Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės

 

Jo agresionit elektoral tė Serbisė nė Kosovė

 

·       SHBPK i kupton si tė drejta dhe tė natyrshme format e ndryshme tė reagimeve dhe protestave kundėr agresionit zgjedhor tė Beogradit nė Kosovė. Shoqata solidarizohet me protestėn e iniciuar nga lėvizja “Vetvendosje” dhe shpreh besimin se ajo do tė jetė reagim i fuqishėm, por i qetė, i  pjekur dhe demokratik.

 

      Shkruan: Hydajet HYSENI

      Prishtinė, 09. 05. 2008

 

      Shoqata e Ish tė Burgosurve Politikė ka tėrhequr me kohe dhe mė se njė herė vėrejtjen pėr pasojat e rrezikshme qė mbartte nė vete politika e tėrheqjeve dhe koncesioneve tė njėpasnjėshme ndaj strategjive obstruksioniste e revanshiste tė Beogradit, qė ndiqte nė vijimėsi prania ndėrkombėtare nė Kosove e madje edhe qarqe nė udhėheqjen kosovare, politikė kjo qė erdhi dhe u mishėruar e u ngurtėsua nė tė ashtuquajturėn dokument i Ahtisarit, nė tė ashtuquajturėn pako e ligjeve tė Ahtisarit e madje edhe nė Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės. Ajo qė po ndodh tani me zgjedhjet e Serbisė nė Kosovėn e shpallur dhe pjesėrisht tė njohur shtet i pavarur e sovran, dėshmon se, pėr fat tė keq, ky parashikim i Shoqatės (dhe jo vetėm asaj) po dėshmohet katėrēipėrisht dhe nė mėnyrė alarmuese, siē po dėshmon sa e gabuar dhe me rreziqe mund tė jetė qasja injoruese e nėnvleftėsuese ndaj revanshizmit serbomadh, prirja pėr ndarjen e tij nė demokratike e radikale ose prirja pėr trajtim tė ndryshėm tė pretendimeve tė tij pėr zgjedhje lokale nga ato qendrore serbe(!?).

 

      Kosova dhe shteti i saj i saposhpallur po i ekspozohet pos tjerash edhe njė agresioni tejet tė rrezikshėm politikoelektoral, me pasoja  tė rėnda imediate e me rreziqe pasojash edhe mė tė rėnda afatgjata politike e shoqėrore. Kreu revanshist i Beogradit jo vetėm qe nuk njeh realitetin e ri nė Kosovėn e pavarur, por duke shfrytėzuar amullinė e krijuar, apatinė dhe letargjinė e politikave kosovare dhe atyre ndėrkombėtare karshi Kosovės, ėshtė hedhur nė ofensivė tė ethshme politike, diplomatike, obstruktive, diversive e subversive. Tashmė nuk ka asnjė dyshim se Beogradi zyrtar dhe kuazi opozitar jo vetėm nuk duan normalitetin paqen dhe pajtimin nė Kosovė e mė gjerė, por pėrkundrazi pėrpiqen qoftė edhe me ndėrhyrje e provokime tė tilla brutalet tė   ndėrlikojnė, tė bllokojnė dhe diskreditojnė mė tej realitetin e ri kosovar dhe angazhimin ndėrkombėtar paqekrijues e paqeruajtės, me synim qė nė kėtė mėnyrė tė lehtėsojnė realizimin e skenarėve pėr rivendosjen e raporteve tė sundimit e dominimit ose nė pamundėsi tė kėsaj edhe pėr copėzimin e Kosovės dhe territorit tė saj.

 

Ekskosovarizimi rrezikon serbėt kosovarė

 

      Shoqata e Ish tė Burgosurve Poltikė e Kosovės kundėrshton me forcė revanin e ri pseudoelektoral hegjemonist tė Beogradit jo vetėm pse ai ėshtė kundėr Rezolutės 1244, vendimeve tė qendrave ndėrkombėtare tė vendosjes si dhe dokumenteve universale ndėrkombėtare, jo vetėm pse ai ėshtė drejtuar dhe projektuar si sulm i drejtpėrdrejt kundėr lirisė, pavarėsisė sė shumicės shqiptare nė Kosovė, jo vetėm se drejtohet kundėr paqes, pajtimit dhe prosperitetit nė Kosovė, por madje edhe sepse kėto zgjedhje, qė ne mėnyrė demagogjike justifikohen si  nevojė dhe interes i serbėve tė Kosovės, nė tė vėrtetė janė nė kundėrti edhe me vetė kushtetutėn dhe ligjet e Serbisė dhe si tė tilla, duke qenė tė paligjshme, antidemokratike dhe luftėnxitėse ato jo vetėm nuk ndihmojnė por pėrkundrazi rrezikojnė seriozisht pikėrisht dhe posaēėrisht pozitėn e komunitetit serb nė Kosovė dhe perspektivėn e tyre tė vėrtetė demokratike, paqėsore e evropiane.

