Fushata shkombėtarizuese, nga  qeveria e Kosovės!

 

Turboshkombėtarizimi

 

·          Kosovė sot kemi njė elitė politike, kuazikulturore dhe pseudointelektuale po pėrpiqet ta thellojė ndarjen i ka ndodhur kombit shqiptar 1913. Njė tragjedi tonėn pėrbashkėt, ata po mundohen na e paraqesin si gėzimin madh. vend politika bėjė hapa drejtim cytjes pėrmirėsimit padrejtėsive historike na janė bėrė, kėta politikanė po mundohen ndėrtojnė diēka re mbi tragjedinė. Por mbi tragjedinė nuk mund ngrihet asgjė e qėndrueshme.

Lėvizja Vetėvendosje

 

      Edhe pse Serbia (e mbėshtetur nga Rusia) nuk e ka pranuar Planin e Ahtisaarit, qeveria dhe institucionet e Kosovės me njė nguti pashpjegueshme dhe kėmbėgulėsi verbėr po vazhdojnė me miratimin e pėrshpejtuar projektligjeve dalin nga ky plan. Plani i Ahtisaarit e legalizon ndarjen etnike dhe territoriale Kosovės pėrmes formės decentralizimit synon ta zbatojė, kurse Beogradit ia mundėson zhvillimin e strategjisė rikolonizimit Kosovės pėrmes kthimit serbėve ikur nga Kosova dhe vendosjes tyre ku nuk kanė banuar parė, pra aty ku lidhen enklavat me njėra-tjetrėn.


      Njėri ndėr rreziqet pėrmban ky Plan, e i theksuar vazhdimisht nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!, ėshtė edhe procesi i shkombėtarizimit Kosovės. Institucionet e pushtetit dhe disa qarqe caktuara ndėrkombėtare po synojnė zhveshjen e popullit Kosovės nga identiteti ynė kombėtar, heqjen e flamurit, paraqitjen e popullit shqiptar asgjė shumė sesa njėri nga gjashtė bashkėsitė etnike jetojnė Kosovė etj.

 
      kuadėr kėsaj fushate shkombėtarizuese, qeveria e Kosovės ka propozuar edhe ligjin pėr rregullimin e festave shtetėrore. Ajo ėshtė skandaloze, e patolerushme, dhe luftė e hapur kundėr identitetit tonė si komb, ėshtė fakti ky ligj heq festėn e 28 Nėntorit! Ligji parasheh si festa shtetėrore gjitha festat kryesore fetare, kurse mohon festėn tonė kombėtare. Ligji jorastėsisht lejon atė mbi cilėn kombi fragmentohet, por ndalon festėn cilėn i gjithė kombi bashkohet. Kėto pėrpjekje janė kundėrshtim me prirjen historike kombit tonė pėr theksimin e elementeve pėrbashkėta kombėtare pėrmbi identitetet tjera alternative jokombėtare. Projekti i shkombėtarizimit, krye cilit qėndron qeveria e Kosovės, ėshtė kundėr pėrpjekjeve parreshtura lėvizjeve tona kombėtare prej 1878 e deri sot.

 
      E gjithė kjo po bėhet pas disa vitesh ta harrojmė identitetin tonė kombėtar. flamuri i kuq me shqiponjėn e zezė dykrerėshe njė ditė na duket i largėt e i huaj. Kėta njerėz duan vijė njė kohė kur prishtinasi, drenicaku a pejani mos ndjejnė kurrgjė pėrbashkėt me tiranasin, shkodranin a vlonjatin.

 

      Kosovė sot kemi njė elitė politike, kuazikulturore dhe pseudointelektuale po pėrpiqet ta thellojė ndarjen i ka ndodhur kombit shqiptar 1913. Njė tragjedi tonėn pėrbashkėt, ata po mundohen na e paraqesin si gėzimin madh. vend politika bėjė hapa drejtim cytjes pėrmirėsimit padrejtėsive historike na janė bėrė, kėta politikanė po mundohen ndėrtojnė diēka re mbi tragjedinė. Por mbi tragjedinė nuk mund ngrihet asgjė e qėndrueshme.

 
Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Prishtinė, 21. 05. 2008