Skandaloze

 

Sarajevė: Arrestohet, Damir Fazlliē konsulenti boshnjak i kryeministrit Sali Berisha

 

·       Ėshtė arrestuar nė Sarajevė nė Bosnje Damir Fazlliē, biznesmeni boshnjak, i cili njihet mjaft mirė nga qarqet e qeverisė shqiptare. Ndryshe, Fazlliē njihet edhe si kontaktet konsulencės me kryeministrin Berisha dhe person me lidhje tė forta me njerėzit kryesore tė PD-sė, madje ortak biznesi me tė afėrm tė njė prej ministrave kryesore tė kabinetit Berisha.

 

Kush ėshtė Damir Fazlliē

 

Foto: Damir Fazlliē


     Damir Fazlliē ėshtė lindur nė vitin 1975 nė Vishegrad. Nė njė artikull tė shkruar pak kohė mė parė nga gazeta "Slobodna Bosnia", nė vitet '90 ai emigroi me familjen nė Londėr, ku u vu nė kontakt mė pas edhe me Xhorxh Barsbi-n, njė agjent londinez i MI6-ės, i cili mė pas u vendos nė Ambasadėn e Mbretėrisė sė Bashkuar nė Beograd.

 

     Sipas kėsaj gazete, Fazlliē i shfrytėzoi lidhjet e tij angleze pėr tė fituar miqėsinė e njerėzve tė pushtetshėm nė Beograd si Vuk Jeremiē apo Boris Tadiē. "Njė prej arritjeve tė tij tė para si njė pėrkthyes nė moshė tė re, ishte shitja e Telekomit serb dhe e kompanisė "NATWEST", ndėrsa negociatat u kryesuan nga ish-Sekretari anglez pėr Marrėdhėniet me Jashtė, Dagllas Hėrd. Mė tej kjo gazetė ka paraqitur edhe tė dhėna tė tjera lidhur me njė numėr tė madh operacionesh financiare, ku Fazlliē ka lėnė gjurmėt e tij. Tregtia e armėve dhe privatizimet duket se kanė qenė ushqimi i preferuar i Fazlliē, ndėrsa "Slobodna Bosnia" shkruan se, "sipas disa burimeve ai ėshtė njė ndėr njerėzit mė tė korruptuar me mė shumė lidhje dhe nga mė intrigantėt nė Ballkan".

 

     Kjo gazetė thekson dhe aktin se Damir Fazlliē ka njė lidhje tė trashėguar miqėsie familjare me Jovica Stanisiē. "Fazlliē kishte "rekomandime tė mira" nga Stanisiē si pasojė e miqėsisė sė hershme mes Stanisiē dhe sė ėmės sė Fazlliē, Jovanka", - shkruan "Slobodna Bosnia", e cila edhe njėherė nxjerr nė pah lidhjet e fuqishme tė Damir Fazlliē me klanin e Millosheviēit, duke qenė se Stanisiē ishte numri 2 i pushtetit tė kohės sė Millosheviēit.


     Pas tragjedisė sė Gėrdecit nė Shqipėri, emri i Fazlliēit u pėrmend nga disa media shqiptare edhe si ndėrmjetėsi mes MEICO-s dhe shoqėrisė sė Diverolit pėr tregtinė e fishekėve nė Afganistan. Ndryshe, Fazlliē konsiderohej prej koshėsh si mjaft i dyshuar pėr shkak tė bizneseve tė shumta ndėrmjetėsuese. Vėnia nė pranga e tij ėshtė bėrė pasi ėshtė vėnė nėn akuzė pėr shantazh financiar. Ai ishte njė person i kėrkuar dhe hetuar nė disa vende tė botės. Fazlliē ėshtė i njohur nė vendin tonė pėr lidhjet e tij me qeverinė shqiptare, veēanėrisht me partinė Demokratike.

 

     Gjatė vitit 2005, Damir Fazlliē ishte ndėrmjetėsi kryesor pėr lidhjen e kontratės mes Partise Demokratike dhe kompanise BJR, e cila ishte konsulentja zyrtare e kėsaj partie nė fushatėn elektorale. Pas fitores sė kėsaj partie nė zgjedhjet elektorale, Fazlliē filloi tė bėhej gjithnjė e mė shumė i pranishėm nė Shqipėri dhe sipas burimeve tė medias ai ka qenė ndėrmjetėsi kryesor pėr tė sjellė nė vendin tonė shumė firma tė cilat janė marrė kryesisht nė fushėn e ndėrtimeve. Ndėr tė tjera edhe shtypi serb e ka cilėsuar Fazlliē si njė kontrabandist ndėrkombėtar tė shumė aktiviteteve, nga cigaret, armėt dhe duke vendosur lidhje politike tė ngushta nė Ballkan. Gjithashtu, ai konsiderohet si njė nga tė dyshuarit pėr urdhėrimin e vrasjes sė ish  kryeministrit serb, Gjingji.