 

      Pėr mė tepėr duke ndjekur e imponuar qasje krejt tė ndryshme ndaj komunitetit shqiptar nė Preshevė, Bujanoc e Medvexhė, i cili ėshtė dhe nuk mund tė mos trajtohet si faktor ekuivalent me komunitetin serb nė Kosovė, kreu politik i Beogradit rrezikon paqen dhe stabilitetin nė regjion. Standardet e dyfishta janė dyfish tė rrezikshme.

 

      Krerėt e Beogradit u imponojnė serbėve tė Kosovės zgjedhje qė sigurisht nuk sjellin zgjidhje por sherre tė reja. Duke u futur kontrabandė nė njė sistem tė huaj m tė njė vendi fqinj, serbėt e Kosovės detyrohen tė votojnė edhe njė herė pėr forcat ultranacionaliste serbomėdha qė u kanė shkaktuar edhe vetė atyre aq shumė dėme e pasoja dhe njėkohėsisht votojnė sėrish kundėr lirisė dhe tė ardhmes sė lirė e tė pavarur tė Kosovės qė ėshtė poashtu edhe vendi i tyre. Rrjedhimisht, nė kėtė mėnyrė serbėt e Kosovės detyrohen tė votojnė kundėr vetė perspektivės sė tyre tė lirė, paqėsore, e evropiane. Duke i instrumentalizuar sėrish serbėt e Kosovės nė aventurat hegjemoniste panserbe, duke i pėrdorur ata nė luftėn e tyre pėr pushtet, dhe duke i duke i ekskosovarizuar e antikosovarizuar politikisht ata, Beogradi ėshtė nė rrugė qė tė prodhojė edhe njė dramė tė re me epilog si ai me serbėt e Kninit nė Kroaci.

 

Apel pėr pjekuri e larpamėsi

 

      ShBPK fton serbėt e Kosovės qė tė mos lejojnė tė bien sėrish nė grackėn e instrumentalizimit dhe manipulimit tė qendrave politike militariste e pseudodemokrate tė Beogradit, tė cilat asnjėherė nuk janė merakosur pėr fatin e vėrtetė dhe hallet vėrteta tė serbėve kosovarė. Votėn e tyre demokratike serbėt e Kosovės duhet ta shfrytėzojnė dhe funksionalizojnė nė interes tė sė ardhmes sė tyre nė zgjedhjet e pėrbashkėta nė Kosovėn e pėrbashkėt tė pavarur e evropiane dhe nė sistemin e saj demokratik zgjedhor.

 

      Shoqata fton praninė ndėrkombėtare nė Kosovė dhe qendrat ndėrkombėtare tė vendosjes qė tė shfrytėzojnė tė gjithė influencėn e tyre dhe instrumentet e diplomacisė preventive qė tė parandalojnė ringjalljen e atavizmave luftėnxitės nė Kosovė dhe regjion. Pėrvoja e deritashme ka dėshmuar sa i rrezikshėm ėshtė tolerimi i aventurave hegjemoniste panserbe, jo vetėm pėr popujt pėrreth, por edhe pėr vetė popullin serb dhe perspektivėn e tij demokratike e evropiane.

 

      Pa kontestuar tė drejtėn e ligjshme tė tė gjithė qytetarėve nė Kosovė pėr mendim tė lirė, pėr organizim dhe veprim tė lirė politik, ish tė burgosurit politikė kundėrshtojnė  subverzionin elektoral serbomadh nė Kosovė. SHBPK i kupton si tė drejta dhe tė natyrshme format e ndryshme tė reagimeve dhe protestave kundėr agresionit zgjedhor tė Beogradit nė Kosovė. Shoqata solidarizohet me protestėn e iniciuar nga lėvizja “Vetvendosje” dhe shpreh besimin se ajo do tė jetė reagim i fuqishėm, por i qetė, i  pjekur dhe demokratik.  Me diversionin e tyre politiko-zgjedhor, qarqet strategjike serbomėdha synojnė tollovitjen dhe destabilizimin e Kosovės se re tė pavarur, qoftė edhe duke sakrifikuar serbėt e Kosovės dhe interesat e tyre. Ėshtė detyrė e forcave demokratike e paqedashėse shqiptare, serbe si edhe atyre ndėrkombėtare qė tė parandalojė skenarėt e revanshizmit dhe rimilitarizimit tė Kosovės dhe Ballkanit. Shoqata fton ish tė burgosurit politikė dhe tė gjithė qytetarėt, qė edhe nė situata tė tilla provokative tė dėshmojnė maturinė, pjekurinė dhe largpamėsinė qė i karakterizon.

 

Pėr Kryesinė e Shoqatės

Hydajet Hyseni, Kryetar