshlartė, pėrveē acarit po pėrjeton edhe pėrballjen me borėn e madhe. Por, nėse nė njė pjesė tė Evropės, si nė Zvicėr, Gjermani, shtetet skandinave etj., shumė qytetarė borės edhe i gėzohen, meqė ju sjell natyrshėm gėzimin qė ju ofrojnė sportet dimėrore, tė  tjerė pėr shkak se industria e turizmit dimėror gėlon, nė Evropėn Lindore shumė nga tė pastrehėt vdiqėn e janė buzė vdekjes. Nė Ukrainė vetėm deri tė martėn u regjistruan 135 tė vdekur nga acari. Nė Poloni 68 veta, kėshtu pėsuan shumė qytetarė edhe nė Rumani, po edhe nė gjithė hapėsirėn e Ballkanit, pa pėrjashtuar edhe Shqipėrinė. Nė Kosovė, pėr fat tė mirė, deri tashti nuk ėshtė regjistruar ndonjė i vdekur, por nėse moti vazhdon me ngrica dhe politika mbetet largė pėrgegjėsisė morale e sociale, nuk pėrjashtohen gjasat qė tė kemi tė vdekurit e parė shumė shpejt. Poqėse ky dimėr vazhdon t`i marr hua ditė nga arbaini, legjenda e gurėzimit tė plakės me ēka ka,  mund tė riinkarnohet dhe t`na e shpėrfaq vdekjen e kristaltė.

     Shkaqet reale tė kėsaj pėrballjeje me vdekjen pėr njė pjesė tė qytetarėve nuk duhet kėrkuar thjeshtė tek kushtet klimatike dhe ftohti i madh, tek temperaturat tejet tė ulta deri nė minus 30 gradė celsius. Acari dhe bora qė kaploi Kosovėn kėtė dimėr na bėri qė tė shohim mė qartė se sa keq ka kapluar varfėria njė shtresė tė qytetarėve tanė, e bashkė me kėtė e shpėrfaqi mjerimin ekonomik nė tė cilin jeton njė kategori e shtetasve tanė, bashkė me kėtė edhe mjerimin tonė politik, paaftėsinė pėr menaxhim krizash ēfardoqofshin ato. Kėta janė indikator tė mjaftueshėm se pėrse ky vend duhet t`i nėnshtrohet ndryshimeve tė thella morale, shoqėrore, ekonomike e politike.

    Shembull ekzemplar i kėtij realiteti tė hidhur u bė Prishtina. Kryeqendra u dėshmua gjatė kėtij acari se gjindet nė duar tė mafias ekonomike qė bashkėjeton nė harmoni me mafian politike dhe tok kanė  krijuar tė ashtuquajturėn klasė oligarkėsh, qė koketojnė mirė me atė tė nivelit qendror. Kjo oligarki qė prej viteve `70-tė, nė kolaborim fillimisht me pushtetin serb dhe pas luftės me strukturat e UNMIK-ut dhe tė nėntokės ekonomike e politike tė tė gjitha ngjyrave, kanė etabluar oligarkin e ripėrtrirė qė po e ngulfatė kryeqendrėn. Kjo oligarki tashti nuk ēanė kokėn qė lenė nė kulm tė acarit spitalin pa ngrohje, rrugė e trotuare nė akull, qytetarėt tė mbyllur, tė uritur e tė mėrdhirė.

 

Defekti moral dhe ai politik

 

     Vala e tė ftohtit dėshmoi se kryeqendra jonė, pavarėsisht se nė krye ka dy tė profesor ekonomie (shih kontrastin surrealist!), ka kolapsuar keq. Dhe kjo ngjet meqė kryetari i komunės, i ngritur me kohė nė kuadėr akademik nga politika, kaherė ėshtė shndėrruar nė robė tė neoliberalizmit dhe dorėzimin e tė mirave publike oligarkisė e ka arsyetuar dhe e arsyeton me teoritė kuazi konceptuale mbi tregun e lirė. Shih pėr kėtė, mundėsia e pėrsėritjes sė tragjedisė polake, ku njė dyzinė qytetarėsh vdiqėn nga dioksidi i karbonit qė lėshoi sistemi i stėrvjetėruar dhe me shumė defekte i ngrohjes, mbetet e hapur edhe nė Prishtinė, sidomos nė Dardani dhe Ulpianė. Ndėrkaq fshehja prapa slloganeve banale tė fetishizimit me petk religjioz se “ne nuk e kemi porositur borėn”, nuk mbulon dot defektin moral dhe atė politik. Pėrkundrazi, pikėrisht kjo gjendje shpėrfaq mė qartė defektin moral dhe politik tė kėtij segmenti tė oligarkisė sonė. Nė Kosovė numri i tė papunėve tashmė ka kaluar 50%. Vetėm nė kryeqytet nė krahasim mė vitin paraprak janė 11% mė shumė se sa nė vitin 2010. Nė mesin e tė papunėve tashmė janė diku mbi 4000 me diploma tė arsimit tė lartė. Ekspertėt nuk shohin farė rrugėdalje nga kjo gjendje pėrderisa politika vazhdon tė mbetet peng e oligarkisė neoliberale. Kjo gjendje po godet rėnd sidomos brezin e ri, meqė edhe nėse punon ai i nėnshtrohet trysnisė sė kontrastave pa mbulesė sociale e pensionale. Ndėrkaq pėr tė papunėt pėrspektiva mbetet tejet e zymtė.

