Kah po shkon Kosova?!

 

 

KOSOVA KĖRKON DHE PRET

NJĖ "JO" NGA HASHIM THAĒI

Shkruan: Xhevat Bislimi - Viti, 21. 02. 2012

 

 

    

     Pranimi Republika e Kosovės paraqitet nismat dhe takimet rajonale me njė rezolutė tashmė "vdekur", 1244, ka ngjallur pakėnaqėsi dhe indinjatė mbarėkombėtare Kosovė, gjithė hapėsirėn shqiptare dhe kudo botė, ku ka shqiptarė... Po shikohet holl e hollė, edhe PDK nuk mund gjesh anėtar "serioz" do pranonte kthimin e Kosovės kuadrin e rezolutės 1244, tashmė tejkaluar. Mund ketė ndonjė nga radhėt e "prurjeve" ose nga ata anėtarė PDK-sė (si ēdo parti " ballė popullit dhe kėmbėt e tij" shohin privilegjet dhe pasuritė e tyre "fituara" me shumė mund e djersė...

     Ringjallja e kėsaj rezolute (1244) pas shpalljes Pavarėsisė Kosovės (shtetit sovran e demokratik), pas afėr njėqindė njohjeve fituara, pas "mendimit" tėrėsishtė favorshėm dhe pa ekuivoke Gjykatės Ndėrkombėtare dhe, mbi gjitha, pas Luftės mbarėkombėtare antipushtuese UĒK-sė do thotė RINGJALLJE e pakėnaqėsisė mbarėkombėtare dhe e njė "konflikti" ri krejtėsisht panevojshėm, kėsaj here jo vetėm Kosovė... Kjo do ishte edhe hyrje ose ringjallje e "antiamerikanizmit" dhe "antievropianizmit" padėshiruar nga asnjė shqiptar... Partitė politike dhe qytetarėt e kėtij vendi, shqiptarė e pakica tjera kombėtare dhe etnike (pėrveē pakicės serbe - 5 %) kėrkojnė dhe presin nga Hashim Thaēi, me drejtė, njė "JO" madhe, qartė dhe prerė pėr kėtė ēėshtje jetike pėr Kosovėn dhe pėr ēdo qytetar saj...

 

P.S. Po t'i thuhej "JO" krijimit komunave dhe zonave mbrojtura serbe, "JO" krijimit komunės Kllokotit (e para komunėpa u zgjidhur "ēėshtja" e Veriut Kosovės sot  gjithė do ta kishim lehtė... Prandajėshtė rasti dhe koha e fundit klasa politike pushtet mėsojė nga "gabimet"... 

* ) Autori ėshtė  anėtar i Kryesisė PDK-sė