 

     Sipas mediave serbe arrestimi i tij do tė pasohet edhe me arrestime tė tjera. Fazlliē ka qenė edhe nė listėn e tė akuzuarve tė Hagės, por mė pas u lirua nga kėto akuza. Serbo-boshnjaku, akuzohet pėr shantazh financiar, ishte njė person i kėrkuar dhe hetuar nė disa vende. Gjatė vitit 2005, Damir Fazlliē ka qenė ndėrmjetės pėr lidhjen e kontratės mes Partisė Demokratike dhe kompanisė BJR, e cila ishte konsulentja zyrtare e kėsaj partie nė fushėn elektorale, zėdhėnės i tė cilės ishte ministri aktual i jashtėm Lulzim Basha. Gjithashtu, ai ka qenė ndėrmjetės pėr tė sjellė nė Shqipėri shumė firma tė cilat janė angazhuar kryesisht nė fushėn e ndėrtimeve. Fazlliē rezulton tė jetė ortak nė katėr biznese nė Shqipėri. Mediat serbe e kanė cilėsuar Fazlliē si njė kontrabandist ndėrkombėtar tė shumė aktiviteteve, nga cigaret, armėt dhe deri tek influenca politike.


Arrestimi

 

     Damir Fazlliē, ėshtė arrestuar mbrėmjen e sė premtes nė Sarajevė nė Bosnje sė bashku me njė person tjetėr. Disa ditė mė parė edhe nė shtypin shqiptar u botuan pėr ditė me rradhė citime, lidhur nga njė hetim qė po zhvillohej nė Sarajevė kundėr biznesmenit Fazlliē si dhe lidhjeve tė tij me kryeministrin Berisha dhe njerėz tė afėrt tė tij. Mediat serbe raportojnė se Fazlliē u arrestua nė operacionin pėr kapjen e komandantit mysliman tė luftės nė Bosnje Naser Oriē. Fazlliē rezulton tė ketė biznese nė Shqipėri. Fazlliē ėshtė njėri ndėr tre personat qė u arrestuan mbrėmjen e sė premtes nė kuadėr tė njė operacioni tė ndėrmarrė nga policia federale e Bosnje Hercegovinės.

 

     Mes 3 emrave tė arrestuar ėshtė dhe komandanti mysliman nė Srebrenicė Naser Oriē i cili akuzohet nga Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės pėr krime lufte. Operacioni ishte urdhėruar nga Prokuroria e Sarajevės. Prokuroria kantonale e Sarajevės zhvillonte dy hetime kundėr Damir Fazlliē, pronarit tė firmės "European Finance" dhe konsulentit financiar, me dyshimin pėr mashtrime financiare dhe shpėrdorim. Kėtė e ka konfirmuar Branko Shlivar, kryeprokurori kantonal. "E kemi nė pėrpunim lėndėn qė ka tė bėjė me Damir Fazlliē, ndėrkaq bėhet fjalė pėr rastet e firmės "AC European Finance" dhe "Capital Investment Menagment Corporation".

 

     Duke pasur parasysh se nė rastin e kėtyre firmave bėhet fjalė pėr firma fiktive, hetimet i kemi hapur kundėr dy personave fizikė, pėrkatėsisht shtetas tė Bosnjės dhe shtetasve tė Britanisė sė Madhe, pėr shkak tė veprės penale tė mashtrimit", - thuhet nė deklaratėn me shkrim tė kryeprokurorit kantonal. Sipas rezultateve tė deritanishme tė hetimeve, Damir Fazlliē nė emėr tė "European Finance" nga Sarajeva ka marrė nga Enti Federal pėr Punėsim qė nė vitin 1999, 25.000 KM (Konvertibilna Marka ėshtė monedha e Bosnjės, 1 euro = KM 1.95583), ndihmė pėr ndėrtimin e hotelit "Rogner" nė Sarajevė. "Ky hotel duhej tė ndėrtohej nga njė kompani austriake, kurse Damir Fazlliē nė cilėsinė e konsulentit duhej tė merrte pjesė nė tė gjitha punimet. Fazlliē duhej tė ndihmonte pėr punėsimin nė kėtė hotel tė 100 punėtorėve. Hoteli nuk u ndėrtua asnjėherė, punėtorėt nuk u punėsuan, kurse Enti Federal i Punėsimit 25.000 KM i shndėrroi nė njė hua pa kthim pėr Damir Fazlliē", - thuhet nė raportin e prokurorisė kantonale tė Sarajevės.

 

     Media i referohet dy tė arrestuarve tė tjerė, (bashkė me Naser Oriē), njėri me emrin Nedim Sahimpasiē dhe njė person tjetėr i njohur me pseudonimin "Sėitch" me kombėsi serbe. Tre tė ndaluarit dyshohen pėr aktivitete tė ndryshme kriminale ku pėrfshihet dhe pėrgatitja e disa qindra mijėra vulave boshnjake. Emri i Fazlliē ėshtė i lidhur me njė numėr skandalesh jo vetėm nė Bosnje Hercegovinė por edhe nė Serbi, Kroaci, dhe Shqipėri. 

(Pashtriku.org – 06. 10. 2008 )