 

Sinjalet pėr Brukselin

 

     Pėr thellimin e kėsaj gjendje pėrgjegjėsia morale dhe politike nuk ėshtė vetėm e oligarkisė sonė, kėtij produkti bastard vendor. Ndryshimi i kėtij trendi negativ ėshtė i ndėrlidhur fort me fuqitė ekonomike tė Evropės, para sė gjithash Gjermaninė dhe Francėn. Por, nė Bruksel, Berlin e Paris kjo oligarki ēuditėrisht vazhdon tė gėzoj mbėshtetje. Disi ngjashėm siē pati ngjarė me oligarkitė e Ukrainės, Hungarisė,  Polonisė etj. Thellimi i kėtij kursi politik do tė ishte tmerrėsisht i rrezikshėm pėr pėrspektivėn tonė evropiane. Ndėrkaq pėrmasat e greminės ku mund t`na shpjerė oligarkia jonė, po vazhdoi tė gėzoj pėrkrahje nga Berlini e Parisi, janė tė paparashikueshme. Po ngjau kjo, e pėr aq sa po shihet gjasat janė, atėherė simbolet e poshtrimit do t`na shtohen, tej atij qė pamė tė shkruar nė asfaltin e Prishtinės nga njė ushtarė i devotshėm i lirisė tek po gdhinte agsholi i ditės nė kryeqytetin tonė tė lirė,  i zhgėnjyer tej mase me rezultatin e  pas zgjedhjeve tė para, demokratike e tė lira tė pasluftės. Ndėrkaq zhgėnjimi i tė indinjuarve sot, nė prag tė pėrvjetorit tė katėrt tė pavarėsisė sė Republikės, mund tė jetė disi i ngjashėm me atė simbolin e poshtrimit qė pėrjetuan qytetarėt e Mumbait, (qytet i simbolit dhe  shpresės nė Indi). Zhgėnjimi i luftėtarit tė lirisė me reflektimin e dobėt politik tė qytetarėve tė Prishtinės atėbotė, dhe ky aktuali  i tė indinjuarve gjithnjė nė rritje me oligarkinė, na reflekton se janė produkt i shpėrputhjes sė pritshmėrisė qė kanė qytetarėt nga liria me realitetin qė ofron oligarkia dhe avokatėt e saj korporativist. Shih pėr kėtė Berlinit dhe Parisit jo rrallė i duken qėndrimet e ndonjė force politike qė shpėrfaq autenticitet dhe dinjitet politik, pėrpjekje pėr tė dalur disi nga ky rreth vicioz jo vetėm nga simbolika poshtruese, produkt i “kopėshtit politik tė fėmijėve”.

     Nė Ukrainė presidenti Viktor Janukoviq pat provuar qė t`i vė pėrballė njėri tjetrit deri nė nė lajthitje Rusinė dhe Perėndimin, duke bėrė pėrllogaritjet pėr mbetje nė pushtet. Por, ai tashmė ka mbetur tutje i mėnjanuar. Prandaj bllokimi i procesit pėrafrues tė Ukrainės me UE-nė nuk duket se ėshtė vetėm pėr shkak tė arrestimit tė udhėheqėses sė opozitės, Julia Timoshenko. Pėrpjekjet pėr ta rikthyer nė pushtet ndonjė pinjoll tė shkollės titiste, ose tek e fundit insistimi pėr njė bashkėqeverisje nga pėrfaqėsuesit e kėsaj shkolle me oligarkėt e tė gjitha ngjyrave, dėshmon se leksioni politik i Hungarisė, Ukrainės, Polonisė etj., duhet ripėrsėritur.

     Nė Poloni tashti sė fundi qytetarėt, qė dikur na ishin entuziastėt mė tė mėdhenjė pro Unionit Evropian, kanė filluar tė shtrojnė gjithnjė e mė zėshėm pyetjen se ēfarė tė mirash konkrete po ju sjell atyre tė qenunit pjesė e UE-sė. Ndėrkaq aderimin nė zonėn e euros e kanė refuzuar pothuajse dy tė tretat e pjesėmarrėsve nė anketa.

     Nė Hungari po ndodhė njė fenomen tjetėr: krijesa politike ekstreme, produkt i gėrshetimit tė politikave nacionaliste dhe ekgocentriste me populizmin tipik tė sė djathtės evropiane, Viktor Orban, po kėrkon ta flakė tej UE-nė! Nė sy tė njė pjese tė mirė tė popullit ai shihet si hero, meqė pėr hungarezėt pikėrisht Brukseli po rezulton pėrgjegjės pėr mjerimin e tyre ekonomik, pasi pat mbėshtetur reformat ekonomike qė sollėn vendin nė kolaps e mjerim. Shih pėr kėtė tashti nuk shihet si farė sakrilegji politik, por as edhe si diēka e pamundur, ēfardo strategjie politike qė do tė kėrkonte largimin e Hungarisė nga UE.

     Mbrojtja e Republikės (nė dialogun e imponueshėm me Serbinė agresore) dhe insistimi pėr mbrojtjen e demokracisė dhe shtetit tė sė drejtės (nga oligarkia vendore), nuk paraqesin asgjė qė asocion me simulimin e “kopėshtit politik tė fėmijėve”. Pėrkundrazi, si objektiva politike tė shndėrruara nė strategji afatgjatė, ato e pėrafrojnė Kosovėn me BE, duke e bėrė partner real tė Brukselit.

     Kėto sinjale qė po pėrcjell acari nga Lindja dhe Juglindja e Evropės, pėrfshirė edhe Kosovėn, drejt Brukselit, nuk janė shpėrfaqje e simulimit tė “kopėshtit politik tė fėmijėve”, por e formimit politik dhe ndėrgjegjes sė zgjuar.

Prishtinė, 8 shkurt 2012

 

 

SADRI RAMABAJA

KRYENGRITJA E TĖ ZEMRUARĖVE